Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Samsun - Kent Müzesi
« önceki   123456   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 5
alperen_55
3 yıl önce - Sal 03 Mar 2015, 17:46Samsun'da bulunan 'Samsun Kent Müzesi' Avrupa Müze Akademisi (European Museum Academy-EMA)'nın her yıl düzenlediği “Micheletti Award” yarışması'na Samsun Kent Müzesi de başvurdu.

Samsun'da bulunan 'Samsun Kent Müzesi' Avrupa Müze Akademisi (European Museum Academy-EMA)'nın her yıl düzenlediği “Micheletti Award” yarışması'na Samsun Kent Müzesi de başvurdu.

Avrupa Müze Akademisi (European Museum Academy-EMA)'nın her yıl düzenlediği “Micheletti Award” yarışması'na Samsun Kent Müzesi de başvurdu.

Müzede incelemede bulunacak olan akademi heyeti, gezi ve inceleme sonucunda rapor hazırlayacak. Raporun ardından yarışma öncesinde yapılacak müze sunumu ve toplantısında Samsun Kent Müzesi ile ilgili karar verilecek. Micheletti Award Yarışması'na aday gösterilecek müzelerin sunumu ve toplantısı, 9-10 Mayıs tarihleri arasında İtalya'da yapılacak.

Yarışmaya başvuru yapan müzeleri gezerek incelemelerde bulunan ve rapor hazırlayan Avrupa Müze Akademisi (EMA) Başkanı Başkanı Wılhelmus Vander Weıden, yarışmaya kent müzeleri kategorisinde başvuru yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi'ni gezip incelemek için kente geldi. EMA Türkiye temsilcisi ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Ahmet Erdönmez ile birlikte Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı ziyaret eden EMA Başkanı Vander Weıden, Samsun Kent Müzesi'nin başvurusu yapmış olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

Farklı kategorilerde ödül veren Avrupa Müze Akademisi'ne Samsun Büyükşehir Belediyesi, toplumun hizmetine sunduğu Kent Müzesi ile başvurdu. Dünya'nın çok farklı ülkelerinden çok Sayıda Müzenin başvurduğu yarışmaya Samsun, Türkiye'de Bursa'dan sonra kent müzesi alanında giren ikinci şehir oldu.

Ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kent müzelerinin şehrin hafızaları ve çeyiz sandıkları olduğunu belirterek, köklü bir tarihe, sosyal ve kültürel geçmişe sahip olan Samsun'un değerlerini bu müzede toplayıp toplumun hizmetine ve ilgisine sunduklarını söyledi. Çok özel ve farklı bir müzeye sahip olduklarını ifade eden Başkan Yılmaz, Samsun Kent Müzesi'nin yarışmada başarı elde edeceğine inandığını kaydetti.

EMA Başkanı Wılhelmus Vander Weıden da müzeyi çok beğendiklerini belirterek, yarışmada bulunmasından memnun olacaklarını vurguladı. Müzeyi gezip her açıdan inceleyeceklerini bildiren Vander Weıden, inceleme sonucunda elde edecekleri bilgileri rapor haline getirip İtalya'daki toplantıda görüşeceklerini hatırlattı.

Avrupa Müze Akademisi, müzekolog Keneth Hudson'un vefatının 10. yıl dönümü sebebiyle kar amacı gütmeyen bir kurum olarak müzecilik alanında ve kültürel sektörde profesyonel bir grup tarafından kurulmuştu. EMA tarafından 1996'dan beri Avrupa'daki endüstri, teknoloji ve bilim müzelerine verilen "Micheletti Ödülü", dünyanın müzecilik alanında en prestijli ödüllerinden biri olarak 18 yıldır çeşitli müzelere veriliyor.SunSam
3 yıl önce - Cmt 02 May 2015, 22:31
Samsun Kent Müzesi Dünyada 10 Müze Arasına Girdi


Samsun Kent Müzesi, ’Avrupa Kent Müzeleri Akademileri Yarışması’nda dünyada 145 müze arasından finale kalan 10 müze arasında yer alarak ödüle layık görüldü.

2 yıl önce açılan Samsun Kent Müzesi’ne, 342 belediyenin üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği özel ödülünün ardından bir ödül de “Avrupa Kent Müzeleri Akademisi” tarafından verilecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, “Kent Müzesi 2 yıl önce hizmete girdi. Hizmete girdikten sonra özellikle yurt içinden önemli sayılabilecek ziyaretçi aldı ve çeşitli şehirlere de örnek müze olarak gösterildi. 342 belediyenin üyesi olduğu Tarihi Kentler Birliği tarafından da özel ödüle layık gösterildi. Biz Kent Müzesi olarak dünyanın en prestijli müze akademisi olan ‘Avrupa Müze Akademisi’ne her yıl düzenlenen ‘Avrupa Kent Müzeleri Akademileri Yarışması’na müracaat ettik. Bizimle beraber dünyadan 145 müze müracaat etti. Samsun Kent Müzesi finale kalan 10 müzeden biri oldu. Samsun için çok güzel bir haber. Kent Müzemizin tanıtımını yapmak ve finalde bize verilecek ödülü almak üzere 6 - 10 Mayıs tarihleri arasında İtalya’nın Milano şehrinde yapılacak ödül törenine katılacağız. Orada dünyanın 145 ülkesinden gelen müze akademi başkanları ve müze yetkililerine Samsun Kent Müzesi’ni, 7 dakikalık bir sunumla tanıtacağız” dedi.

“SAMSUN KENT MÜZESİ, TÜRKİYE’DEN ÇAĞRILAN TEK MÜZE”
Samsun Kent Müzesi’nin, Avrupa Kent Müzeleri Akademisi’ne, Türkiye’den çağrılan tek müze olduğunu belirten Çamaş, “Bu Samsun ve ülkemiz için çok önemli bir başarı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz beyin talimatları doğrultusunda daha güzel müzeleri, kültürel, sosyal ve sanatsal çalışmaları şehrimize kazandırmak yönünde daha çok çabalıyoruz. Samsun Kent Müzesi’nin, şehrimizin sahip olduğu değerleri geleceğe taşınması, çocuklarımızın geçmişine yabancı kalmaması hususunda çok önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyorum. Yurt içinden ve yurt dışından bütün vatandaşları Kent Müzemizi ziyaret etmeye davet ediyorum” diye konuştu.
http://www.gazetegercek.com.tr/haber-detay.asp?H= ...sina-girdi


(+)


kurshad1957
2 yıl önce - Prş 07 Tem 2016, 15:38

Avrupa’nın En Prestijli Altı Müzesinden Biri Samsun’da

http://www.akasyam.com/avrupanin-en-prestijli-alt ...i-samsundaycels1
1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 15:56

Avrupa’nın en prestijli 6. müzesi Samsun'da

Samsun Kent Müzesi, Avrupa’nın en prestijli 6. müzesi seçildi.Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunan Kent Müzesi, Avrupa’nın en prestijli altıncı müzesi seçildi. Kültürel mirasıyla oldukça zengin olan Samsun'da müzeler ve kültür-sanat faaliyetleri önemli rol oynuyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi ve Müze Evi, Gazi Müzesi ve Kent Müzesi kentin tarihine ışık tutuyor.Avrupa Müze Akademisi (EMA) tarafından yapılan ve 154 müzenin katıldığı Avrupa’nın en prestijli müzeleri sıralamasında Samsun farkını gösterdi. Avrupa’nın en prestijli altıncı müzesi seçilen Samsun Kent Müzesi dünyaca tanınır konuma geldi.

Kaynak


Atakum Mehmet
1 yıl önce - Sal 06 Şub 2018, 20:34

Kent müzesine,ilk açıldığı aylarda gittim.
Samsun kültürünü,dokusunu anlatan harika bir müze olmuş. Geçmişten geleceğe zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz.

Bu şehirin en büyük değeri,markası Samsunspor'umuzla ilgili bir bölüm de var.

Dışardan bir misafiriniz geldi ve şehir turuna çıktıysanız,mutlaka gezilecek yerlerden biri.sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler