Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Karaman - Ermenek
« önceki   123 ... 242526   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 25
sfzb67 serkan

1 yıl önce - Sal 09 Oca 2018, 15:39

Alıntı:
Ermenek ismi Ermenilerden gelmektedir. Oğuz Türkleri Anadolu'yu istila etmeye başladığında Ermeni halk Toroslara ve çevredeki yüksek bölgelere kaçtı. Ermenilerin Kilikya diye bilinen devletide yine Çukurova'dan bu yöreye kadar uzanıyordu.
Bugün Ermenek diye bilinen bölgede o yerlerden biridir. Türkler geldiğinde Karaman'ın Hristiyan halkı Rum değildi daha bir Ermeniydi.“ERMENEK” ADININ ANLAMI ve TARİHÇESİ

“Ermenek” adı değişik zamanlarda, değişik kaynaklarda çok değişik yorumlara neden olmuştur.
· Bazı kaynaklara göre: İREM-NAK: Cennet bağları – bahçeleri anlamında yorumlanmış (suyu, yeşili bol, güzellikler diyarı anlamında...)

· Bazı kaynaklara göre: “Ermenek” kelimesinin aslı Türkçe olup, “Karaman”anlamına gelen “MEN” ve Uygurca “Karşı Yamaç” anlamına gelen “EK” kelimesinden üretilmiş. “KAHRAMAN İNSAN YERİ” veya “Kahraman; insanların bulunduğu yamaç” anlamında değerlendirilmektedir. Yahutta; (ERMEN) “Kahraman adam” ile “Tohumdik” anlamına gelen “EK” kelimeleri birleştirilmek suretiyle “ERMENEK” ismi (Kahraman Ekilmiş Yer) anlamında Türkçe birleşik bir kelimedir.

Aslında bu yorum ve ifadeler “Ermenek İnsanı’nın özünü ve aslını anlatması açısından çok isabetli olurdu; ama “Ermenek” isminin yorumundaki bilimsel gerçek bu değildir.

Bazı Çevreler Ermeni Coğrafyacısı “İNJİDİAN” ın kelimeyi maksatlı ya da yanlış yorumlamış olması nedeniyle “Ermenek” ismini Ermenilere mal etmek isteğiyle şehrin Ermeniler tarafından inşa edildiğini not etmiştir. Ancak yukarıdaki izah ve iddiaların hepsi bilimsel olarak gerçek dışıdır.

Şehrin ilk kez “Site” olarak Protohititler devrinde M.Ö. 2000 yıllarında kurulmuş olup, o devirdeki ilk adının MARAS veya MARASSA olduğuna yukardaki bölümlerde değinmiştim. MARAS veya MARASSA ismi Romalı General “GERMANİUS” un M.S.30 yılında şehri ele geçirip, kendi adının verilmesi, “GERMANİUS’un ŞEHRİ”anlamında : “GERMANİCOPOLİS” ile isminin tescili bilinen tarihi bir gerçektir.Bu isim baz alınarak değişmiş: “GERMANAK” ve daha sonra “G” harfi de dilde aşınmış “ERMENAK” olmuş ise de Türk diline uyumluğu açısından “A” harfi “E” ile değiştirilip, “ERMENEK” olarak benimsenmiştir.

http://ermenekilcesi.reklam_link.com.tr/p/karamanerm ...arihi.html


Yalçın DİLSİZOĞLU

11 ay önce - Prş 01 Şub 2018, 10:23
Güzel bir memleket köşesi


Geçen sene tekrar gitmek kısmet oldu; Çumra üzerinden 2 saat yol çok kısalmış; şehir aynı hiç değişmemiş tek fark baraj gölü, şehre güzel bir siluet kazandırmış; Maraspoli mağarası enfes, santral, keben,72 merdiven müthiş; kesinlikle görülesi bir yer

Yalçın DİLSİZOĞLU

11 ay önce - Pzr 11 Şub 2018, 23:23
Keben’den Ermenek’e bakış
YUMRU TEPE
Emir GÖKER

7 ay önce - Cmt 23 Hzr 2018, 21:51


(+)


emre yildiz
5 ay önce - Pzr 12 Ağu 2018, 13:58

Muhtesem bir muhendislik ve sanat eseri; Ermenek Baraji...

sayfa 25
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler