Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8

Açıköğretim fakültesi ülkemizde yüksek eğitimin kalitesini düşürüyor mu?
Hayır; ülkemizin yüksek öğrenimli nüfusunun artışında önemli bir rol oynuyor. 19.6%  19.6%  [19]
Hayır yüksek eğitimli nüfusun artışında önemli rol oynuyor. Eğitimli insan sayısını arttırıyor. 30.9%  30.9%  [30]
Kaliteyi düşürüyor ancak yine de olması gerekli açıköğretim sistemi değiştirilmeli vede sınırlandırma getirilmeli 15.5%  15.5%  [15]
Evet yüksek eğitimin hem kalitesini hem saygınlığını düşürüyor hemde adaletsizliğe sebebiyet veriyor. 28.9%  28.9%  [28]
Fikrim yok 5.2%  5.2%  [5]
Toplam Oy : 97

pyongyang
1 hafta önce - Prş 11 Oca 2018, 04:53

Açıköğretim yüksek öğretimin kalitesini artırıyor. Artık çalışmadan öğrenmeden sınıf geçme olayı da yok. Artık ezber bilgi yerine mantık soruyorlar bilgi becerini ne derece kullanabildigini olcuyorlar. Ayrıca Anadolu AÖF kredili sisteme geçti ve dört yanlış 1 doğruyu götürüyor. AÖF'ü geçen bileğinin hakkıyla çalışarak geçer ve örgün öğretimden daha zor. Bir kaç yıla AÖF mezunları sektörlerde aranılan hala gelecekler.

berkay murat
6 gün önce - Prş 11 Oca 2018, 05:04

Olmayan kalite düşmez

yasin3326
6 gün önce - Prş 11 Oca 2018, 15:39

Açık öğretimde sallayarak çok geçtim. Yeni sistemde de geçtim.Örgünde bunu yapamazsınız ama o kadarda değil.

Gülderen Taşlı

6 gün önce - Prş 11 Oca 2018, 15:53

Alıntı:
Artık ezber bilgi yerine mantık soruyorlar bilgi becerini ne derece kullanabildigini olcuyorlar. Ayrıca Anadolu AÖF kredili sisteme geçti ve dört yanlış 1 doğruyu götürüyor. AÖF'ü geçen bileğinin hakkıyla çalışarak geçer ve örgün öğretimden daha zor.

Sadece çoktan seçmeli soruların sorulduğu bir sınav ne kadar ölçücü olur tartışılır. Yanlışın doğruyu götürmesi de çok şeyi değiştirmez. Sınavlarını geçmenin zor olması öğrenmenin gerçekleştiği anlamına gelmiyor.

veysel döker
6 gün önce - Prş 11 Oca 2018, 15:59

açıköğretimin yükseköğretimden sayılması bile başlı başına hata. Ne kalitesinden bahsediyoruz. anadolu üniversiteleri mezunları cvlerinde örgün diye altını çizerek belirtiyorlar. Acaba neden?

Koray C.

6 gün önce - Prş 11 Oca 2018, 16:06

Şirkete eleman alırken açıköğretim olup olmamasına dikkat ediyoruz. Açıköğretim değilse Almamaya çalışıyoruz. Aöf okumus adam daha tecrübeli daha birimli. Prof olacaksan öğretmen olacaksan git oku ama iktisat işletme icin üniversitede yer kaplamana gerek Yok.git hem çalış hem oku. Tecrübeli iktisat mezunu mu daha kolay is bulur yeni mezun olmuş tecrübesiz mi ?
Aöf nin faydasını saymakla bitiremezsiniz.
Adam gelmis yeni mezun işletme cv ye yazmıs 3500 maaş neden diyorum, ben Okudum diyor.
Dedim alırsın sen o maaşı...

Misafir 1a0

6 gün önce - Prş 11 Oca 2018, 16:46

AÖF'ün yüksek öğrenimin kalitesini düşürdüğüne inanmıyorum. Sonuçta iki yıllık önlisans mezunlarının %90'ı dört yıllık lisans eğitimini bu fakülteden tamamlıyor. Hatta bana kalırsa AÖF ülkemizde gereken itibarı görmüyor. Özellikle büyük kurumsal firmalar ve önemli bankalar üst düzey bir eleman alımında AÖF mezununu değil örgün eğitim mezununu tercih ediyorlar. Böyle yapılması büyük bir ayrımcılık.

Örgün okuyan biri ile AÖF okuyan biri arasında dersler konusunda çok bir ayrım yok. Çünkü aynı dersleri görüyorsunuz ancak örgün okumak çok masraflı bir iş. Gittiğiniz şehirde ev tutmak ya da iyi bir öğrenci yurdu bulabilmek, apart dairede kalmak birde okula gitmek için dolmuşa, tramvay'a, otobüse, metroya para vermek yetmezmiş gibi asık yüzlü bir profesörün kaprisini çekmek, dönem ödevi hazırlamak vs vs... bütün bunlar AÖF'de yok. Oh ne güzel kira ödemeden, rahatınızı bozmadan oturduğunuz yerden diploma alıyorsunuz. Tabi ki bunlar açık ve örgün arasında ayrımcılık yapmayı gerektirmez ama ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe mezunu ile AÖF mezunu da kesinlikle bir tutulmaz.

AÖF okumak kötü bir şey değildir merak etmeyin. Ama ben AÖF mezunu olarak kalmayıp örgün mezunuyum diyebilmek için AÖF sonrası mutlaka yüksek lisans yapmalısınız. İşletme, İktisat, Ekonomi, Finans gibi bir alanda yüksek lisans yaparak hem AÖF mezunu olmaktan kurtulabilir hemde iş bulma ihtimalinizi daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

Bazı iş ilanlarında şöyle kriterler bulunur:
*Üniversitelerin örgün eğitim veren İİBF bölümlerinden mezun olmak.
İşte burada açıklamak istenen AÖF mezununu almam demektir. Eğer örgün bir bölümde yüksek lisans yaparsanız bu kez AÖF bir alt eğitimde kaldığı için sizi o işe alıyorlar. Yani lisans bölümünüzün AÖF olduğuna bakmıyorlar.

pyongyang
5 gün önce - Cmt 13 Oca 2018, 01:05

"AÖF'te sallayarak gecmek" mumkun degil ayrica artik her soruya ayni secenegi isaretleyince 0 alinacak sekilde sisteme gecildi. Kisacasi calismayan bilmeyen AÖF' ü gecemiyor. AÖF'ün orgün egitimden farki kampus hayatinin olmamasi, okul kulturunun olmamasi ve arkadaslik ortaminin bulunmamasi onun haricinde hersey orgun egitimle ayni. AÖF mezunuda ALES, kaymakamlik, SMMM sinavlarina giriyor orgun egitim mezunlarida. AÖF diplomasi dunyanin heryerinde orgun egitimle ayni tutuluyor. AÖF okuyan biride ERASMUS'a katilabilir veya yurtdisinda bir universitede yuksek lisans yapabilir. Kamu'da kimseye AÖF'mü örgun mu diye sorulmuyor ayrica. Ozel sektorde AÖF tercih edilmiyorsa muhakkak vardir bir bildikleri ama egitim bir kisinin kendisini gelistirmesine baglidir. Begenmediginiz "tabela universitesi" dediginiz bir universiteden yuksek puanla mezun olupta yurtdisinda yuksek lisans yapmis ve anadili gibi yabanci dil bilenler var sonucta.Ayni sekilde Bogazici mezunu olupta kendini gelistirmemis insanlar var. Eger kendini gelistirmissen havada kapilirsin sadece universite diplomasi almakla bitmiyor is.

pyongyang
5 gün önce - Cmt 13 Oca 2018, 01:49

Alıntı:
açıköğretimin yükseköğretimden sayılması bile başlı başına hata. Ne kalitesinden bahsediyoruz. anadolu üniversiteleri mezunları cvlerinde örgün diye altını çizerek belirtiyorlar. Acaba neden?

neye gore hata? Mesele AÖF iktisat ile örgün bir üniversitenin iktisat bölümündeki dersler ayni. Iktisadi orgun bitirende ayni bilgilere sahip oluyor AÖF bitirende. Sonuçta universite okuyorsun diplomani aliyorsun akademisyen olmuyorsun. Benzer sey, buyuksehirlerde acilan akademik kalitesi dusuk ozel universiteler icinde gecerli. Hersey kisinin kendisini gelistirmesine baglidir.

yasin3326
4 gün önce - Cmt 13 Oca 2018, 20:07

Ben uluslararsı ilişkiler bitirdim aöften.4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sistemde çalışma soruları ve verdikleri kitaplardaki sorulara bakıp gittim sınavlara ve 10 tanesi aynıydı o soruların. Soru ezberleyerek bitirdim okulu.Pek bir bilgim yok yani. Ama örgün olsa sınavlar başta test olmaz.Şu an mühendislik okuyorum ve 35 dd alma sınırı ona bile yaklaşamadığımız oluyor. Tabi ikisini karşılaştıracak halimiz yok ama örgün daha zor olur.Ama derseniz ki mühendislik açıköğretimde olabilir diye bencede olabilir.Alttan aldığım derslere devam zorunluluğum yok ve internette hocanın anlattığı kitabı işleyip konu anlatan birsürü video var ve derse gitmeme gerek yok.Kısacası açıköğretimde FF aldığım bir ders olmadı ve son gün sınavlara çalışıp gittim ve geçtim bu durumda zor değil.

sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET