Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir Uludere Köyü
123   sonraki »

ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
İsmail Kaplan

9 yıl önce - Cmt 25 Tem 2009, 03:28
Uludere Köyü

Geçtiğimiz günlerde ailecek evde olduğumuz bir gün sırf gezmek amacıyla Eskişehir'in merkeze bağlı köylerinden Uludere'ye gittik. Köyden bir su çıkıyormuş ve rivayete göre böbrek taşına iyi geliyormuş. Suyu da merak etmedik değil, çok şükür, bir rahatsızlığımız olmamasına rağmen

Köyden birkaç fotoğraf çektim ama öncesinde köy ile ilgili bilgileri yazmak daha iyi olur diye düşündüm. Epey de bir şeyler buldum köy hakkında:

Alıntı:

Uludere, Eskişehir ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Uludere Köyü Osmanlının Söğütte kurulduğu sıralarda Osmanlının cephanesinin bulunduğu köydür. İsmi İtburnu (Eskişehir'in Kuzeyinde bulunan Bozdağların başlangıcında olması nedeniyle konulmuştur.) olup yeni ismi Uludere'dir Şeyh Edebali nin hocası Şeyh Süleymanın türbesi burada bulunmaktadır. Ayrıca Alparslan'ın 7 komutanının türbesi de buradadır. Aynı zamanda Şeyh Edebali'nin Osmanlı'nın büyük bir imparatorluk olacağını gördüğü rüyayı da bu köyde gördüğü söylenmektedir.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre köyün çamaşırhanesi Şeyh Edebali'nin evi olarak belirlenmiştir. Şeyh Edebali bu evde 19 yıl kalıp Osmanlı Devleti'nin planlarını yapmıştır.

Araştırmacı Yazar Ömer Osman Yeler buranın çamaşırhane olarak kullanılmasının nedenin, 1.Dünya Savaşı'ndan sonra Köyü Yunanlıların işgal etmesi nedeniyle zarar verilmesin diye yöre halkının çamaşırhane olarak göstermesi olduğunu söylemiştir. Ömer Osman Yeler Bey bu evin Edebeli Hazretlerine ait olduğunu belgeleriyle kanıtlamış ve noterden tastiklemiştir.

Ayrıca Osman Bey'in eşi Malhun Hatun bu evden Osman Bey'e gelin gitmiştir. Uludere Köy'ü bir nevi Osmanlı'nın kız tarafıdır...
Osmanlı Devleti'nin ilk hutbesi bu evde yazılmıştır.
Evin üst kısmında bulunan okulun bahçesinden böbrek taşına şifalı su çıkmaktadır.
Bir rivayete göre Malhun Hatun gelin olduğunda ayakları bu suda yıkanmıştır. Bu gelenek olup halen bazı düğünlerde günümüze kadar yaşatılmıştır..

Kültür
Köyün mantı ve hamur işleri çok güzeldir ve ayrıca höşmelim adında peynir tatlısı da çok güzeldir. Arazinin çok yükseklik farkı olduğundan dolayı bitki örtüsü zengindir ve özellikle küçükbaş hayvanın eti çok lezzetlidir. Bunun yanında büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Ayrıca köyde un değirmenleri de bulunmaktadır. Köy kahvehanelerinde kesinlikle kâğıt oyunu gibi oyunlar oynanmadığından köy halkının birbiri ile ilişkileri çok sıcaktır.

Coğrafya
Eskişehir merkezine 22 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Özellikle kışı çok sert ve kar yağışlıdır

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 (bilgi yok)
2000 483
1997 533

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Yalnız öğretmen olmadığından dolayı taşımalı eğitimle öğrenciler Eskişehir'e taşınmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi imece usulu ile köylü tarafından yapılmıştır. Köyün henüz kanalizasyonu yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ama onda da sağlık görevlisi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köye 53 numaralı belediye otobüsü gitmektedir. Elektrik vardır. Köyde her evde telefon olmasına rağmen çok ilkel bir santral vardır. Görüşmeler sürekli aksamaktadır. Ayrıca köyde GSM şebekeleri de zayıf olduğundan cep telefonu kullanmak da neredeyse imkânsızdır

Kaynak: Vikipedi

Köyün içinden fotoğraf çekmemiştim ama köyden çıkan su ve köydeki Şeyh Süleyman türbesinin fotoğraflarını çektim:

(+)

(+)

(+)

(+)

Battal Altıntaş
9 yıl önce - Pts 27 Tem 2009, 18:39

Köyün idari bağlılık ve nüfus verileri ile ilgili olarak eklemeler yapmak istiyorum.
Uludere köyü 22.03.2008 tarihinden bu yana Tepebaşı ilçesine bağlıdır (Bilindiği üzere bu tarihte
merkez ilçemiz kaldırılarak, Odunpazarı ve Tepebaşı olarak iki yeni ilçe kurulmuştur).

Diğer taraftan, köyün nüfusu Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre 2007'de 385, 2008'de ise 391'dir.

Misafir 3af

4 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2014, 12:47

ben adresi alabılırmıyım ??böbrek taşı sıkıntısı yaşıyorum ..gitmek istiyorum.öğrenciyim nasıl gidebilirim yardımcı olursan sevinirim

ömer faruk26

4 yıl önce - Pts 10 Ksm 2014, 14:55

en yakın arkadaşımın köyüdür burası, 4-5 yıl önce gitmiş bir kaç gün kalmıştım, bizans döneminden kalma mezar taşları vardı fakat köylülerin demesiyle dışardan bazı insanlar gelip uçurmuşlar bunları... türbeyide ziyaret etme fırsatı bulmuştum... klasik orta-anadolu beldesi, irfanıyla, insanıyla, kültürüyle...

Misafir 300

9 ay önce - Çrş 14 Şub 2018, 20:14

Merhabalar Eskişehir’li Araştırmacı Yazar Hacı Osman Yeler’e ulaşmam gerek.Kendisi bir zamanlar İngiltere de kaldı,ordan tanırız.Çok mühim bir mesele için kendisine ulaşmamız gerekiyor.Allah rızası için iletişim numarası veya adresini bilen varsa bana ulaşsın.Ben Aksaray ilinden Yunus CANLIER.Tel no:0536 612 35 73

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR