Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Misafir 197

2 hafta önce - Cum 02 Şub 2018, 22:24

Şehirlerimizi yarıştırmaktan vazgeçelim artık. İstatistiklere göre konuşacak olursak; Antalya 10 değil, 80 sene sonra bile dördüncü büyük olamaz. Şişirile şişirile Antalya beşinci büyük yapıldı ama gerçekte Adana'nın şehir merkezi 1.774.000, Bursa'nın şehir merkezi 2.375.000, Antalya'nın şehir merkezi 1.312.000. Bu yıl hem Bursa hem Antalya 35 bin kişi arttılar. Gerçi olmaz Bursa bir daha ki yıl 55 binde artabilir ama Her iki şehirde bundan sonra hep bu nüfusta yani 35 bin arttı diyelim. 50 yıl hep aynı gitti diyelim 50 çarpı 35.000 : 1.750.000 artar nüfuslar. Toplam nüfuslara 1.750.000 ekleyelim. Bursa 4.687.000, Antalya 4.114.000 yani 50 yıl sonra bile farkın kapanması mümkün değil.

İzmir'e gelelim Ankara her yıl ortalama 100.000 civarında artarken İzmir 50 bin civarında artıyor. İzmir'i çok severim ama Ankara'yı geçmesi mümkün değil. Allah korusun deprem yada başka bir doğal afet olmadığı sürece Ankara'nın İstanbul'u, İzmir'in Ankara'yı, Bursa'nın İzmir'i, Antalya'nın da Bursa'yı geçmesi mümkün değildir. İLK 4 İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa kolay kolay değişmez. Antalya'da toplam nüfusuyla beşincilikten kolay kolay düşmez ama ilerleyen zamanda Kocaeli'nin altıncı büyük kent olması hiçte hayal değil.

ali alimi012
2 hafta önce - Cum 02 Şub 2018, 22:50

şişirilerek mi ne saçmalıyorsun misafir hangi belgeyle antalya 5. olmuş zaten saçmalamanın da bu kadarına pes doğrusu. merkez nüfus kalktı. bırakın artık şu merkez lafını. antalya 4. olur diyen zaten saçmalar ama öyle başlık yok bildiğim kadarıyla ama birçok şehir olmayacak şekilde başlık açmış. antalya 10 lu sıralardan 5 e gelmiş az mı. adana gibi gerilememiş konya gibi gerilememiş tep artmış.
ona kalırsa adana merkezin merkezi seyhan ve yüreğirdi iki ilçeydi merkez ilçeler şu anda toplamı merkezi bile demiyorum 1milyon 224bin ne oldu.
hem merkez de hem de sonradan merkez olan ilçelerin tüm nüfusunu kat. oldu mu dürüst ol. ya merkezi katmazsın yada katarsın. sen adanalıysan geçmişini öğren yok değilsen merkezdi köydü ayrımına girme zaten hepsini karıştırıp hesaplamışsın. bir de merkez diyorsun.

Misafir 550

4 gün önce - Çrş 14 Şub 2018, 00:48

Bölgesel olarak bakıldığında çukurova, adana-tarsus-mersin hattı ile 4. Büyük oluyor aslında. Hatta 3.lüğü bile zorlar. İzmir açısından da her ne kadar manisa ayrı il olsa ve turgutlu da oranın ilçesi olsa da izmir metropol bölgesine dahil görüyorum ben... zira çok yakınlar. Hergün manisa-izmir ve hatta turgutlu-izmir arası yol yapan insanlar var, keza ayrı bir il olsa da zamanında ilçe olan kırıkkale de ankara metropol bölgesine dahildir. Her gün iş yahut okul sebebiyle o yolu kat edenler var. Dolayısıyla gelecekte il kavramı resmiyette devam etse de metropolitan bölge kavramının daha ağır basacağını düşünüyorum. İzmit ile istanbul birleşmiş neredeyse. Resmiyette Kocaelinin ilçesi olan gebze istanbulun bir semti-ilçesi gibi... bunu göz önünde bulundurursak istanbulun mevcut nüfusunun esasında çok daha fazla olduğu da ortaya çıkıyor.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet