Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
körfezli4141
1 yıl önce - Pzr 12 Şub 2017, 09:35Metro projesi yılsonuna hazırGebze-Darıca Metro Projesi ile ilgili yüklenici firma tarafından teknik sunum gerçekleştirildi


Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze-Darıca bölgesinde hayata geçirmeyi planladığı Metro Projesi çalışmaları yüklenici firma Ove Arup Partners Internatıonal Ltd.&Arup Müh. Ve Müş. Ltd. Şti. ortak girişimi tarafından yürütülüyor. Proje kapsamında ilgili firmanın Londra ofisinden gelen Tünel Uzmanı Michele Mangione tarafından Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altay, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Adnan Bilgiç, Ulaşım Dairesi Başkanı Ayşegül Yalçınkaya, Raylı Sistemler Şube Müdürü Fatih Gürel ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı teknik personelinin katıldığı bir sunum gerçekleştirildi. YAPIM YÖNTEMLERİToplantıda proje ve tünel tasarım gereklilikleri, TBM (Tünel Açma Makineleri) ve geleneksel kazı (NATM) tünel yapım yöntemleri içerikli genel bir sunum yapıldı. Gebze-Darıca Metro Hattı’nın tünel inşaatına yönelik proje aşamasında yapılması gereken planlamalar, inşaat öncesi yapılacak hazırlıklar ve inşaatta karşılaşabilecek sorunlar ve çözüm önerilerini görüşüldü.  KESİN PROJE YIL SONUNDADarıca’nın sahilinden başlayıp Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanan, yaklaşık 15 km uzunluğunda ve 12 istasyondan oluşacak Gebze-Darıca Metro Hattı’nın ön projeleri tamamlanma aşamasına geldi. Projenin yapıma yönelik uygulamaya esas kesin projelerinin 2017 yılı sonunda tamamlanması planlanıyor.  2018 YILINDA BAŞLAMASI HEDEFLENİYORHattın daha önce fizibilite çalışmaları tamamlanarak Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü(AYGM) tarafından onaylandı. Gebze ve Darıca kent merkezlerine, hastanelere, kamu kurumlarına, eğitim kurumlarına, OSB’lere, denizyolu ulaşımı ve Marmaray hattına entegre olacak şekilde istasyonları planlanan Gebze-Darıca Metro Hattı’nın inşaat aşamasının 2018 yılında başlaması hedefleniyor. Kaynak: Metro projesi yılsonuna hazır
Alıntı:
büyükkocaeli gazetesi
emrenmert

1 yıl önce - Pzr 19 Şub 2017, 18:41

http://www.demiryolu.net/tcdd-turkiye-devlet-demi ...liyor.html

Burada bahsedilen Çayırova-Gebze-Darıca hattı mı, yoksa İzmit-Gebze hattı mı?


Misafir 11e

1 yıl önce - Cum 17 Mar 2017, 22:11

Kocaeli'nde iki metro hattı olmalı.

Birincisi İzmit merkezli, ikincisi Gebze merkezli.
İzmit ve Gebze arasında da banliyö olmalı.adnan41
1 yıl önce - Sal 27 Hzr 2017, 00:02

ARTIK HEDEF METRO

Karaosmanoğlu, 2019’a kadar olan dönemde metro işine odaklanacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Gebze Metrosu işinde ihale aşamasına geldik. Gebze metrosunu belediye olarak biz yapacağız. Körfez-Derince-İzmit metrosu için Başbakanımızla, Bakanlarımızla görüşüyoruz. Bu çok yüksek maliyetli bir iş. Devletin desteğini arıyoruz. Bu konuda hükümeti ikna ettiğimiz an, proje çalışmalarına başlayacağız” dedi. Karaosmanoğlu, D-100 Karayolu Köseköy Kavşağı ile ilgili battı-çıktı Projesi’nin ihalesinin yapıldığını, müteahhide yer tesliminin bittiğini söyledi, “Bayram ertesi bu önemli projenin inşaatı başlayacak” dedi.


mstfrsln

11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 10:41

Kocaeli'nin Gebze ilçesi ile İstanbul Tuzla arasını bağlayacak Gebze Metro Hattı projesinin ön yeterlilik ihalesi yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 15.6 kilometrelik Gebze Metro Hattı’nın ön yeterlilik ihalesine 15 firma katıldı. İhaleye katılanlar firmalar arasında 3. havalimanı, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otobanı, Ankara-İstanbul YHT Hattı, Dubai Metrosu gibi ihaleleri kazananlar da bulunuyor. Ön yeterlilik ihalesini Genel Sekreter İlhan Bayram ile Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Altay ve Doğan Erol da izledi.

7 firma ikinci aşamaya geçecek

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram ihale sonrasında açıklama yaptı. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Bayram, "Kocaeli için oldukça önemli bir gün. Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı en büyük ihale. Kentimizin önemli bir ihtiyacıydı. Projemizin ön yeterlilik ihalesini yaptık. 15 firma katılım gösterdi. Bu firmalardan 7 tanesi yeterlilik alarak ikinci aşamaya geçecek. Gelen firmalar arasında Türkiye’nin en büyük firmaları var. Bu anlamda mutluyuz. İşi bilen firmalar burada. İnşallah bunların 7 tanesini komisyon seçecek. Ve kısa sürede ikinci aşamaya geçeceğiz. Yeterlilik alan firmalara hazırlanmaları için 40 günlük bir süre vereceğiz. İkinci ihaleyi martın ikinci yarısında yapmayı planlıyoruz. Bu senenin ilk yarısında metro inşaatına başlamak istiyoruz. İnşallah Kocaeli'mize, ülkemize hayırlı olur" ifadelerini kullandı.
Aylık 50 milyon TL ödenecek"

"Gebze Marmaray İstasyonu ortak noktamız olacak olan Gebze OSB’deki istasyonumuzu Sabiha Gökçen Havalimanı'na kadar götüreceğiz. " diyen Bayram, " Bu çalışmalar planlara işleme aşamasında. Bu kapsamda da İstanbul’a metromuzu entegre etmeyi planlıyoruz. İhalemiz 4 buçuk yıl proje için öngörüldü. Finansmanını büyükşehir olarak biz sağlayacağız. Aylık 50 Milyon TL civarında hak ediş ödemesi gerçekleştirilecek. Bu önemli bir finans hadisesidir. Bu proje Kocaeli’nin bir üst lige çıktığını gösterir" şeklinde konuştu.

19 dakika sürecek

Gebze Metro Hattı'nın 14.7 kilometresi tünel 900 metresi hemzemin olarak yapılacak. Metro hattı için 4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz tam otomatik metronun kullanılacak.


Bin 80 yolcu kapasiteli olacak olan metro, 12 istasyonlu, 15,6 kilometrelik metro hattında sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapmaya elverişli olacak. Gebze-Darıca arasında uzanacak 15.6 kilometrelik metro hattı çalışmasının bin 560 günde tamamlanarak hizmete girmesi planlanıyor. Darıca, Gebze ve OSB’ler arasında ulaşım 19 dakikada sağlanacak.
[/quote]


sametykcll
11 ay önce - Cum 02 Şub 2018, 12:36

Bu hattın (Çayırova-Gebze-Darıca) yapılması hakkında herhangi bir çalışma yok. Bahsedilen ihale GOSB-Darıca Sahil arası yapılacak olan hattın ihalesidir. Ki o hattın da mevcutta bir konusu var: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=144686 ...p;start=50

Bu başlık kilitlenebilir.sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara