Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Tüdemsaş
« önceki   123 ... 91011121314   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 10
mehmet karakas7
12 ay önce - Çrş 17 Oca 2018, 17:04
Sivas’ta Üretilen Milli Yük Vagonları Viyana’ya Gönderildi
Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretilen yeni nesil Milli yük vagonlarından oluşan ilk tren, İstanbul Halkalı’dan Avusturya’nın Başkenti Viyana’ya uğurlandı.

Üç yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan ve 23 Mart 2017 tarihinde tanıtımı yapılan yeni nesil Milli Yük vagonlarının satışı başladı. TÜDEMSAŞ’ta üretilen yeni nesil Milli yük vagonlarından oluşan ilk tren 12 Ocak Cuma günü İstanbul Halkalı’dan Avusturya’nın Başkenti Viyana’ya uğurlandı. Emsallerine göre birçok avantajı vagonlar, 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabiliyor. Ayrıca yine emsallerinden 9,5 ton hafif olması, yüzde 26 daha hafiflik sağlıyor. Vagon 25,5 ton olan darası ile Avrupa’daki emsallerine nazaran 4 ton daha fazla yük taşıma imkânı sağlıyor.

Yeni nesil milli yük vagonu 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabilme özelliğine sahip. Benzer vagonlardan yaklaşık 9,5 ton daha hafif bu özelliği yüzde 26 daha hafif olması anlamına geliyor. Yeni nesil milli yük vagonu 25,5 ton boş ağırlığıyla Avrupa’daki eş değer vagonlara göre 4 tondan daha fazla yük taşıma avantajı veriyor. Taşıma kapasitesindeki bu artış işletmeciye avantajı sağlıyor. Daranın hafifliği nedeniyle de yüzde 15 oranında daha fazla yük ya da daha düşük maliyet sağlıyor. Ülkemizde ilk defa üretilen 3 adet H tipi boji ve kompak fren sistemi sayesinde yüzde 15 oranında yük taşıma maliyeti Seyir sırasındaki düşük ses seviyesi de işletmecilik anlamında avantaj İki adet vagonun görevini görebilen tek bir adet yeni nesil milli yük vagonunun üretim maliyeti de yüzde 15 daha düşük.


mehmet karakas7
12 ay önce - Çrş 17 Oca 2018, 18:10

Sivas’ta Üretilen Milli Yük Vagonlarının ihracatı ile Sivas'ımızın ihracatı ve kurumlar vergisi %100 artacaktır.

mehmet karakas7
12 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 13:06
Yeni Nesil Milli Yük Vagonları Türkiye-Avrupa ve BTK Raylarında
“ Milli Tren Projesi” kapsamında TÜDEMSAŞ’ta üretimi gerçekleştirilen Sggmrs tipi platform yük vagonları Türkiye- Avrupa ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hatlarında kullanılmaya başlandı.

Türk bayraklı vagonlardan oluşturulan ve Türkiye- Avusturya arasında işletilmeye başlanan yeni blok tren, 14 Ocak 2017 tarihinde Halkalı’dan yola çıktı.

16 vagonda otomotiv yedek parçası, tekstil, gıda maddesi ve otomobil lastiği yükleriyle yola çıkan yeni blok trenin, İstanbul- Viyana arasında, Türkiye 278 km, Bulgaristan 406 km, Romanya 634 km, Macaristan 440 km, Avusturya 78 km olmak üzere toplam 1.836 km yolu yaklaşık dört günde tamamlaması hedefleniyor.

Milli yük vagonlarından oluşturulan blok trenlerle, operatör Türkrail Demiryolu Taşımacılığı A.Ş. işbirliğinde Avusturya ile Türkiye arasında ilk etapta yılda 20 bin ton yük taşımacılığının gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bilindiği üzere, bakım maliyetleri, gürültü seviyesi ve darası benzerlerinden daha düşük olan 90’lık konteyner kapasiteli, tamamen yerli tasarım ve üretim olan Sggmrs tipi platform tipi yük vagonları, 2017 yılında 55 adet üretilerek raylara indirildi.Misafir 4b9

12 ay önce - Cmt 20 Oca 2018, 19:11
beratdemir
11 ay önce - Prş 25 Oca 2018, 21:56

VURAL ERCİNS´TEN İLK HEDEF TANK PARÇASI ÜRETMEK

TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü´ne adı geçen Cumhuriyet Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Vural Ercins´in önümüzdeki günlerde Ankara´da mülakata girmesi ve sonrasında da TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü´ne atanması bekleniyor. Şuanda TÜDEMSAŞ için tek aday olan Ercins´in projeleri oldukça dikkat çekici… Ercins, TÜDEMSAŞ´ta ilk olarak milli tank parçası üretmeyi hedefliyor. Alt yapının güçlendirilmesiyle milli otomobil ve silah üretiminin de yapılacağını belirten Ercins, bu projelerin TÜDEMSAŞ´a çağ atlatabileceğini kaydetti.

HAYRULLAH AĞKAŞ

Cumhuriyet Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Vural Ercins´in önümüzdeki günlerde TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü´ne atanması bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda da ismi gündeme gelen Ercins, TÜDEMSAŞ ile ilgili projelerini Ankara´ya sundu. Bu hafta içerisinde mülakata çağırılması beklenen Ercins´in önümüzdeki günlerde TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü´ne atanması bekleniyor.

Cumhuriyet Üniversitesi´nde önemli görevlerde bulunan ve halen Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı olarak göreve devam eden Ercins´in, Üniversite´de yapılan çevre düzenleme ve yapı çalışmalarındaki başarısını TÜDEMSAŞ´ta da devam ettirmesi bekleniyor.

TÜDEMSAŞ ŞAHA KALKACAK

Uzun süredir TÜDEMSAŞ üzerinde çalışmalar yapan Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Vural Ercins, TÜDEMSAŞ´ı gezerek bir rapor oluşturdu. Dosyasını Ankara´ya sunan Ercins, TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü görevine atanması halinde önemli projelere imza atacak.

Ercins´in ilk hedefinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın sıkça söz ettiği Milli Tank Projesinde tankların bazı parçalarını TÜDEMSAŞ´ta üretmek olduğu öğrenildi. TÜDEMSAŞ´ın şuan ki haliyle Milli Tank üretimi yapabileceğini belirten Ercins, sonrasında milli silah ve milli otomobil üretmek olduğunu kaydetti.

MİLLİ OTOMOBİL İÇİN ALT YAPI OLUŞTURULMALI

Milli Tank Üretimi ve Milli Otomobil üretimine ilişkin ayrıntılı rapor ve proje hazırlayan Ercins, yaptığı çalışmayla TÜDEMSAŞ´ın bugünkü durumunun Milli Tank parçası üretimine hazır olduğunu, bunun yanı sıra da yerli otomobil üretiminin de yapılabileceğini öne sürdü. TÜDEMSAŞ´ın eksik kalması durumunda da ilimizdeki fabrikalardan destek alarak hem istihdamı hem de Sivas sanayisini harekete geçirmeyi hedefleyen Ercins, hazırladığı projeleri ilgili makamlara ulaştırıyor. Kabul görürse TÜDEMSAŞ Sivas´ın ekonomisinde önemli bir yere gelecek.

Kaynak : http://sivasirade.com/haber/vural-ercinsten-ilk-h ...19436.html


A.B.ÜNVER
11 ay önce - Pts 29 Oca 2018, 07:25

Vagon üretimiyle yada demiryolu sektörünün Sivasta canlandırılmasıyla ilgili de fikirleri olsaymış keşke. Asli vazifesini dört dörtlük yerine getirdikten sonra diğer alanlara açılmayı düşünmek daha doğru olur gibime geliyor. Mesela şu an pek çok parça yurtdışından ithsal ediliyor, ülkemizde üretilmiyor diye biliyorum. Bu parçaların yerli üretimiyle ilgili de bir çaba lazım bence.mehmet karakas7
11 ay önce - Pts 05 Şub 2018, 17:42
TÜDEMSAŞ Ankara Tarafından İhmal Ediliyor


Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) 1939’dan bu yana 79 yıldır Türkiye’nin yük ve yolcu vagon sanayisini ayakta duran dev bir kuruluş.

TÜDEMSAŞ’ın yeni nesil konteyner vagonu Avrupa’nın en hafif konteyner vagonu, Avrupa yollarına çıktı. İlk yurtdışı ihracatını Irak’a yapan TÜDEMSAŞ, 90’ Sggmrs tipi konteyner vagonu, ilk kez Avrupa’da yer alan, İki 45’ konteyner taşıyabilen vagonlar, Turkrail adıyla Avusturya’ya gitti.

Bu atılımlar sayesinde nüfus artışı gerçekleşecektir. Yani, Sivas Büyükşehir olacaksa TÜDEMSAŞ’ı büyüterek, iş alanları yaratarak beş bin kişiyi istihdam etmesinden geçer.

TÜDEMSAŞ Kapanırsa Sivas Ekonomisi Çöker!

Ülkemizin yük vagonlarının üretim merkezi olan Sivas’a da bu yakışır.

Sendikamızın üstün gayretleriyle Sivas Yüksek Hızlı Tren Garı’nın merkeze alınma projesi TÜDEMSAŞ’ı taşınma veya kapanma olasılığını ortadan kaldırıp, şu haliyle piyasaya 10 milyon TL sıcak para akıtarak Sivas ekonomisine ayakta kalmasına yardımcı olmaktadır. TCDD Genel Müdürlüğü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından acilen TÜDEMSAŞ’a iş temin etmeleri, hafif ve ağır hasar vagonların her tipte yük vagonu imalatını da TÜDEMSAŞ’a verilmesi noktasında talebimizi tekrarlıyoruz .

Ankara’nın yıllardır TÜDEMSAŞ’a şaşı bakması ve bu köklü kurumu görmezden gelmesi Sivaslıların tepkisini çekmektedir.

YERLİ OTOMOBİL
Yerli otomobilin parça üretimi için de ısrarımızı sürdürüyoruz.Şu anki teknik tezgah, işçisi, mühendisi ve merkez yönetimiyle yerli otomobili tereddütsüz üretecek konumdadır bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

GÖREVDE YÜKSELME SINAVI
TÜDEMSAŞ personeli böyle özveriyle çalışırken, kurum tarafından yapılmasını istenildiği görevde yükselme sınavının gerekliliğini savunmaktadır. Ne yazık ki gelip geçen Genel Müdürler bu konuda hassasiyetle davranmamışlar, çalışanlar on yılı aşkın bu sınavı beklemektedirler ve yapılacak sınavlarda da değerlendirme konusunda adaletli olunması gerekliliğini şimdiden uyarıyoruz.

Son olarak vekaletle yönetilen TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü’ne acilen asaleten Genel Müdür atanması noktasında talebimizi tekrar ediyoruz.

UDEM Hak-Sen Genel Başkanı
Abdullah PEKERMisafir 4e8

11 ay önce - Pts 05 Şub 2018, 19:41

Tüdemsaş,tcdd nın (vagon üretim ve onarım) sıparişlerininin dışında piyasaya da açılmalı.onarım ve imalatta hızlı ve yüksek kaliteli hizmet vermel i uzun zamanda yapılan tamir ve imalatlarda maliyet çoook yüksek oluyor..bu şirket kendine güveniyorsa bağlı ortaklıktan sıyrılmalı..tüdemsaş özel sektörün vagon ihtiyaçlarını neden dışpıyasaya kaptırdı? .hizmetler en sonteknolojiye uygun ve4 hızlı ucuz yapılmalı.

mehmet karakas7
11 ay önce - Sal 13 Şub 2018, 15:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Aripov ve Gürcistan Başbakanı Kvirikaşvili’nin katılımıyla 30 ekim 2017 tarihinde hizmete giren Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında TÜDEMSAŞ’a ait yük vagonları Kazakistan’dan Mersin’e buğday taşıdı.

TÜDEMSAŞ’ta üretilen Sgns ve Rgns tipi konteyner taşıma vagonları Bakü-Tiflis-Kars hattını kullanarak Kazakistan’dan Mersin’e yaklaşık 850 ton buğday taşıdı.

11 Şubat Pazar günü saat 05.45’te Kars’tan Mersin’e hareket eden vagonlar Türkiye’ye ulaşana kadar üç ülke (Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan) ve bir deniz (Hazar) geçerek 5.000 Km yol katettiler.mehmet karakas7
11 ay önce - Prş 15 Şub 2018, 19:35
TÜDEMSAŞ 750 Adet Milli Yük Vagonu Siparişi Aldı
Sivas’ın en büyük sanayii kuruluşu olarak 78 yılı aşkın bir zamandır faaliyetini sürdüren ve bu süreçte hemen hemen her aileye bir ekmek kapısı olan TÜDEMSAŞ bugüne kadar ülke demiryollarının gelişmesine katkı sağlayan birçok ilke imza atmıştır. Yük vagonu ve buharlı lokomotiflerin bakım-onarımını yapmak üzere 1939 yılında kurulan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ) zaman içerisinde teknik altyapı ve tesis bakımından kendini geliştirerek; 1953 yılında ilk yük vagonunu imal etmiş, 1961 yılında ise ülkemizin ilk yerli buharlı lokomotifi BOZKURT’u hizmete sunmuştur.

TÜDEMSAŞ dün olduğu gibi bugün de yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve bu çalışmalar üzerinden ürettiği yeni nesil yük vagonlarıyla ülkemizin yük vagonu üretim merkezi konumundadır.

Kuruluşundan bugüne, TÜDEMSAŞ’da 25 bin civarında yeni yük vagonu üretilmiş, 350 bine yakın vagonunun da bakım-onarımı gerçekleştirilmiştir. TÜDEMSAŞ, devletin ortaya koyduğu 2023 Vizyonu ve 2035 hedeflerine dönük olarak yerli ve milli demiryolu sanayisinin geliştirilmesi ve büyütülmesi adına; özel sektörü teşvik ederek Sivas’a yeni yatırımlar yapılmasına ve bölge insanına yeni istihdam alanları oluşturmasına ciddi katkılar sağlamaktadır.
Son yıllarda yapılan teknolojik yatırım ve sistem değişikliği sayesinde TÜDEMSAŞ, Avrupa’daki firmalarla yarışan, dünyada kabul görmüş rekabetçi ürünler ortaya koyan küresel bir Şirket konumuna gelmiştir. Son 3 yılda milli ve yerli olarak ürettiğimiz yeni nesil platform ve konteyner taşıma vagonları, tam otomatik kapalı cevher taşıma vagonu ve ısıtmalı petrol taşıma vagonu; eşdeğerlerinden en az 2 ton daha düşük darası ve üstün fonksiyonel özellikleri ile ülkemizde olduğu gibi Avrupa’da da sınıfının en kalitelisi olup, gerek yurt içi gerekse yurt dışı yük taşımalarında öncelikli olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Milli Tren Projesinin üç ayağından biri olan Yeni Nesil Milli Yük Vagonunun, 3 yıl gibi kısa bir sürede tasarımı, projelendirmesi, test ve sertifikasyon süreçleri tamamlanarak seri üretimine başlanmış ve 55 adeti hizmete sunulmuştur. 2018 Mart ayı itibariyle 150 adet teslim edilecek olan Milli Yük Vagonundan önümüzdeki iki yıllık dönem için 750 adet daha sipariş alınmıştır. Buna ilaveten 3-4 farklı tipte yeni nesil yük vagonu siparişi de alınarak, 2020 yılı dâhil, üretim kapasitsi tamamen dolmuştur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 Aralık 2017 tarihinde SİVAS’ta halka yapmış oldukğu konuşmada; Sivas’ı tüm demiryolu ağlarının merkezine yerleştirdiklerini vurgulayarak, “TÜDEMSAŞ’ı ülkemizin ihtiyaçları yanında ihracata yönelik olarak da güçlendiriyoruz. Ülkemizin yük vagonlarının üretim merkezi olan Sivas’a bu yakışır.” şeklindeki ifadelerine uygun olarak, demiryolu sektöründeki güncel gelişmeleri küresel ölçekte ve yakından takip eden ve her ay Sivas ekonomisine en az 10 milyon TL nakit katkı sağlayan TÜDEMSAŞ, kapasitesini artırarak en yakın zamanda ürünlerini yurtdışına ihraç etmeyi de hedeflemektedir.

Diğer taraftan, Şirketin mevcut altyapısı ve bilgi birikimiyle, Milli Savunma Sanayi ve Milli Otomobil projelerinde ihtiyaç duyulması halinde katkı sağlayacak ve kendisine verilecek bir görevi hakkıyla yerine getirebilecek imkân ve kabiliyete de sahiptir. Ancak, ülkenin ve bölgenin artan yük vagonu ihtiyacını karşılama noktasında iş sıkıntısı yaşamayan ve ülkenin yük vagonu merkezi olma hedefi doğrultusunda lokomotif görevini üstlenen TÜDEMSAŞ’ın yük vagonu sektörünü bırakarak otomotiv ve savunma sanayine yönelmesi rasyonel olmayacaktır denildi.sayfa 10
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 91011121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET