Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Selim Saner
6 yıl önce - Pzr 04 Mar 2012, 00:21
anılar

bir arkadaşımız istanbul'da mart kışın 2. ayıdır demiş ama tam olmamış söylediği. mart kışın son ayıdır hatta çoğu yıl ilkbaharın ilk günlerini içinde barındırır. (pek çok yıl 20 derecenin üzerinde sıcaklıklar görülmüştür) .
87 martında yaşananlardan dolayı mart ayını istanbul için önemli kar yağışları olacak bir dönem olarak görmeyelim. bu ay içerisinde ortalama sıcaklıklar ocak-şubat dönemine göre 2 derece yükselir. hatta ortalama en yüksek sıcaklıklar gündüz güneşin etkisini arttırmasıyla 3 derece kadar ısınır. ancak geceler daha soğuk olmaya devam etmektedir. istanbul en sert ve uzun kışlarını şubat ayında yaşamıştır. mesala kendi gözlerimle şahit olduğum 80'li yılların ilk kısmında aşağı yukarı 81 ve 84 şubatları hariç çok güzel kar yağışlarına şahit olmuştum: ilk olarak 79yılı ekim ayında kendi hazırladığım çizelgeler ile istanbulda gerçekleşen hava olaylarının kayıtlarını tutmya başlamıştım (13 yaşında bir ergen niye böyle birşeyi ister hiç anlamam) kısmetime o kış soğuk açısından çok güzel bir ocak ayı sunmuştu bana gündüz sıcaklık ortalaması 5.1 olmuştu. ben bunu normal sandım önce sonra o zaman google olamdığı için , meydan larousse ansiklopedisi gibi kaynakları araştırdığım, 1929 yılından o güne kadar geçen süreçte günlük ortalamanın ancak 5.1 olduğunu öğrenince o senenin kıymeyli olduğunu anlamıştım. ancak soğuğa rağmen gelen sistemler günü birlik klasik istanbul karlarıydı. ama 2 tanesi seyir zevki açısından çok güzeldi. annemlerin odasının camından saatlerce oturup yağan karı seyretmeye ilk o yıl başlamıştım. o yılın şubatında gene günübirlik kar oldu ama 20 saate yakın durmadan yağdığı için 15-20 cm örtü bırakmıştı. 82şubat başında ise yine sadece gece yağan bir karın ardından hava yine açmıştı. ama o zaman için ilk defa bir sistem bitmiş gibi görünüp gecesine tekrar yağmaya başlamıştı. ve kısa aralıklarla tam 2,5 gün kar yağışı devam etti. hatta radyoda konuşan bir meteorloji uzmanı hayretini dile getirmişti. tüm marmarada yağış kesip hava açmasına rağmen sadece istanbul'da devam etmesini izah edemiyordu. şimdilerde anlıyorum ki o günlerde yağan da DEKmiş. sonra hayatımda ilk defa ardı ardına gelen kutup günlerini gördüğüm 83 şubatı. o güne kadar hep kıytırık derecelerde kar yağdığını görmüştüm. 83 şubat tatilinden sonra okullar açıldıktan sonra 17 şubat günü yine böyle kıytırık bir kar yağmıştı. 18 şubat sabah bir kalktık. sıcaklık -3 ve kar her yeri bembeyaz yapmış. o dönem pangaltı'nda oturuyorduk. okulum beyoğlu'ndaydı. yürüyerek 45 dakika sürerdi. normalde otobüsle giderdim ama o gün sırf karda yürümek için, otobüse binmedim. gözlerime inanamıyordum. ilk defa şişli taksim arasındaki cadde ki o zamanların en trafik yoğun yerlerindendi, belki 5 cm'lik buz tabakasıyla kaplanmıştı. ama kar durmuştu. manzara sevindiriciydi ama klasik kar manyaklığım yüzünden duran kar canımı sıkıyordu. okulda ilk dersten sonra, müdüriyetten haber geldi. valilik okulları tatil etmişti. herkesin acilen evine dönmesi isteniyordu. daha kar başlamamıştı. ama bişeyler olacaktı demek. şimdi artık tam eve dönüş detaylarımı hatırlamıyorum. ama o gün müthiş bir tipi başladı. bizim sokakta 2 sıra araba park ettimi aralarından 1 araba zor geçerdi. yaya kaldırımlarıda 0.5 m kadardı. yani karşı eve ile aramızda olan mesafe 10 metreden fazla değildi. yemin ederim size tipi bazen öyle bir hal alıyorduki karşıdaki komşunun camları flu görünüyordu.96 km hızla esen rüzgarla, bu şekilde yağış 2 gün kadar hiç durmadan sürdü sıcaklık gündüzleri de -3 civarı kalmıştı. kar da şehir içinde bile 30- 40 cm'i bulmuştu (açık alanlarda 70 cm)... sonra kar durdu. hava açtı. ertesi gün lodos geldi. karlar şakır şakır erimeye başladı. ama sokaklarda en az 15 cm kalınlığında sıkışmış buzlaşmış kar tabakası duruyordu. araç lastiklerine denk gelen yerler biraz daha ince ortası bombeli bir çamurumsu renkli buz tabakası. o gün hava 6 dereceye kadar çıkmıştır. gece yağmur balşadı ve ilk defa hayatımda bir sistem şehri terk ettikten 2-3 gün sonra daha yerdeki erimeden yeni bir sistem çullandı. istanbul'un üzerine. her yer bembeyaz oldu. kararan buz tabakalarının üzerine taze kar birikmeye başlamıştı. yeniden 2. sistem birinciden biraz kısa sürmüştü. ama ilk defa kendi hayatımda art arda 2 sistem görmüş oldum. tabi sistem derken 1-2 saat yağıp hiçbir yerde tutmayanları demiyorum. içinde kutup günü barındıran tipisi kuvvetli, yerde çok kalın örtü bırkan ardaşık 2 sistem (kar yerde yaklaşık 9-10 gün kalmıştı asfaltın üstü dahil tabii ana caddeler dahil değil). kısmetimiz açılmıştı herhalde 85 yılı şubatında öyle bir 15 gün yaşadık ki ardaşık sistemleri sayamamıştık artık. 12 şubat günü sıcaklık 15 derece nerdeyse ağaçlar çiçek açacak. gece gelen sistem öyle kuvvetliki sıcaklık tam 19 derece düşerek -4'e iniyor ve müthiş bir tipi başlıyor ve aralıklarla 2 gün sürüyor ve gündüz sıcaklıklar -3'ün üzerine çıkamıyor. sonraki gün hava biraz tavsıyor, kar erimeye başlıyor. tamam sistem bitti deken ayın 16'sında tipi gene başlıyor ve TRT yağışın gece ve ertesi günde yoğun tipi şeklinde süreceğini gece ve gündüz sıcaklığın -6 derece olacağını bildiryor. ben o anda sevinçten delirmiştim. kar akşam 8-9 civarları hakikaten manyak yağıyor ve benimbalkondaki termometrem de -4'leri gösteriyordu. beni esas çıldırtan istanbul gibi bir yerde gündüz -6 derecede kar yağacak olmasıydı. sabah merakla uyandığımda tam bir hüsrandı. gece yarısından sonra kar durmuş ve hava açmıştı. tek bulut yoktu gökde ama gece havanın açmasıyla sıcaklık yeşilköy ahl'de bile -8'e düşmüştü. (o sırada başka istasyonların kayıtlarına ulaşmadığım için bilemiyorum ama daha karasal bölglerde -10 civarına inilmiştir tahminim) sonraki günlerde de defalarca kar yağdı hava bazen gündüzleri sıfır dereceye çıkıyor bazen de -4 derecenin üzerine bile gelemiyordu. hiç unutmam böyle bir günde etiler'e bir arkadaşıma gitmiştim. o zaman oralar çok boştu. şimdiki venüz pastenesin daha ilerisi olan kısımları düşünün tepeden boğaz gözükür hane. işte oralardaki boş arazilerde göğsüme kadar kara gömüldüğüm yerler oldu. cetvelle ölçemedim ama 1 metre civarı kesin vardı. bu dönemdeki yağışların özelliği güneşin görünür olmasıdı... yine şu anki bilgilerimizden anlıyoruz ki bunlar çok ciddi DEK yağışlarıymış... tam 28 şubat öğleye kadar kar yağışları aralıklarla devam etti. sonraki 5 gün daha yerdeki (yine sokak aralarında asfalt üstü) buzlaşmış tabaka varlığını korumuştu. o ayın gerçekleşen gündüz en yüksek sıcaklık ortalaması 3,2 derece gece en düşük sıcaklık ortalaması da -1,3 derece olmuştur. bu da yaklaşık günlük ortalama 1,0 derece yapar ki 1880 ocak 0,7 (o tarihteki kayıt ne kadar doğrudur bilemem) bir de 1929 meşhur şubatı 0,5 derecelik ortalamadan sonra istanbul'un kayıtlı gözlem tarihinde bilinen en soğuk 3. aydır. meşhur 87 mart ayı detayları çok biliniyor fazla anlatmayacağım ama o ayla ilgili değerleri vermek isterim: en yüksek 6,3 en düşük 1,2 ortalama 3,7 ve bunun sonucu olarak kayıtlı tarihteki bilinen 1928 ve 1929 martlarından sonrai en sğuk 3. mart ayıdır. ama sadece mart ayı. çünkü nice seneler ocak ve şubat aylarında bu sıcaklık ortlamalarının altına çokca inilmişti. anck 87 martının son 3 günü hava 20 derece olmasa idi muhtemelen tarihimizdek en soğuk mart ayı olabilirdi ama yine mart. hatırlatmak isterim ki tarih boyunca istanbul'da en sert kış koşulları ocak ve şubat'ta yaşanmıştır......

Birkan Köklü

4 yıl önce - Sal 19 Ksm 2013, 15:32

Bir kar sevdalısı olarak bu günleri yaşayanlardan duymak yada okumak dinlemek çok duygu verici bir olay. Umarım bu yıl böyle bir kar yağışı olur

Misafir c2e

6 ay önce - Çrş 07 Şub 2018, 18:10

Bu senede aynısı gerçekleşecek 17 şubat 2018 i bekleyin (tarihte gecikme ertelenme olabilir)

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet