Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antalya Patara ve Antik Kenti
« önceki   123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> ANTALYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 14
ekin27
2 yıl önce - Sal 05 Tem 2016, 01:21


Misafir 641

1 yıl önce - Sal 04 Nis 2017, 15:55

Patara’da yağma

04 Nisan 2017 Salı - 12:53
Kaş’a bağlı Yeşilköy ile Gelemiş (Patara) sınırında bulunan, 1. derece doğal sit alanı Yalı ve Tavas mevkilerindeki kaçak inşaat sayısı 40’ın üzerinde. Sadece tutanak tutulan, ancak hiç bir yaptırım uygulanmayan kaçak yapılarda kayıt dışı villa turizmi yapılıyor.

Bu bir Yusuf Yavuz haberidir

Antalya’da kaçak yapılaşma, korunan alanların imara açılacağı beklentisiyle iyice hızlandı. Kaş ilçesine bağlı Yeşilköy ve Gelemiş (Patara) mahalleleri sınırında bulunan ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak korumaya alınan Yalı ve Tavas mevkilerindeki kaçak inşaat sayısının 40’ın üzerinde olduğu belirtildi. Birçoğu hakkında tutanak tutulan, ancak hiç bir yaptırım uygulanmayan kaçak yapılarda kayıt dışı ve astronomik rakamlarla villa turizmi de yapılırken, yörede arazi satan emlakçılar, alanın uzun vadede imara açılacağı beklentisini de pazarlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yürüttüğü doğal sit alanlarıyla ilgili revizyon çalışması ise bu beklentileri haklı çıkaracak ayrıntılar içeriyor.

PATARA’DA KAÇAK YAPILAŞMA

Likya uygarlığının başkentliğini yapan antik liman kenti Patara ile iç içe bulunan Gelemiş köyündeki, dünyanın en güzel kumsalları arasında gösterilen kıyı kumulları, her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlamasının yanında aynı zamanda Akdeniz deniz kaplumbağaları caretta carettaların üreme ve yuvalama alanı. Hem doğal, hem de arkeolojik sit olarak koruma altında bulunan Patara’da yıllardır gündemden düşmeyen çarpık ve kaçak yapılaşma, kentin sınırlarını aşarak doğu kıyılarındaki Yalı Mevkii’ne kadar taşmış durumda.

SADECE TUTANAK TUTULUYOR

Patara ile Kalkan arasındaki kıyıları oluşturan ve büyük bölümü 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak koruma altında bulunan Yalı, Tavas, Pınarkürü ve Fırnaz İskelesi mevkileri kaçak yapılaşma baskısıyla karşı karşıya. Türkiye’nin ilk ve en uzun yürüyüş rotası olan Likya Yolu’nun da güzergahında bulunan bölgedeki kaçak yapılaşma el değmemiş koyları, zeytinlikleri ve bölgenin doğal zenginliğini tehdit ediyor. Yalı Mevkii’nde son iki yılda hızlanan kaçak yapılaşmayla ilgili bilgisine başvurduğumuz ilgililer, bununla ilgili tutanak tutulduğunu belirtiyor. Ancak yıkılarak haklarında yasal işlem başlatılması gereken kaçak yapıların yıkılmasıyla ilgili somut bir adım atılmaması yörede tepkilere neden oldu.

KAÇAK VİLLALARDA TURİZM

Büyük bölümü ‘zeytinli tarla’ niteliğindeki bölgede inşa edilen villalar, kayıt dışı olarak kiralık villa hizmeti veriyor. Temmuz-Ağustos aylarında haftalık 8-9 bin TL gibi astronomik rakamlara kiralanan villalar, bölgedeki kaçak yapılaşmanın yönünü de belirliyor. Yalı Mevkii’nde arazi satışı yapan bir emlakçı, bölgede Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile bazı arazi sahipleri arasında süren bir dava olduğunu; ancak davanın sonuçlanmasının ardından imara açılabileceğini öne sürdü. Doğal sit alanı olan bölgedeki çoğu yapının arazi sahiplerince inşa edilmiş olduğunu dile getiren emlakçı, bir kaç yıl içinde bölgenin imara açılması yönünde bir beklenti olduğunu da sözlerine ekledi. İmara açık alanların belirli bir doygunluğa ulaştığı Kaş ve Kalkan bölgesinde, Kalamar Koyu’ndan başlayarak Patara kumsalına kadar uzanan kıyı bandı rant beklentisi içinde olanların iştahını kabartıyor. Bir kısmı 2/B niteliğinde, bir kısmı ise zeytinlik olan kıyıya paralel arazilerin önemli bir kısmını ise üst düzey bürokratların satın aldığı iddia edilirken, imar beklentisinin yaygınlaşmasında bu iddiaların da önemli olduğu belirtiliyor.


boran3365
1 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2017, 09:42


(+)


Gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden birisi Patara .Ahmet Günen

1 yıl önce - Sal 23 Oca 2018, 23:16


(+)


Hüseyin 53

7 ay önce - Pzr 01 Tem 2018, 19:02


(+)
sayfa 14
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> ANTALYA