Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul'un nüfusu ne zaman azalır?
« önceki   123 ... 131415

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 15
Şükrü Güllüoğlu

1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 13:48

Göç vermesi nüfusun azalacağı anlamına gelmiyor malesef. Nüfus artış hızını yakalamalı göç.

Cemoli D18
1 yıl önce - Cum 03 Ksm 2017, 17:22

5 Büyükşehirde, Şehrin Ortasında Kalan Sanayi ve Fabrikaların Taşınması Hakkında

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=153061

İstanbul'da, Topkapı, Davutpaşa, Bayrampaşa gibi yerlerde hala sanayi, fabrikalar bulunmakta. Bunlardan şehir dışına çıkarılması gereken yerler var.
Buradan taşınacak olan fabrikaların, sanayilerin; Anadolu'daki küçük illere taşınması güzel ve isabetli olur.
Teşvikten yararlanmaları mümkün mü bilmiyorum, ama yararlanması güzel olacaktır (yatırımcı için)

Hangi fabrika hangi şehre ve ilçesine taşınması gerektiğini devlet ile sanayici koordineli şekilde yapmalı.

Hem bu sayede Anadolu'da gelişmemiş olan iller gelişmeye başlar hemde göç azalır ve bölge canlanır.

Pilot uygulama olarakta, ilk 5 büyük şehirlerimizden 2'şer tane fabrika/sanayi vs. nüfusu 300.000'den az olan illere kaydırılabilir.

Sırasıyla en az gelişmiş, en az nüfusa sahip olan ilden başlanarak bunlar yapılabilmeli.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana'dan 2-3 tane üretim yapan sanayi/fabrika bu tip gelişmemiş yerlere taşınırsa çok fazla bir şey kaybetmez bu illerimiz. AMA bu küçük, geride kalmış ve devamlı göç veren illerimiz bu sayede çok şey kazanabilir.
Fabrika başka bir fabrikanın gelmesini ve yatırım yapmasını tetikler...


Bence bu sanayi siteleri aşağıdaki gibi illere taşınması sağlanabilirdi;

*Nüfusu 100 binin altında olan 3 ilimiz var, bunlar; Ardahan, Tunceli, Bayburt.
*Nüfusu 200 binin altında olan 6 ilimiz var, bunlar; Iğdır, Bartın, Çankırı, Artvin, Gümüşhane, Kilis.
*Nüfusu 250 binin altında olan 7 ilimiz var, bunlar; Karaman, Karabük, Yalova, Kırşehir, Erzincan, Bilecik, Sinop.
*Nüfusu 300 binin altında olan 7 ilimiz var, bunlar; Kars, Bolu, Nevşehir, Hakkari, Kırıkkale, Bingöl, Burdur.

Öncelik nüfusu 200 bin altında olan iller olmalı.


Misafir 056

1 yıl önce - Cmt 09 Arl 2017, 21:38

Anadolu da baştan yeni bir şehir kurulmalı örneğin yerli otomobil fabrikası bu şehirde kurulabilir yine yeni iş sahaları üniversiteler ve finans merkezleri...

Bu yeni şehirin tüm demiryolu,karayolu,otoyol bağlantıları yapılmalı ve şehirde nereye ne yapılabileceği olası fazla büyüme bile hesap edilerek planlanmalı.Geleceğin şehri park,trafik sorunu olmamalı ..Amerikan şehirleri gibi cetvelle çizilmiş olmalı...

Tabi bunun için ilk başta bir miktar paraya ihtiyaç olacak aynı şekilde İstanbuldaki şirketlerin ve insanların buraya çekilmesi gerekiyor....Benim önerim İstanbul'a özel vergi çıkarılması...İnsan
1 yıl önce - Prş 04 Oca 2018, 11:48

Şapkasını önüne koyup düşünebilen herkes bilir, İstanbul'un suyunu içip havasını koklayan kimsenin geriye, köyüne dönmeyeceğini. Hem gerek de yok. Şehrin betonlaşmasından yakınıyoruz; peki, köylerine şehirlerine döndüklerinde oralarda betonlasma olmayacak mı? Ülkenin her yerinde doğayı tahrip etmektense, varsın birtek betonlaşmis İstanbul, dahada betonlaşsın. Binlerce kilometreyekareye yayılmasından ise megaşehirde bir arada olunmasının olumlu yanlarında var. örneğin kimse kimseye özlem vs duymaz, bir araya gelebilmek icin binlerce kilometre yol katetmek zorunda kalmaz. Sanayi üretim açısından da istanbulun coğrafi konumu ve sanayilesmis şehir oluşu artacak sanayinin bölgeye yakin olsunu zorunlu kılıyor(?)

İstanbul'un sorunu başka şehirler inşaa edip, İstanbul'u taşımak degildir; gecekondulaşarak büyüyüp kentleşmiş İstanbul'u planlayarak olabildiğince kısa surede yıkıp yeniden inşa etmektir.

Yeniden inşasi zamana yayıldikca planlamalarda da sapmalar oluşacaktır. Bu nedenle zamana yayılmamalı, tek defada planlanıp, yıkılıp, tek defada inşaa edilmeli.

Kentsel dönüşüm bunun firsatıdır. Ulaşım ve şehircilik bakanının da belirttiği İstanbul'un içinde birçok yönüyle sehirlesmeye uygun araziler bulunuyor. Avrupa yakasında Mahmutbey- Başakşehir-Gaziosmanpaşa-Arnavitköy arasında kalan 4-5 milyon nüfusu barındırabilecek kadar ayakdeğmemiş boş bir arazi bulunuyor.

Bagcılar, Güngören, Esenler, Küçükcekmece, Eyüp, Bayrampaşa ilcelerinde dere kenarlarında,
30-40 yıl evvel ilkin tek katlı gecekondu şeklinde inşa edilip sonraki yıllarda üzerine katlar çıkılarak kurulmuş mahaller yıkılıp bu belirtilen arazide altyapısiyla yoluyla parkları bahceleriyle kısacası tüm sosyal yalanlarıyla eksiz tamamlanacak bu yeni alana taşınabilir.

Böylelikle başta Mehmet akif- Kemal Sunal caddesi, Çinçindere caddeleri yıkılıp istanbul'u kuzeyinden güneyine bağlayan genis letilmiş yollar ve bu yolların çevresi tümüyle yeşil le dirilmiş alanlara dönüştürülebilir. Bu dereyatakları toprağın besin açısından zengin olması dolayısıyla pekala da şehrin nefes aldıircı agaçlı kanalların yolları olabilir.

Doğudan batıya yani tem ve e5 yollarına alternatif 5×5 şeritli yeni bir yol güzergahı oluşturup inşaa edilir, mevcut e5 yolunda olduğu gibi tem'e ve yeni inşaa edilecek yol üzerine metrobüs yahut havaray yapılabilir. Böylelikle doğu-batı istikametinin de yol-ulaşım sorunu çözülmüş olur. Tamam metroda yapılsın fakat, kabul edilmeliki e5 üzerinedeki metrobüs hattının yükü tem yolu ve yeni alternatif bir yol ile paylasılir ise mevcut metrobüs hattının da ucuz ve kolay maliyet ile en hızlı en konforlu ulaşım olduğu anlaşılacaktır.


Ahmet Sepetçi
10 ay önce - Çrş 11 Nis 2018, 15:46

İstanbulun nüfusunun azalacağını düşünmüyorum. Azalması gerektiğini de düşünmüyorum. Artmaya devam edeceğini kabul edip romantik hayallere kapılmadan bu gerçekliği en doğru nasıl yönetebileceğimize bakmamız gerek.

mursel kasap
10 ay önce - Pzr 15 Nis 2018, 16:15

İstanbulun nüfusu azalmaz nedenine gelirsek.Turistlerin çok olması ünlü sanatçıların oyuncuların hemen hepsinin istanbulu tercih etmesi halkın çoğunluğunun bu şehri tercih etmesi sebebiyle nüfus azalmaz.Bir ankarada yaşayan biri olarak elimde imkanım olsa temelli istanbula yerleşirim.Bende İstanbulu çok seviyorum.En azından bogaz taraflari insana huzur veriyor.sayfa 15
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 131415
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet