Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
40_06
9 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 00:18

burda astarı olmayan hıcbır dayanagı olmayan sozler yazılmaktadır bır tarıhcı olark (her tarıhcı bu duruma uzulur)bende buna uzulmekte ve ellestıri getırmek durumundayım cunku olay tarıhı bır olay ve dıger konulardan cok farklı yanı ulusal bır konu ve bu konu :thumbsup:hakkında herkesın kafasından bellı seyler soylemesınden dolayı bu baslıgın kapatılmasını ıstedım bırakalım bu ısın gercek ustadları bu ısı halletsın .

Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Pzr 24 May 2009, 00:25

Sitemizde depremle ilgili başlıklar da var. Bu başlıklara da sadece jeofizikçiler yazmalı gibi bir sonuç çıkar ortaya bu taktirde. Ya da tıp başlıklarımız mevcut. Bu başlıklara da; doktor, sağlık personeli ve hemşirelerden hariç hiçbir üyenin mesaj çekemeyeceğine dair bir yasaklama koymamız ne kadar mantıksız olur. Ulaşım başlıklarında vapurlar başlığına kaptanların, otobüs bölümlerine şoförlerin ve durak plantonluk görevlilerinin, metrolar kısmına da vatman ve makinistlerin mesaj çekmelerini istemek gibi bir haksızlık durumu doğar.

Mesele son derece enteresan: İmparatorluk neden "Söğüt'te değil de deniz kıyısında kurulmuştur" şeklinde bir öngörüde bulunulmuş? Bunun üzerine "kaliteli" bir beyin jimnastiği yapmakta herhangi bir beis göremiyoruz.

Akın KURTOĞLU


Hüseyin C
9 yıl önce - Pts 27 Tem 2009, 18:23

Konuyla ilgili sempozyum yapılmış.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlının devlet niteliğini 1302 yılında Yalova'da yapılan Bafeus Zaferi sonrası kazandığını söyledi.

70 YILDIR ANLATIYORUM

Yalova ve Bilkent üniversitelerince düzenlenen Osmanlı Devleti'nin Kuruluş Tarihi Sempozyumu, Yalova'nın Termal ilçesinde bir otelde yapıldı. Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlı Beyliği'nin devlet statüsünü 1302 yılında Yalova'da Bizans'a karşı yaptığı Bafeus Savaşı'yla kazandığını öne sürerek, 70 yıldır bu konudaki gerçekleri dünyaya anlatmak için uğraştığını söyledi.

Türk devletlerinde hanedanın kurulması için hutbe okunması ve sikke bastırılması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İnalcık, “Osmanlı, Karacahisar'da payitahtını kurduğu zaman, çoğu Müslüman olan halk, kadı tayin edilmesini ve hutbe okutulmasını istemişti. Bunun üzerine camilerde hutbe okutulup kadı tayin edildi. Bunun olduğu tarihi tarihçiler iki asır sonra 1299 olarak kabul etmişlerdir ve öyle süregelmiştir. Bu zamanlarda sikke basımı da söz konusu değildir. Bunların çoğu hurafeden ibarettir” diye konuştu.

İnalcık, Osmanlının Oğuzların Kayı boyundan geldiği konusunun da hurafeden ibaret olduğunu iddia ederek, şunları kaydetti:

ZAFER KAZANMASI GEREKİYORDU

“Türk ananelerinde hakanlığa namzet olanlardan birisinin zafer kazanması gerekiyor. Bu, tanrının ona bir kut vermesi şeklinde tasvir edilir. O halde araştırmalarımızda bu konuları ön plana çıkaracağız. Osman Gazi, sınırda kendi dönemindeki alplerle mücadele ediyor. Burada tarihçi hangi eseriyle öteki alpleri gölgede bıraktığına bakmalı. İşte bu hadise Bafeus Savaşı'yla gerçekleşmiştir. Yani kendisinden sonra oğlunun hiç itirazsız beylik tahtına oturması yani hanedanın kurulmuş olması tarihçinin tespit edeceği en önemli şeydir. Orta Çağ'da hanedan demek devlet demektir. İşte bunu temin eden, Osmanlının büyük Bafeus Zaferi'dir.”

Bafeus Savaşı'nın Bizans kuvvetleriyle Osman Gazi komutasındaki ordu arasında geçtiğini kaydeden İnalcık, bu tarihin Bizans kaynaklarında da geçtiğini belirtti. İnalcık, bu çok önemli savaş konusunda Türk kaynaklarında hemen hiçbir şey bulunmadığını söyleyerek, şöyle konuştu:

SAVAŞTAN SONRA ŞÖHRETİ YAYILDI

“Bu savaşın neticesinde Osman'ın şöhreti yayılmıştır. Her taraftan onun emri altına Türkler gelmeye başladı. Demek ki bir ordu sahibidir. Demek ki bu zafer Türk ananesine göre kut sahibi olduğu zaferdir. Kendisinden sonra Orhan hiç itirazsız tahta geçmiştir. İşte bu sebeple bu tarihte bir hanedan olarak kurulduğunu söylüyorum. Bu zamana kadar 1299 olarak kabul ettik. Şimdi 'Bu nereden çıktı' diyorlar. Delillerimle, kaynaklarımla ispat ediyorum. Lütfen okuyun.”

İLK GÜMÜŞ SİKKE YALOVA'DA

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu da Yalova'nın tarihte sadece kuruluş yeri olarak değil ilk gümüş sikkenin basıldığı ve ilk matbaanın geldiği yer olarak da önemli olduğunu söyledi. Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı ise elindeki tarih kitabını göstererek, “İçinde kuruluş tarihi olarak Osman Bey'in 1299'da bağımsızlığını ilan ettiği yazıyor. Ancak artık yeni bulgular var ve bu kez Yalova'da bilimsel deprem yaşanıyor. Bu, tarihi bir andır” dedi.


KAYNAKersoyaydoğan

9 yıl önce - Sal 25 Ağu 2009, 18:18

Şu ana kadar 3 cildi yayınlanmış olan "Kayı" serisi ile Osmanlı tarihini okuyucuyu sıkmayacak şekilde anlatan değerli tarihçi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil'in konuyla ilgili yazısını paylaşmak istiyorum. Önemsenmesi gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum... Kısaca, 1299 tarihinin doğru olduğunu ifade eden bir yazı.

[Yazıyı alıntılamaktansa, linkini veriyorum. İlgilenenler için...]

http://www.haberkusagi.com/medya/3376-Saltanata-G ...n-Yol.html


En son ersoyaydoğan tarafından Sal 25 Ağu 2009, 18:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Süha
7 yıl önce - Sal 19 Tem 2011, 23:31

YALOVA İDDİASINI SÜRDÜRÜYOR
Alıntı:
Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya atılan Osmanlı Devleti'nin Yalova'da devlet statüsü kazandığı iddiasına ilişkin, "Bu teze, tarihçilerden itiraz gelmedi.
Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya atılan Osmanlı Devleti'nin Yalova'da devlet statüsü kazandığı iddiasına ilişkin, "Bu teze, tarihçilerden itiraz gelmedi. Bilimsel olarak ortaya konan çalışmalar kabul görmeye başladı. Yakın zamanda bu konu tarih kitapları sayfalarında da yerini alacak" dedi.

Koçal, Kent Konseyi Genel Sekreteri Hasan Soygüzel ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, belediyenin kültür hizmeti olarak basılan iki kitabı ve 27 Temmuz'da yapılacak Osmanlı Parkı açılışı hakkında bilgiler verdi.

Osmanlı Devleti'nin Yalova'da devlet statüsü kazanmasına ilişkin etkinliklere bu sene de devam edeceklerini ifade eden Koçal, bu yıl Osman Gazi ve Kuruluş Paneli düzenleyeceklerini kaydetti.

Asıl etkinliğin Osmanlı'nın Yalova'da kuruluşunun 710. yıl dönümü olan 2012'de düzenleneceğini belirten Koçal, "Osmanlı'nın Bafeus Zaferi sonrasında devlet niteliğini 1302 yılında Yalova'da kazanmasının 710. yıl dönümü olan 2012'de uluslararası bir organizasyona imza atacağız. Bu yıl ise düzenlenecek panel ve yapımı tamamlanan Osmanlı Parkı'nın açılışıyla yıl dönümü etkinliklerini sürdüreceğiz" dedi.

Osmanlı'nın Yalova'da kurulmasıyla ilgili iddialara ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Koçal, "Bu konuda ciddi yol katettik. Biz bu tezi gündeme getirirken tarihle ilgilenenlerin bu konuya bakışı önemliydi. Bu teze, tarihçilerden itiraz gelmedi. Bilimsel olarak ortaya konan çalışmalar kabul görmeye başladı. Yakın zamanda bu konu tarih kitapları sayfalarında da yerini alacak" diye konuştu.

Koçal, ezberi değiştirmenin kolay olmadığına da değinerek, şöyle konuştu:

"Yalova'yı, Söğüt'le kıyaslamıyoruz. Burada bir yanlış anlaşılmaya imkan vermek asla istemeyiz. Tarih hocalarımızın söyledikleri 1302'de yapılan savaş sonrasına ait elde edilen bulgular Osmanlı'nın devlet hüviyetini bu savaşla kazandığını göstermektedir. Yani nasıl Malazgirt Zaferi, Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı olarak adlandırılıyorsa, 1302 Bafeus Savaşı'da Osmanlı'nın devlet hüviyetine sahip olduğu zaferdir. Bu zaferle Osmanlı'nın kentimizde devlet olduğu öngörülüyor. Osmanlı otağının Söğüt'te olduğu gerçeği değişmiyor. Bu konudaki ezberi değiştirmiyoruz. "

Toplantıda belediye tarafından bastırılan iki adet kültür yayınını da tanıtan Koçal, "Yalovalı tarih öğretmeni Nebahat Kavak tarafından kaleme alınan

'İşgal Yıllarında Yalova' ve 'Kocaeli Burhaniye Kuvayi Milliye Müfreze Komutanı Rasim Koçal'ın Milli Mücadele Anıları'nın yer aldığı kitapların kentimizin geçmişine ışık tutan iki önemli eser olacağı inancındayım" dedi.

Kaynak: http://www.haberler.com/yalova-iddiasini-surduruy ...14-haberi/


MeteHan!
11 ay önce - Sal 23 Oca 2018, 14:27

Bizans Devleti ile ilk savaş: Bapheus (Koyunhisar) Savaşı 1302

Bir imparatorluk ordusuna karşı kazanılan bu zafer, Osman'ı bölgede karizmatik bir bey durumuna getirmiştir. Çağdaş kaynak Pachymeres onun bu zaferle şöhretinin Paflagonya (Kastamonu) bölgesine kadar yayıldığını ve gazilerin onun bayrağı altına koşuştuklarını kaydeder. 15. yüzyıl sonlarında tarihçi Neşri, onun beyliğini ve bağımsızlığını haklı olarak bu tarihe kor. Bapheus (Koyunhisar) savaşı Osman'a bir hanedan kurucusu karizmasını kazandırmış, kendisinden sonra oğlu Orhan itirazsız beylik tahtına geçmiştir.

Biz 27 Temmuz 1302 tarihini Osmanlı hanedanının, dolayısıyla Osmanlı Devleti'nin kesin kuruluş tarihi olarak kabul edebiliriz.

Halil İnalcık, Devleti Aliyye kitabında böyle yazıyor.


https://www.google.co.uk/maps?f=q&hl=en&q ...k&om=1Osman bey, 1299 yılında Bilecik'in fethi ile beylik olma durumunu pekiştirirken, Bizans ordularına karşı kazanılan Bapheus savaşı ile artık hanedanlık sıfatı almıştır. İlk sultan ünvanını da İznik'i alan Orhan bey alıyor.

Fakat koyunhisar şuan Bursa'da, o zamanlar Yalova'ya mı bağlıydı acaba ?sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET