Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mehmet güngör bağ
8 ay önce - Çrş 10 Oca 2018, 23:55
Lavanta Kokulu Köy Isparta "Kuyucak"

Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucak köyünü bu yaz ziyaret ettim
son yıllarda ülkemizde lavanta yetiştiriciliği giderek artıyor
bu seyahatim esnasında bende oluşan kanaat lavanta
yetiştirmek için toprağın verimsiz tabir edilen taşlı,bayır, tepelik,engebeli arazi şartlarında
kolayca yetiştiriliyor

*Kuyucak köyüne gitme fikri ise geçtimiz yılın ilkbahar aylarında basında
yer alan haberleri okuyunca,karar verdim

Bu bölgede Lavanta hasadı genelde Temmuz ayının 20'sinden sonra yapılıyor
tabii ki iklim şartlarına göre bu zaman bazen degişiyor 5-10 gün önce veya sonra olabiliyor

Temmuz ayından bügüne kadar 6 ay geçti şu an için bir çırpıda aklıma gelen bunlar
ilerleyen günlerde, fotoğraflarla beraber Kuyucak ve Lavanta ile ilgili
bilgiler paylaşmaya devam edeceğim

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

kgozutok

8 ay önce - Prş 11 Oca 2018, 00:46

Çok güzel bir girişim örneği. Hem turist çekiyorlar köye hem de köy sakinleri için lavanta geçim kaynağı olmuş. Ben de 2017 yazında gitme şansı bulmuştum. Çok beğendiğimi söylemeliyim. Güzel fotoğraflar çekmek için sabahın ilk saatlerini ya da gün batımından biraz evveli tercih etmek gerekir. Birkaç tane fotoğraf var elimde, ilerleyen zamanlarda paylaşırım.
Hatırladım, 15 Temmuz'da oradaydım ben de. Mehmet Bey'le bir gün arayla ziyaret etmişiz Kuyucak'ı.

mehmet güngör bağ
8 ay önce - Prş 11 Oca 2018, 00:53

ben pazar günü gittim
tur otobüsleri ile gelenlerlerin sayısı giderek arttı
en üstdeki Lavanta bahçesine gidemedim
hem hava oldukça sıcaktı hemde çok kalabalık oldu
köyün içinde araç park edecek alan kalmadı
farklı notlarım var
biraz vakit geçsin detaylı olarak paylaşmaya gayret ederim

kgozutok

8 ay önce - Pzr 14 Oca 2018, 00:44

(+)

mehmet güngör bağ
7 ay önce - Çrş 14 Şub 2018, 23:12

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

kgozutok

6 ay önce - Cmt 10 Mar 2018, 00:05

(+)

mehmet güngör bağ
6 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 00:10

Bu akşam sizlere biraz Kuyucak'da yaşadıklarımı,izlenimlerimi anlatmak istiyorum

Geçtiğimiz Temmuz ayında bir Pazar sabahı erken saatlerde Kuyucak'a vardık

*Köyün girişinde uygun alan bularak aracımızı park ettik
ama sonradan hata ettiğimize kanaat getirdim köy ile lavanta tarlarının olduğu mesafe biraz uzak
özellikle sıcak ve güneşli havada zor yürünüyor

*Köy girişinde lavanta ürünleri satan köylü kadınlar, kızların satış yaptığı küçük tezgahlar
dikkatinizi çekiyor

*Bu tezgahların birine selam verip hayırlı işler kolay gelsin dedim
beğendiğim bir kaç ürünün fiyatları sorduk ama alışveriş yapmadım
Lavanta tarlarını gördükten sonra dönüşde almayı düşündüm

*
Biraz yürüyerek ilk lavanta tarlasına ulaştık
Son derece güzel görüntü sizi karşılıyor
Bu tarlada kıl çadırın altına bir süre dinlendikten sonra çevreyi incelemeye başladım

*Tahtadan yapılmış şirin bir seyir terası var. Burdan güzel fotoğraflar çekebilirsiniz
Arzu ederseniz burada köylü hanımların hemen orda hazırladıkları gözlemeleri satın alıp
tüketebilirsiniz ayrıca lavanta çayı,Türk kahvesi sipariş verip içebilirsiniz

*Burda bulunan kıl çadırın hemen yanında küçük tezgahdan hediyelik sabun, kuru lavanta, kolonya vs...satın alabilirsiniz, fiyatlar köyün girişinden biraz daha yüksek...
dönüşde ilk sorduğumuz tezgahdan alışveriş yapalım diye kendimi kendime söz vermiştim
burdan bir şey almadım dönüş de ise köy kalabalık olunca fiyatlar sabah sorduğumuz fiyatlara göre %50 artmıştı

Benim bu tip hadiseler pek hoşuma gitmiyor neyse konuyu fazla dağıtmadan bağlayalım
başka tezgahlardan alışveriş yaptıktan sonra park ettiğimiz aracımıza giderken yaşlı amcanın elinde sattığı içinde Kuru lavanta olan keseler dikkatimi çekti biraz ondan alışveriş yaptıktan sonra Kuyucak'dan ayrıldık
Rotamız buraya çok yakın Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda gölüne doğru yola çıktık

izlenimlerimi anlatmaya daha sonra devam edeceğim...

*Lavanta Kokulu Köye Nasıl Gidilir?

Kuyucak Köyü, Isparta merkeze 47 km, Keçiborlu ilçesine ise 28 km uzaklıkta Toroslar’ın eteğine kurulmuş 250-300 nüfuslu bir köydür. Uçakla geleceksiniz eğer Kuyucak Köyü’nün Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na uzaklığı 22,3 km olarak biliniyor. Havalimanından taksi veya şehir merkezindeki Kuyucak Köyü minibüsleri ile lavanta bahçelerine gelebilirsiniz. Isparta Otogar’dan veya Burdur Otogar’dan Keçiborlu’ya gelerek buradan minibüslerle Kuyucak Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.
Özel aracınızla gelecekseniz ise; Isparta merkezden veya Burdur’dan kolay bir şekilde Burdur Gölü’ne yakın mesafede bulunan Kuyucak Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

serkan33

6 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 01:41

Alıntı:
Bu akşam sizlere biraz Kuyucak'da yaşadıklarımı,izlenimlerimi anlatmak istiyorum

Bilgilendirme için sağolun ama ben daha basit ve bence beni oraya asıl çekecek konuyu sormak istiyorum, gerçekten de lavanta tarlası bildiğin bol ve keskin lavanta kokusuna sahip mi, kokudan sarhoş oldum diyebiliyor muyuz yoksa tam tersi öyle bir koku tarlada yok mu?

mehmet güngör bağ
6 ay önce - Sal 13 Mar 2018, 01:58

Alıntı:
Bilgilendirme için sağolun ama ben daha basit ve bence beni oraya asıl çekecek konuyu sormak istiyorum, gerçekten de lavanta tarlası bildiğin bol ve keskin lavanta kokusuna sahip mi, kokudan sarhoş oldum diyebiliyor muyuz yoksa tam tersi öyle bir koku tarlada yok mu?

Sizin bahsettiğiniz şekilde çok keskin koku yok ama arazi oldukça geniş ve büyük olduğu için olabilir
Lavanta çiçeklerden polen toplayan Arı'larıda fotoğrafladım ilerleyen günlerde o fotoğraflarıda siteye yüklerim, farklı izlenimlerim var onlarıda paylaşırım...

Lavanta bitkisi çalıya benzeyen bitki türü tepe, bayır taşlı topraklarda dahi yetişebiliyor

mehmet güngör bağ
5 ay önce - Pts 09 Nis 2018, 21:34

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

(+)
16 Temmuz 2017 Pazar

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET