Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erkmen se

12 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2006, 00:36

MİLETOPOLİS-MELDE BAYIRI-MUSTAFA KEMALPAŞA ve KARACABEY yakını:
Miletopolis ismi Luvi dilinden gelmiş ve Hellen diline uydurulmuştur. Melde bayırı ismi de bu gerçeği göstermektedir.Kentin adına bakılarak,Miletoslularca kurulmuş olduğu var sayılıyor.Oysa yörede İÖ.1.Binyılda bir MİLADA halkının yaşadığını bilmekteyiz.;bunların kentinin adı,geç dönemde,Miletopolis olmuştur.Halbuki kentin MİLETOS ile  hiçbir ilgisi yoktu.Ve halk adı MİLADA adı MİLETO 'ya dönmüştü.MİLAVANDA/MİLADA adı hitit belgelerinde böyle geçer ki Luvi dilinde "MİLA'LI" Anatanrıça tapınağına giden yolu olan anlamına gelmektedir.Miletopolis bir MYSİA bölgesi kentidir tıpkı BERGAMAve KYZİKOS gibi.Miletopolis yakınlarındaki APOLYOND gölü o çağlarda Miletopolise kadar uzanıyordu.Yani MİLETOPOLİS de bir göl kıyısındaydı.
Miletopolis'in kuruluşu ile ilgili bilgiler çok sınırlıdır.Burada küçük çapta bir kurtarma kazısı yapılmış, ortaya çıkan mimari parçalar ile tunç bir Apollon heykeli, Bursa Arkeoloji Müzesine götürülmüştür.
M.Ö.I.yüzyılda burada Milada isimli bir topluluk yaşıyordu. Miletopolis'in tarihte ilk kez ismi M.Ö.100de duyulmuştur. M.Ö.85'de Romalı komutan Caius Flavius Fimbria, Pontus devleti kralı Mithradates'i Rhyndakos çayı (Mustafakemalpaşa çayı) kıyısında yenmiştir.
M.Ö.400den sonra adına sikke bastırmış, M.S.300de Kyzikos başpiskoposluğuna bağlı bir piskoposluk merkezi olmuştur. Buradaki kalıntılara 1975 yılında Bursa İzmir karayolunun o yöreden geçen bölümünün kazı çalışmaları yürütülürken ,Hadrianus döneminde yapılmış bir tapınağın kalıntılarının meydana çıkmasıyla ulaşılmış ve hemen Bursa müzesi arkeologlarınca orada arkeolojik kazıya girişilmişti.
Günümüze ,Ortaçağ sur kalıntıları, Roma çağına ait mimari parçalar ve keramikler ve işlenmiş taşlar ve çok önemli mezar stelleri ele geçmiştir.Miletopolis antik kentinde çok ciddi bir arkeolojik yüzey araştırması ve kazı ile çok önemli buluntulara ulaşılacağı ortadadır.
Kaynaklar:
Miletopolis kökenli (figürlü) mzar stelleri ve adak levhaları-Mustafa ŞAHİN-TTKyay,
Mysia-Bilge UMAR-İnkilab yay.
İşte MİLETOPOLİS kalıntılarının melde bayırında 70li yıllarda çekilmiş iki fotoğrafı.İşlenmiş mimari ögelerden burada çok önemli bir antik kentin olduğunu anlayabiliriz.


 


 erkmen se

12 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2006, 01:01

MİLETOPOLİS antik kentinde bir heykeltraşlık okulu olduğu ,özellikle bu kentin mezar stellerinde kendini göstermektedir.MYSİA bölgesi araştırmaların sıklığı bakımından Batı Anadolu'da yer alan IONİA,KARİA gibi bölgeler kadar şanslı değildir.Ancak büyük çoğunluğu tesadüfi yollarla gün yüzüne çıkan  çok sayıdaki mermer malzemenin gösterdiği;yörede heykel üreten atelyelerin var olduğudur.
Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz" Miletopolis kökenli figürlü mezar stelleri ve adak levhaları" isimli kitap Türk Tarih Kurumu Yayınlarından çıkmış olup,Sayın Mustafa ŞAHİN'in  yetkin bir araştırmasıdır.

 

 


erkmen se

12 yıl önce - Çrş 18 Ekm 2006, 01:04

MİLETOPOLİS antik kenti ile ilgili 1970li yıllarda yapılan çalışmalarda,Melde bayırında ele geçen işlemeli taşın fotoğrafı ve arkada Karacabey yolu....
 

 Misafir 349

2 yıl önce - Pts 05 Eyl 2016, 17:40

Merhaba:
Miletopolis Hakkındaki Atina Hadriyanus Müzesi araştırmalarından yapılan belgesel..Belgesel yönetmeni Tekin Gün.Yapım Prestij Prodüksiyon&Film Yapım.
Link:
-Demo:https://www.youtube.com/edit?o=U&feature=vm&video_id=JCNefmraarc
-Belgesel:

_miletopolis-melde-miletos-kolonisi-yonetmen-tekin-gun-prestij-produksiyon_shortfilms


Misafir d6f

9 ay önce - Cmt 24 Şub 2018, 02:42

Teşekkür Ederim Kardeşim .. Tarih Sayfalarına Önem Veren Her Bir Makale veya Araştırmaya Teşekkürler.
Tekin Günsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA