Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mert101

5 yıl önce - Çrş 20 Ksm 2013, 00:37
İzmir - Hamdi Dalan Sabun Müzesi


Kemeraltı’na Sabun Kokusu Yayılacak

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’dan İzmir’e yeni müze müjdesi..

1941 yılında Hamdi Dalan tarafından kurulan Kemeraltı’ndaki Sabun Fabrikası Konak Belediyesi ve Hamdi Dalan Sabun Sanayi ve Tic. A.Ş arasında imzalanan protokolle geçmişin kapılarını geleceğe açacak.

Konak Belediyesi, tarihle bütünleşen butik müzelerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. 72 yıl önce Hamdi Dalan’ın kurduğu sabun fabrikasının tarihi binası, Konak Belediyesi tarafından restore edilerek müze haline getirilecek. Konak Belediyesi ve Hamdi Dalan Sabun Sanayi ve Tic. A.Ş arasında imzalanan protokol ile ilk adımı atılan müze, İzmir’e sabun kokusu yayacak.

Kemeraltı’nda bulunan tarihi binayı ‘Konak Belediyesi Hamdi Dalan Sabun Müzesi’ olarak halkın hizmetine açacak protokol, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan ile Hamdi Dalan Sabun Sanayi ve Tic. A.Ş adına Dalan Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aysu Dalan Benlioğlu ve Zehra Ayla Kebapçı arasında imzalandı. İzmir’in geçmişiyle geleceğini buluşturacak tarihi imza ile hem yıkılmak üzere olan bina kurtarılacak hem de İzmir unuttuğu bir değerine yeniden kavuşacak.

Zeytinyağının öyküsünü sabun müzesi anlatacak

İnsana dokunan ve kent insanına kazandıran projelerle halkı tarih, kültür ve turizm ile örülmüş bir İzmir’le buluşturan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, vefa duygusunu da bir kez daha hatırlattı. Hamdi Dalan’ın İzmir’in ‘Hamdi Dede’si olduğunu söyleyen Başkan Tartan şöyle konuştu:“İnsana insan olduğunu yaşatan en önemli duygulardan bir tanesi vefadır. İzmir’de ilk defa bir sabun fabrikası kuran, kent ekonomisini canlandıran, cesareti ve azmiyle İzmirlilere örnek olan Hamdi Dede’nin anısını en güzel yaşatma biçimi onun emeğine sahip çıkmak, kentin bütününe yaymaktır. Sabunhaneyi müze olarak tekrar ayağa kaldırmak, sadece tarihe saygı, turizme katkı değil aynı zamanda İzmir’in yetiştirdiği önemli bir insana da vefa duygusunu göstermek anlamına geliyor. ”

Başkan Tartan, ‘Sağlık başkenti İzmir’ söylemini de hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:“İzmir ‘in her şeyiyle sağlık turizmine en uygun kent olduğunu her zaman söyledik. Bin bir çeşit sağlık kaynağı bitkisi, denizi, havası, doğasının yanında İzmir insanının doğadan gelen sağlığı yaşama yansıtması da önemli bir etken. Sabun müzesi bu sağlık dönüşümünü, zeytinyağının öyküsünü İzmir’den dünyaya anlatacak.”

70 yıllık tecrübe müzede

Dalan Kimya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aysu Dalan Benlioğlu da babası Hamdi Dalan’ın kurduğu sabun atölyesinin bir kent müzesine dönüşecek olmasından duyduğu mutluluğu şu sözlerle ifade etti:“Babam Hamdi Dalan’ın sabun imalatına başladığı bu atölyeyi yıllar sonra bir Kent Müzesi olarak İzmir’e hediye etmek Dalan ailesi olarak hepimizi heyecanlandırıyor. Uzun bir yol kat ettikten sonra, bugün çabalarımızın sonucunu aldığımızı görmek mutluluk verici. ”
Aysu Dalan Benlioğlu, tarihe, kente ve kent insanına sahip çıkan bir belediye başkanı olduğu için İzmir’in şanslı olduğunu belirtti ve Hamdi Dalan Sabun Müzesi’nde İzmirlilerle 70 yıllık zeytinyağlı sabun tecrübelerini paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Konak Belediyesi’nin projelendirme ve restorasyon çalışmalarıyla sabun üretim tesisi, ‘Konak Belediyesi Hamdi Dalan Sabun Müzesi’ olarak kent yaşamına kazandırılacak. Müze, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na kayıtlı olacak. Binanın özgün hali korunurken, sağlık turizminin başkenti İzmir’de sağlık ve güzelliği anlatacak. Kızlarağası Hanı’na çok yakın bir konuma sahip olan müze, kent merkezinde turizmi canlandıracak, Kemeraltı esnafına ve kent ekonomisine katkı koyacak.

http://www.konak.bel.tr/haberler.php?isl=3998


(+)  

(+)

(+)

Büyük ve gösterişli bir bina. Restore edilince güzelligi ortaya cıkacaktır. Konak belediyesinin tarihi evleri alıp müze yapması cok güzel.. Şimdiye kadar yapılan müzeler;

Oyuncak müzesi ( acıldı. )
Mask müzesi ( acıldı. )
Karikatür müzesi ( acıldı. )
Kadın müzesi ( yakında acılacak )
Radyo müzesi ( yakında acılacak )

Şimdi de Sabun müzesiHaydar Bayraklı

5 yıl önce - Çrş 20 Ksm 2013, 22:55

İzmir'deki CHP'li belediyeler çok boş işlerle uğraşıyor yahu!!

Konak Belediyesi sınırları içerisinde Gültepe'de her yağmurda aşağıdaki görüntüler yaşanıyor.

Sanki hiç dert sıkıntı kalmamış gibi belediyeciler abidik gubidik işlerle uğraşıyorlar.

Oyuncak müzesi, sabun müzesi falan falan filan...

Hizmete bak!!

Aynı şekilde CHP'li Bayraklı Belediyeside bol bol konser düzenlemekle uğraşıyor.

CHP'li Karabağlar Belediyesi trilyonlarca para harcayarak Dev Nasreddin Hoca heykeli yaptırıyor.

Hiç derdimiz sıkıntımız kalmamış; konserimiz, heykelimiz ve sabun müzemiz eksik kalmış
Çok önemli bi ihtiyacımız giderildi. Sabun müzemize kavuştuk... Teşekkürler.


gürkan1723
5 yıl önce - Çrş 20 Ksm 2013, 23:15

konuya bak paylaşılan 2.mesaja bak.alakaya maydanoz.ne zamandan beri altyapıya ilçe belediyeleri bakıyor.bu sabun fabrikası restore edilerek müze haline getirilecek.dalan sabunlarının doğduğu yer.ayrıca youtube dan sel videoları paylaşılacaksa biz de istanbul u mu paylaşalım.hayır bir de 2.video da görülüyor ki mahalle de boydan boya lağım var.altyapı nasıl yok?zaten yağışa da bakılırsa hiç normal değil.bayraklı ise izmirin 5-6 sene sonra en lüks yeri olacak,raylı sistem de var.ben de konak a bağlı mahalle de oturuyorum ama hiç sel basmıyor.ne olacak şimdi?
bu arada gültepe kentsel dönüşümü belediyeye ait değil bakanlığa aittir.hiç gelip baktılar mı?hayır
bu da izmir de ki tek diğer partinin belediyecilik yaptığı bayındır.


öğrenciler okula bu şekilde gidiyor.belediye uyuyor.En son gürkan1723 tarafından Prş 21 Ksm 2013, 00:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


mert101

5 yıl önce - Çrş 20 Ksm 2013, 23:24

Alıntı:
İzmir'deki CHP'li belediyeler çok boş işlerle uğraşıyor yahu!!

Konak Belediyesi sınırları içerisinde Gültepe'de her yağmurda aşağıdaki görüntüler yaşanıyor.


Gültepenin altyapısını bilmiyorum ama bence altyapı yapılmamalıdır. Cogunlugu gecekondu olan o bölgeye altyapıya harcanacak para kentsel dönüsüme harcanıp modern konutlar yapmak en mantıklısıdır. Bu arada altyapı ilcelere değil İZSU ya ait. O da büyüksehir belediyesinin sorunu..

Şahsi fikrim bu projenin boş olmadıgı. Tarihi bir binanın yenilenmesi , restore edilmesi beni memnun etti. Biz tarihimizi korursak ve bu binalara işlevler bulursak , bu yapılar hiç bir zaman yok olmaz. Keske diger ilcelerde de aynı sekilde tarihi binalar restore edilse de bu tarz kıytırık müzelerle hayat bulsa ve sonsuza dek yaşasa


Misafir 6e0

1 yıl önce - Sal 16 Oca 2018, 21:52

acıldı mı burası ?

Misafir 803

1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 00:22

Bu projeyi yapıcam diye sallayan Belediye başkanları seneler önce değişmiş...
Sabun Fabrikası yapacakmış.....önce elini yüzünü yıkamayı öğrensinlercevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet