Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Cmt 13 Oca 2018, 23:30

GEMLİK GÜVENLİ KONUTLARLA GELECEĞE TAŞINIYOR
Alıntı:
• BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TOKİ VE GEMLİK BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİNDE GEMLİK’TEKİ YENİ DEVLET HASTANESİ YANINA YAPTIRILACAK 224 KONUT VE 12 DÜKKANIN TEMELİ BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU’NUN DA KATILDIĞI TÖRENLE ATILDI.
• BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ OLARAK GEMLİK’İN DAHA SAĞLIKLI GELİŞİMİ, TURİZMİ, ULAŞIMI VE SANAYİSİ İÇİN HER ZAMAN ÖNCÜ OLACAK YATIRIMLARI YAPMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ SÖYLEDİ.
• BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU, KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME’NİN İSTİSMAR SİYASETİ İLE ÇARPITILDIĞINI BELİRTEREK, UYGULAMANIN GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YAPILACAĞINI VE KİMSENİN EVİNİN ZORLA ALINMASININ SÖZ KONUSU OLMADIĞINI VURGULADI.
• BURSA VALİSİ İZZETTİN KÜÇÜK, İNSAN HAYATININ SÖZ KONUSU OLDUĞU YERDE GERİ KALAN HER ŞEYİN TEFERRUAT OLDUĞUNU BELİRTEREK, “UMARIM OLMAZ AMA DEPREM GELDİĞİ GÜN AHLAR VAHLAR OLMASIN DİYE BU KARARNAME ÇIKTI” DEDİ.
• GEMLİK BELEDİYE BAŞKANI REFİK YILMAZ, GEÇTİĞİMİZ YIL TEMELİNİ ATTIKLARI BİN 400 KONUTUN DA MAYIS AYINDA TAMAMLANACAĞINI VURGULADI.


Bursa Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Gemlik Belediyesi işbirliğinde Gemlik’teki yeni devlet hastanesi yanına yaptırılacak 224 konut ve 12 dükkanın temeli Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi olarak Gemlik’in daha sağlıklı gelişimi, turizmi, ulaşımı ve sanayisi için her zaman öncü olacak yatırımları yapmaya devam edeceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Kanun Hükmünde Kararname’nin istismar siyaseti ile çarpıtıldığını belirterek, uygulamanın gönüllülük esasına göre yapılacağını ve kimsenin evinin zorla alınmasının söz konusu olmadığını vurguladı.

Birinci derece deprem kuşağı üzerinde bulunan, fay hattı üzerindeki yüzlerce binada binlerce kişinin yaşadığı Gemlik’te sağlıklı dönüşüm için bir temel daha atıldı. Geçtiğimiz yıl Gemlik Belediyesi’nin TOKİ işbirliğiyle temellerini attığı bin 400 konutluk projenin Mayıs ayında tamamlanması hedeflenirken, Gemlik’in sağlıklı dönüşümü için bir temel de Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve Gemlik Belediyesi işbirliğinde atıldı. Gemlik’te yeni yapılan devlet hastanesinin hemen yanına inşa edilecek 224 konut ve 12 dükkanı kapsayan projenin temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Şehirler akşamdan sabaha oluşmaz
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, sağlıklı güzel şehirlerde, güzel konutlarda yaşamanın herkesin hayali olduğunu söyledi. Hızlı gelişen şehirlerin konut taleplerine cevap veremediğini bu nedenle de konutlaşmayla alakalı ciddi sorunlar ortaya çıktığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Yaşanabilir modern şehirler inşa etmenin yolu bilinçli bir kentsel dönüşümden geçiyor. Türkiye artık kentsel dönüşümü çok fazla konuşuyor, çok projeler yapılıyor. Şehirler öyle akşamdan sabaha oluşan yerler değildir. Bir tarihi vardır, bir geçmişi vardır. Para da olsa imkan da olsa takdir edersiniz ki bir şehri yok kabul edip, bir başka yere taşımak yıllara dayalı zaman alır. Şirin ilçemiz Gemlik’in depremsellikten kaynaklanan sıkıntıları var. Dolayısıyla sağlıklı bir dönüşüm için Gemlik’te bir rezerv alanının ortaya çıkarılması gerekiyordu. İstikamet belli. Gemlik’te bir miktar seyretme yapmak, daha sağlıklı cadde ve sokaklar oluşturmak için artık imkanlarımız fazla” dedi.

Merkez daha da güzelleşecek
Gemlik Kayhan Mahallesi’nde 2010 yılında yaşanan heyelana da değinen Başkan Aktaş, buradaki 3500 metrekarelik alanın kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildiğini, buradaki 30 daireli 7 binanın da Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 milyon 800 bin TL’ye kamulaştırıldığını kaydetti. Evleri yıkılan vatandaşlara bugüne kadar 1 milyon 181 bin TL kira yardımı yapıldığını hatırlatan Başkan Aktaş, “Sonuçta buradaki projemiz de start alıyor. Bu sembolik bir tören olabilir ama inanıyorum ki bu süreç daha da hızlanacak. Gemlik merkezi daha da güzelleşecek. Odalarda sosyal tesisler, binalar olacak ama bu seyreltmeyle Gemlik, daha yaşanabilir bir ilçe haline gelecek. Büyükşehir Belediyesi olarak inşallah bundan sonra da kesinlikle Gemlik’in daha sağlıklı gelişimi için, turizmi, ulaşımı ve sanayisi için her zaman öncü olacak yatırımları yapacağımızı bir kez daha ifade ediyorum” diye konuştu.

Dönüşümde gönüllülük esası
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da, birinci derecede deprem kuşağı üzerinde yer alan Gemlik’in geleceği için hayati önem taşıyan Kanun Hükmündeki Kararname’nin istismar siyaseti ile çarpıtıldığını vurguladı. Uygulamanın gönüllülük esasına göre yapılacağını ve kimsenin evinin zorla alınmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Şeyh Edebali’den beri Osmanlının ve medeniyetimizin temel bir prensibi var. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşısın’. Bu anlayıştan yola çıkarak depremsellik için çözümler üretiyoruz. Kararnameyle deprem gelmeden önce Gemlikli hemşerilerimizin can ve mal güvenliğini koruyacağız. Gemlik’imizin geleceğini inşa edecek, dönüştürecek, çehresini değiştirecek, marka değerini artıracak bir karar aldık. Zeytin ağaçlarından tek birine bire zarar verilmeyecek. Zemini sağlam, makilik alanlara yapılacak modern sağlıklı konutlarla Gemlik’i yepyeni bir geleceğe kavuşturacağız. Gönüllülük esasına göre yapılacak dönüşümü inşallah sizlerin dua ve destekleriyle hep birlikte başaracağız. Deprem sonrası inşa edilmiş binalar, hangi mahallede olursa olsun sağlam ve estetik yapılmış olduğu için buralarda vatandaşlarımız gönül huzuru içinde oturmaya devam edebilirler. Merkezde ticari hayat, çarşı, pazar devam edecek. Kimse tedirgin olmasın. Yeni yerleşim yeri olan makilik alanlara sağlam ve deniz manzaralı konutlar yapılarak isteyen vatandaşlarımızla maliyetine takas edilecektir. Kimsenin evi zorla alınmayacaktır” dedi.

Video:Ahlar vahlar olmasın diye…
Gemlik’teki değişim ve dönüşümün ana nedeninin deprem olduğunun altını çizen Vali İzzettin Küçük ise, Gemliklilerin hayatından daha kıymetli hiçbir şeyin olmadığını vurguladı. Son çıkan kararname ile değişim ve dönüşüm hızlı hale geldiğini dile getiren Küçük, “Hükümet burada elini taşın altına koydu. Umarım olmaz ama deprem geldiği gün ahlar ve vahlar olmasın diye bu kararname çıktı. İnsan hayatının olduğu yerde geri kalan şeyler teferruattır. Benim yaptığım incelemede bu dönüşümle Gemlik 3, 4 kat daha değerlenecektir. 3 katlı villamsı yapılar, önü açık daireler, ferah bir şehir, parkları, eğitim kurumları, kültür evleri ile insana mutluluk ve heyecan veren bir şehir olacak” diye konuştu.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da geçtiğimiz yıl temelini attıkları bin 400 konutluk projenin Mayıs ayında tamamlanacağını söyledi. Gemlik’te vatandaşın gündeminden depremi çıkaracaklarını dile getiren Yılmaz, “Gemlik halkı bundan sonra çok daha güzel noktalarda, denize nazır hakim tepelerde, zemini sağlam kayalıklarda ve güzel manzarada yerleşmiş olacak” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, butona basarak 224 konut ve 12 dükkanlık projenin temelini attı.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/gemlik-guvenli-konutlarl ...ber/25173/

Hayırlı uğurlu olsun.Ugur1608
1 yıl önce - Cmt 24 Şub 2018, 15:41

Eski Gemlik olarak bilinen bölgenin bazı kısımları zemin anlamında sıkıntılı. Ancak jandarma karakolu ve Uludağ Üniversitesi hukuk fakültesi nin karşısında bulunan (Yalova yolunun üstü) Hisar bölgesi gelişime çok açık. Yola cephe olan projelerde şuanda daire fiyatları 350-400 bin TL arasında seyrediyor. Modern projeler yapılmış durumda ve yapılmaya devam ediyor. Ayrıca gene aynı bölgeye 15000 m2 kapalı alana sahip Gemlik adliyesi yapılacak. Kısa zaman içerisinde bu bölge Bursa'nın en elit yerlerinden biri haline gelecek.

Cüneyt5316

1 yıl önce - Cmt 24 Şub 2018, 21:21

Herhangi bir resmî kıpırdanma varmı? Yoksa sadece aldı konulmuş bir başlık mı yine...Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 13 Mar 2018, 13:05

KHK'DAN 'NAKLEDİLMESİ' İBARESİ ÇIKARILDI; GEMLİK TAŞINMIYOR
Alıntı:
696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) Geçici 25'inci Maddesi'nde yer alan 'İlçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle' ibaresi, yeni torba yasayla maddeden çıkarıldı.Bursa'nın Gemlik ilçesinin, deprem tehlikesi altında bulunması nedeniyle, sağlam zeminli üst kesimlere taşınmasının önünü açan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) Geçici 25'inci Maddesi'nde yer alan 'İlçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle' ibaresi, yeni torba yasayla maddeden çıkarıldı. Yerine, 'Gemlik ilçesinde deprem tehlikesi altında bulunan yapıların dönüştürülebilmesi ve yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi için…' ibaresi konuldu.

İlçenin taşınmasıyla ilgili tartışmaların ardından yapılan düzenlemeyle, depreme dayanıksız olan ve güçlendirme imkânı bulunmayan yapılar, üst kesimlere taşınacak, diğer yapılar için yerinde dönüşüm yapılabilecek.

Gemlik'te uzun zamandır beklenen depremselliğe yönelik yasa, 24 Aralık 2017'de çıkarılan 696 sayılı KHK'nın Geçici 25'inci Maddesi ile düzenlendi. Düzenlemeyle Gemlik’in sağlam zeminli üst kesimlere taşınmasının önü açıldı.Ancak, düzenlemedeki 'İlçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle' ibaresi çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi.

Tartışmalar üzerine, ilk çıkan KHK'da, 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müesir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlere Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'un geçici 25'inci Maddesi'nin 1'inci fıkrası ve 1'inci cümlesinde yer alan 'Bursa İli Gemlik İlçesinin deprem tehlikesi altında bulunması ve ilçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşimlerinden 'nakledilmesinin' zorunlu bulunması sebebiyle…" ibaresi, "Bursa İli Gemlik İlçesinde deprem tehlikesi altında bulunan yapıların dönüştürülebilmesi ve yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi için…' olarak değiştirildi. Ek olarak da ''Bu madde kapsamında yapılacak iş ve işlemler Çevre ve Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yürür'' ibaresi konuldu.

İlçenin taşınmasıyla ilgili tartışmaların ardından yapılan düzenlemeyle, depreme dayanıksız olan ve güçlendirme imkânı bulunmayan yapılar, üst kesimlere taşınacak, diğer yapılar için yerinde dönüşüm yapılabilecek.

KHK NELER GETİRİYOR?
Nüfusu 107 bin 139 olan Gemlik'in uzun zamandır beklediği depremselliğe yönelik yasa, 696 sayılı KHK'nın Geçici 25'inci Maddesi ile düzenlendi. Gemlik'in 280 hektarlık üst bölgelere taşınmasında engel olan, özellikle zeytinlik vasfını yitirmiş olmasına rağmen, zeytinlik göründüğünden herhangi bir çalışma yapılmasın önüne geçen Zeytin Koruma Kanunu, Gemlik'e özel yasa ile aşılmış oldu.

KHK maddesi şu şekilde:"MADDE 13- 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun'a aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir. "GEÇİCİ MADDE 25- Bursa İli Gemlik İlçesinin deprem tehlikesi altında bulunması ve İlçe sakinlerinin halihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle, orman olarak muhafazasında bilim ve fen bakımından hiçbir yarar görülmeyen ve tarım alanına da dönüştürülmesi mümkün olmayan yerlerden, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın teklifi üzerine sınırları Bakanlar Kurulu'nca belirlenen alanlar, Orman Genel Müdürlüğü'nce orman sınırları dışına çıkarılarak, tapuda Hazine adına resen tescil edilir. Bu alanlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tasarrufuna geçer. Bu alanlarda 21/6/1987 tarihli ve 3402 sayılı Kadastro Kanunu'nun 22'nci maddesinin kadastrosu yapılmış olan yerlerin ikinci defa kadastroya tabi tutulamayacağına ilişkin hükmü uygulanmaz. Bu alanların tespiti amacıyla Orman Genel Müdürlüğü'nce yeteri kadar orman kadastro komisyonu görevlendirilir. Bu tespit sırasında ilan süresi bir hafta, itiraz süresi ise bir ay olarak uygulanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlar Kurulu'nca belirlenir. Birinci fıkra kapsamında orman sınırları dışına çıkarılan alan kadar Hazine taşınmazı, orman tesis edilmek üzere Maliye Bakanlığı'nca Orman Genel Müdürlüğü'ne tahsis edilir. Bu madde kapsamında nakline ve yerleştirilmesine karar verilenlerin iskanına ilişkin iş ve işlemler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yürütülür."

Kaynak: https://www.olay.com.tr/khkdan-nakledilmesi-ibare ...44500h.htm

Bir kelime bir harf hatası nelere sebep olabiliyor. Umarım adam akıllı bir dönüşüm sağlanır.


fatih413
1 yıl önce - Çrş 14 Mar 2018, 07:13

Gemlik'in içinden 7 ve üzeri deprem oluşturabilecek fay var. Bu faya belirli mesafede yapılaşmaya hiçbir şekilde izin verilmemeli. Bu mesafede yapılacak yapılar deprem yönetmeliğine uygun yapılsa bile depremde kullanılamıyacak hale gelecekler.

Alıntı:
Deprem Yönetmeliği
1.2.1 – Bu Yönetmeliğe göre yeni yapılacak binaların depreme dayanıklı tasarımının ana ilkesi; hafif şiddetteki depremlerde binalardaki yapısal ve yapısal olmayan sistem elemanlarının herhangi bir hasar görmemesi, orta şiddetteki depremlerde yapısal ve yapısal olmayan elemanlarda oluşabilecek hasarın sınırlı ve onarılabilir düzeyde kalması, şiddetli depremlerde ise can güvenliğinin sağlanması amacı ile kalıcı yapısal hasar oluşumunun sınırlanmasıdır.

Binaların sağlam, kullanışlı ve aynı zamanda ekonomik olması için deprem yükü bina türüne göre 6-8 arasındaki bir sayıya bölünür. Aksi takdirde yapıların maliyeti 2-3 kat artardı. Kolonların en dar kenarı 1 metre olurdu. Çok şiddetli depremlerde konut ve ticari yapıların depremde hasar görmesine rağmen tamamen göçmeyerek insanların içinden sağ çıkmasını sağlayacak şekilde sünek bir yapıya sahip olması amaçlanır. Depremden hemen sonra kullanılacak hastahane, itfaiye, vilayet ve belediye binaları %50 nisbetinde daha sağlam yapılır.


Misafir 50c

1 yıl önce - Prş 15 Mar 2018, 14:39

aslında toki tüm büyükşehirlerde yeni uydukentler(en az yüz bin konut ve 60 m2 2+1 tarzı yöresel mimarili uygun maliyetli hızlı yapılabilir şekilde) ile stok oluşturup sıkıntılı bölgelerdeki konutlar ile takas sistemi kursa; ki çok çabuk olabilir...sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet