Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Moh@met

13 yıl önce - Pts 25 Tem 2005, 07:37
Türk Telekom özelleştirmesi ile hazineye 24 milyar dolar girdi


Alıntı:

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hazine'ye aktarılan kaynak, üçüncü GSM'in satışı, uydu ve kablo TV'nin ayrılması, lisans satışları da eklendiğinde Telekom'un değerinin iki katına çıktığını söyledi.
Türkiye'nin en önemli özelleştirme projesi olarak gösterilen Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışında merak edilen bazı yönler var. Örneğin, Telekom için Bakanlar Kurulu ne kadar fiyat biçti? Telekom'u satın alan şirket, taksitleri yıllık kârla mı ödeyecek? Yani Telekom birkaç yıllık kârına mı satıldı? 21 yıllık imtiyaz süresi sonunda Telekom'un altyapısı kimin olacak? Türk Telekom için danışman firmanın biçtiği değer 6.4 milyar dolar ile 8.5 milyar dolar aralığında idi.

SINIR 9 MİLYAR $
Bakanlar Kurulu ise "9 milyar dolardan aşağı olmaz" dedi. Telekom'un yüzde 55'ine Oger Grubu'nun teklif ettiği 6 milyar 550 milyon dolar, bu nedenle beklentilerin de ötesinde "iyi" bulundu. Çünkü, Telekom'un tamamının değeri yaklaşık 12 milyar dolara ulaştı. Peki, Türk Telekom'un gerçek değeri hakkında ne söyleyebiliriz? Telekom ucuza mı gitti? Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın görüşleri farklı. Özel görüşme fırsatı bulduğumuz sayın Yıldırım'ın hesabı şöyle: "Türk Telekom'un yüzde 100'ü son ihalede ortaya çıkan fiyata göre 12 milyar dolar ediyor. 2 milyar dolar da içindeki nakit çekildi. Etti mi 14 milyar dolar. Telekom'dan 1.5 milyar dolarlık uydu hizmetleri ile 2 milyar dolarlık kablo TV de alındı. Eder mi 17.5 milyar dolar. O zamanki adıyla 3. GSM şirketi Aria'dan KDV'siyle birlikte 4 milyar dolar alındı. Turkcell ve Telsim'den de lisans bedeli olarak 500'er milyon dolar tahsil edildi. Toplayın. 22.5 milyar dolar eder. Diğer katma değerli hizmetleri de düşündünüz mü Telekom'un değeri 23-24 milyar dolara gelir." Binali Yıldırım'a göre, Telekom'dan nakit çekildi, üç GSM şirketi doğdu, uydu ve kablo TV çıkarıldı. Üstelik Telekom piyasasında tekel de kalktı. İşte bu ayıklamalardan sonra gayet tatmin edici fiyat oluştu.

'Oger, 4.7 milyar dolar yatıracak'Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, "Telekom, iki-üç yıllık kârı karşılığında satılıyor" dediği duyuluyor. Durum gerçekten böyle mi? "Ben, size, 2010 yılına kadar uzanan Telekom kâr beklentisini açıklayayım" diyen Oger Grubu'nun 5 yılda sistemden alacağı para 2.8 milyar dolar. Ödemesi gereken para ise faiziyle birlikte 7.5 milyar doları geçiyor. Grubun 5 yıl içinde en az 4.7 milyar dolar koyması gerekiyor. Hesap ortada!

'Öbürünün şartı iyi demek ciddiyetsizlik'Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu saatten sonra ihale şartlarının değişmesinin sözkonusu olmadığını vurguladı. Çalık Grubu'nun 6.5 milyar doları nakit ödeyeceğini ilan etmesine karşın Yıldırım, "İhale yapılmış ve bitmiştir. Döne döne pazarlık olmaz. Şimdi, 'Öbürünün şartları daha iyi' denebilir mi? Bu, kamuoyunun önünde ciddiyetsiz iş olur. Böyle bir şey yok. Telekom ihalesinin sonuçlanması Türkiye'ye olan yatırımcı güvenini daha da pekiştirecek" ifadelerini kullandı.

Bakan 24 milyar doları nasıl hesapladı?Telekom özelleştirme bedeli 12 milyar $
Hazine'ye aktarılan kaynak 2 milyar $
Kablo TV'nin ayrılması 2 milyar $
Uydu hizmetlerinin ayrılması 1.5 milyar $
3. GSM Aria'dan alınan 4 milyar $
Turkcell ve Telsim'den lisan 1 milyar $
Diğer katma değerli hizmetler 1.5 milyar $
Telekom'un top. değeri 24 milyar $

SABAH / OKAN MÜDERRİSOĞLU

http://www.haberturk.com/habermetni.haberturk?@=193257


Halil
13 yıl önce - Pts 25 Tem 2005, 09:39

Tunus Telekom un degeri satisiyla beraber 10 milyar $'i bulurken iken Turk Telekomun 11 kusur milyar $ lik degere ulasmasini basari olarak sayiyorlarsa benim soyleyecek hic bir sozum yok.. Isteyen kendini istedigi kadar alkislayabilir,,,
Ben ozellestirmeye karsi degilim ama ihaleye giren diger grup ayni parayi peşin teklif ederken Ozellestirme idaresi vadeliye nasil razi olur onuda anlamam.. Oger grubu bu parayi bilmem kac yil vade ile odeyecek,, bu para zaten onlarin cebinden cikmayacak.. Telekom yilda 1 milyar $ in uzerinde kar ediyor zaten,, bu paranin bir kismini taksit diye yatiracaklar,, olay bu... biz de gobek atalim yabanci sermaye geldi geliyor diye ..


Moh@met

13 yıl önce - Pts 25 Tem 2005, 10:42

Sendikalar bas bas bağırıyordu Türk Telekom vatandır, satılamaz diye. Aslında haklılarda ama onlarda biraz abartmışlardı sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam yollara astıkları ilanlarda Türk Telekomun 3 yıllık kârı karşılığında 5 yıl vade ile satıldığını söylüyorlardı. Türk telekomu 12 değil 24 milyon dolara satsanızda pek bir şey değişmiyor. Satılmamalıydı.Misafir dc4

2 yıl önce - Sal 03 May 2016, 16:39

Doğrudur, çünkü Türk Telekom satıldığında cirosunun % 30'u kadar kâr ediyordu. Türk Telekom'un sahibi olan Oger sözleşmeye ve Danıştay kararına aykırı olarak sökerek sattığı bakır kablolardan büyük bir parayı kasasına koydu. Şimdi de Maçka'daki Avea Genel Müdürlük binasını satışa çıkardı.

Misafir 91a

1 yıl önce - Sal 23 Oca 2018, 10:54

Türk Telekom’un yüzde 55’ine sahip Otaş’a kredi veren ve geri alamayan en büyük üç bankanın Ulaştırma Bakanlığı ile anlaştığı ve sürecin hukukileştirilmesine karar verildiği öğrenildi. Bankaların nihai amacının Otaş’ın iflasını isteyerek ya da anlaşarak sahibi olmak, bu yolla alacaklarını tahsil etmek olduğu görülüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/turk-telekomda-bankala ...i-40718446

Tamamı Öger Telekom’a ait Otaş şirketi Türk Telekom’da yüzde 55 paya sahip. Otaş 2013 yılında 29 bankadan toplam 4.7 milyar dolarlık kredi almıştı. Kredide en büyük pay 1.5 milyar dolarla Akbank’a aitken, ardından gelen bankalar ise yaklaşık 1 milyar dolarlık kredi ile Garanti Bankası ve 500 milyon dolarlık kredi ile İş Bankası olarak sıralanıyor. Kalan 1.7 milyar dolarlık kredi ise 26 bankaya ait.


Cemoli D18
1 yıl önce - Cum 09 Şub 2018, 15:19
Ertem: Türk Telekom satılmamalıydı


Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, "Türk Telekom gibi değerlerimizi ne olursa olsun elden çıkaralım dedik. Bu hataları tekrar etmemek gerek, çıkış yolu halka arzdır" dedi.

https://www.dunya.com/finans/haberler/ertem-turk- ...eri-402488


***

Alıntı:
Türk Telekom 1.1 milyar lira kâr açıkladı
Türk Telekom, 2017'de 1.1 milyar TL net kâr açıkladı. Söz konusu dönemde 3.2 milyar liralık yatırım harcaması yapan şirketin bu yılki hedefi ise 3.5 milyar lira.

https://www.dunya.com/finans/haberler/turk-teleko ...eri-402471

Türk Telekom, 2017'de güçlü operasyonel performans ve ılımlı kur hareketlerinin etkisiyle 1.1 milyar TL net kâr açıkladı. Şirket, 2016 yılında 724 milyon TL net zarar bildirmişti.

KAP'ta yer alan 2017 bilançosuna göre şirketin konsolide gelirleri yüzde 12.6 artışla 18.1 milyar TL'ye yükseldi. Konsolide FAVÖK de yüzde 18 artışla 6.45 milyar TL'ye çıktı.

Şirketin açıklamasına göre, FAVÖK marjı, hızlanan gelir büyümesi ve maliyet yönetiminin etkisiyle 2016 yılına göre 1.6 baz puan iyileşerek yüzde 35.6 oldu. Son çeyrekte hazine paylarındaki uzlaşmaya ilişkin ayrılan 144 milyon TL'lik karşılığın bir defalık etkisi hariç tutulduğunda, 2017 yılı FAVÖK marjı yüzde 36.4'e yükseldi.

Grup 2017'de ayrıca yaklaşık 3.3 milyar TL seviyelerinde olan konsolide yatırım harcamaları öngörüsüne paralel, gelirlerin yüzde 17.8'ine karşılık gelen 3.2 milyar TL de yatırım gerçekleştirdi.

Abone sayısı 10 milyona dayandı

Türk Telekom'un 2017'de toplam internet abonesi sayısı 9,7 milyona yükseldi. Bu dönemde fiber internet abonesi bazında 737 binlik büyüme kaydedildi ve toplam abone sayısı 2,7 milyon oldu.

Geçen yıl mobilde faturalı mobil abone sayısı 1 milyon artarak 19,6 milyona ulaşırken, ödemeli TV pazarında ise abone sayısı 728 bin artışla 2,7 milyona ulaştı.

3.5 milyar lira yatırım hedefleniyor

Bu yılki beklentilerini de açıklayan Türk Telekom, konsolide gelirlerin 2017'ye göre yaklaşık yüzde 11 artmasını hedeflerken, konsolide FAVÖK tutarının 7 milyar TL-7.2 milyar TL seviyelerinde gerçekleşmesini öngörüyor.

Şirket, konsolide yatırım harcamalarının da yaklaşık 3.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

"Tek tip vergilendirme önemliydi"

Bilanço sonuçlarını değerlendiren Türk Telekom CEO'su Paul Doany, "2016'da internet, sabit ses ve mobilde markalarımızı tek çatı altında birleştirmiştik. 2017'de bu marka birleşmesinden maksimum sinerji ve verimlilik artışı yaratmaya odaklandık. Bu sayede 2017 sonuçları oldukça başarılı geldi. 2017 yılında elde ettiğimiz bu başarılarla 2018'e daha güçlü ve bizi bekleyen büyük fırsatlarla başladık" dedi.

Doany, telekom hizmetlerinde yüzde 7,50 oranında tek tip vergi uygulamasına ilişkin de, "Yeni yılla birlikte yürürlüğe giren düzenleme sektör açısından önemli. Daha şeffaf bir vergi rejimi getirilmesinden ötürü, sektör yetkililerine teşekkür ediyorum" yorumunda bulundu.Ciddi bir kâr.alen Doğu Gencer
1 yıl önce - Cum 09 Şub 2018, 15:24

Alıntı:
"Türk Telekom gibi değerlerimizi ne olursa olsun elden çıkaralım dedik.


Alıntı:
Türk Telekom gibi değerlerimizi


Alıntı:
değerlerimizi


Değerleri elden çıkartmak lazım tabi

Forumdan talibi olursa. İzmir de cumhuriyet meydanındaki yalı konumunda türk telekom binası da satışa çıkırılmış. alacak kişiye hayırlı ugurlu olsun


mafakyanc

1 yıl önce - Cum 09 Şub 2018, 18:42

Yahu, Türk telekom özelleştirilirken bu Öger Telekom ile yapılan ana sözleşmede "taşınmazların ve benzer varlıkların satılamayacağı" gibilerinden bir madde olduğunu anımsar gibi oluyorum...

Misafir aff

7 ay önce - Cum 06 Tem 2018, 12:55

Türk Telekom'dan kredi alacağını tahsil edemeyen bankalar Özel Amaçlı Kurum (SPV) sistemiyle şirketin çoğunluk hissesini devralıyor. Akbank, Garanti ve İş Bankası, Türk Telekom 'daki yüzde 55'lik Ojer Telecom hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na başvurdu. Üç banka bu maksatla ortak bir kurum kuracak.

Ojer Telecom, 2013 yılında Türk Telekom 'da sahip olduğu yüzde 55 hisseyi teminat göstererek 4.75 milyar dolar tutarında kredi almış ancak kredinin taksitlerini geri ödeyememişti. Bankalar krediyi yeniden yapılandırma müzakerelerinde teminat hisselere karşılık şirketi devralmayı değerlendiriyorlardı.

Otaş'a kredi sağlayan 29 yerli ve yabancı bankalar arasında Akbank'ın 1,7 milyar dolar, Garanti Bankası'nın 1 milyar dolar, İş Bankası'nın 500 milyon dolar alacağı bulunuyor. Kredi verenler arasında BNP Paribas ve Deutsche Bank da bulunuyor.


Alperbatuhan
7 ay önce - Cum 06 Tem 2018, 13:05

Telekomun özelleşmesi sizce iyi birşey mi. Dinlenme vakaları olamazmı?sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET