Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Misafir eca

1 yıl önce - Çrş 22 Mar 2017, 21:22

Gaziantep ve Kilis sınırında yapılacak Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB ise Türkiye ihracatı için stratejik bir görev üstlenecek. Suriye sınırı yakınlarında 35 bin dönüm alanı kapsayacak olan OSB ile 75 bin kişiye istihdam yaratılacak. Şu ana kadar bin 700 işletmenin yer tahsisi için başvurduğu bu dev OSB, son yıllarda savaş nedeniyle büyük kan kaybeden Irak ve Suriye pazarları için üretim yapacak.
2019 yılında faaliyete geçmesi planlanan Polateli-Şahinbey Tekstil İhtisas OSB ile amaçlanan bir diğer hedef de Suriyeli mülteciler nedeniyle ekonomisi durma noktasına gelen Kilis’i yeniden kalkındırmak.


Sergen123
1 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2017, 14:54

Alıntı:
Arkadaşlar hayırlı olsun sonunda temeli atılacakmış bu proje'nin
Güzergah'ta belli olmuş
İnşallah en kısa sürede bitirilir bu tünel projesi


Bakın alıntılanan mesaj iki sene önce yazılmış. İki sene önce ile şu an arasındaki fark koca bir sıfır ki bu proje ilk dillendirildiğinden beri 6-7 sene rahat geçti. Aralarda bakanlar günlük ziyaretlerinde bu proje şöyle güzel olacak böyle fayda sağlayacak diyip uçağa atlayıp gittiler. Şehrin iktidar milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları zaten ağızlardan düşürdü iyice. Eskiden her gün Amanosla yatıp kalkarlardı, harika olacak, fizibilite başladı, başladık başlıyoruz, rapor bekliyoruz o bile kalmadı ağızlarda. İnsanlarla dalga geçtiklerini yerel gündemi takip eden herkes anlar ama insanımız ot gibi herşeyden bi haber yaşıyor maalesef.


Kamuran Özer
1 yıl önce - Pts 13 Ksm 2017, 08:59

Alıntı:
Hassa Tüneli, Hatay’ı Singapur ve Rotterdam örneğine taşır’

Hatay, Türkiye’nin çok kıymetli demir-çelik ve enerji projelerinin merkezi… Aynı zamanda geniş tarım arazilerine sahip. Tarihi zenginliği sadece Türkiye’nin değil, dünyanın kültür mirası… Tüm bu potansiyele sahip kentin bir hayali var...HATAY - Amanos Dağları’nın altından geçecek 30 kilometrelik tünel, İskenderun Limanı’nı Hassa’da ilan edilen 13 bin dönüm organize sanayi bölgesine (OSB) bağlayacak. OSB alanının hemen yanındaki 60 bin dönümlük arazide kurulacak entegre tesisler ile de Singapur’daki Jurong adası ve Hollanda’daki Port of Rotterdam Sanayi Bölgesi benzeri bir sistemin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

DÜNYA’ya konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Limanı’nın Hassa’ya uzaklığının, Amanos Dağları’nın altından 30 kilometre olduğunu belirterek, “Buradan bir yol açarsak arkasında 60 bin dönümlük arazi var. Burada 13 bin dönümlük OSB yapılacak. Amacımız bundan sonraki bölümde Türkiye’nin lehine büyük bir sanayi merkezi kurulması” dedi. Denize yakın olan bölgede birbirine entegre tesislerin kurulmasını çok önemli gördüklerini vurgulayan Başkan Savaş, “Singapur’daki Jurong adası gibi Hollanda’daki Port of Rotterdam Sanayi Bölgesindeki başarının altındaki sistemleri buraya getirmek istiyoruz. Amacımız bu 60 bin dönümlük arazinin tamamını efektif kullanmak. Hem sanayi hem OSB, hem depo yerleri, ama birbirine entegre tesisler yapmak. Birinin ürettiğini diğeri de kullanacak şekilde bir sistem oluşturmak” diye konuştu.

EXPO için Tayvan’da imzalar atıldı

Amanoslar’ın altında kurulacak 30 kilometrelik ulaşım hattının demiryolunu da içerdiğini ifade eden Başkan Savaş, böylece sadece Hatay’ın değil Güneydoğu ve Doğu’dan denize açılacak bir merkez oluşturmanın mümkün olduğunu ifade etti. Savaş “Türkiye’de böyle 63 bin dönümlük denize yakın bir yer yok. Devletin elinde de tek parça başka bir arazi yok. Bunu Sanayi Bakanımızla paylaşacağım” ifadesini kullandı. EXPO 2021 Fuarı’nın Hatay’da yapılması için eylül sonunda Tayvan’da imzaların atıldığını, organizasyon için iki yer belirlendiğini anlatan Başkan Savaş “Antakya, Defne sınırlarının hemen üzerinde Doğanköy ve Kisecik arasında 200 dönümlük bir arazimiz var. Birinci yer orası olsun dediler, ikinci yer de İskenderun, Arsuz, Belen’in ortasında kalan Karaağaç mevkiinde 170 dönümlük bir yer” diye konuştu. EXPO’ya hazırlık çalışmalarını ‘ev ödevi’ olarak yorumlayan Savaş, şöyle devam etti: “Hatay gelinlik kız gibi vitrine çıkacak. Altyapısı iyi olmalı. Asi’nin güzelleşmesi lazım, tarihi dokunun restorasyonu, ulaşımı düzeltmek lazım, iki yıldır ona çalışıyoruz. EXPO botanik alanda olduğu için Hatay’da organik tarımı, aromatik bitkilerin üretimini, pazarlamasını, markalaşma sürecini yapmamız şart. Kentimiz, Asya ve Avrupa’daki en önemli bitki örtüsüne sahip. Aynı zamanda çiçek konusunda da dünyanın ender yerlerinden bir tanesi. 2 bin 500’e yakın çiçek çeşidimiz var, 250’si endemik. Bu çok büyük bir rakam. Biz bunu dünya ile paylaşmak istiyoruz. İşte o yüzden Medeniyetler Bahçesi adı altında EXPO 2021’i de yapacağız.”

5’inci teşvik bölgesi istiyoruz

Savaş, Hatay’ın teşvik uygulamalarındaki yerinin 5’inci bölge olması gerektiğini belirterek bu talebin gerekçesini şöyle açıkladı: “2012’nin Haziran ayında biz 5 değil, 4’ü hak ediyorduk, doğrudur ama 6 yıldır yanı başımızda Suriye yangını var. İhracat, ithalat durma noktasında, ticaret bitmiş, sanayi yatırımları gelmiyor, turizm bitmiş. Böyle bir şehre de devletimizin sıcak elinin uzatılması lazım. Son bir yılda 7 tane tesisimiz Osmaniye’ye kaçtı. Bunların içinde demir-çelik de var ve 5 bin işçi orada istihdam ediliyor. Şu anda 5’inci bölgenin de altında bir gelire sahibiz. Kişi başına 6 bin 122 dolar gelirimiz var. Beş yılda 7 bin 637 dolardan aşağı 1515 dolar düşmüşüz. 5’inci bölgenin bile ortalamasından yüzde 10 aşağıdayız. Bizim bulunduğumuz 4’üncü bölgenin ortalaması 8 bin 409 dolar.”

Sabancı ve Ortaylı’nın içinde olduğu proje; Mozaik Yolu

Başkan Savaş, turizm konusunda da çıkış yapmak istediklerini, bu alanda Mozaik Yolu projesi üzerinde çalıştıklarını açıklayarak “Başkanlığını Demet Sabancı’nın yaptığı One Derneği ile birlikte Hatay, Urfa, Kahramanmaraş, Gaziantep Mozaik Yolu projemiz var. İlber Ortaylı da danışman orada. Biz belediye başkanlarıyla işin ortağıyız. Yaklaşık 2 yıldır her tarafta, İsviçre’de, diğer Avrupa ülkelerinde mozaiklerimizi tanıtıyoruz. Bu dört şehrin eş zamanlı bir şekilde, turizme mozaik alanda açılması ve mozaiklerimizin dünya ile paylaşılması, gelen turistlerin bu 4 bölgeyi de gezmesi için yapılan bir planlama” dedi.

İlk 10’a giren ilçesi de var, son 10’a da

Türkiye’de altyapıya en fazla hizmet yapan belediyelerden biri olduklarını belirten Savaş “500 milyon liraya yakın para harcadık. Hatay kırsal kesimi, Türkiye’ye göre yüzde 50 daha fazla olan bir şehir. Türkiye’deki kırsal kesim yüzde 24.5, Hatay’da 50.5. Kırsalın çoğalması yatırım ihtiyacının artması, daha fazla altyapı, yol, sosyal alan, park demek” diye konuştu. Savaş, Dörtyol ve İskenderun ilçelerini Hatay’ın ‘lokomotifi’ olarak tanımlayarak şunları söyledi: “İşin yükü onlarda. Bizim gelirimizin yüzde 81’i İskenderun ve Dörtyol’dan geliyor. Geriye kalan 13 ilçe ağırlıklı olarak hizmet sektörü. Böyle olunca, diğer ilçeler Hakkari gibi oluyor. İskenderun’u katarsan, ilk 10’a giren ilçemiz var, Yayladığı, Altınözü, Hassa’yı katarsan son 10’a giren ilçelerimiz var.”

Savaş bitene kadar ayakta kalmalıyız

“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak amacım savaş bitene kadar ayakta kalmak, yatırım yapabilir seviyede kalmak” diyen Savaş, şöyle devam etti: “Ama savaş bittikten sonra da Ortadoğu’da altyapıda, üstyapıda, ticarette egemen kalmak. Siz bu aşamada tükenirseniz, yatırım yapamazsanız, dünyaya entegre yatırım yapamazsanız. Sıkıntıyı en çok çeken şehirler biz olalım, Gaziantep, Maraş, Kilis, Osmaniye olsun, yarın Ortadoğu’daki kaos bittikten sonra, oradaki kazanımlardan faydalanmalıyız. Suriyelilere biz bakıyoruz, savaşın gölgesine biz maruz kaldık. Ticarette, yatırımlarda yara almışız, turizmde sekteye uğramışız. Devletimizin bu kentlerin ayakta kalmasını sağlaması lazım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti hepimizin devleti.”

Tünelin maliyeti 1.5 milyar lira

- Yaklaşık 1.5 milyar liraya mal olacak Hassa Tüneli’nin uygulama projeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından bitirildi. Tünel, İskenderun Körfezi’ndeki İskenderun Limanı, Gübretaş Limanı ve İsdemir Limanı’nı Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kahramanmaraş sanayisinin ürünlerini dünya pazarlarına 80 kilometre yaklaştırarak rekabet gücünü artıracak. Kuzey Irak ve İran’a ticaret yapan şirketler hem ara malı ithalatını hem de son mamul ithalatını İskenderun ya da Mersin Limanı’ndan karşılamaya çalışıyor.

- Singapur’daki Jurong Adası ve Hollanda’daki Port of Rotterdam Sanayi Bölgesi’nin başarılarının altında; ulaşım akslarına yakınlığı kadar devasa kamu mülklerinin sanayicilere entegrasyon sağlayacak şekilde organize edilerek tahsisi ve aktif yönetimi yer alıyor. Hassa’nın da Hatay’a bu özellikleri kazandırması bekleniyor.

- Türkiye’de limana ve demiryoluna yakın 60 milyon metrekare tarım dışı hazine arazisi sadece Hassa’da var.

300 milyon lira yatırım kazandırılacak

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Dünya Adana Temsilcisi Recep Şenyurt’a yeni projelerini anlattı. Başkan Savaş, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından düzenlenen botanik EXPO’yı kente kazandırdıklarını anımsatarak, “Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaklaşık 150 yıldır düzenlenen EXPO, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyon. ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla Hatay’da yapılacak EXPO 2021 ile Hatay’a 300 milyon lira yatırım kazandırılmış olacak. Kenti en az 2.5 milyon kişi gezecek” dedi.


Kaynak: https://m.dunya.com/yurttan-haberler/hassa-tuneli ...eri-385484

Hassa Tüneli'ne bi başlayamadılar gittiMisafir 02f

1 yıl önce - Pts 13 Ksm 2017, 20:09

Savaş bitmedikçe zor.

Sergen123
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 05:46

Alıntı:
SONUNDA YATIRIM PROGRAMINDA

Türkiye'nin ilk 10 mega projesinden biri olan, Amanos Tüneli Projesi'nin 2018 yılı yatırım programına alındığı duyuruldu. Maliyeti 1.726.785 TL olan ve “Hatay’ın Çılgın Projesi” olarak bilinen Dörtyol ve Hassa İlçelerini birbirine bağlayacak olan Tünel Projesi Ak Parti Hükümeti tarafından 2018 yatırım programına alındı. Hatay ekonomisine can katması beklenen projenin 2018 yılı yatırım programına alınmasından ötürü sosyal medya üzerinden birçok Hataylı teşekkür mesajı yayınladı.

ŞANVERDİ: HATAY HALKI ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Ak Parti Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi sosyal medya hesabından Tünel Projesinin detaylarını paylaşırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan’a teşekkür etti. Projenin 2021 yılında bitmesinin planlandığı bilgisini veren Milletvekili Şanverdi “Hatay’da asrın projesi olan Hatay-Hassa-Amanos Tüneli Projemiz için karar çıktı. Projemiz 2018 yılı yatırım programına girdi. Asrın projesinin detayları şöyle; 31.33 km bölünmüş yol, 19 km Çift tüp karayolu tüneli. Başlangıç ve bitiş tarihi 2018-2021. Maliyeti: 1.726.785 TL olacak. Proje bitimiyle Hatay ekonomisi adeta uçacak. Hemşehrilerime hayırlı olsun. Hergün aşkla Hatay için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ATSO BAŞKANI ÇİNÇİN: TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Amanos Projesinin yatırım programına alınmasından ötürü Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin’de teşekkür etti. Çinçin sosyal meya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımında “Resmi Gazetede yayınlanan ilan ile Dörtyol Hassa Tüneli Projesi Yatırım Programı kapsamına alındı. Gerçekten İlimiz ekonomisi açısından çok önemli ve çok değerli bir proje. Başta böyle bir yatırımın ilimize kazandırılmasında emeği geçen Hükümetimize, konuyla yakından ilgilenen Hatay Milletvekillerimize, emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza şahsım ve Başkanı olduğum kurumum adına teşekkür ederim” dedi.

1,5 MİLYAR TL’LİK PROJEDE NE YAPILACAK?

2018 yılı yatırım programına alınan Amanos Tüneli Projesinin 2021 yılınd abitirilmesi hedefleniyor. Proje ile Amanos Dağları’nın altından geçecek 30 kilometrelik tünel ile İskenderun Limanı ve Hassa’da kurulacak olan OSB birbirine bağlanacak. Hassa’da kurulacak olan OSB’nin hemen yanında 60 bin dönümlük arazide kurulacak entegre tesisler ile de Singapur’daki Jurong adası ve Hollanda’daki Port of Rotterdam Sanayi Bölgesi benzeri bir sistemin hayata geçirilmesi hedeflenecek.

Kaynak: Hatay Söz Gazetesi


Hayırlı olsun. Bu yıl başlayıp 2021'de bitirebilirlerse ne ala zaten yeterince bekledi yapımı gereksiz yere uzamaz inşallah.


hamit fistikci

1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 06:21

Ülkemize hayırlı olsun. Bu proje Hatay kadar Gaziantep'i de ilgilendiren bir proje. Üretilen ürünlerin kısa ve seri bir şekilde limana getirilip Dünya pazarına sunulması açısından hayati öneme sahip bir proje.
Temennimiz projenin biran önce başlaması.Şükrü Güllüoğlu

1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 06:51

Alıntı:
lkemize hayırlı olsun. Bu proje Hatay kadar Gaziantep'i de ilgilendiren bir proje.


Antep, Urfa ve diğer illerin ürettiği malların buraya inmesi için çok uzun süre var bence. Bitmeye yakın olan tren hatları Mersin limanını avantajlı hale getiriyor. Tünelin bitip tren yoluyla İskenderun'a bağlanması çok mühim. Bu da 10 yıl kadar sürer. Demiryolu olmazsa birçok çevre ilin malı Mersin'e akar. Demiryolu bittiğinde ise Hatay'ın doğusunda üretilen bir mal mutlaka İskenderun'a gelir. Muhteşem bir olay Hatay için.


erkan_gs_mk

1 yıl önce - Cmt 17 Şub 2018, 23:53

Tünelin uzunluğu 19 km mi yoksa 30 km mi?

Yukarıda paylaşılan bir haberin içeriğinde tünel bir yerde 19 km diye geçerken az aşağısında 30 km denilmiş. Hangisi acaba?

Ya da ben anlayamamışımdır.

Bir an evvel yapımına başlanır inşllah.


Şükrü Güllüoğlu

1 yıl önce - Pts 19 Şub 2018, 14:13

Alıntı:
Tünelin uzunluğu 19 km mi yoksa 30 km mi?


Tünel 19 km, yapılacak duble yollar ile toplam 30 kilometrelik bir yol.


Sergen123
9 ay önce - Cmt 02 Hzr 2018, 00:19

Alıntı:
TÜNELE İLK KAZMA VURULUYOR

Ak Parti Hatay Milletvekili ve 1.Sıra Adayı Hacı Bayram Türkoğlu, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. İGC Başkanı Veysel Cıncık, Ak Parti Hatay listesinde sadece kendisinin yerini koruduğunu belirterek, “Tebrik ediyoruz sayın vekilim. İnanıyoruz ki yeni dönemde de önemli çalışmalarınız olacak” dedi.

Hatay Milletvekili Türkoğlu yaptığı konuşmada, projeleri anlattı. Türkoğlu diğer milletvekilleri ile birlikte birçok projeyi takip ettiklerini belirterek, şunları söyledi:‘’Bunların en önemlisi 2 milyar TL maliyetli olan Amanos Tüneli Projesi’dir. 2019 yılının ilk aylarında kazmayı vuracağımızı düşünüyoruz. Bu arada zemin etüdleri yapılıyor. İskenderun-Osmaniye yolu da programda yer alıyor. Çalışmaların kısa sürede yapılmasını bekliyoruz. Bölgemiz için önemli bir yol. Ayrıca Sarımazı da kesintiye uğrayan yolun, burada açılacak tünel ile Cilvegözü’ne kadar ulaşması planlanıyor. İşadamlarımız yatırım yapmak istiyor ama bu bölgede uygun arazi pek kalmadı. Erzin Organize’de bin 800 dönüm arazi var. Bunun 300 dönümünün Ceyhan sınırları içinde olduğu konusunda itirazlar vardı. Valiler ve biz devreye girdik. Konu çözülme noktasına geldi. Proje bir bütünlük sağlıyor ve burada kısa sürede faaliyetler başlar. Bunun dışında çok önemli bir projemiz de Hassa-Kırıkhan arasındaki ihtisas Organize Sanayi Bölgesi. Buradaki geniş arazide OSB’nin kurulması ile Amanos Tüneli yapımı birlikte yürüyecek ve bitecek. Böylece yol bir anda 30 km ye inecek. Bu iki önemli gelişme sadece Hatay için değil Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Kahramanmaraşlı işadamları için de büyük önem arz ediyor. Ürünleri kolayca nakledecekler. Vatandaşlarımız kolaylıkla İskenderun Körfezi’ne ulaşabilecek. Reyhanlı Barajı bittiğinde ovanın tamamı sulanabilecek. Amik Ovası zaten çok verimli. İkinci, üçüncü ürün dahi yetişebilir.’’
Hatay’ın gelişmişlikte Türkiye’nin 8 veya 9.ili olduğunu belirten Türkoğlu, ilk 5’e girebilmek için çalışmak gerektiğini belirtti.
Bunun için de yatırım yapılması gerektiğini ifade eden Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

HATAY DAHA ÇOK GELİŞECEK
“Hatay, Turizmde, sanayide, tarım da önemli illerimizden biri. Projelerimiz tamamlandığında ilk 5 gelişmiş il arasına doğru daha hızlı yaklaşırız. Bunu da el birliğiyle yapacağız. Medeniyetlere başkentlik yapan, hoşgörü, kardeşlik kenti olan Hatay, inanıyorum ki yakın zaman da daha da gelişecek.”24 Haziran seçimlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Türkoğlu, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçileceğini hatırlattı. Müttefik olarak bildikleri ülkelerin başımıza musallat olan şer odaklarıyla mücadelede Türkiye’yi yalnız bıraktığını, bunun da Suriye de görüldüğünü belirten Türkoğlu, “Türkiye büyük bir devlettir ve kendisine yeter. Biz geleceğe koşuyoruz. Bunu da hep birlikte başaracağız” dedi. Türkolu, demiryolu yenilenmesi, turizm ve İskenderun Limanı’nın genişletilmesi konularında da projeleri olduğunu söyledi. İGC Başkanı Veysel Cıncık, ziyaret ve açıklamalar için Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’na teşekkür ederek başarılar diledi.

Kaynak: Gazete Güney


Başlığı görünce hemen başlayacak herhalde dedim ama plana göre bu sene kazma vurulmuyormuş.sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET