Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
ceyhun axoy
4 ay önce - Prş 18 Oca 2018, 10:27

Alıntı:
insanların birbirinden çekindiği adres bile soramadığınız

Ben gayet rahat soruyorum . Ve şimdiye kadar hiç olumsuz bir yanıt almadım . Herkes elinden geldiğince yardimci oluyor .

ads 1940
3 ay önce - Pzr 28 Oca 2018, 22:50

Alıntı:
yiğido5858

2 hafta önce - Cmt 13 Oca 2018, 23:31
İstanbul Türkiye için harcanan kaynakları yutan bir karadeliğe dönüşmüş durumda

Bunu görmemiştim böyle bi başlığı açan ve yazdıklarına harfiyen katıldığım @yiğido5858 kardeşimizi bi Anadolucu olarak tebrik ediyorum.

Misafir 7d9

3 ay önce - Pts 29 Oca 2018, 01:43

Her sehrin masrafi o sehirde yasayanlardan alinmali

Agri da yasayan adam su anda istanbul icin inanilmaz katkida bulunuyorki bu buyuk haksizlik

mehmuztr
3 ay önce - Çrş 31 Oca 2018, 12:34

Ağrıda yaşayan adam istabulu değil, istanbulda yaşayan adam ağrıyı finanse ediyor.

mehmuztr
3 ay önce - Çrş 31 Oca 2018, 13:25

Birkaç il dışında illerin ödediği vergiler aldıkları ödenek ve yatırım tutarlarını karşılamıyor. Anlamak, kabul etmek istemeseniz de bu böyle. Rakamlarla sabittir ve tartışmaya kapalıdır. Forumda bu konuda onlarca başlık açıldı.

Ağrı 2016 yılında 420 milyon TL vergi ödemiş. 2016 yılında aldığı sadece KAMU YATIRIMI 268 milyon TL. Belediye ödenekleri, kurum giderler, diğer bakanlıkların bütçelerinden yapılıp edilenler hariç. Yani o yıl ödediği verginin %64'ünü direk o yıl KAMU YATIRIMI olarak almış.

İstanbul 2016 yılında 235 MİLYAR TL vergi ödemiş. 2016 yılında istanbulun aldığı KAMU YATIRIMI 8 milyar tl. İstanbul 2016 yılında ödediği verdiğinin ancan %3,4'ünü KAMU YATIRIMI olarak almış. %64 nere %8 nere.

Toplam 81 il içinde kendi giderlerini kendi gelirleriyle (vergi ve diğer gelirler) fazlasıyla karşılayan il sayısı 9’dur. Yani bu 9 il harcadıklarından daha fazlasını devlete verip diğer 72 şehri finanse etmektedir.
Bu iller ve giderlerini gelirleriyle karşılama oranları şöyledir:

Kocaeli (% 1053,42) Devletin kesesinden harcadığının 10 katını devlete ödüyor
İstanbul (% 738,84) Devletin kesesinden harcadığının 7,4 katını devlete ödüyor
İzmir (% 415,82) Devletin kesesinden harcadığının 4,2 katını devlete ödüyor
Tekirdağ (% 223,83) Devletin kesesinden harcadığının 2,2 katını devlete ödüyor
Bursa (% 163,00) Devletin kesesinden harcadığının 1,6 katını devlete ödüyor
Mersin (% 151,85) Devletin kesesinden harcadığının 1,5 katını devlete ödüyor
Ankara (% 144,08) Devletin kesesinden harcadığının 1,4 katını devlete ödüyor
Zonguldak (% 129,71) Devletin kesesinden harcadığının 1,3 katını devlete ödüyor
Hatay (% 122,05). Devletin kesesinden harcadığının 1,2 katını devlete ödüyor

Diğer 72 ilde durum şöyledir;

Giderinin % 10’una kadarını karşılayabilen yani devlete ödediğinin ON KATI para alan il sayısı =2
Giderinin % 10-19’una kadarını karşılayabilen il sayısı =12
Giderinin % 20-29’una kadarını karşılayabilen il sayısı =12
Giderinin % 30-39’una kadarını karşılayabilen il sayısı =13
Giderinin % 40-49’una kadarını karşılayabilen il sayısı =9
Giderinin % 50-59’una kadarını karşılayabilen il sayısı =8
Giderinin % 60-69’una kadarını karşılayabilen il sayısı =7
Giderinin % 70-79’una kadarını karşılayabilen il sayısı =5
Giderinin % 80-89’una kadarını karşılayabilen il sayısı =3
Giderinin % 90-99’una kadarını karşılayabilen il sayısı =1

Rakamlar açık ve ortadadır. Karaman'da yaşayan Karamanlı bir vergi mükellefi olarak diyorum ki bitsin artık şu saçma sapan diğer illerde yaşayan insanların parasıyla İstanbul'a yatırım yapılıyor hurafesi.

Misafir 95a

3 ay önce - Cmt 03 Şub 2018, 17:05

İstanbullu şirket gidip Anadoluda fabrika açıyor, yatırım yapıyor, iş olanağı sağlıyor. Fabrikanın satışlarının çoğu da gene zaten İstanbul'da yapılıyor. Yani KDV'yi ödeyen gene İstanbullu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cumhuriyet kurulduğunda İstanbul sermayesinin çoğunluğu gayrimüslimlere aitti. Bunlar çeşitli olaylar ve politikaların sonucu olarak Türkiye'yi terk etmek zorunda kalmışlardı.Bu yüzden de İstanbul fakirleşmişti. 1950'lerden itibaren Anadolu'da para kazanmış Koç, Sabancı gibi aileler İstanbul'a geldiler, fabrikalar kurdular. Bu fabrikalar ürünlerini yine bütün Türkiye'ye sattılar. Anadolu'daki fabrikaların ürünleri de İstanbul'dan satıldı ve para İstanbul'a aktı. Göçle kalabalıklaşan İstanbul'un kendisi de büyük bir pazar haline geldi. Bugün Türkiye'nin GSYH'sında İstanbul'un payı % 30'dur . Daha önce bu oran % 20 idi. İstanbul devleştikçe daha büyük yatırımlar yapılıyor ama yetmiyor. 20 milyonluk bir megapolis'in doğru dürüst planlanması mümkün değildir. Nüfusun sağlıklı çevre, eğitim, sağlık vs. ihtiyaçlarının karşılanması da mümkün değildir. Dolayısıyla başlık herşeyi özetlemektedir.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet