Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3154
yuksel7
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 07:48

mehmet GZL in yaptıgı gibi füze test alanlaının haritalarda isaretli paylaşımlar bu forumdaki konumuzun dışına taşmış halidir. haritalar dogruysa buna casusluk bile denebilir. yalnıs yapmış. tabiki forum yöneticilerinin silmesi gerekir

En son yuksel7 tarafından Cum 09 Şub 2018, 08:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


izmirli genc
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 13:17

tel güdümlü ATGM tehdidine karşı , bir çözümde radar kullanarak roketin geldiği istikametin belirlenmesi olabilir. İstikamet belirlenirse sensörlerle atış pozisyonu da belirlenip, o pozisyon imha edilebilir.

Tarkan53
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 14:06
PULAT


ASELSAN, tank ve zırhlı araçlar için ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara cevap verecek, tehditlere karşı koruma sağlayacak teknolojilere yönelik çalışmalara yenilerini ekliyor. AKKOR üzerinde çalışan ASELSAN, tank ve zırhlı araçlara yönelik "çelik" anlamına gelen PULAT isimli yeni bir aktif koruma sistemi geliştirme projesi başlattı.
Değişen bölgesel ve global şartlar ana muharebe tanklarının muharebe sahasındaki öneminin sürdüğünü ortaya koyarken, ASELSAN tecrübesi ve son teknoloji ürünü tank modernizasyon çözümleriyle yeni dönemin ihtiyaçlarına yanıt veriyor.

ASELSAN'ın tank modernizasyon çözümleri Leopard 2 ve M60 gibi ağır ana muharebe tanklarının modernizasyonuna yönelik tüm ihtiyaçları içeren ve tankların performansını mevcut tüm tankların performansından daha üst bir seviyeye getiren özgün sistemler bütününden oluşuyor.

Şirketin Leopard 1 Projesi kapsamında geliştirdiği tank atış kontrol sistemiyle temelini attığı kabiliyetler, Leopard 2 modernizasyonu ve ALTAY tankı için geliştirdiği sistemlerle daha da ileriye taşındı. Bu sayede, tanklar üzerinde yer alan tüm elektronik, elektro-optik, elektro-mekanik ve elektro-hidrolik sistemleri geliştirme ve entegre etme yeteneği kazanıldı.

ASELSAN'ın tank modernizasyon projelerinde, tanklardaki mevcut sistemler, yeni geliştirilmiş son teknoloji ürünü sistemlerle değiştirilirken dünyadaki diğer ana muharebe tanklarına göre performans (görüş ve yönelim/stabilizasyon hassasiyetleri, ilk atışta vuruş ihtimalleri ve yönelim/balistik hesaplama hızlarında kapsamlı iyileştirmeler, otomatik hedef takip yeteneği gibi yeni yetenekler) ve ömür devri maliyeti konularında önemli bir üstünlük kazandırılıyor.

ASELSAN’ın tank modernizasyon projelerine yönelik ürün gamı, zaman içinde, hafif ve orta tanklardan ana muhabere tanklarına kadar, dünyadaki birçok tankı kapsayacak şekilde genişledi.

Şirket son olarak geçen yıl imzaladığı sözleşme kapsamında, M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında, M60T tanklarına lazer uyarı sistemi, uzaktan komutalı silah sistemi, yakın mesafe gözetleme sistemi, koruma astarı ve i̇klimlendirme sistemi entegrasyonu gerçekleştirme sorumluluğu üstlendi.

KENDİ KENDİNİ KORUYACAK TANKLAR
ASELSAN'ın son dönemde üzerinde çalıştığı önemli konu başlıklarından birini, tank ve zırhlı araçlara yönelik tehditleri durdurabilmek amacıyla kullanılan aktif koruma sistemleri oluşturuyor.

Altay tankı için, yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri belirleyerek havada imha edecek AKKOR üzerinde çalışan ASELSAN, tank ve zırhlı araçlara yönelik "çelik" anlamına gelen PULAT isimli yeni bir aktif koruma sistemi geliştirme projesi başlattı.

ASELSAN tarafından 2008'de geliştirilmeye başlanan sistemin prototip üretimi için Kasım 2015'te Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalandı.

Özgün geliştirilecek AKKOR, 360 derecelik tam koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarıyla üzerine gelen roket veya tanksavar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak bunu etkisiz hale getirecek.

AKKOR sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensörle dünyadaki benzerlerinden farklılaşıyor. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edebiliyor.

FARKLI TİPTA ZIRHLI ARACA UYGULANABİLİYOR
PULAT ise sahip olduğu yüksek teknoloji radarla platforma yönelmiş tehditleri tespit edecek, ardından "fiziksel imha" yeteneğiyle tehdidi platforma çarpmadan önce uygun zaman ve mesafeden etkisiz hale getirecek.

Gerek yakın mesafeden fırlatılan tanksavar roketlerine, gerekse uzak mesafeden fırlatılan güdümlü tanksavar füzelerine karşı modül yerleşimine bağlı olarak her yönü kapsayan 360 derecelik tam bir koruma kalkanı sağlayacak PULAT, platform üzerine dağıtık olarak yerleştirilen koruma modülleri sayesinde birden çok tehdide karşı aynı anda etkinlik sağlayacak.

PULAT, modüler mimarisi sayesinde birçok farklı tipte zırhlı araca uyarlanabilecek.

Sistem, radarla tehdit algılama çözümü sayesinde toz, çamur, kar, yağmur gibi zorlu çevresel şartlar altında etkin çalışabilecek.

ASELSAN'ın halihazırda yürüttüğü bir dizi geliştirme projesi arasında yer alan PULAT'ın nihai ürüne dönüşüp dönüşmeyeceğine elde edilecek sonuçlara göre karar verilecek.

ANKARA/AAMisafir 80a

11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 14:44

Yalcin bos yapma
Misafir 1a1 hakli genel kurmay zaten paylasiyor
Bu kadar basit bir bilgi netteyken senin derdin ne

Kimsenin 50 yillik tarihi gecmis ordan burdan arak teknolojileri merak ettigi yok
Bizim icin cigir acan seyleri dunya 50 yildir kullaniyor

Kurumun sana burda aksama kadar avukatlik yap diyemi para oduyor


Misafir 3ae

Darpa
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 17:45

misafir80a hisar projeleri 50 sene öncenin teknolojisi değildir ne saçmalıyorsun ,Misafir 3ae

11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 18:18

180 Pars-3
700 Vuran 4x4
116 Kirpi-2


Gümüşeğer
11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 19:14
Roketsan Uydu Fırlatma Sistemi(+)


safsata00

11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 20:11

Alıntı:
Misafir 80a
Yalcin bos yapma
Misafir 1a1 hakli genel kurmay zaten paylasiyor
Bu kadar basit bir bilgi netteyken senin derdin ne

Kimsenin 50 yillik tarihi gecmis ordan burdan arak teknolojileri merak ettigi yok
Bizim icin cigir acan seyleri dunya 50 yildir kullaniyor

Kurumun sana burda aksama kadar avukatlik yap diyemi para oduyor

DAHA siteye üye bile olmayı beceremeyen misafir 50 60 70 80 101 diye mevzuya dalıp daldığı konunun bile 50 yıl gerisinden gelen ülkesinin yaptıklarına nefret kusacağım diye 2020 de envantere alınacak savunma sistemine 50 yıl eski diyecek kadar durumdan bi haber insanlar yıllardır bu formda üye ve duayen yorumculara laf yetiştirmeye çalışıyor.
Önce bir üye olunda kim olduğunuzu bilelim casus gibi girip çıkmayın.


safsata00

11 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 20:45
Askeri nakliye uçağı A400M için yine ek bütçe istenecek(+)


Avrupa’nın ortak askeri nakliye uçağı projesi olan ve üretim programında Türkiye’nin de yer aldığı A400M için yine ek maliyet çıkabileceği bildirildi.
A400M, dünyanın en modern askeri nakliye uçağı olarak görülüyor ancak uçağın üretim programı son yıllarda art arda sorunlar yaşadı. Airbus, A400M için 2016 yılında 2.2 milyar Euro ek bütçe talep etti ancak bu yetmeyince programa üye ülkelerden yeni tavizler istedi. Program, 2003 yılından bu yana yalnızca operasyonel sorunlardan değil bütçenin yetersiz olmasından da etkileniyor.
A400M için 10 adet sipariş veren Türkiye’ye de teslimatlar zamanında yapılamamıştı. Uçak için bugüne kadar 174 adet sipariş verildi, bunlardan 58'i teslim edildi. En fazla teslimat 18 adetle İngiltere’ye yapılırken onu 16 adetle Almanya ve 13 teslimatla Fransa izledi. Türkiye 10 adet siparişten 5’ini aldı.

ya bi iş düzgün gitmezmi şu avrupayla bu kaçıncı?sayfa 3154
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET