Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
ihsan gulbilge
9 ay önce - Çrş 07 Şub 2018, 02:11

Bir şeyi bitmeden eleştirmenin bir sakıncalı yanı vardır bir de faydalı yanı. Sakıncalı çünkü henüz ortada sadece resim var, belki yapılınca çok güzel bir şey çıkacak ortaya, ön yargılı davranmış oluyoruz. Faydalı çünkü iş işten geçmeden gerekli düzeltmelerin yapılmasını sağlıyoruz.

Mevcut kent meydanımızdaki tasarım sade ve şık duruyor. Ben açıkçası hazır dört bir yanımız meydan olacakken, hepsinin bu tasarıma sahip olmasını isterdim. Hem bütünlük sağlanmış olurdu hem de buralarda ağaç da olabileceğini düşününce mevcut meydandan da güzel dururdu.
Ama 15 temmuz meydanı sonrası, 4 Eylül meydanı projesi de gösterdi ki her meydan farklı tasarıma sahip olacak. Olabilir, farklılıklar güzellik katar ama şahsi fikrim bütünlükten yanaydı.

Projeye gelince çok basit bir tasarım olduğunu söylemiştim, yanılmıyorsam yine amfi tarzı olacak. Şu merdivenleri icat eden Romalılar mı her kimse eminim bizim kadar sahiplenmemistir. Her yerde amfi, her yerde merdiven. İkinci bir husus ise kongre binasının hemen arkasında, dikdörtgen kutucuklar şeklinde bir tasarım var yerde, ama yan tarafında düz çizgili bir meydan tasarlanmış. Kötü duruyor ve uyumlu değiller. Umarım çizimde öyle gözükse de projede böyle olmaz. Hatta zeminde çizgiye de ne gerek var ki bırakalım boş kalsın. 15 Temmuz meydanı çok karışık duruyor, burası çok sade duruyor. Bakalım şehrimiz için hayırlısı olur, güzeli olur inşallah 😊

Son olarak daha önce bu fotoğrafı paylasmistim ne zaman meydan projesi konuşulsa aklıma bu geliyor.
Güzel bir şey yapmak istiyorsak çok para harcamamıza gerek yok. Allah bizler için güzel güzel süsler (ağaçlar) yaratmış. Bize düşen küçük dokunuşlar yapmak.
Basit bir tasarım ama bütünlük sağlanmış. Bakın yollar bile meydanın parçasıyım diye bağırıyor resmen.

Misafir d3b

4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 15:07

sevgili belediye en ufak eleştiriyi dahi engellediği için buraya yazmak zorunda kalıyorum. Bilenler vardır kışla ve 4 eylül meydanları yapılacak. altına da otopark olacakmış, umarım olmaz ! Yani otopark yapılacaksa hiç yapılmasın şu anki haliyle kalsın çok daha iyi. Nedenine gelince şehir merkezinde hiç otopark olmaması sorundur, çok otopark olması ise ciddi sorundur. Bunun uzunca nedenlerini anlatmayacağım isteyen bakabilir. Fakat kısaca trafiği rahatlatmak yerine çok daha artıracağını söylüyor uzmanlar. Ama benim yapılmasın dememdeki asıl sebep '' tecrübe '' görülüyor ki belediye meydanda ağaca sıcak bakmıyor, kısa bodur bitkileri çiçekleri eke eke bir hal oldu. Jandarma ve orduevinin orada çok güzel ağaçlar var, eğer altına otopark yapılırsa bu güzel ağaçlar yerle bir olacak. Sivas'ın ikinci bir ağaç katliamına tahammülü yok. Valimizden ricam bu güzel ağaçların kesilmesine razı olmayın. Otoparkla, altgeçitle trafik rahatlamaz. Ama bir ağaç yeri gelir bin canı kurtarır rahatlatır. Şimdi bu yorumu okuyunca ne ağaç sevgisi vb. yazanlar olursa şimdiden cevap vermeyeceğimi belirtiyim. Ben iş işten geçmeden dile getirmek istedim bu konuyu. Aşağıda o güzel ağaçların fotoğrafını yükledim, el insaf derim bunları da keserseniz ( ya da sizin tabirinizle taşırsanız ) malum ağaç kesmiyoruz taşıyoruz lafı moda şimdilerde (!)

Misafir 95e

4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 15:42

dostum gerek yok , koskoca Sivasda ağaç istiyorsan yeşil Sivas projesine bağış yap, çok bağış yapanın adına orman kurup ismini veriyorlar, meydan da 2 tane ağacın peşine düşüpde koskoca şehirin gelecek yıllarından yorgun bir Sivas oluşsun, sen herhalde araba sürerken meydana girmeden kepçeli tarafına park ediyorsun sonra meydana geliyorsun yada mevlana caddesine park edip istasyon caddesine gidiyorsun, böyle birşey olabilirmi,

Her kim nereye gitmek isterse arabasına binip istediği iskimate trafik yoğunluğu gözetmeden gidiyor, demekki herkesin ortak gittiği yerde trafik çok ise o bölgede trafiği engellemek mecburidir,

Uzmanlar acaba şunuda biliyormu, istasyon caddesinde arka sokaklarında işi olan biri oralarda park yeri bulamadan alıp başını hikmet ışık caddesine gittiğini oradada park bulamayıp, tekrar göbekleri geçip mevlana cadeesine gittiği aracı ta oralara park etmemek için tekrar tekrar tur atıp trafiği alt üst eden bir sistemi de biliyorlarmı acaba,

Sivasda bir istikamet var, meydan ve etrafı, madem öyle ise neden oralarda otopark olmasın 2 ağaç yüzünden oralarda otopark yapılmaması çok değişik fikir,

Sivaslılar önce kendilerine şunu istesin, meydana açılan 2-3 cadde haricinde Sivasda başka meydanların yapıldığı ve onlara bağlanan lüx caddelerin olması gerektiği ni dile getirsinler, yenişehir tarafı ve daha modern yapılabilecek ve kapasite artırabilecek vagon fabrikasının devlet eliyle taşınması ve oradaki tüm tcdd alanı arkasındaki sanayilerinde kalmasıyla gökdelen iş merkezleri olabilecek yerler, belki 20 sene sonra ama Sivasın artık buna ihityacı var,

ama şu durumda varki, vagon fabrikası kesinlikle modernize aldı altında devlet eliyle özelleşmeye uğramadan yapılması ve eski arazisine rezidans lar yapılarak harcamalarının karşılandığı bir proje yapması gelecekde daha verimli bir şehir düzeni için gereklidir,

ama devlet eliyle yapılmayacak ise kesinlikle dokunulmaması gerekmektedir, rahmetli Atatürk nede güzel düşünmüşte böyle yatırımı Sivasa kazandırmış,

kürşad58
4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 16:00

meydanin altı otopark olmasın ne demek?? bence belediyenin yaptığı en olumlu işlerden birisi bu..gecen hafta 2 sefer carsiya gittim ve ikisindede yeni yapilan meydanin altindaki otoparka biraktim arabami..bir onceki mesaji yazan arkadasin yazdigi cileyi her seferinde cektigim icin ben biliyorum bunun kiymetini..arabadan indim carsinin ortasindayim..3-4 saat sonra gelsim 5 tl verdim ve ciktim otoparktan..buna karşı çıkan zihniyetin mantığını çözebilmiş degilim

Misafir d3b

4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 16:17

bunu yazan arkadaşın zihniyetini anlamak için araştırma yapmanız gerekiyor yazdım yukarıda. 800 araçlı otopark yapıldı zaten meydanı otoparklarla çevrelemek trafiği zerre rahatlatmaz uzun vadede çok daha sıkıntıya sürükler. Öyle bir iki hamle ile tarfiği rahatlatmak çocuk kandırmaca. Çok daha uzun planlı işler yapılmalı. Bisiklet kullanımı yaygınlaşmalı, toplu taşıma sistemi şehre entegre edilmeli, yollar KÜÇÜLTÜLMELİ .

ah bakın şimdi de yollar küçültülmeli diyen zihniyeti anlamadım diyecekler, yine söylüyorum açın herhanagi bir uzmanın trafiği rahatlatmak adına neler yapılır adlı makalesini okuyun

iki ağacı savunuyon git bağış yap vb diyene verilecek cevabım yok, geleneksel ağaç düşmanlığı kafası.

Misafir 30d

4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 16:33

Orduevindeki mevcut ağaçları inşaALLAH kesmezler

mehmet karakas7
4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 21:30

Alıntı:
Sivas’ta 800 Araçlık Yeni Otopark Hizmete Girdi! Giriş 3 Lira
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda yeraltında 3 katlı ve 800 araç kapasitesine sahip olarak inşa edilen otopark tamamlandı.
Belediye tarafından doğrudan işletilecek otoparkta, araç girişi 3 lira, sonraki her saat için 1 lira olarak ücretlendirilecek.
Otoparkı aylık olarak kullanmak isteyenler için abonelik ücreti 300 lira olarak belirlendi.
Bu arada kentte, ilerleyen dönemde jandarma binasının arka kısmı ve orduevinin bulunduğu bölgede oluşturulacak 4 Eylül ve Kışla meydanların altında da otopark alanları inşa edileceği bildirildi. (AA)

https://www.buyuksivas.com/yeni-otopark/
Bu kez ağaçları kesmezler kalır.

Misafir 95e

4 ay önce - Prş 05 Tem 2018, 23:15

Sanki ethembey parkı yıkılıpda oraya residans gökdelen yapılıyormuş gibi çığrtkanlık yapanlara şaırıyoruz yavv.

meydanda eskiden ağaç vardı ve yeni olarakda görsel olarak büyük meydan yapıldı ağaçlar kesildi değilmi, ama sonuçda şu anda yeşillikde yapıldı,

Sivasda kadınlar bayanlar bu meydandaki alana giremiyorlardı, neyle karşılaşacaklarını bile bilmiyolardı, ayakkabılarını çıkarmış ayaklarını bankların üzerine atan, üzerine gazete kağıtları serip yatan , piknik alanı gibi bir yerdi, ama burası meydannn yaa bunuda bilin

istanbulda trafiği kapatıp yaya yolu yapılmış tüm yerler belkide adedi 100 leri geçmiş bu sokaklarda ki ağaçların ya %100 yada %50 kadar kesip komple taşlı parkeli yollar yaptılar, bu tür yerlerde reklam tabelaları daha iyi gözüksün bir baktığınızda komple bir alan ve uzun bir cadde gözüksün diye avrupai şehir düzenine göre yapıyorlar, bunu halen istememek ne tür mantık anlaşılmış değil,

Sivasda sadece 1 meydan var, onuda evirip çeviriyorlar yok ağaç yok yeşillik, şu anki haline bak, bu haliyle çekilmiş yerli ve yabancı kaç turist heyecanla internetten albümlerde facelerde heryerde Sivasın meydanı fotolarını paylaşıyor ve tüm tarihi eserler tek bir fotoda gözüküyor,

Belediyeyi kötülemekmi istiyorsunuz, ozman şunları dinleyin belediyenin akrabası net bor fabrikasının bahçesi genişletmek için gümrük binası bahçesini resmen işgal ettiler,

Gümrük binası serüveni nedir, Sivasa senelerdir hasretle beklenen ve dünya ticaretine açılan kapısı gümrük binası bir konteynerda olsa yapıldı ama Gümrük binası bahçesinin Net bora katılmasına abovvvvv deyin,

ve yine Organize sanayi itfaiye binasının bahçesine alanına göz koyan ve bunuda net bor bahçesine katan belediye zihniyetini sorgulayın, belediyeyi iki ağaç kesti diye kötülemek adına bu meydanın görkemliğine ağaçların gölgesini düşeremiyeceksiniz,

Misafir 27b

4 ay önce - Cum 06 Tem 2018, 00:31

Belediyeyi kötülemek için değil yazmak istediğim için yazıyorum. Bu da kimseyi ilgilendirmez, nasıl zihniyet diyorsun, senin anlamayacağın bir zihniyet. Kimse eski hali olsun demiyor, hali hazırda güzel duran ağaçlar keesilmesin diyorum bunu anlamak çok mu zor? Tutturmuslar Avrupa'daki meydanlar da meydanlar. Yahu adamların meydanlarda 7- 24 canlı sokak gösterileri, danslar, şovlar oluyor. Ve etrafta tek bir çirkin görüntü olmuyor. Bizde meydanı çevreleyen saçma sapan beton binaları görmektense ağaçlarla süsleyelim diyoruz.

Ağaç, kuş sesi, gölge, serinlik, güzellik, doğa, canlılık daha nasıl anlatayım?

Misafir 95e

4 ay önce - Cum 06 Tem 2018, 12:20

Dostum sen şehir parklarını özetlemişsin, ağaç gölgesi kuş sesi, sakin bir ortamdan bahsediyorsun, bizde modern şehir anlayışından bahsediyoruz, maalesef bu böyle,

Osmanlıda senin gibi çok karşı çıktı modern şehir yapılarına, avrupalılar 1500-1600 yıllardan itibaren şehirlerinde daha modern bina yapmaya başladı, şehirleşme başladı şehir meydanı projeleri yapıldı,

Osmanlı zamanında ise 1800 yıllarda yine Türkler değil ermeniler ayrı bir sanat ve motifle şehir anlayışı bugün Taksim ve cevresinde modern şehir yaptılar, taki 1920 lardan sonra herşey tamamen Türklerin elinde olunca gökten taş yağmışda insanlar tuttukları taşları üstüste koyup konut müstakil ev bina yaparaktan çıkmaz sokaklı çarpık kentleşme oluştu,

sene olmuş 2018 halen bir şehir meydanı projesinde full ağaç isteniyor olmadı tarihi eserlere de sarmaşıklar yapsınlar, ve olmadı çek sandalye nargile iç meydanda, işte benim anlatmak istediğim zihniyet bu, yarın birgün Sivasın ilçelerindede bir meydan projesi başlar ve senin umit ettiğin sadece köy meydanlarında kalır,

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET