Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eski Konya Evleri
« önceki   1234567

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 7
selimengin
1 yıl önce - Sal 14 Hzr 2016, 09:58

Konya merkezde pek fazla tarihi ev yok. Olanlarda bedesten civarında. Onlarda restore edildi zaten. Tarihi evler Konya' nın Akşehir ilçesinde çok miktarda var ama çok az bir kısmı restore edilebildi. Akşehir ilçesine giderseniz özellikle Akşehir evi denilen evi görmenizi tavsiye ederim. Restore edilmiş bina halka açık üst katı müze, alt katı ise kafe olarak hizmet veriyor. Orada özellikle peynir baklavasını denemenizi tavsiye ederim.

namlesu

1 yıl önce - Sal 14 Hzr 2016, 15:22
Tarihimizi Yaşatmakla Mükellefiz...

Alıntı:

Konya merkezde pek fazla tarihi ev yok. Olanlarda bedesten civarında. Onlarda restore edildi zaten. Tarihi evler Konya' nın Akşehir ilçesinde çok miktarda var ama çok az bir kısmı restore edilebildi. Akşehir ilçesine giderseniz özellikle Akşehir evi denilen evi görmenizi tavsiye ederim. Restore edilmiş bina halka açık üst katı müze, alt katı ise kafe olarak hizmet veriyor. Orada özellikle peynir baklavasını denemenizi tavsiye ederim.

O zaman Akşehir de bir Safranbolu, Beypazarı, Şirince, Hamamönü vb. olma potansiyeline sahip bir ilçe.
İnşallah bu potansiyelini kullanabilir. Gerekli yatırımlar yapılır.

Misafir 0c1

3 hafta önce - Çrş 24 Oca 2018, 19:24

Bizim eski ev girişinde iki tane kırmızı hilal vardı. Girişi yüksek konya valilik binasının girişi gibi iki tane sutun vardı. Yeri küçük hacıveyiszade camii karşısında idi. 1955 ten önce bizden önceki sahibi ikinci katını yıktırmış. Eve araplı köşk de deniyordu. Arap hizmetçiler varmış. Vali ya da belediye reisi eviymiş eskiden. Taşındıktan 10 sene sonra çingeneler falan mesken tutmasın diye bizimkiler 2011 de belediyeye yıktırdı. Şu an ak çelebi konutları yapılıyor.O zaman 14 yaşımdaydım yıkıma gidemedim diye hala üzülürüm. Çingenler yıkım sırasında sütünları ve kaideleri almışlar ben olsam canımı koyar vermezdim.
Ev nereden baksan 100 yıllık idi. 1955 yılı havadan görüntülerinde konak var tek katlı hali yani sahibi yıktırdıktan sonra. Ve bahçesi muntazam değil etrafına gece kondu yapılmış. Yani o tarihten çok eski ve girişte sadece hilal olması yıldızın olmaması ve hilalin karakteri ile 19. yy. son ceyreğine tarihlenebilir.
Yani bir yarihi ev daha ranta gitti.

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA