Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eskişehir - Karapınar Vadisi Projesi
« önceki   123 ... 52535455   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 53
crossteam
10 ay önce - Cum 12 Oca 2018, 09:31
toki 2. etap


Böyle belediyecilik olur mu? Hem planları ben değiştirdim diyor hem de bütün yetki tokide diyor sonra da toki burayı yapmıyor diyor he bizde yedik sen kimi kandırıyorsun ikili oynuyorsun...
Seçimlerden önce tokiyi ikinci etaba sokmıycam demişti şimdi dolaylı yollardan bu verdiği sözü tutmaya çalışıyor...
İki yüzlü siyaset ancak bu şekilde yapılabilir. Hem tokiyi istemeyenlerin oyunu kaybetmemeye çalışıyor hemde tokiyi isteyenlere mağdur edebiyatı yapıp iyi görünmeye çalışıyor ama hesap edemediği bir şey var halk artık eskisi gibi bilinçsiz değil neyin ne olduğunu çok iyi biliyor...
hedef 2019 merak etmeyin odunpazarı halkı bunun hesabını sandıkta çok iyi verecek...


Kayı2000
9 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 19:39

Emek mahallesinin arsaları büyük ve manzaralı. 4 tane bulvarla çevrili. Emek mahallesine TOKİ 3 veya 4 tane ev verir. Huzur mahallesinin arsaları küçük ve her tarafı ev dolu. Kazım bey demek istiyorki; siz Emek mahallesindekilere bir tane ev verin gerisini huzur mahallesine verin. Kazım bey kendi evini versin. Belediye kendisi yapıp versin. Benim evimi değil. Emek mahallesine evler yapılınca huzur mahallesinin arsaları da değerlenir.

Kayı2000
9 ay önce - Cum 09 Şub 2018, 19:54

Erenköy deki arsalarMisafir 682

8 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 13:33

"Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt Karapınar Mahalle Muhtarı Mustafa Gazi Uzun ve Karapınarlı vatandaşlar ile bir araya geldi."

TOKİ kuruluş amacından şaştıBaşkan Kurt: “TOKİ kuruluş amacından şaştı”
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt Karapınar Mahalle Muhtarı Mustafa Gazi Uzun ve Karapınarlı vatandaşlar ile bir araya geldi.

Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette Başkan Kurt ve vatandaşlar Karapınar 2. Etap TOKİ Projesini konuştu. Karapınar’da yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlar, “Nereye gitmemiz, ne yapmamız gerekiyorsa söyleyin yapalım” dedi. Odunpazarı Belediyesi’nin TOKİ’ye sunduğu projeyi de inceleyen vatandaşlar, “Karapınar Eskişehir’in göbeği, ama biz köyde yaşıyoruz. Gelenimiz gidenimiz olduğunda utanmak istemiyoruz. Bize bir yol gösterin” diye konuştu.

“775 SAYILI KANUNA GÖRE YETKİ TOKİ’DE”

“TOKİ ile bir takım sıkıntılar var. Bu sorunları defalarca anlatmaya çalıştık ama başarılı olamadık. Çünkü sorun çözülmediği takdirde herkes kendi istediği doğrultuda çözülsün istiyor. Bu şu anda mümkün görülmüyor. Bizden önceki dönemde burası gecekondu önleme bölgesi ilan edilmiş. Gecekondu önleme bölgesi ilan edilmesi demek şu anlama geliyor; 775 sayılı kanuna göre; bundan sonra o bölgede bütün yetkiler Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) geçiyor. TOKİ ile Odunpazarı Belediyesi bir protokol imzalamış, o imzaladığı protokol doğrultusunda biz bazı çalışmaları yapmakla yükümlüyüz. Geri kalan tarafını özellikle inşaatı ve uzlaşmayı yapmak TOKİ’nin işi. Ama TOKİ 4 yıldır buraya sıcak bakmıyor. Bunun sebebi de ilk geldiğimiz zaman yapılan planın beğenilmemesi, ondan sonra yeni bir planlama yapılıp yeni planlamanın da uygulamaya sokulmaması. Ben bu konuda siyasi olarak bir sürü şey söyleyebilirim, onu ayrı tutuyorum. Teknik olarak TOKİ’nin gücü olmadığı sürece burayı hiçbir müteahhidin kendi gücü ile yapma şansı yok. Çünkü TOKİ burada yetkili. TOKİ vergi, harç ödemiyor, arsa parası vermiyor. Kamulaştırma yapmak zorunda kalırsa takas yapıyor. Bu hali ile de ucuza getirebiliyor bu işi. Onun dışında da bir yaptırım söz konusu değil. Biz Odunpazarı Belediyesi olarak TOKİ’ye defalarca yazı yazdık, gittik görüştük, konuştuk. Bizim hazırladığımız plan ve projeyi beğenip kabul ettiler ama ne yazık ki bir işlem yapmadılar. Biz muhtarlarımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde onlara bir dilekçe örneği verdik. Bazı arkadaşlarımız TOKİ’ye bunu gönderdi. TOKİ’nin verdiği cevap şu; “Henüz kararımızı vermedik. Karar verdiğimiz zaman Odunpazarı Belediyesi’ne bilgi vereceğiz.” Bu noktada biz defalarca yazılar yazdık, eğer Toplu Konut İdaresi Başkanlığı bu projeyi uygulamayacaksa yetkiyi bize versin, biz uygulayalım, dedik. Ona da henüz karar vermedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, geçen ayki meclis toplantısında bu konularda eğer bir hareket olmayacaksa biz bir çalışma yapalım dedi. Ama TOKİ buyurun siz yapın demediği için o da bu muallakta bekliyor. Bu nedenle de Karapınar sıkıntı çekiyor. Damı akıyor, duvarı yıkılıyor. TOKİ bize resmi olarak söylemese bile şunu bize söyledi; Karapınar, Alaönü ve Huzur’dan vazgeç, Erenköy’ü yapalım. Biz bunu kabul etmedik, çünkü yaklaşık 7 yıldır bu 3 mahallenin birlikte planlanması söz konusu idi. Birlikte planlandığı için 1. Etap bitti. 1. Etap’ta cami, okul, pazaryeri yok. Parklar dağınık. Bu yanlışlar düzelmediği sürece Karapınar 2. Etap TOKİ Projesini Odunpazarı Belediye Başkanı olarak benim çözme şansım yok. Adalet ve Kalkınma Partili il, ilçe başkanları ve milletvekilleri bu işi engelliyor. Siz Odunpazarı Belediyesi’ne yaptığınız baskının onda birini iktidara yapsaydınız bu iş çözülürdü.”

“TOKİ YA YAPACAK YA DA BIRAKACAK”

Vatandaşların sorularını cevaplayan Kazım Kurt, yaşanan sıkıntılardan haberdar olduklarını söyledi. “Biz Eskişehir’de yaşıyoruz, her gün oralardayız. Sizin evlerinize gelmesek bile o bölgeyi tarıyoruz. Zaman zaman konuşuyoruz” diyen Başkan Kurt, tek bir çözüm yolu olduğuna dikkat çekerek “TOKİ ya yapacak ya da bırakacak” dedi. Başkan Kurt sözlerine şu sözlerle devam etti: “Ben başından beri TOKİ’nin bu işleri yanlış yaptığını iddia eden bir adamım. TOKİ kuruluş amacını aştı. TOKİ’nin kuruluş amacı, göçük kalmış kent merkezindeki yerleri adam etmektir. Yoksullara ev yapmaktır, sosyal donatıları geliştirmektir. Ama TOKİ artık, para kazanmayı düşünüyor. Meşhur zengin Ağaoğlu TOKİ ile iş yapıyor. İstanbul’da TOKİ bunu milyon dolara satıyor. Bu nedenle de sizin evinizden kazanılacak parayı istemiyor. Televizyonlarda görürsünüz bu reklamları. TOKİ gelecek Eskişehir’dekini yapacak. Bunlar TOKİ’nin İstanbul’da yapıp, milyon dolara sattığı evler. Onun için Odunpazarı’nda, Erneköy’de, Huzur’da, Karapınar’da yapacağı ev onu kurtarmıyor.”


Misafir 682

8 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 15:08

3 mahalle muhtarı birleşip vatandaşı örgütleyerek belediye, toki ve ak parti yönetimine baskı uygulaması lazım bu proje ne kadar geç olursa vatandaşın okadar kaybına yol açar. Sonuçta bu bölgeye inşaat ruhsatı verilmiyor eninde sonunda yapılacak - toki yapmıyorsa belediyeye devredip kat artışına gidilmesi gerekiyor.

ethem özer
8 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 18:48

Buradaki mevzu tamamen, Eskişehir'de icraat yapmamak için çırpınan sözde siyasetçi maskesi takmış, yerel bezirganlardır. Aslında bezirgan demek de doğru değildir. Çünkü bezirgan kendi menfaatlerini düşünürken, ortaya toplum yararına bir şeyler çıkartır. Bunlar o zekadan ve beceriden bile yoksun, kendi menfaatlerini bile kollamaktan aciz, ne idüğü belirsiz bir topluluktur. Bu güruh, kafasını duvara defalarca vurduğu halde, hala aynı hataları yapmaktan vazgeçmeyen, kimseye 5 kuruşluk faydası olmayan acayip insanlardır. Kendilerine de zerre kadar faydaları yoktur. Çünkü hepsi birer siyasi mefta haline gelmiş olup, kimse bu gruptan insanların isimlerini bile hatırlamaz. 40 yıldan beri, bırakın çivi çakmayı, bir taş bile koymayı becerememiş zavallılardır. Bunlar başkaları tarafından güdülen ve Eskişehir'e zarar vermek için kullanılan piyonlardır. Kazara bunlar bir icra makamına gelirse, vallahi de billahi de tallahi de Eskişehir'e hiç bir şey katamayacak minvalde insanlardır.
Eskişehirliler'in, bu tip insanların zararlarından korunacak bir önlem alması artık bir yaşam sorunu haline gelmiştir. Eskişehir'in son 50 yılda, göreli olarak gerilemesinde bu kifayetsiz muhterislerin birinci derecede sorumluluğu vardır. Hala aynı tipte insanların engellemelerini görünce resmen kan beynime sıçrıyor, tahammül edemiyorum. Çok mu şey istiyorum? Bu arada sakın siyasetle ilgili sen ben kavgası yapmayalım. Ben Eskişehir'in sorunları ile ilgili bir şey söylüyorum. Yazdıklarımın zerre kadar siyasetle bir alakası yoktur.Misafir c11

8 ay önce - Çrş 14 Mar 2018, 20:31

Ethem bey
Merkezi hükümetten yada yerel yönetimden beklentiniz nedir. Eskişehire ne gibi hizmet bekliyorsunuz. Biraz daha açıklayıcı olurmusunuz.
Anladığım kadarıyla merkezi hükümet ve eskişehir de yerel yönetim değişmeli diyorsunuz. Benim anladığım ikisinden de memnun değilsiniz.


Kayı2000
8 ay önce - Cmt 17 Mar 2018, 13:24

TOKİ Erenköy de evleri yapayım demiş. Orası yapılsa idi diğer arsalar değer kazanırdı. TOKİ haklı olarak diğer yerleri yapmak istemiyor. Her 159 m2 de iki katlı ev var. Araya da yeşil alan yapılacak. Ev sahiplerine en fazla bir ev verilir. İnsanlar kabul etmez. Yapacakları en akıllı iş Erenköy deki boş alanlara evlerin yapılması. Yoksa bu iş hiçbir zaman bitmez. Belediyede vizyon yok. Radarda cadde üzerleri bile iki kat. Boş alanlar dolduruluyor. 10 sene önce oraların imarını düzeltseler idi Avrupa gibi olurdu. 50 60 sene önce yapılan imar planı olduğu gibi duruyor. İşleri güçleri Avrupa’yı yakalamak. Avrupa’yı çok rahat geçeriz ama tembel beceriksiz insanlar yüzünden gettolarda yaşamak zorundayız. Tüm işler seçimden sonra deniyor. Belediye başkanları seçimle uğraşıyor. Belediye çalışanları yan gelip yatıyor. Avrupadaki belediyeyi buraya getirsek maaşını versek 5 senede Eşkişehiri Avrupadan daha muhteşem bir yer haline getirir. Adamlar sabahtan akşama kadar durmadan çalışıyor. İle saatinde çay da kahvede sigarada içmiyor.

Kayı2000
8 ay önce - Cum 23 Mar 2018, 20:40

Bu kadar mağduriyetten sonra TOKİ kar etmeden bizim evleri yapmalı.

Erkut Behlül
8 ay önce - Cum 23 Mar 2018, 23:14

TOKİ'nin suçumu da kar etmeden yapacakmış.sayfa 53
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 52535455   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET