Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Muğla - Ula - Gökova - Azmak Deresi
« önceki   123 ... 313233   sonraki »

ANA SAYFA -> MUĞLA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 32
Muhsint
1 yıl önce - Prş 27 Tem 2017, 12:36

Kadın Azmağı Deresi'ne turist ilgisi

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde doğal akvaryum görünümündeki dere, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geldi.MUĞLA - OSMAN AKÇA

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi'ni, her yıl 1 milyonu aşkın yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi'ne dökülen dere, su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki çeşitlerine ev sahipliği yapıyor. Dereyi tekne ve kanolarla gezen turistler, bu bitki ve hayvan türlerini görme fırsatı buluyor.

Ula Belediye Başkanı Ümit Karaarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "sakin şehir" unvanına sahip Akyaka'nın güzelliklerinin korunmasını istediğini söyledi.

Bunun için yasal çerçeveler içinde ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirten Karaarslan, "Azmak yönetimi konusunda tek söz bizim değil. Azmak komisyonunda, Valilik, Kaymakamlık, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Liman Müdürlüğü ile Belediye Başkanlığı olarak biz bulunuyoruz. Üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. Azmak Deresi kullanımı MUÇEV tarafından yönetilmekte." dedi.

"Anlatılmaz yaşanır"
Bölgede tatil yapan Derya Kayacık, Akyaka'yı "Anlatılmaz, yaşanır." diye tanımladı.

Akyaka ve deresinin doğa harikası olduğunu vurgulayan Kayacık, "Çok fazla canlı çeşidi ve çok ciddi turizm getirisi olan bir yer. Tanıtılması, temiz bırakılması lazım. Azmak üzerindeki restoranlarda deniz ürünlerini tatmak ayrı bir zevk. Su sıcaklığı yaz kış takriben 10 derece." diye konuştu.

Kayacık, Akyaka'da olmaktan ayrı bir keyif duyduğunu, her fırsatta geldiğini, herkesi buraya davet ettiğini söyledi.

Ankara'dan gelen Sema Kaya, Kadın Azmağı Deresi'nden çok etkilendiğini anlatarak, "Muhteşem bir güzellik. Bugüne kadar gezdiğim yerlerin en güzeli. Mutlaka görülmeli." dedi.

Akyaka'da işletmecilik yapan Zafer Savran da ziyaretçilere bölgeyi tanıtmaya çalıştıklarını kaydederek, "Dünyada bu özelliklere ve güzelliklere sahip başka bir yer yok. Akyaka, yeni adıyla 'Aşkyaka.' İnsanlar buraya aşık." diye konuştu.

KAYNAKGülderen Taşlı

1 yıl önce - Çrş 09 Ağu 2017, 19:06


(+)


Hüseyin 53

12 ay önce - Cum 26 Oca 2018, 23:10


(+)
GkhanTR
4 ay önce - Cmt 01 Eyl 2018, 23:22


(+)


muratdoktor

3 ay önce - Çrş 03 Ekm 2018, 11:13


(+)

(+)
sayfa 32
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 313233   sonraki »
ANA SAYFA -> MUĞLA