Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
suleyman 55

6 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 20:43

Karadeniz`deki Cepni-Cebi-Gebi boyylari 18.y.y. in baslarina kadar tamamen sunnilesmistir . Gunumuzde Karadeniz`de Alevi Cepni yoktur .

Misafir 276

6 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 20:44

Gaziantep çepnileri yavuzeli ilçesinde yaşar tamamı alevidir.

Misafir 9bb

6 ay önce - Cum 23 Şub 2018, 22:43

Çepnilerin tamamı Alevi kökenlidir, Sünni Çepniler sonradan hak mezhebi bulmuştur. Fakat istisnasız tamamı Alevi kökenlidir.

Misafir ce7

6 ay önce - Cmt 24 Şub 2018, 00:34

Çepnilerin yaşadıkları bölgelerde Çepni olmayanların kökeni gavur. Yani sünnetsiz, domuz eti yiyen Hristiyan, puta resme tapan Ermeniler filan gibi insanlardan ihtida

Misafir 52a

6 ay önce - Cmt 24 Şub 2018, 16:47

Karadeniz bölgesinde özellikle samsun ve civarında çokça ahşap cami var bunlari Karadeniz e ilk yerleşen Türkleşmesi için uğraşan rum imparatorluğu nu fetih için zaafa uğratan boyların etkisi var dir.tarihi kaynaklar bu bolgede Çepnilerin ağırlıklı yerleştiğini ve yurt tuttuğunu gösteriliyor bölge turklestikce Trabzon Rum imparatorluğu fethi için en son Giresun'da yerleşik hayata geçmişlerdir ve Trabzon Türklerin eline tamamıyla geçmiştir.olayi Alevi suni diye sulandırma ya gerek yok hepsi biziz.hepsi bizim.Karadeniz türk oğlu Türk tur.

Sezgin Cengiz

6 ay önce - Pzr 25 Şub 2018, 12:19

Sinop, Samsun, Ordu, Giresun. Bu illerde Türk olanların çoğu Çepni boyundandır. Çepniler ilk Sinopu yurt edinip ardından Giresun'a kadar savaşarak Giresun dahil buraları ele almışlardır. Evet yüzyıllar önce alevi bir boymuş ama bugün %90 gibi ezici bir bölümü sünnidir. Yani mezhepsel değil de kök olarak ele alırsak Karadeniz'in neredeyse tamamı Türktür.

Misafir 4ef

6 ay önce - Pzr 25 Şub 2018, 12:43

Giresunluyum, ne kadar doğru bilmiyorum ama bizim köyün vikipedi de Türkmen köyü olduğu yazmakta. Zamanında Çepnilerin yerleştiğini duymuştum. Soy ağacına baktığımda Hasan, Hüseyin, Ali, Zeynep, Zehra gibi alevilerin daha çok koyduğu isimleri gördüm. Eskiden alevi olma ihtimalimiz yüksek. Maalesef göremiyorum 1828 den öncesini. Nereden göçmüşüz oralara hiçbir fikrim yok.

Misafir 407

6 ay önce - Cmt 17 Mar 2018, 12:50

çepinler köyü 19 mayıs ilçesine bağlı köy çepni boyuna selam olsun cefekar karadeniz kadınlarına helal olsun.siyah önlük beyaz yaka ile okuma yazma öğreniyorlar.19 Mayıs Halk Eğitim Merkezi tarafından Çepinler Mahallesi'nde açılan okuma yazma kursuna katılan kadınlar, hem ilerleyen yaşlarına rağmen okuma istekleri hem de giydikleri siyah önlüklerle dikkati çekiyor. Yaşları 60 ile 84 arasında değişen 8 kadın, özel olarak diktirdikleri siyah önlükleri ve beyaz yakalıkları ile çocukken yaşayamadıkları öğrenciliğin tadını çıkarıyor.

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET