Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Eski Tarihi Fabrikalar
« önceki   1234567

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 7
Misafir 40a

1 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 11:17

Çocukluğumun en güzel gazozlarından biriydi elvan gazoz, bir de bade gazoz vardı, bütün yaz badeyi aradım , hala üretiliyormuş çok sevindim fabrikasını aradım evime yakın dağıttıkları bakkalları söylediler, ne kadar bulduysam topladım hala muhteşem bir tadı var. Elvan da olsa keşke, siyah kolalardan çok çoook daha güzeller. Bunlar tam bir kültür mirası Anadoluda her şehrin orada nam salmış gazozu olurdu, çoğu yok oldu ben şişelerini bulduklarımı biriktiriyorum. Bu fabrika yıkılmasa gene üretim yapsa:(

Resul GUL
3 hafta önce - Sal 23 Oca 2018, 00:04
Alaman Fabrikası Adana

1900’lü yılların başında Alman DLBG (Deutsche Levantinische Boumvolle Gesellschaft) şirketinin Çarçabuk Mahallesi'nde (Sonra ki ismi Döşeme Mahallesi) kurduğu Adana'mızın ilk Çırçır-Prese fabrikalarından birisidir.

Fabrika Döşeme Mahallesinde Ortapedia Hastanesi nin yanında yer almakta.. Alman Fabrikasının bacası halen duruyor

Fabrika nın Daha sonraki bir Dönemde çekilmiş bir Fotoğrafı..

(+)

Resul GUL
2 hafta önce - Cmt 03 Şub 2018, 20:47

Adana Döşeme Mahallesi.. Bir Alman şirketine ait pamuk fabrikası ve bahçesinde yer alan Konak Halen var mı bilemiyorum..İçine girmek mümkün olmadı..

Fotoğraf Hüseyin Batar dan Alıntıdır Adana Ansiklopedisi Sayfasından Alıntıdır

Fabrikanın günümüze kalan kısımları..

(Büyüt )

Zekican has56
2 hafta önce - Pzr 04 Şub 2018, 22:02

Bu fabrika Döşeme mahallesinde Acıbadem Hastanesine varmadan Ortopedia Hastanesi bitişiğinde halen depo olarak kullanılıyor.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ADANA