Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eren Aksoy 25

1 yıl önce - Sal 16 Oca 2018, 14:58
Erzurum'da Narmangus Irkı Hayvan Türetildi
Erzurum'un Narman İlçesi'nde yıllardır sabırla sürdürülen çalışmalar neticesinde Narmangus adı verilen yeni bir cins ortaya çıkarıldı. Tüm Dünya'ya yayılması düşünülüyor.

Angus ırkı boğa sperması kullanarak suni tohumlama metoduyla angus melezi buzağı elde edildi. Yıllardır üzerinde durulan çalışma ile elde edilen buzağıların ırkı, Narmangus olarak ilan edildi. Şimdi Narmangus ırkının Erzurum´dan dünyaya yayılma çalışması üzerinde çalışmalar yürütülüyor.
Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, Tarım ve hayvancılıkta önemli gelişmelerin yaşandığını söyledi. 2018 yılında yeni destekleme paketlerinin çiftçiye ciddi manada yarar sağlayacağının altını çizen Deligöz, Narman´da yıllardır sabırla yürütülen proje ile Narmangus adında yeni bir ırkın dünya ya yayılacağını aktardı.
Angus ırkı boğa sperması kullanarak Narman´da suni tohumlama metoduyla çok sayıda angus melezi buzağı elde edildiğinin altını çizen Deligöz, “Narmangus adı verilen bu yeni ırk buzağılar, bölge iklimine uygun, soğuğa dayanıklı ve hastalıklara karşı güçlü bünyesiyle öne çıkıyor. Şimdi Narmangus ırkı adı verilen bu buzağıların yaygınlaşması üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bugün itibariyle yoğun ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Özellikle bölgemizde Narmangus ırkı buzağılar, çok tutulacak.” diye konuştu.

http://www.nokta25.com/m/?id=1812cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET