Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Derbent Aladağ Kayak Merkezi Çalışmaları
« önceki   123 ... 49505152   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 50
Karaman Ahmet
3 ay önce - Sal 06 Şub 2018, 22:26

@Önder Fahri

Muhtesem proje, yapilacagi kesinlestimi?

turkoman
3 ay önce - Sal 06 Şub 2018, 22:53

Bu iş için elini çabuk tutsa iyi eder büyükşehir belediyesi, hani bu şeb-i aruz'da açılıyordu ama seneye kaldığı söyleniyor..

Misafir 9bd

3 ay önce - Sal 06 Şub 2018, 23:08

Bir kayaksever olarak çok sevindim ancak mgm'ye göre kar kalınlığı 10 cm. Forumun ilk sayfalarında bir bir buçuk metreden bahsediliyor. Yerel forumdaşlar en iyisini bilir bu tesisin kar potansiyeli nedir ?

Alperbatuhan
3 ay önce - Çrş 07 Şub 2018, 02:04

Alıntı:
Bir kayaksever olarak çok sevindim ancak mgm'ye göre kar kalınlığı 10 cm. Forumun ilk sayfalarında bir bir buçuk metreden bahsediliyor. Yerel forumdaşlar en iyisini bilir bu tesisin kar potansiyeli nedir ?

Bu kış,kış gibi geçmediği için 10 cm. Ama ben daha fazla olduğunu düşünüyorum. Mgm nin ölçümleri bir acaip hep az çıkıyor.

Normal kışlara göre aladağ minimum 80 90 cm kar aliyor.
Geçen yıl konya merkezde bile yarım metreden fazla kar vardı. Aladağda 2 metreyi aşan bir kar vardı

Sert geçen kışlarda ise 2 bucuk 3 metreyi bulabiliyor. Ve konyanın kışı ise genellikle sert geçer

Kar açısından sıkıntı olmayan bir merkez olacak

42 ÖNDER FAHRİ

3 ay önce - Çrş 07 Şub 2018, 11:40

Alıntı:
Muhtesem proje, yapilacagi kesinlestimi?

Turizm Bölgesi ilanı gerçekleşmeden bölgeye herhangi bir tesis inşaası mümkün olmadığından, çok istenmesine rağmen bugüne kadar temel mekanik ve günübirlik kayak tesislerinin yapılabilmesi mümkün olamadı maalesef. Temel tesislerin yapılabilmesi için bir kaç senedir dört gözle bölgenin Turizm Bölgesi ilan edilmesi bekleniyordu. Turizm bölgesi ilanı oldukça uzun soluklu ve Ankara'da pek çok kurumdan da onay almayı gerektiren, yıllar süren meşakkatli bir süreç sonucu gerçekleşti. Ta en başında, fikir bazında bu işin baş mimarı olan ve fitilini ateşleyen, başından beri yıllardır tüm gayretini ve enerjisini bu iş için ortaya koyan ve kimse tarafından bilinmeyen bu cennet bölgenin keşfedilmesinden, kamuoyuna tanıtılmasından tutun da Aladağ'ın kamuoyuna ve Sayın Tahir Akyürek'e tanıtılıp desteklerinin alınmasını sağlayan çalışkan Derbent belediye başkanı Sayın Hamdi Acar olmak üzere, Milletvekillerimiz ve Ankara'daki bürokrat hemşehrilerimizin yoğun gayretleriyle 2-3 sene gibi bir sürede mutlu sona erişildi. Temel tesislerin 2 senedir Şeb-i Aruz'da açılacağı sözü veriliyordu. Ancak turizm bölgesi ilanı gerçekleşmeden bölgeye tesis inşaa etmek ve bölgede proje uygulamak hukuki olarak mümkün olmadığından temel mekanik ve günübirlik tesislerinin açılacağına dair verilen sözler 2 senedir tutulamamıştı. Artık bu temel engel ve sorun aşıldı ve tesisleşebilmenin önü açıldı. Başkan tekraren bu sene Şeb-i Aruz'da merkezin açılacağı sözünü verdi. Tüm kamuoyu olarak merakla bekliyor ve adeta iple çekiyoruz seneye Şeb-i Aruz'un gelmesini ve merkezin açılmasını. Tabii ki Turizm Bölgesi ilanı ile proje uygulamalarına ve Kayak merkezi'nin yapılmasına da başlanmış olacak ve Büyükşehir belediyesinin animasyonunu yaptırdığı 4 mevsim turizm bölgesi projesi adım adım uygulanmaya başlanacak. Kamu ve özel sektöre yer tahsisleri yapıldıktan sonra, otel ve konaklama tesislerinin yapımı da hızlı bir şekilde gerçekleşecek, zira kamu ve özel sektörde pek çok yerli ve yabancı yatırımcı burada yer alıp yatırım yapmak için uzun zamandır sırada beklemekte. Hatta bölgede animasyonu gösterilen projenin de ötesinde yapılabilecek daha pek çok tesis ve yatırımlar da var. Bir kaç senelik bir süreçte adım adım Aladağ'ın, ülkenin en önemli, hatta dünya çapında ve uluslararası nitelikte turizm merkezlerinden birisine dönüşümüne hep beraber tanıklık edeceğimizi düşünüyorum.

https://www.pusulahaber.com.tr/cumhurbaskani-derb ...55794h.htm

Alıntı:
CUMHURBAŞKANI DERBENT ALADAĞ KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ PROJESİNİ ONAYLADI.

Konya Derbent Aladağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.  26 ARALIK 2017

Konya’nın kış turizmi hayali gerçek oluyor. Yoğun çalışmalar sonucunda projesi hazırlanan Derbent Aladağ Kayak Merkezi’ne bir adım daha yaklaşıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un onayının ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın imzasıyla Bakanlar Kurulu’na sunulan projeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da onay verdi. Erdoğan tarafından imzalanan proje Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar başta Derbent olmak üzere Konya’da mutlulukla karşılandı.Projenin hazırlanmasından onaylanmasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine başlayan Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, “Konya Derbent Aladağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Cumhurbaşkanımızın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bundan dolayı büyük bir memnuniyet ve heyecan içerisindeyiz. Sadece Konya’mıza değil, İç Anadolu Bölgesi’ne ve bütün yurda hitap edecek projeyi Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’in de destekleriyle hızlı bir şekilde tesislerin tamamlanması için gayret sarf edeceğiz. Tesislerin yapımını 17 Aralık 2018 yılına kadar tamamlamayı planlıyoruz. İnşallah, 745. Vuslat Yıl Dönümü Etkinliklerinin son gününde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleriyle tesislerimizin açılışı gerçekleştirilecek. Böylece Konya’mız büyük bir projeyi kazanmış olacak. Bu anlamda AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Ahmet Sorgun’a, Konya Milletvekillerimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’e projenin bu aşamaya gelmesine destek verdikleri için Derbent adına çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonraki bölümde de Kalkınma Bakanlığı’mız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızdan alacağımız hizmetlerle hükümetimiz bu hassasiyetini devam ettirecektir. Çünkü bu proje, sadece kış turizmi değil, aynı zamanda yaz turizmine de ev sahipliği yapacaktır. Derbent’e yapılacak olan kayak merkezi, Konya’nın Türkiye’ye hatta dünyaya açılan bir penceresi olacak. Derbent ile birlikte Konya kış turizminde de söz sahibi olacak. Diğer kayak merkezlerine giden vatandaşlar, projenin hayata geçirilmesiyle birlikte Derbent’i de tercih edecek. Konya’da yaşayanlar, özellikle tatil günlerinde 1 saat sonra kayağa hazır bir şekilde merkezde olabilecek. Bu kararın başta Derbent olmak üzere Konya’ya hayırlı olmasını dilerim” dedi.“Türkiye’nin en önemli 5 pisti arasında2 bin 385 metre rakımda faaliyet gösterecek olan kayak merkezinin yapısal özellikleri saymakla bitmiyor. Bitki örtüsü doğal çim olan pist, kar yağdığında kaymayı kolaylaştırıyor. Ayrıca kristal kar kalitesine sahip olan merkezde 4 ay boyunca kar yerde kalıyor. Kar kalınlığının 1 metreye yaklaştığı pist ise yüzde 65 eğime sahip. Toplam pist uzunluğu ise 30 kilometre ile Türkiye’nin en önemli pistleri arasında gösteriliyor. Yapılacak olan tesis, yalnızca kış aylarında hizmet vermeyecek. Diğer mevsimlerde ise vatandaşların doğa sporları yapmalarına imkân tanınacak. Kaynak: Cumhurbaşkanı Derbent Aladağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi projesini onayladı.

sayfa 50
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 49505152   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA