Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas eski Numune Hastanesi yerine Millet Bahçesi Projesi
« önceki   123 ... 101112 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 11
ihsan gulbilge
11 ay önce - Sal 30 Oca 2018, 14:07

Sivas’ın merakla beklediği Numune Hastanesi’nin yıkılıp yıkılmayacağı konusuna Vali Davut Gül açıklık getirdi. Tartışmalara neden olan Numune Hastanesi binası hakkında konuşan Vali Davut Gül, eski Numune Hastanesi´nin tescilli olan binası ile ilgili “bu binanın tescil yapılabilecek hiç bir özelliği yok, tek özelliği Cumhuriyet tarihinde yapılan ilk Numune Hastanelerinden bir tanesi olması. Zamanında memleket hastanesi olarak yapılmış” dedi.

Vali Gül Açıkladı! Numune Hastanesi Yıkılacak mı?
Hastane binasının alanı kapattığını söyleyen Vali Gül, şunları kaydetti: “Gözünüzde canlandırdığınızda bu bölgenin tamamını yeşil alan yaptığınızda hastane binasının bu bölgeyi boydan boya kestiğini görüyorsunuz. Ne özelliği var? 5 katlı bir bina ve hiçbir özelliği yok. Daha da önemlisi bu bina depreme dayanıksız. Yani çürük raporu var. Üç ihtimal var. Birincisi bu binanın tescilinin kalkması, buna Anıtlar Kurulu karar verecek. İkincisi bu binanın yıkılıp, tekrar aynı özelliklerde yapılması. Üçüncü ihtimal ise bu binanın güçlendirilmesi. Aslında güçlendirme ihtimali de çok zayıf. Çünkü elle tutulur bir tarafı yok.

Yani bunu istesek de güçlendiremeyiz. Çünkü onarımının toplam maliyeti yüzde 70-80´lere denk geliyor. Yüzde 40´ın üzerinde olduğu zaman bu yöntem tercih edilmiyor. Bu proje Sivas´ın prestij projesidir. Bizim binalarla ilgili bir sıkıntımız yok. Keşke gerçekten çok sağlam ve Selçuk Anadolu ve cezaevi gibi kıymetli bir bina olsaydı da biz bunu muhafaza etseydik. Bir diğer konu da bu cami binanın olduğu yere yapılmayacak. Cami daha önce yıkılan hastane binalarının bulunduğu alana yapılacak.

Yani ikisi birbirinden bağımsız işler. Sivas´taki kültürel zenginliklerin ortaya çıkması lazım. Bir düşünün 170 bin metrekarelik yerde hiçbir ticari beklenti olmadan dönüşüm yapan bir kurum, eğer kıymetli olsa eski Numune Hastanesi binasını da muhafaza etmek ister. Çünkü 170 bin metrekarelik bir alanı ticari olarak düşünsek, bir milyar liranın üzerinde kuruma para kazandırırız. Yani eski parayla 1 Katrilyon para yapar. Biz bunu tercih etmiyoruz. Yeşil alan olsun ve insanlar nefes alsın istiyoruz. Öğretmenler Parkı içerisinde bulunan mevcut ağaçları muhafaza edeceğiz. Kalan diğer tarafları da ağaçlandıracağız.


talha58
11 ay önce - Sal 30 Oca 2018, 14:26

Sayın Valimiz gereken açıklamayı yapmış. Herhangibir soru işareti kalmamıştır diye düşünüyorum. Sadece caminin yeri biraz daha aşağıda olabilir miydi diyorum? Mesela Konya'daki Hacı Veys Camii güzel bir örnek. Önü açık ve geniş bir alana sahip. Ayrıca parkla bütünleşmiş durumda.
Ben sadece konum olarak Abadan Camii ile arasında mesafe olabilir miydi diyorum ve o bölgenin Merkez Camii ile birlikte güzel bir şehir parkı olması çok güzel olacak.


Misafir 10a

11 ay önce - Sal 30 Oca 2018, 16:16

Talha58 Konya zaferdeki kültür park muhteşem.umarim orası örnek alınarak yapılır bu proje.
Konya kültür park şehrin tam göbeğinde yemyeşil bir alan içinde sus havuzları,aile çay bahçeleri,bufeler camii ve kültür merkezinin olduğu büyük bir alan.ihsan gulbilge
11 ay önce - Sal 30 Oca 2018, 16:39

Kültürpark için illa bir yer ariyorsak burası bence stad yeri olmalıdır. Numune hastanesi arkeoloji müzesi cezaevi Selçuk lisesiyle beraber tarihi bir meydan olmalı Kültürpark bu tarihi dokuyu bozar.
Hükümet meydanı,şemsi Sivas'ı meydanı,Kale meydanı ve burası tarihi meydanlarımız olacak.

Bunlara ilaveten eski stad yerine bir park,ayrıca şehirde cazibesi hemen hemen hiç olmayan Alibaba kılavuz Aydoğan gibi bölgelere de Kültürpark ,botanik park hatta hayvanat bahçesi vb. Projeler uygulanarak hem şehir için önemli alanlar oluşturulur hem de o bölgelerin cazibesi artar. Sivas gibi boyuna arsası olan bir şehirde biz hala neden büyük çaplı parklar yapmıyoruz ki? Paşabahçe eyvallah ama sehrim dört bir yanına yeni pasabahceler yapabiliriz


sebasteia
11 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 23:08

birçok arkadaşımız eski hastane binasının tarihi değer taşımadığını ve yıkılabileceğini söylemiş. elbette haklılık payları var ve fikirlerine saygı duyuyorum. sayın valimiz de bu yönde fikir beyan etmiş.

ancak cumhuriyet dönemi eserlerini dikkate aldığımızda, geleceğe miras bırakabileceğimiz ve şehrin hafızasını bizden sonraki nesillere aktarabilecek az sayıda eli yüzü düzgün ve nevi şahsına münhasır mimariye sahip cumhuriyet dönemi yapısı var şehrimizde. hadi sayalım: tren garı, tüdemsaş lojmanları, ptt binası ve bir de bu hastane binası...

şahsi görüşüm zaten az sayıda olan bu eserlerin olabildiğince muhafaza edilmesi yönündedir. tabi ki takdir anıtlar kurulunda...


Misafir 467

11 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 23:27

Numune hastanesi neyse de tüdemsaş lojmanlarına bir değermiş gözü ile bakmak çok saçma o lojmanlar bir an önce yıkılması lazım şehrin göbeğinde beş para etmez bina yığını o lojmanlarsebasteia
11 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 23:35

Alıntı:
Numune hastanesi neyse de tüdemsaş lojmanlarına bir değermiş gözü ile bakmak çok saçma o lojmanlar bir an önce yıkılması lazım şehrin göbeğinde beş para etmez bina yığını o lojmanlar


görüşünüze saygım var ancak bu konuda kararı tarih, estetik, şehir ve medeniyet kaygısı olan insanların vermesi gerektiğini düşünüyorum.

vakti zamanında heykelde otururken, yakınımda oturan amcalardan birisinin kale cami'ne bakarak "şu eski küçük camiyi yıkıp yerine daha modernini yapsalar gardaş, bu neyki la" dediğini duyduğum günden beri halkımızın tarihi yapılarla ilgili fikirlerine şüphe ile yaklaşıyorum!


Misafir 467

11 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 23:48

O amca da ayıp etmiş tüdemsaş lojmanları ile kale camisini kıyaslar isen sende ayıp edersin sebastia

kkemal58
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 00:17

Sebastiyan o Lojmanların da hastanenin de tarihi bir durumu yok. Olsaydı da zaten yapilan tadilatlarla o özelliğini kaybetmiş olacaktı. Geçen gün ordan gecerken yine inceledim, bildiğin her evde bulunan sıva boya ile yapılmış 1970 lerin evlerinden hiçbir farkı yok. Eğer tarihe değer veriyorsak ılk is olarak dediğin gibi belediyenin arkasındaki caminin etrafını açarak ortaya çıkarmalı ve tashan gibi bir eseri çantacılardan kurtarmalıyız. Asıl tarih onlarda.

recepsivas
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 21:44

Sivas Tren garı bence güzel bir estetik taşıyor, Nümune hastanesiyle karşılaştırılamaz. Bulunduğu konum itibariylede Nümune yıkılıp yeri değerlendirilebilir.sayfa 11
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 101112 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET