Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
erkan_gs_mk

1 yıl önce - Prş 22 Şub 2018, 18:38
Rize Salarha Tüneli ile İlgili ÇalışmalarAlıntı:
Salarha Tüneli Rize Nefes Alacak
Rize Merkezi ile Salarha bölgesine birbirine bağlayacak olan Salarha Tünelinde yoğun çalışmalar sürüyor

06 Nisan 2016 Çarşamba 15:27Şehir içi trafiği rahatlatacak ve Salarha bölgesi ile Şehir merkezinin yolunu 8 km kısaltacak olan Salarha tünelinde yoğun çalışma sürüyor.

Rize Merkez Dalyan mevkiinden girişi yapılacak olan Salarha tüneli Dortyol mevkiinde çıkış verilecek, 3 km uzunluğunda gidiş geliş olmak üzere yapılmakta olan çift tünelin 2,5 yıl içinde tamamlanacağı, tünelin yapılması ile birlikte Dortyol mevkiinin şehir merkezine 3 kilometre mesafede olacağı yolun 8 kilometre kısaltılacağı belirtildi.

Yoğun bir şekilde çalışmaları devam eden Salarha tünelinin tamamlanması ile birlikte şehir içi trafiğin rahatlayacağı Menderes bulvarının ise yükünün azalacağı bildirildi.

http://www.haberci53.com/rize/salarha-tuneli-rize ...31438.html

erkan_gs_mk

5 ay önce - Sal 16 Ekm 2018, 19:47

Forumumuzda yok mu Rize'li üyeler. Bu projenin akıbeti ne durumda? Nette biraz araştırayım dedim yeni bir gelişmeye rastlayamadım.

O yörede yaşayanlar herhangi bir gelişme varsa paylaşsalar çok iyi olacak.


erkan_gs_mk

3 ay önce - Cum 07 Arl 2018, 17:11

Alıntı:
68 yıllık hayal gerçek oluyor, Salarha Tüneli'nde sona gelindi

Rize'nin 68 yıllık hayali olan ve tamamlandığında kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıracak 2.9 kilometrelik çift tüplü Salarha Tüneli'nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, diğer tüpte ise 680 metre kaldı. Zeminin yumuşaklığı nedeniyle günde ortalama 1.5 metre kazı gerçekleştirilebilen tünelde gelecek yıl ışık görünecek.Türkiye'nin engebeli ve en dik arazi yapısına sahip illerinden biri olan ve kent merkezinin 3'de 1'i deniz dolgusuna inşa edilen Rize'de, dağ ile deniz arasına sıkışan kent merkezini güneye açmak için çalışma başlatıldı.Kentin kuzeyle güneyini en kısa güzergahtan birbirine bağlamak için ilk olarak 1950'li yılların sonunda gündeme gelen Rize Güney Çevre Yolu, Dağbaşı Küçükçayır bağlantı yolları ve Salarha Tüneli projesi hazırlandı.İLK DELME İŞLEMİNE 2015 YILINDA BAŞLANDI

Proje ile 40 köy ve 2 beldeyi bünyesinde bulunduran ve şehir içinden geçen 12 kilometrelik yolla ulaşılan Salarha Vadisi'ne, 2.9 kilometre uzunluğunda çift tüp tünel yapımı için 2015 yılı Ekim ayında ihaleyi alan İntekar firması tarafından delme işlemine başlandı. Tünel Şefi Jeoloji Mühendisi Şafak Ataç'ın öncülüğünde 50 kişilik ekiple yürütülen çalışma da zeminin yumuşaklığı nedeniyle günde ortalama 1.5 metre tünel kazısı gerçekleştirilebiliyor.Rize il merkezinin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak olan tünel, Dalyan Mahallesi ile Dörtyol Köyü arasındaki 12 kilometrelik mesafeyi 2.9 kilometreye düşürecek. Rize'nin 68 yıllık hayali olan çift tüplü Salarha Tüneli'nde sona yaklaşılıyor. Tünel çalışmalarında ışığın görünmesine bir tüpte 480, diğer tüpte ise 680 metre kaldı. 91 milyon 694 bin liraya mal olacak tünel inşaatında gelecek yıl ışık görünecek.'BİR DÖNEM BOLU DAĞI TÜNELİ KONUŞULURDU'

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Salarha Tüneli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Avcı, 15 yıl öncesine kadar ulaşım akslarını rahatlatan tünel projelerinin 'hayal' olarak nitelendirildiğini söyledi. Avcı, Rize-Erzurum arasındaki 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli'nin de bölgenin hayali olduğuna dikkat çekti ve "Hatta Osmanlı'nın son dönemlerinde de konuşulduğuna dair belgeler var.Biz bir hayalimizi gerçekleştirmiş olduk. Türkiye'de 14 kilometrelik tünellerin yapılıyor olması nasıl bir devrimin gerçekleşmiş olduğunu bizlere gösteriyor. Bir dönem bu ülkede Bolu Dağı Tüneli konuşulurdu. O gün için 2,5-3 kilometrelik tüneller çok büyük işlerdi. Bugün ise biz 14 kilometrelik bir tüneli açmış durumdayız. Bunu da AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan sayesinde gerçekleştirdik" dedi.
'RİZE'Yİ İÇ BÖLGELERE TAŞIMIŞ OLACAĞIZ'

Rize şehir merkezinin çok yakın bir zamanda 2.9 kilometrelik çift tüplü bir tünele kavuşacağını ifade eden Avcı, Salarha tünelinde çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek "Bir tüpte ışığı görmemize 480 metre diğer tüpte ise 680 metrelik bir mesafe kaldı. İnşallah çok yakın bir zaman dilimi içerisinde Salarha tünelini faaliyete geçireceğiz" müjdesini verdi.Avcı bu sayede hem Rize'nin şehir trafiğini rahatlatmış hem de Rize merkezinin daha iç bölgelere doğru taşınmış olacağını söyledi. "Özellikle çıkış bölgesi olan Dalyan'da bazı kamulaştırma sorunları var" diyen Avcı "Mahkeme kararlarının tesis edilmesini bekliyoruz. Mahkeme kararırının ardından Güney Çevre Yolu ile birlikte Salarha'yı tünel aracılığıyla Rize ile buluşturmuş olacağız" diye konuştu.https://m.sabah.com.tr/galeri/ekonomi/68-yillik-h ...na-gelindi
Misafir 103

3 ay önce - Cum 07 Arl 2018, 17:20

Burada kullanilan Tbm ler bizim yaptiklarimizmi acaba. Helal olsun delinmedik dag kalmadi.

berat5377
2 ay önce - Prş 03 Oca 2019, 21:21

Alıntı:
Forumumuzda yok mu Rize'li üyeler. Bu projenin akıbeti ne durumda? Nette biraz araştırayım dedim yeni bir gelişmeye rastlayamadım.

O yörede yaşayanlar herhangi bir gelişme varsa paylaşsalar çok iyi olacak.


Tünel hakkında şuan bir bilgim yok en kısa zamanda incelemeye çalışacam ama Güney çevre yolu projesi kapsamında o güzergahta yapılan bir tüneldi. Güney çevre yolu ilerledi baya.Misafir 01b

2 ay önce - Cmt 05 Oca 2019, 01:03

Gördüğüm kadarıyla TBM kullanılmıyor.

Misafir 01b

1 ay önce - Prş 14 Şub 2019, 22:45

Bu tünel hangi neye hizmet etmek için açılıyor anlamadım. Orada tünel açmayı gerektirecek bir yoğunluk da yok. Tünelin çıktığı bölgeden sonra devam eden şehirler arası bir yol da yok.

civelek53

1 ay önce - Cmt 16 Şub 2019, 16:33

bölgede yaşamadığın için anlamazsın.

son 400 metre kalmıştı en soncevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM