Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Kurtuluş21

1 yıl önce - Sal 13 Şub 2018, 18:49

Nitelikli Müzelerimiz bir bir artıyor; Diyarbakır İç Kale Müze Kompleksi, Şanlıurfa Müzesi & Halepli Bahçe Mozaik Müzeleri Kompleksi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Antakya Mozaik Müzesi ülke güneyinde nitelikli bir müze hattı gibi birbiririnden güzel müzlerle doldu...

Batman ve Mardin Sabancı Müzeleri'de iyi nitelikte, Adıyaman, Malatya ve Elazığ'da da nitelikli müzelere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.


Kurtuluş21

11 ay önce - Prş 12 Nis 2018, 15:10

Müze açılışıyla ilgili basında bir haber bulamadım, bu konuda en güncel bulduğum haber 23.03.2018 tarihli...

Alıntı:
VAN’DA URARTU MÜZESİ ÇOK YAKINDA AÇILACAK


Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında 2010 yılında Kalkınma Bakanlığı, Van Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Van İl Özel İdaresinin işbirliği ile Van’ın bölgede bir cazibe ve çekim merkezi olma hedefi doğrultusunda Urartu Müzesi, Abalı Kayak Tesisi ve Van Gölü İnci Tur Gemi Alımı projeleri uygulamaya alındı. Yüklenici firmayla sözleşme imzalanarak 2012 yılında temeli atılan ve proje bütçesi 21 milyon 839 bin 783 TL olarak revize edilerek onaylanan Urartu Müzesinin yıllık 1,5 milyon turiste ev sahipliği yapması bekleniliyor. 10 milyon TL tutarındaki müze teşhir-tanzim işinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından üstlenilmesiyle 2017 yılında başlanan ve halen devam eden çalışmaların ise 2018 yılı başlarında tamamlanması planlanıyor.54 bin metrekare alan üzerinde 13 bin metrekare kapalı alanı ile Türkiye’deki en büyük müzelerden birisi olması beklenen ve 100 bin eser sergileme kapasitesine sahip Urartu Müzesine tarihi eserlerin taşınmasına başlandı. 2013 yılı itibari ile yaklaşık 87 bin 87 eserin mevcut olduğu Van Müzesinden vinç yardımıyla Neolitik Döneme tarihlendirilen kaya resimlerinden Hakkari taş stellerine, bölgedeki önemli kazılardan elde edilen değerli Urartu eserleri ile çivi yazılı kitabelerinden Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine ait koç, koyun ve at biçimli mezar taşlarının taşınma işi devam ediyor. Uzman kişilerin gözetiminde yapılan taşınma işleminin tamamlanmasıyla Urartu Müzesinin kısa sürede açılması hedefleniyor.


Kaynak: http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/vanda-urartu-mu ...a-acilacaksayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler