Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
mehmet karakas7
9 ay önce - Çrş 07 Şub 2018, 18:51

1980 e kadar ayakkabı çarşısı ile terziler çarşısının yerinde bedesten vardı. Bunlar tek kattan ve hepside ahşaptan yapılmışlardı.
Bedesteni yıkacaklarına restorasyon yapılmış olsaydı aynı Bosna Hersek'teki Otantik Osmanlı Çarşısı görünümünde olacaktı yani büyük kayıp!

Misafir 467

9 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 00:46

Tahıl meydanı ve çevresini yıkıp güzel bir iş merkezi yapıp iki üç katlı o bölgedeki esnafı oraya taşımak lazım yoksa halin esnafına güç yetiremez belediye onlarla uğraşmak için melih gökçek gibi bir adam lazım sami aydının gücü yetmez hele de menfaati yoksa altı büyük otopark olmalı meydan cami etrafındaki binalarda yıkılması lazım Öyle olursa yüzlerce dükkan yapılır kimse yersiz kalmaz ortası boş kenarları dükkanlar olmalı mesleklerine göre ayrılmalı düzenli intizamlı bir alışveriş yeri olur otopark sorunu da ortadan kalkar kısmen gerekirse üzerine bina yapılıp mal sahiplerine daire de verilmeli razı etmek için proje büyük ama hayati bir sorun sivas için muhakkak yapılmalı

talha58
9 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 07:25

Misafir yüzlerce dükkan yapılırsa zaten yoğunluk dolayısıyla sıkışan o bölgenin problemleri nasıl halledilir? Onun için de bir çözüm düşündünüz mü?

sebasteia
9 ay önce - Prş 08 Şub 2018, 14:50

Alıntı:
1980 e kadar ayakkabı çarşısı ile terziler çarşısının yerinde bedesten vardı. Bunlar tek kattan ve hepside ahşaptan yapılmışlardı.
Bedesteni yıkacaklarına restorasyon yapılmış olsaydı aynı Bosna Hersek'teki Otantik Osmanlı Çarşısı görünümünde olacaktı yani büyük kayıp!

inşallah şuurlu bir idari iş başına gelir ve sivas bedesteni aslına uygun bir şekilde orjinal yerinde yeniden inşa edilir.

zararın neresinden dönülse kardır.

ihsan gulbilge
9 ay önce - Cmt 10 Şub 2018, 15:44
Projeye yapılan yorumları derledim

Hâlâ kamulaştırma çalışmaları başlamadı vs. derken haksızlık ettiğimi anladım. İnternette projeyi paylaşmış bir Facebook sayfası. Yapılan yorumların çoğu :

- Yık yık bütün binalari yık, park yap. Bizde ailecek parkta kalalım.
-Hal esnafı da ot yolup para götürsün evine.
-İşimiz gücümüz park.
-Bir dokunmadıkları ora kalmıştı.
Cümlelerinin çeşitli versiyonları.

Hele içinde bazı yorumlar vardı hayrete düşüyor insanı:

Her yeri beton yapıyoruz demiş biri
zaten hal yemyeşil bir mekan ya
Başka biri, bence hal Sivas'ın önemli prestiji demiş.
Başka biri, gayet güzel halimiz, yıkılmasına gerek yok demiş.
Hal Sivas'ın simgelerinden, aynen kalmasından yanayım demiş biri.
Ve son olarak ise " şehirde zaten bir tane meydan var bura da meydan olursa karışır. Şimdi arkadaş bana meydana gel dese nere giderim" gibisinden bir şey söylemiş biri.

Öncelikle yapılan yorumlara saygım var pek çoğuna katılmasam da. Bunları paylaştım ki proje yapılırken ne kadar zorlanıyor belediye hepimiz görelim. Tutturmuslar bir rant. Hangi proje olsa " burası da rant işi " gelsin sıkıyorsa çıkartsınlar diyerek, projeye meydan okuyan azımsanmayacak insan çıkıyor çıkıyor ortaya. Malesef tarih bilincimiz çok zayıf. Sorulsa ülkesini en çok seven insanızdır, tarihe saygı duymadan nasıl seveceğiz acaba?

Bu tür projeler yapılırken kimse mağdur edilmemeli. Belediye halka sahip çıkmalı, halk da projeye. Belediye demeli ki yeni yer yapılana kadar size başka bir yer ayarlayacağız. Esnaf demeli ki başkanım şehrimiz için hayırlı bir proje tabiki bizler de size gerekli kolaylığı sağlayacağız. İnşallah bu bilince sahip oluruz zamanla.

Son bir not da düşmek istiyorum. Çoğu insan bu tür projelerde milletin rizkiyla oynanıyor diye eleştiriyor, rızkı veren kimdir ki, başka bir insan onunla oynasın. Rızık Allah'tandır. Verecek olan da alacak olan da O'dur.

ihsan gulbilge
9 ay önce - Pts 12 Şub 2018, 23:14

Başkana mesaj atmıştım. Buğday pazarı , meydan cami etrafındaki binaların kamulaştırılması, yimpasin yıkılması ve Çorapçılar konağının sağındaki binaların kamulaştırılıp Behrampasa hanının, meydana dahil edilmesi ile ilgili;
Yimpaş hariç hemen hepsi projelerimizde var, selametle diye cevap verdi

lord of the city
9 ay önce - Sal 13 Şub 2018, 00:09

proje tamamda birazda icraat görsek başkanım deseydin.. şunun şurasında 2019 a ne kaldı cağğnıım

kkemal58
9 ay önce - Sal 13 Şub 2018, 08:57

meydan camisinin etrafını kamulaştıracak kaynağı elde etmeleri zor. Bu kadar merkezi bir yer kolay kolay kamulaştırılamaz. Projede kalır diye düşünüyorum.

ihsan gulbilge
9 ay önce - Prş 15 Şub 2018, 00:26

Alıntı:
meydan camisinin etrafını kamulaştıracak kaynağı elde etmeleri zor. Bu kadar merkezi bir yer kolay kolay kamulaştırılamaz. Projede kalır diye düşünüyorum.

Haklısın şu anda net olmamakla birlikte, kulağıma bir şey geldi. Oradaki dairelere karşı, eski sanayi sitesine yapılacak dairelerden verilmesi gündemdeymis. Tam net olarak öğrenince yine yazarım. Ama ne demişler, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Zaten kamulastirma gerçekten tuzlu olurdu, bu tarz takaslar iyi hamle oluyor.

Misafir 667

9 ay önce - Prş 15 Şub 2018, 00:52

İyide oradaki daireler 30 senelik satsan 200 lira etmez eski sanayi muhtemelen 400 gibi olur hem sorun daire sahiplerini değil işyeri sahipleri ile anlaşmakta para orada dönüyor

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET