Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Ali Keskin2
3 ay önce - Prş 25 Oca 2018, 18:45

Alıntı:
.altay projesinde aselsan roketsan gibi firmalar üzerine düşen görevi aslanlar gibi yaparken neden motoru yapacak şirketler devamlı ayaklarını sürüyorlar?


Roketsan ve aselsan işin ehli firmalar, işi ehline verirsen elbette başarılı olur. İşi ehline vermek lazımdı, ama malesef ülkemizde işler öyle yürümüyor.

MTU dizel tank motoru dünyasının mercedes'i dir. ABD bile adam gibi (verimli) bir dizel motoru yapmayı beceremediği için ve ekstra bazı isterleri olduğu için Abrahams tanklarında turbo fan tipi bir motor kullanıyor. Su gibi yakıt içen bir motorları var. 1. Irak savaşında toz partikülleri girip tanklarının canını okumuştu. Dünyadaki en iyi tank motorlarından biri MTU dur.

Asıl kritik işlerden bir diğeri de şanzımandır. Motor'u yapsak bile şanzıman için yine almanların kapısını çalacağız. Şanzımanda yerli olmalı.

Peki neden motor üretemiyoruz ? Ülkemizde Euro 6 normalrında motor üreten bir firma var aslında
%100 yerli ürünü ismi ford olsa da patenti otosan'a ait
şimdi sormak lazım, neden bu model bir arge projesi yapılmadan işi çapsız firmalara el altından verdiler?Misafir ff8

3 ay önce - Prş 25 Oca 2018, 19:41

Ethem sancak a her ihalede torpil geçildiğini düşünüyorum halbuki dediğin gibi altay ın motoru otosan ın inönü tesislerinde rahatlıkla yapilabilir..böyle milli projelerde siyasi görüşün ön planda olmaması gerekiyor..

Teo72
3 ay önce - Prş 25 Oca 2018, 19:46

Aslinda olmasi gereken devletin tum firmalarin kulagindan tutup en kabiliyetli muhedislerinizi bir araya toplayip bir konsorsiyum olusturun kasanin anahtari da iste surda motoru gorelim yoksa seneye ben sizi gorurum demesi hatta firmalarin bu ise gonullu olmasi lazimdi ama demek lafla "milli" olunamiyor. Biz siradan vatandaslar bile bir problem cikabilecegini, mutlaka alternatif olmasini konusuyoruz ama nedense kimse parmagini kimildatmiyor.Misafir 6cc

3 ay önce - Pzr 18 Şub 2018, 02:58

Peki ne yapınca gökten tank motoru düşer yüce fikirlerinle bizi aydınlat o zamansayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET