Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Artvin - Şavşat
« önceki   12345678   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 7
Misafir 552

6 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 20:24

Şavşatlıları hiç ama hiç sevmem. Bunun nedeni yıllar önce İnegöl'de gerçekleşen ve adı bende saklı en yakın arkadaşım olan kan kardeşimin başına gelen olaydır. Şavşat başlığını görünce aklıma geldi sizinle paylaşmak istedim. Arkadaşımın babası küçükken ölmüş annesi ve anneannesi ile yaşayan kendi hallerinde mazbut iyi yürekli insanlardır. Ailecek tanışırız daha o zaman 17-18 yaşlarındayız liseyi yeni bitirdik. O dönem üniversite sınavlarına hazırlanıyoruz. Arkadaşım annesiyle beraber anneannesinin İnegöl'deki evinde yaşıyor. İnegöl'ü bilenler bilir Alanyurt'ta sitelerde bizim arkadaşın babadan kalan bir evi vardı. Ev boş durunca kiraya verelim gelir olsun demişler Şavşatlı bir aile bizim arkadaşın evini kiralamışlar. O zaman bu şavşatlı ailenin babası inegöl belediyesinde bekçi. Oğlu ve ailesi evi tutmuşlar. Bu şavşatlılar birkaç ay kirayı ödememişler. Biraz beklemişler daha sonra toptan ödeyecekler diye bekliyor arkadaşım. Neyse aylarca kirayı ödemeden elektrik ve su faturalarını da yükleyip kaçmışlar. Bizim arkadaş gitmiş belediyeden bekçi olan babalarına durumu anlatmış o dönem hatırlarım arkadaşım hakkını alabilmek için bu adamların peşinden epey koştu. Ama telefonlara çıkmayıp, bizim arkadaşı tanımamazlıktan geliyorlarmış. Beraber otururken arkadaş bize hep anlatırdı. Hakkımı alamıyorum o kadar yığılmış elektrik su faturasını nasıl öderiz diyordu. Bilirsiniz o dönem elektrik daha özelleştirilmemiş devlete bağlıydı, devlet hemen elektriği kesmezdi am her ay borç faiziyle yığılırdı ödemediğiniz sürede. Suda aynı şekilde. Neyse bizimkiler sürekli istiyorlar diye bu şavşatlı aile kapıya bir adam göndermişler. Akşama gelin paranızı vereceğiz demişler. Bizim arkadaş anneannesiyle beraber söylenen yere gidiyor. Orada bu şavşatlılar tuzak kurmuşlar. 17 yaşındaki savunmasız çocuğa ve yaşlı kadına 8-10 kişi kalabalık bir grup saldırmışlar. Yaşlı kadını yerde sürükleyip arkadaşımı iki yerinden bıçaklamışlar. Evinde oturan adam bizim arkadaşın kafasına demir sopayla vurmuş sonra kalabalık grup tekme tokat saldırıp arkadaşı hastanelik etmişler. Sonrada kaçmışlar. Bizim arkadaşı zorla İnegöl hastanesine yetiştiriyorlar. Orada ilk müdahaleyi yaptıktan sonra çok kan kaybetmiş ölebilir deyip Bursa hastanesine sevk etmişler. Arkadaş günlerce komada kaldı. Anneannesi yaşlı kadın o kadıncağızı da dövmüşler. Bu kadar şerefsizlik insanlığa sığar mı? Hem insanların parasını ödeme, kirayı elektriği suyu yükle birde üzerine çocuğa ve yaşlı kadına saldır yarala. Bu nasıl bir terbiyesizliktir. Biz hastanede günlerce bekledik. Ailenin sırtına hastaneden yüklü bir fatura yüklemişler. Arkadaşım uzun süre yürüyemedi, sınavlara katılamadı.

Konu mahkemelik oldu bu şavşatlılar araya adam sokmuşlar bizimkilere yalvarıp yakardılar davadan vazgeçin diye o kadar vazgeçmeyin cezalarını çeksinler dedim. Meğerse bizim arkadaşın evini kiralayan ve kendilerini karı-koca olarak tanıtan bu şavşatlılar mahkemede kardeş çıkmışlar. Yani bizim arkadaşı ve ailesini oyuna getirmişler. Kendilerini karı-koca diye tanıtıp mahkemede kardeş çıkmışlar. Evlerinde oturan kadın bizim arkadaşı paramı ödeyin diye mesaj gönderdiği için mahkemeye vermiş. Arkadaşıma verdikleri cep numarası güya evlerinde oturan kadının cep numarasıymış bizim arkadaş paramı verin diye mesaj attığı için kadını rahatsız ediyor gerekçesiyle arkadaşıma dava açmışlar. Yani ömrümde bu kadar yüzsüzlük bu kadar terbiyesizlik görmedim. Sen gencecik çocuğun hakkını ye, kirasını ödeme, elektrik ve su parasını yık kaç birde insancıkları tuzağa düşür yarala. Birde üzerine dava aç yani peygamber sabrı gösterdiler arkadaşım ve ailesi.

Bu şavşatlıları Allah'a havale ettiler ama o ailenin nasıl zorluklar yaşadığını biz çok iyi biliyoruz şimdi bu yüzsüz insanlar yaşamlarına devam ediyorlar. Şavşat deyince aklıma geldi bu olayı sizlerle paylaşmak istedim. 2001 yılıydı sanırım. Arkadaşım şimdi orta yaşlı bir adam oldu hayatını sürdürüyor ama bu utanmaz insanların yaptıkları halen benim aklımdan çıkmaz. Şavşatlıları işte bundan dolayı sevmem.

ismailtemur

4 ay önce - Sal 27 Mar 2018, 10:49

(+)

Artvin - Şavşat

murad_1299
2 ay önce - Pts 04 Hzr 2018, 15:09

(+)

(+)

bahadır 0302

3 hafta önce - Prş 26 Tem 2018, 09:59

emir2
2 gün önce - Prş 16 Ağu 2018, 20:43