Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kayseri Başakpınar - İsbile


ANA SAYFA -> KAYSERİ
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
OGUZHAN GULKANAT
10 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2008, 13:58
Başakpınar - İsbile


Başakpınar Köyü


(+)
(+)
m4erler
10 yıl önce - Pzr 12 Ekm 2008, 17:17
Başakpınar Tarihi


Bugünkü ismi Başakpınar olan köy,Talas İlçesine bağlıdır.Gayr-i müslimlerle meskun olan köyde 1500 yılında 46h.,25c.,17m.,1 pir-i fani,2 abid (kul);1520 yılında ise 70h.,6 müslüman nüfus bulunuyordu.Arpa,buğday.bağ ve bostan gibi ürünlerin yetiştirildiği köyde arıcılık ve hayvancılık da yapılmakta olup 1 tane de değirmen vardı.Bu köyden çıkan sudan komşu köylerden Venk,Tevanusun,Germir ve Cırlavuk köyleri halkının iki nöbet su almak hakları olduğu hususunda ellerinde hüccet-i şer'iyye bulunduğuna dair kayıt vardır.Köyün vergi hasılatı 1500'de 7.038 akçe,cizye olarak 2.314 akçe ; 1520 de ise 7.606 akçeydi.Bu köye tabi olan Kızılca İn (Kızılağıl)Mezrasının hasılatı 540 akçe ,Kemerliç (Kemer)Mezrasının 720 akçe ,Sebeş(?)Mezrasının ise 540 akçeydi.

KURULUŞ TARİHİ


Kuruluş tarihi tam olarak bilinmemektedir. Ancak 1500-1520 yıllarındaki Tahrir defterindeki kayıtlarda envanter vardır. Yine tarihi İpek Yolu üzerindeki (Kayseri-Malatya Yolunun) 18.km sinde bulunan tarihi İSBİLE HANI Selçuklu eseri olarak yapıldığından ve bu han ismini köyün adından aldığından dolayı 700 yıllık bir tarihi olduğu sanılmaktadır. Bu han halen tarihi İpek Yolu kalıntıları üzerinde virane halde bulunmaktadır. Asırlar öncesinin kervan izlerini taşıyan İpek Yoluna paralel olarak Kayseriyi doğuya bağlayan devlet karayolu vardır.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında İSBİR adında bir Ermeni buraya yerleşip bir çiftlik haline getirmiştir. Zamanla çiftlikte çalışan Türkler nüfus olarak çoğalmış, İsbir'in burayı terk etmesi sonucu yanaşma usulü çalışan Türkler Konya, Maraş ve Yozgat Çandır'dan akrabalarını getirerek üç sülaleden müteşekkil yeni İsbile Köyünü oluşturmuşlardır. O tarihten 1963 yılına kadar İsbile adıyla kalmıştır. 1963 Yılında çıkarılan yasayla ismi Başakpınar Köyü olarak tescil ettirilmiştir. 1977 Yılı Ekim seçimlerinde Belediye teşkilatı kurulmuş, Yıldıztepe, Gaziler ve Ufuk olarak üç mahalleye ayrılmıştır. Halen üç mahalle olarak devam etmektedir.


Misafir 54f

4 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2014, 18:58

Basakpinar ilkokulu tarihi nedirAhmet_38 34
9 ay önce - Pzr 25 Şub 2018, 13:00
Başakpınar İsbile


Sevgili Başakpınarlı kardeşlerim;
Başakpınar yahut İsbile tarihçesiyle ilgili internete girdiğinizde hemen hemen bütün sitelerde aşağıda fotoğrafını koyduğum bilgileri görüyoruz.
Bu bilgiler bilimsel olarak doğrulanmış tamamı doğru olan bilgiler değildir.
Şöyleki:
1-1500 ve 1520 yıllarındaki tahrir bilgilerindeki kısaltmalar yanlış açıklanıyor."hane"nin kısaltılmışı "h"harfi hiristiyan,"mücerret"in kısaltılmışı "m" harfi müslüman olarak gösteriliyor doğru değildir.
2-Komşu köylerin su ile ilgili ellerinde "Hüccet"var derken aynı hüccetin bizim köyüde kapsadığı yazılmıyor.Ayrıca her köye iki nöbet değil"Her çifte iki növbet"su hakkından bahsediliyor.
3-Kuruluş tarihi ile ilgili olarak "Tavlusunlu İsbir adlı ermeninin çiftliği iken burada çalışan Türkler çoğalıp yanaşma usulü yerleşmişler" bilgisi yer almaktadırki hiçbir temeli olmadığı gibi çokta aşağılayıcı ve sinir bozucu.Hangi akıllı bu bilgileri laf olsun diye buralara yazdırdı bilmem.
İsbile ismi İsbir den dönüşmüş değildir.İsbile Yunanca "mağara"anlamına gelmektedir.
4-1600 lü yılların başından itibaren Anadolu'da yaşanan asayişsizlik ve iç kargaşa nedeniyle bir çok Anadolu köyü gibi İsbile'de o günkü gayr-i müslüm halkının terk etmesi nedeniyle boşalmış ve uzun yıllar harap kalmıştır.
İsbile'nin 1651 yılında harap bir karye(köy) olduğu hakkında tarihi belge mevcuttur.
5-Bizim atalarımız buraya büyük ihtimalle 1691 yılında çıkarılan Osmanlı İskan kanunundan sonra yerleşmeye başlamışlardır.Büyük ihtimal diyorum çünkü bunu yüzde yüz doğrulayan belge henüz yok.
1693 yılına ait bir bilgide yine İsbile suyundan bahsedilmekte suyun haftada iki gün köyümüze ait olduğu belirtilmektedir.
Daha fazla doğru bilgiler elde etmek için uğraşım devam ediyor ulaştıkça sizlerle paylaşacağım.


Misafir a70

3 ay önce - Çrş 22 Ağu 2018, 20:00

Gayri müslüman sonrada müslüman olan kişilere debir bu kasaba sonradan müslüman olducevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KAYSERİ