Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5

Amasra'ya Termik Santral kurulsun mu?
Evet! 46.1%  46.1%  [41]
Hayır! 51.7%  51.7%  [46]
Fikrim yok! 2.2%  2.2%  [2]
Toplam Oy : 89

orhanxyz
4 yıl önce - Prş 26 Hzr 2014, 14:57
fanatik taraftar olmayalım rakamlara bakalım


http://www.iflscience.com/environment/how-much-ro ...lectricity

saygılarımla,
O.


berkapp
4 yıl önce - Prş 26 Hzr 2014, 15:35

Alıntı:
Bizim Nehirlerimiz var.Termik santral olması şarttır. Fransada 42 Tane Almanyada 23 Tane
Nükleer Santralllar var.Hala yetmiyorlar Rüzgar dan , Nehirlerden barajlardan elektrik
üretiyorlar yine yetmiyor.Oysa ki ülkemizde şart olan santrallar niye olmasın.Ben Termik Nükleer Santrallerin olmasından yanayım.Burda işsize iş isdihdamı oluşur ve çalışan zengin bile olur.
Ülke cografyamızın yapısı geniş ve müsaittir.
termik santral ne demek olduğunu bilmediğinizi anladık ama o zaman inşaallah ilk evinizin yurdunuzun köyünüzün yanına yaparlar bir termik santral. hem isdihdam olur.


Srhat
4 yıl önce - Prş 26 Hzr 2014, 16:29

benim anlamadığım bu tarz şeyler neden hep doğal güzelliği olan yerlere yapılıyorCemoli D18
4 yıl önce - Cmt 05 Tem 2014, 11:04

Şuan bu termik santrali ne durumda ?

S_Duru
4 yıl önce - Cmt 05 Tem 2014, 11:08

Aliağa'da da termik santral var. Ama plajı da var. Doğru düzgün yapılırsa sorun çıkmayacaktır.

emrenmert

4 yıl önce - Cmt 05 Tem 2014, 11:13

Rüzgar ve güneşi enerji üretiminde daha ön plana alma zamanı geldi de geçiyor.Misafir 3c9

3 yıl önce - Cum 15 Oca 2016, 17:06

günesi,rüzgari görmezden gelirsiniz
termik sanralda israr edersiniz
cevreye vereceginiz zarari bilmek istemezsiniz
termikte israr edersiniz
bunun adi nedir?
hainlik nedir?
bilirsiniz tabi
yatagan i da bilirsiniz tabi....
buna ragmen
illa da termik
hem de amasra ya
bunu adi olsa olsa
utanmazliktir.


Misafir aaa

1 yıl önce - Sal 04 Nis 2017, 20:40

amasraya termik santral yapilmasi uygun degildir raporu verildi ced tarafindan kac kere suan usulsuzlukle bu karar alındı yani sizin konusma hakkiniz yok orda yasamayanlar sirf cevre ve sehircilik bakani denilen herifin hemserisi diye hattat oraya olumlu raporu alindi mesele termik elektirik bilmem ne degil bin tane santralde olsa sen gene pahalliya alicaksin elektirigi sana gun yuzu gostermezler rahat ol fakirlikden agziniz kokuyo hayla bi termik santralle avrupayi titreticez kafasindasinim fakirler sizi makarnayla besliyolar akliniz calismiyor ondan koltuklar gecici vatan bizim memeleket bizim biziz gercek sahibi bu ulkenin koltuklar degil simdi fakirler size sesleniyorum orda tarim hayvancilik turizm ile gecimini saglayan binlerce insan zora girecek ama bi Allahin kayserilisi kazanacak yok oyle bisey yedirmeyiz en mutlu oldugunuz ani seceriz yine yedirmeyiz boğazınizda kalir birlik olacaz isimizi gucumuzu birakicaz vatana sahip cikacaz memlekete sahip cikicaz vergiden başımızı kaldiramiyoruz sesimizi cikarmadik baskasi gelse calmicakmi dedik sesimizi cikarmadik ama memleketi yedirmeyiz ulan fakirler tekrsr soyluyorum suan bor madenleri satiliyor fakirler ona Sesiniz cikmiyorda termik santrral yapilsin mi diyorsunuz olum yapilirda bizim oranin halkini bilen bilir cahildir ama sinirlendiginde gozu doner koyun olmayin koyun aklinizi kullanin nükleer santral yapilsin ruzgar santrali güneş enerjisi hepsi yapilsin bisey demiyorum ama evde bi lavobo olur salona yapılmaz pislik madem cok faydali termik santral yazin memleketinizi oraya yapilsin yada istanbula yapsinlar hadi bakalim

Misafir 6ac

12 ay önce - Pts 22 Oca 2018, 18:06

Yılan hikayesine dönen Amasra Termik Santral ve kömür yataklarının işletilmesi meselesinde son gelişmeler. Bartın Platformunun açıklaması:

"Ünlü oyuncu Cem Yılmaz’ın her yeni filminden sonra onu sigarayı özendiriyor diye dava eden ’Çevreci Profesör’ olarak da bilinen Prof. Dr. Orhan Kural, Amasra’da her yıl milyonlarca ton zehirli gaz yayacak termik santralın tanıtım ve halkla ilişkiler elemanı olarak çalışmakla kalmamış, termikçi şirketin devlete ödemesi gereken yüklü miktardaki tazminatın iptal edilmesi için mahkemede bilirkişi de olmuş. Bir demeçte; ’Amasra’da termik santral kurulamayacağını, bir tek ağacın bile kesilmemesi gerektiğini’ beyan eden ’çevreci’ Profesör Orhan Kural, daha sonra 2016 Ocak ayında Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bir şirketin sponsorluğunda bir konferans vermiş ve bu konferanstan sonra termikçi şirketin bir tanıtım elemanı gibi çalışmaya başlamış, yerel gazetelere termik santralın Amasra’da mutlaka kurulması gerektiği yönünde demeçler vermiş, hatta holdinge ait maden kuyusunda ’toplu nikah’ şovları tertiplemeye kalkmıştı. Üstelik bu ’çevreci’ profesör, 7 yıldır taşkömürü üretmesi gerekirken üretmediği için holding’in devlete ödemesi gereken milyonlarca liralık tazminat cezasını kaldıran mahkeme kararında bilirkişi de olmuş. Orhan Kural’ı 180 derece farklı fikir ve eylemlere yönelten nedenleri bilmiyoruz, fakat yapmış olduğu bilirkişilik işleminin hem etikdışı hem de hukukdışı olduğunu çok iyi biliyoruz. Kendisini çalıştığı İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne şikâyet edecektik. Fakat bu kurumdan kısa süre önce emekli olduğunu öğrendik"

BİLİRKİŞİ DE OLMUŞ

Prof.Dr. Orhan Kural’ın, söz konusu şirket ile ilgili açılan davada bilirkişi olduğu belirtilen açıklamada, Amasra Gömü köyünde inşa etmek istediği termik santralda yakmak üzere kömür çıkarmak için; Türkiye Taş Kömürü Kurumu’ndan 2005 yılında rödovansla kiraladığı kömür sahasından, aradan 12 yıl geçmiş olmasına rağmen 1 kilo kömür dahi çıkarmadığı öne sürüldü. Şirketin süresi içinde çıkaramadığı kömür için 2008 yılından beri tazminat ödemek zorunda olduğu halde, bu milyonlarca lirayı bulan tazminatlar TTK tarafından tahsil edilmemiş ve süre uzatımı yapıldığı. 2012 yılından sonra da hiçbir kömür üretimi olmayınca TTK’nın, ilgili holdinge bağlı şirket hakkında dava açtığı hatırlatıldı. Açıklamada, Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın bilirkişi raporuna dayandırılarak ilgili şirket lehine sonuçlandırılarak devlete ödemesi gereken yüklü miktarda tazminattan kurtulduğu kaydedildi. 23 Haziran 2016 tarihinde mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun altında imzası bulunan üç bilirkişiden birisinin, ’çevreci’ Prof. Orhan Kural olduğu kaydedilen açıklamanın devamında, "Orhan Kural bu hukuksuz ve etik dışı eylemiyle; inşa etmek istediği termik santralde bu madenden çıkaracağı kömürü yakacağını iddia eden (Aslında şirketin kömür ithal etmek için inşa etmek istediği bir de liman var) şirketin termik santral için gereken izinleri almasının sağlanmasına da yardımcı olmuş. Sigaranın dumanına savaş açan profesörün, milyonlarca ton duman çıkaracak termik santrali hayata geçirmek için yaptığı bu eylemler bir utanç vesilesi olmaktan öte, idari ve hukuksal olarak karşılığını bulması gereken fiillerdir."

Açıklamada, Zonguldak 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde holding lehine sonuçlanan davanın, TTK’nın temyiz etmesiyle şu an Bölge İstinaf Mahkemesi’nde devam ettiğini belirtilerek, sürecin sağlıklı sonuçlanması için şu maddeler sıralandı:

* Bölge İstinaf Mahkemesi’ndeki davada yerel mahkemedeki görülmüş olan dava dosyasındaki bilirkişilerin şirketle ilişkisi sorgulanmalıdır. * Holdingin Amasra’da yapmak istediği termik santral için gereken izinleri almak için başvurduğu hukuksuz yöntemler sorgulanmalıdır. * Şirketin bu süreçte politikacı, bürokrat, akademisyen, bilirkişi, medya vb. girdiği hukuksuz ve etik dışı ilişkiler sorgulanmalıdır. *Amasra’da kurulmak istenen Hema Termik Santralı ile ilgili verilmiş bütün izinler iptal edilmeli ve bu projeden vazgeçilmelidir. * Amasra B sahası için şirketle yapılan rödovans sözleşmesi iptal edilmeli ve bu sahadaki kömür çıkarma işini Türkiye Taşkömürü Kurumu üstlenmelidir.

http://www.hurriyet.com.tr/sigara-dusmani-orhan-k ...tu5_baslik


Misafir b1e

9 ay önce - Prş 12 Nis 2018, 16:18

MHP'li Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra ilçesinde yaklaşık 100 bin kişinin faydalandığı Kavşak Suyu Havzası'na kurulması düşünülen termik santral projesini protesto etti. Akın, Kavşak Suyu'nun çok temiz ve içilebilir su olduğunu Bartın'da yaşayanlar olarak Kavşak Suyu'nun gasp edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Kent merkezinde bulunan ve Kavşak Suyu'nun aktığı tarihi şadırvanın önünde kurulan kürsüde MHP'li Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP İl Başkanı İlknur Erkan, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, Saadet Partisi İl Başkanı Ünal Yurtbay, bazı sendika temsilcileri, Bartın Platformu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET