Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Yerköprü Şelalesi
« önceki   123 ... 3435363738   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 35
42 ÖNDER FAHRİ

1 yıl önce - Sal 15 Ağu 2017, 20:01

Gerçekten de yıllardır ilgilenilmeyen Yerkeprü Şelalesi'ne el atmak, insanların hizmetine sunmak son derece iyi niyetli, insanlığın yararına ve de takdir edilecek bir iş. Ancak proje animasyonunda gördüğüm manzara beni hem üzdü hem de hayrete düşürdü. Buradan acil olarak bir uyarıda bulunmak istiyorum bu projeyi yapan ve uygulamaya koyanlara. Acilen diyorum çünkü bu projenin inşa çalışmalarının başladığı kamuoyuna duyuruldu ve tabii ki biz de böylelikle haberdar olmuş olduk bu konudan. Bakınız burası ülkemizde önemli Tabiat Harikalarından bir tanesi. Yol yakınken, daha işin başındayken çok büyük bir yanlıştan dönülmesi gerekiyor.(+)


Şu proje resmindeki görüntü gerçekten çok üzücü. Bu doğa harikasına basit bir şehir parkı mantığıyla yapılacak her iş, vurulacak her dozer, çakılacak her kalıp, dökülecek her beton bu tabiat harikasının yararına değil, zararına olacaktır. Tabiat harikasının, tabiat harikası olması vasfını sağlayan tabii yapısını, havzasını, yakın çevresini betonlaştırmak ve bozmak, doğal olmayan malzemelerle ve doğa ile uyumsuz, doğal yapıya zıtlık oluşturan, doğal görünümlü olmayan tesislerle donatmak, yapılacak en büyük hata olacaktır. Yani, Doğa harikasının tam tepesini ve nehir havzası ile yakın çevresini bu şekilde betonlaştırmak, tam tepesini tamamen kaplayan çok geniş, yapay bir beton alana dönüştürmek burası için yapılacak tarihi bir kötülük olacaktır. Eğer ki böyle olursa, çok iyi niyetlerle başlamış olan bir iş, kanaatimce çok kötü bir netice doğurmuş olacaktır.

Buradan yol yakınken işin yetkililerini uyarmak istedim. Çünkü iş yapıldıktan, iş işten geçtikten sonra bozulan doğayı ve doğal yapıyı geriye getirmek mümkün olmayacaktır. Bu hizmet, Tabiat Harikasının doğal yapısını bozmadan, betonlaştırmadan ve doğal malzemeler kullanılarak, doğasıyla uyumlu bir tesisleşme ile yapılırsa bir kıymet bulacaktır. Özellikle Konyamızda, Konyamızın coğrafi konumu ve tabii yapısı gereği olmak üzere, ülkemizdeki tüm doğal alanlarda, sadece burası için değil, tüm doğal alanlarımız için yapılacak olan projelerde ve tesisleştirmelerde bu mantık ile, yani doğal yapıyı küçültme, tahrip etme, geriye götürme değil, ileriye götürme geliştirme ve büyütme hassasiyeti ile hareket edilmelidir. Buna riayet edildiği, bu doğrular atılan her adımda doğru bir şekilde, disiplinli olarak ve hassasiyetle uygulandığı takdirde, geliştirilmeye ve zenginleştirmeye son derece müsait bir doğaya sahip olan, son yüzyılda doğası siyasi nedenlerle kasıtlı olarak tahrip edilen ve geriye götürülen Konyamız, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde anlattığı günlerine geri dönecek, muhteşem doğaya sahip bir turizm ve dünya şehri haline gelecektir. Aksi takdirde yapılacak işlerin neticesinde ortaya çıkacak sonuçlar hiç de hoş olmayacak, zaten kısıtlı olan ve geliştirilmeye ihtiyacı olan doğal alanlarımız yok olacak, tabiri caiz ise sonuç kaş yapayım derken göz çıkarmak olacaktır.murat sezgin alp42

1 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2017, 14:09

Evet, tabiat harikasını, tabii görünümden çıkarıp, yapay bir görünüme dönüştürmek kadar akılsızca bir şey olamaz.

Alperbatuhan
1 yıl önce - Cum 19 Oca 2018, 13:38

Şaka mı bu ya rezillik resmen. Şelalenin silüetini bozacaklarMisafir ba4

9 ay önce - Pts 07 May 2018, 20:28

Ne zaman biter buranın peyzaj çalışması?

Misafir e09

9 ay önce - Sal 08 May 2018, 14:28


sayfa 35
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 3435363738   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA