Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Misafir 482

1 yıl önce - Cum 11 Ağu 2017, 22:44

Istanbul'u bilmem ama bizim tramvaylarimizda sizin dedikleriniz gayet cok var . insanlar ust üste seyahat edmek zorunda birakiliyor.

Serky45
1 yıl önce - Cum 01 Arl 2017, 17:18

Afyon'un kaderi bu durum da biraz. Emirdağlılar Eskişehir'e, Sandıklı'nın güneyindeki tüm ilçeler ise Isparta ve Denizli ilişkilidir.

Misafir 4bb

1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 21:22

ESKİŞEHİR ESKIŞEHIR OLDU ISE EMIRDAGLILAR SAYESINDEDİR...SİZE BUNU UZUN UZUN AÇIKLARDIM AMA GEREK DUYMUYORUM...EMIRDAGLI OLMAK AYRICALIKTIR....vatoz26
1 yıl önce - Pts 05 Şub 2018, 21:44

Eskişehir de Emirdağ gerçeği var,bu şehri sahiplenişleri,çalışkanlıkları onları bizden birisi yapıyor.
Yapıları gereği biraz sert mizaçlıdırlar,genellikle pazarcılık sektöründedirler.Aslında Eskişehir'in her alanında onlara rastlarsınız sayıları azımsanmayacak kadar vardır.Belçika da nüfusları çoktur,Eskişehir'de de genelde Emek,Şarhöyük,Fevzi Çakmak gibi mahallelerde oturmaktadırlar.
Afyon 'dan ziyade Eskişehir'i benimserler.Benim gözlemlediğim kadarıyla Eskişehirliler de onları bir Sivrihisar bir Çİftelerli kadar benimser.Zaten eskiden Çifteler ilçemiz oraya bağlışmış.
Bir ara Eskişehir'e bağlanmak için imza filan toplamışlardı galiba olumsuz cevap aldılar.
Birbirlerine tutkundurlar,biraz parayı severler,tutumludurlar.Yatırmlarını genelde Eskişehr'e yaparlar,yemekleri ve türküleri güzeldir.Misafirperverdirler,sıcak kanlı insanlardır.

Bir Emirdağ bir de Bozüyük resmi olarak bizim olmayan ama manevi ve gönülden bize bağlı ilçelerdir,ikisinin yaşayan sayısı çoktur Eskişehir de birazda Söğüt eklenebilir bu ilçelerimize.


Misafir c6a

1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 08:51

sayın Misafir 4bb
dediğinizin tersi olmasın.
eskişehir halkı sayesinde emirdağlı oldulur
çürük sebze meyveyle zengin oldulular


Misafir 207

1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 19:25

Eskişehir Tatar nüfusu ile seçkindir. Çalışkan ve üretkendirler. Sonradan gelen diğer Emirdağ vs. Vatandaşlarımız Eskişehir e renklilik kazandırmışlardır.Misafir 3fa

1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 21:38

Bir tarafta Sultan Dağı, karşısında Emir Dağı, ikisinin arasında Afyon-Akşehir grabeni.Tam ortasında Bolvadin.Kısaca idari olduğu gibi coğrafi olarakda Afyon un bir parçası.Zamanında bir çok kişi Eskişehir'e göç etti diye Eskişehirin bir ilçesi gibi diyemeyiz.O konuda Konya'nın ilçeleri birbirinden daha bağımsız gibi.Çünkü coğrafi olarak çok büyük bir alan yaklaşık 40 bin km kare.Yani Çeltik de idari olarak Konya da Halkapınınarda yada Taşkent de idari olarak Konya'da, fakat araları nerdeyse 400 km.biri Antalya ya diğeri Eskişehir'e kuş uçuşu 1 saat mesafede ama bağlı oldukları ile en az 2 saat mesafedeler.Kısaca coğrafi olarak bir bütünlük yok.O yüzden biz yine Afyon Emirdağ diyelim Belki ilerde Bolvadin il olursa Bolvadin'in bir ilçesi olur mesafeden dolayı ama yanında Akşehir dururken üçte biri büyüklüğündeki Bolvadini il yapmazlar galiba.

Misafir 4fc

1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 22:54

Bir tane Allah'ın kulu Afyon Emirdağ demez.

Ya Emirdağ der, bir şehir söyleyecekse de Eskişehir der.

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı, 3 tane şehre hizmet veren Zafer Havalimanından daha fazla yurtdışı yolcusuna ev sahipliği yapıyor.

Emirdağ, Bozüyük, Söğüt idari olarak farklı şehirlere bağlı olsalarda, yaşayış olarak Eskişehir'e bağlı ilçelerdir.


Misafir 207

1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 23:53

1950 yılında babamın Eskişehir e tayinim çıktı. Eskişehir insani Kırım ve Balkan göçmenlerinden oluşur. Son derece çalışkan, medeni, bilgili ve insani değerleri yüksektir. Tabii yıllar içinde çevre ilçelerden göç aldı. Emirdağ Afyon ilimize bağlı olup bu bölgenin özelliklerini taşır. Tabi ki Hepsi bizim insanimız bizim toprağımız, Kültürel zenginliklerimiz.

Misafir f62

3 hafta önce - Sal 22 Oca 2019, 04:11

Merhaba,

Öncelikle Emirdag tarihinden bahsedelim.
Emirdağ ismi , Malazgirt Savaşı'ndan sonra olan 1107 Bolvadin savaşında Selçuklu Ordu Komutanı Emir Mengücek beyden gelmektedir. Selçuklu ordusu savaş öncesinde iki parçaya ayrılmış Emir Mengücek bey ordusu Emirdağ eteklerine, Sultan Şah Ahmet ise günümüzde Sultandağı olarak anılan bölgeye Ordu'nun diğer yarısını koymuştur. Savas tam iki ordunun ortasında ovada meydana gelmiş ve Selçuklu iç Anadolu tamamında hakimiyet kurmuştur.

Emirdağ ismi Emir Mengücek beyden gelmektedir.

Emirdağ ilk ismi Amorium dur. İstanbul dan sonra Bizansın en büyük kenti burasıdır. Askeri garnizon ve asker toplama için kullanılırdı. İki kez Arap birkez de Türk kuşatmasına girdi. Türkler aldı.

Emirdağ köyleri 1107 Bolvadin savaşi sonrasında yerleşen ahali tarafından oluşmuştur. Nüfusu çok hızlı artmıştır.

1500 yılında Yavuz Sultan Selim'in Safavi seferinde bu bölgede bulunan Safavi ayakcilari nedeni ile Safavi etkisine giren bazı Alevi köyleri ile Ticaret yollarinda hırsızlık yapan, iskan olmayı red eden Yörükler sürgün edilmişlerdir. Bunlar günümüz Ankara, Kırşehir, Yozgat(geneli), Malatya, Siirt ve bir kısmı ise günümüz İran'a dönmüşlerdir. Kurtlesende olmuştur. Bu dönemde Emirdağ bölge nüfusu çok azalmıştır. Günümüz dağ köylerinde ise Yörükler iskan edilmiştir.

1650 yılına kadar Emirdag bölgesinde ciddi derecede nüfus azdı. Ancak Osmanlı Devleti 1650 yılında Rakka, Halep, Erbil, Kerkük, Musul(çoğunlukla musuldan) olmak üzere bu bölgedeki nüfusu iç Anadolu bölgesine yerleştirdi. Emirdağ bu dönemde yeni köyler oluştu. Genellikle Doğu , Kuzey eksenindeki köyler.

1860-1920 arasında Balkan bolgelerinden gelen tehcire uğrayan insanlarımız Cumhuriyet döneminde bu Emirdağ bölgesine yerleştirildi.

Emirdağ geleneksel Türkmen Yörük kültürü hâkimdir. Özellikle 1107 yilinda iskan olanlar ile Yozgat ili akrabadır. Çünkü Yozgat ilinin ataları Emirdağ Eski Yozgat Mevkisinden gitmiştir, sürgün edilmiştir. Halen Mezar yerleri durmaktadır. Saygı gösterilir. Malatya ilininde geneli Emirdag yöresinden gitmiştir.

---+++

Eskişehir Emirdag ilişkisi

Emirdağ 1960 yılında Yurt dışına goc vermeye başladı. Ahalinin çiftçi olmasi, arazinin verimsizligi, nüfus patlamasi, tarım hariç baska endüstri olmamasi nedeni ile (günümüz emirdagli nüfusu 250.000) köyler Yurt dışına ve Diğer illere göç verdi.

Yurt dışına giden Emirdaglilar birikimlerini Emirdag değil de Emirdağ yakın olan Eskişehire yaptılar. Önce arazi, arsa alarak daha sonra ise Konut yatirimlari ile yurt dışı tasarruflarını Eskişehir de degerlendirdiler.

Eskişehir olmasının sebebi 1960 yıllarda Eskişehir de endüstriyel bir kalkınma durumunun olmasi, Emirdağ yakınlık ve gördükleri bildikleri şehirdi. Çünkü Yurt dışına ister araba ile, ister tren yolu ile isterse de İstanbul dan uçakla gitmek durumunda kaldıklarında Eskişehirden geçiyor ve Eskişehiri görüyorlardı. Zamanla Eskişehiri tanidilar öğrendiler.

Bu sebeplerlede Eskisehire yatırım yaptılar. Eskişehir de Emirdagli yatırımcı sayısı fazladır. Geneli Gayrimenkul yatırımı yapar-di. "Di" diyorum çünkü bu insanlar Yurt dışına gidipde dönme hevesinde olan Emirdaglilardi. Sonraki Nesil Emirdaglilar bu arzusu bir önceki nesile göre çok çok daha düşüktür. Hatta bir çok Emirdağ olup Yurt dışında yetişmiş yeni Jenerasyon Babalarinin Eskişehirdeki yatırımlarının yerini, konumunu, mevkisini bilmez.


Eskişehir e başlayan bu Yurt dışında yaşayan Emirdagli yatirimlari, zamanla Emirdağ da para kazanan köylü, esnaf, memur gibi diger siniflara da sirayet etti. Bu akım ise ilk 197o yıllarında başladı. Özellikle hayvancıkla uğraşan, alim satım yapan köylüler Hayvan - Canlı mal karşılığında Emek Mahallesi, Gök meydan, 71 Evler gibi mevkilerde arsa-tarla alımında bulundular. Yani takas yaparak arazi aldılar. Zira o dönemlerde Eskişehirde arazi fiyatları çok uygundu. Bunu esnaf devam ettirdi.

Eskişehirin bu son hâline gelmesinde, Sehirlesmesinde, sehir zenginliğinin artmasinda ve sermayenin derinlesmesinde en büyük pay sahibi Emirdaglilarin Yurt dışı tasarruflarinin Şehir bankalarinda degerlendirmesi, İnşaat endustrisine girmesi, yıllık tarimsal hasilalarini Eskişehirde harcama yoluyla sokmaları büyük etkendir.

Dolayısıyla Eskişehiri Eskisehir yapan Emirdaglilarin tasarrufları ve yatirimlaridir.


Pek cok sözde kendisini Eskişehirli (gören) ki bunlara 1980 yıllarında Balkanlar dan gelenlerde dahil... Emirdsglilari sevmezler. Çünkü bu arkadaşların Ev sahipleri muhtemelen Emirdagli dir. Hayatlari boyunca birkac kez Emirdağ li ev sahibi olmuştur.


Şu bir gerçek ki Eskişehir de Eskişehirli yoktur. Eskişehir Merkeze yakın köyleri geneli de Sivrihisar-Emirdag ekseninden göç etmiştir. Zira Sivrihisar, Han, Çifteler, Mahmudiye ve Emirdag da Akrabadır. Geneli Yörük, Turkmendir. Anadolu da yoğrulmuştur. Gelenek görenek herşey aynıdır. Yani Eskişehir li olduğunu iddia eden ahali den cok farklıdır. Zira Eskişehir'in merkez yerlisi yoktur. Varsa da yüz yıllık tarihi yoktur bu şehirde.

Kültürel spektrum dan baktigimiz da ise , en büyük ortak kültürel kitle yani nüfus yoğunluğu yukarıda bahsettigim Sivrihisar, Emirdag, Han, Çifteler, Mahmudiye eksenindeki ortak kültüre sahip insanlardan oluşmaktadır.


Dolayısıyla , Emirdaglilar bu sehirdeler. Bu şehrin en büyük Mahallesi'nde hakimler. Odunpazarı Belediyesi mucavir alanlarında hakimler.

Organize sanayi de pek çok şirketinde sahipleridir. Eskişehir Banka Şubelerinde en yüksek mevduata sahipler.. tüccarı fonlamasi için, sehrin kalkinmasi ve gelişmesi icin maddi manevi yatırım yapiyorlar.

Eskişehir li olduğunu iddia eden pek cok küstah kendilerini üst kültür zannedip dışlayıcı bir anlayışa sahip. Kendileri şehir dışına belki on kez çıkmamıştır ancak Emirdag ahalisinin geneli her yil dünyayı ve bu ülkeyi dolaşıyor.

Yani Eskişehirli olduğunu iddia eden arkadaş!

Ayranın yok icmeye, tahtarevanla gidiyon siçmağa....


Saygılar.sayfa 9
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET