Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'da yeşil kalmadı diyenlere gelsin...
« önceki   123 ... 383940414243   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 39
mustafa 1903
1 ay önce - Çrş 07 Şub 2018, 12:01

Yeryüzünden yatay baktığın zaman, o kadar apartman, yüksek binadan dolayı, pek yeşil gözükmüyor. Ama tepeden baktın mı farklı oluyor.
Ebübekir
1 ay önce - Sal 13 Şub 2018, 23:01

Yazılanları dikkatle okudum. Çoğu kişi ideolojik-partizan kaygılarıyla yazmış. Kendi görüşlerimi yazacağım ben de.

Eski yapılan toplu konut projeleri ve özellikle son 10 yılda yapılanlar arasında ağaçlandırma açısından ciddi fark olduğunu düşünüyorum. En basitinden Bahçeşehir. 90'larda ve 2000'lerin başında yapılan kısımlarında yeşil alanlara oldukça fazla önem verildi ve günümüzde oldukça güzel görüntüleri var. Ancak son 10 yılda yapılan gökdelen-toplu konut vs projelerinde en yüksek kata çıkma, daha fazla kat yapma, daha fazla daire satma kaygısından ağaçlandırmaya önem verilmediğini düşünüyorum.

3.Köprü şarttı. Ama daha güneyde olmalıydı bence. Neyse diyeceğim o değil zaten. Burada Kuzey Marmara Otoyolu çevresinde bazı yerlerde ağaçlandırma var. Ancak oldukça yetersiz ve maalesef halen inşaat görünümü-izlenimi var. Edirne-İstanbul arasında otoyolun çevresinde ağaçlandırma harika mesela. Umarım çalışmalar hızlanır.

İstanbul'da yeşil elbette vardır ama çoğu ilçede semtte yaşayan insanlar bitişik nizamlı, dar sokaklı ve oldukça yoğun nüfus içeren mahallelerde. Bağcılar, Güngören, Esenler, Esenyurt gibi yerlerde yaşayan nüfusun yakınında yeşil alan oldukça kısıtlı.

Çevre konusunda daha savurgan ve plansız olduğumuzu düşünüyorum Batı'dan. Şimdi saçma sapan cevaplar gelmesin diye ne demek istediğimi harita örneğiyle anlatayım.

Bildiğiniz üzere 3.Havalimanı arazisinin çoğu kısmı gölet doluydu, toprak henüz doldurulmamış olanlar da vardır muhtemelen. Haritedan incelediğimde arazinin-açılacak pistlerin çok uzağında göletlerin kurutulduğu, ağaçların kesildiğini görüyorum. Bir de Frankfurt Havalimanı örneği vereceğim. Geçenlerde bir dostumla havalimanlarını uydudan incelerken fark ettik. Bu linke tıklayarak bahsettiğim yeri görebilirsiniz. Gölet kurutulmamış, dahası gölete pay bile bırakılmış beton kısımdan.


murad_1299
1 ay önce - Çrş 14 Şub 2018, 00:07

Alıntı:
Gölet kurutulmamış, dahası gölete pay bile bırakılmış beton kısımdan.


bizim o olgunluğa erişmemiz için tahminim en az 500 sene daha lazımdırBurç

1 ay önce - Cum 16 Şub 2018, 08:12
Emel 3434
1 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 17:32

Yapraklı takvimlerin sert arka kisimlarinda bulunan İstanbul fotoğrafı vardır

Sultan Ahmet ve Ayasofya'nın olduğu arkada ise mavi bir boğaz deniz manzarası olan

İşte bu video da onun gibi , sosyete semtlerinin boğaz manzaralı ilçelerin videosu ile İstanbul yemyeşil izlenimi verilmek istenen

Sadece cahilleri ve çocukları kandırmak için buraya konmuş bir videoBurç

1 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 17:35

Emel sen bu konu başlığını tersten anlamışsın....

Başlığı iyi okuyalım, ne diyor?
"İstanbulda yeşil kalmadı" diyenlere...
Yeşil kaldı işte, fotoğraflarını da koyuyoruz, ispat ediyoruz.

İstanbul 15 milyonluk nüfusu ile, dünyanın en büyük ve en eski metropollerinden birisi.
Elbetteki tüm metropoller gibi milyonlarca insanın yaşadığı apartmanlar, gökdelenler, otoyollar, köprüler olacak. Orman değil burası, "metropol" işte. Göz alabildiğine şehirleşme var. Bir tek ağacın bile görünmediği yüzlerce şehir fotoğrafını ben bizzat siteye yüklemişimdir. Ucu bucağı görünmeyen milyonlarca insanın yaşadığı dev bir metropol burası. Sadece Türkiyenin en büyük kenti değil, dünyanın sayılı en büyüklerinden ve hızla büyümeye de devam ediyor.

Ama gel gelelim, "İstanbulda hiç yeşil kalmadı" dersen, işte orada dur bakalım....

İstanbul'da beton yok, apartman yok, çarpık şehirleşme yok demiyoruz.
"Yeşillik yok, hiç kalmadı" diyenlere karşı çıkıyoruz sadece.

Bu başlığın amacı bu.efdal şengür
1 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 17:46

Bu videodaki yeşil alanlar Hisarın içi, çevresi ve mezarlıklar. Birde köprü çevresindeki askeri bölgeler ile güvenlik alanları. Elimizden gelse oralara da dikeriz beton blokları.

Emel 3434
1 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 17:50

Burç bey ,
tersten falan anladığımız yok
Siz işinize nasıl geliyorsa öyle diyorsunuz
Allah vergisi tabiat varlığını kendi ellerimizle yok ediyoruz , siz ise bu konuyu bile SİYASET MALZEMESİ yapıyorsunuz

Arablara satılan o üç beş rezidans bugün Belgrad ormanlarını kemiriyor , berbat düzensiz sadece para daha çok para sevdası uğruna İstanbul un son kalan oksijen depoları ve su havzaları yok ediliyor

Boy boy reklamlarda marifetmis gibi İstanbul'un içine edislerinin reklamları yapılıyor kimse sesini bile çıkarmıyor , dahası sizin gibiler çanak tutuyor

Vadi İstanbul, Maslak 1453 ler TT stadı falan derken
TV 8 in olduğu Kemerburgaz caddesi ile , Belgrad ormanlarına matkapla delik açar gibi oyuluyor

Komünist solcu vatan haini yaftalamasi ile karşı karşıya kalıyoruz , ağaç yeşillik deyince

Neden kabul etmiyoruz ? İstanbul un bu kadar nüfusu kaldıracak toprak genişliğine sahip olmadığını , İstanbul a bu kadar nufusun fazla olduğunu ...
3 değil 300 tane de köprü yapsak binlerce de tünel yapsak kangren olmuş soruna çare değil bunlar
Nüfusun yayılması lazım , ülkede başka çekim alanları kurulmasi lazım

İstanbul sadece üç beş sosyetenin hak ettiği bir şehir değil


Burç

1 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 17:57

Alıntı:
bu konuyu bile SİYASET MALZEMESİ yapıyorsunuz


Bu başlıkta "siyaset" kelimesini ilk kullanan sensin. Demek ki İstanbul'da yeşillikler olması senin için siyasi bir durum ve bundan rahatsız olmuşsun. Herhalde Bu yüzden İstanbul'da yeşil alanlar ve parklar olduğunu kabullenmek bile istemiyorsun. Sadece Maltepe sahiline yapılan devasa park alanı bile İstanbul'un en büyük Park alanı oldu.


Sezgin Cengiz

1 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 18:18

Maltepe ağırlıklı olarak muhalefettir ama sahildeki parkta gezmeden de duramıyorlar. Yapılınca epey eleştiriyorlardı şimdi haftasonları Maltepeliden geçilmiyor. İnsan siyasi yaklaşınca gözü kör oluyor. Yalovada kesilen ağaçlar için de Gezi benzeri bir eylem gerçekleştirmeleri gerekmez miydi? İstanbuldaki yeşillik bugün yeşilim diyen şehirlerde yok ama orada da işi kurnazlığa vurmaya çalışıyorlar. Neymiş belediye nezdinde halka açık alanlar değilmiş. Gitsinler Yakacık ormanına hatta ben onlara mangal yakayım orada manzaraya karşı kim karışıyormuş bakalım. Ya da piknik yapalım top oynayalım yürüyüş yapalım doğal mı doğal ortam. Ama tek eksiği resmi olarak yani yalancıktan halka açık statüde olmaması.sayfa 39
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 383940414243   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet