Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Yakup

2 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 15:19

Bu videoyu gecen gün Youtube'ta izlemidtim...

Hem Bogaz'a hemde Canakkale bogazina binlerce yapilirsa enerji verebilir...

superturk
2 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 20:09

Alıntı:
Ksuyun 400 metreden düşmesi lazım.


Dünyanın en büyük barajlarından biri "Üç Boğaz Barajı Çin", bana su 400 metre yükseklikten düşüyormuş gibi gelmedi. Baraj nükleer santrallerden daha fazla enerji üretiyor.(+)


Yakup

2 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 21:41

2003'te acilmis ve maliyeti 26 milyar dolara mal olmus..

Enerji konusunda 22.500MW enerji üretiyormus..

Bizim yapacagimiz santrallerin enerji gücü 4.800MW'dir.

Gerisini siz düsünün artik..

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Three_Gorges_Damsuperturk
2 yıl önce - Prş 17 Ksm 2016, 22:19

Çin'deki Üç Boğaz Barajı gücünü nehirden alıyor, birde bizim boğazlarımızdaki deniz gücünü düşünün.

Yakup

1 yıl önce - Pzr 22 Oca 2017, 01:12

Video ingilizce,,

Ne kadar faydali olurdu böyle enerji sistemler..

Heleki 3 tarafi deniz olan bir bir ülkede. Hemde iki tane Bogazimiz akinti cok sert olan iki tane Bogazimiz var...
superturk
1 yıl önce - Sal 02 May 2017, 21:02

Bu konuda bir gelişme yokmu ?Kenanwow
1 yıl önce - Pzr 17 Eyl 2017, 15:56

Ülkemize gram faydası olmayan saçma sapan konular tartışılıp ülke gündemini meşgul ederken bu tarz konuların unutulup gitmesi çok vahim.

guray aydin
1 yıl önce - Sal 17 Ekm 2017, 13:57

Kenanwow,cok haklisinda bu iste en az 50 sene geriden geliyoruz hala konusma asamasina yeni geldik..Yalanmi?? Birde benim deginmek istedigim bir konu wow sitesinde yazan lar bazan o kadar cok bilgili kisilerki bir tek bu toplulugun bir parti (Politik) kurmadigi kaldi masallah her konuda arkadaslar var harcaniyorlar...Bu da isin sakasi...

Yakup

1 yıl önce - Prş 11 Oca 2018, 12:37

Karadeniz'in dalgaları enerjiye dönüştürülecek

Karadeniz Teknik Üniversitesi "Dalgadan Enerjiye" adlı proje kapsamında Karadeniz sahiline türbin-jeneratör sistemleri kurarak dalgadan elektrik enerjsi üretmeyi hedefliyor.

Alıntı:


Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin yenilenebilir enerji başlığı konusunda hazırladığı ve denizdeki dalgalardan elektrik enerjisi elde edecek "Dalgadan Enerjiye" başlıklı projenin hayata geçirilmesi için 1 milyon 350 bin lira bütçe tahsis edildi.

KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve proje sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlama aşamasına gelen projede ana fikrin, Karadeniz sahillerinde yer alan çok sayıdaki balıkçı barınakları ve dalga kıranlardan çıktığını söyledi.

Altaş, projenin ilk olarak üniversitenin sahil tesislerinde inşa edilecek iskelede uygulanacağını dile getirerek, bu iskelede projeyi dikkate alarak bazı düzenlemeler yapıp sistemi kuracaklarını kaydetti." Yani Karadeniz'den sadece hamsi yemeyeceğiz, elektrik de üreteceğiz." ifadesini kullanan Altaş, şunları söyledi:

"Karadeniz'in zenginlikleri hep söyleniyor ama buna dalga enerjisini de eklememiz lazım. Karadeniz'in dalgasıyla meşhur olduğu bilinir. Biz bu dalgayı kullanarak verimli hale dönüştürürsek çok iyi olacak. Ekibimiz bu konuda yetkin. Projeye bilimsel ve teorik olarak hazırız. Bunun ülkemiz ekonomisine önemli katkıları olacağını düşünüyorum çünkü bunu kendi kaynaklarımızdan üreteceğimiz için ne kadar dalga ve güneş enerjisinden balıkçı barınaklarını beslersek, elektrik şebekesinden de o kadar az güç kullanılacak."

KTÜ Ar-Ge ve bilimsel araştırmalardan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Asım Örem ise DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliği ile üniversiteler arasında eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme gibi konuları ileri düzeye taşıyarak, topluma hizmet eden konularda katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Kabul edilen ve destekleme kararı alınan 9 projeden 3'ünün KTÜ'ye ait olduğunu anlatan Örem, KTÜ'nün bu projelerden üçünde yürütücü sorumluluğu almasından büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bu üç projeden birinin yenilenebilir enerji başlığı altında "dalgadan enerjiye" olduğunu kaydeden Örem, "Gösterdikleri çalışmalar ve elde ettikleri başarılardan dolayı katılan tüm öğretim üyelerimizi canı gönülden kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Projemizin yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş olup, proje Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi ve Sürmene Abdullah Kanca MYO öğretim üyeleri katkılarıyla gerçekleşecektir." diye konuştu.

KAYNAK: TRT.NET.TR

Insallah sadece sözde kalmaz... Insallah yapilirda Türkiyemiz kazanir..


Misafir 33d

10 ay önce - Sal 06 Mar 2018, 02:35

Çok güzel bir proje inşallah yapılır ve ülke olarak büyük kazanç ve tasarruf sağlamış oluruz sadece boğazlar degil akan dere nehir şelale gibi yerlerede kurulabilir ve fazla nükleer santral kurmaya gerek kalmaz nükleer santral tehlikesinden de kurtulmuş oluruzsayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet