Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye İran İlişkileri
« önceki   123 ... 464748

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 48
Yakup

1 ay önce - Sal 28 Ksm 2017, 12:11

Türkiye-İran 26. Karma Ekonomik Toplantısı Tahran'da yapıldı

Türkiye-İran 26. Karma Ekonomik Toplantısı Tahran'da yapıldı. Kapanış oturumunda konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, iki ülke arasında önemli kararlar alındığını belirtti.

Alıntı:
. Türkiye-İran 26. Karma Ekonomik Toplantısı (KEK), Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari'nin eş başkanlığında İran'ın başkenti Tahran'da yapıldı.

Zeybekçi, 26. KEK Toplantısı'nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında önemli kararlar alındığını belirtti.

Türkiye ve İran'ın güçlü ekonomik yapıya sahip olduğunu kaydeden Zeybekçi, iki ülke arasında oluşacak nihai serbest ticaret anlaşmasının dünyaya örnek olması gerektiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Türkiye ve İran arasında yüzlerce ortak şirketin kurulmasını umut ettiklerini ve bunun iki kardeş ülke arasında oluşacak yeni ticari anlayışla mümkün olabileceğini vurguladı.

Tahran'da düzenlenen 26. KEK Toplantısı'nda, iki ülke arasında teknik hizmet ve mühendislik alanlarında yıllık 10 milyar dolar ticaret hacminin hedeflendiği bir anlaşmanın imzalandığı belirtiliyor.

Türkiye, İran ve Katar arasında ticari malların taşımacılığı ve transit geçişi kolaylaştıran anlaşma, Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani tarafından imzalandı.

İran’ın başkenti Tahran’da, Türkiye, İran ve Katar arasında imzalanan anlaşma, deniz ve kara taşımacılığında sağlayacağı kolaylığın yanında üç ülke arasındaki ticari ilişkilerin genişlemesine de zemin hazırlayacağı belirtildi.

Anlaşma gereği İran, Türkiye ve Katar arasında transit geçişi sağlayan ülke olacak.

Üç ülke arasında ortak çalışma grubunun da oluşacağı öngörülen anlaşmada, yılda üç değerlendirme toplantısı yapılması kararlaştırıldı.

KAYNAK: TRT.NET.TR

Iran ile ticari hacmimiz en az 40 milyar dolar olmali.. Iran komsumuz ve nüfuslari 80 milyonu geciyor..!!

Bati, adamlara ucak mucak satiyor, biz ayakkabi satabiliyoruz...


Yakup

1 ay önce - Pzr 03 Arl 2017, 21:58

Son dakika... İran'dan 100 milyar dolarlık davet!

İran Petrol Bakan Danışmanı Amir Talebian, enerji alanında planlanan 100 milyar dolarlık 6 önemli proje yatırımı için Türk özel sektörünü davet etti. ABD ve BM ambargosundan dolayı Türkiye’nin bu projeler için öne çıktığına dikkat çeken İran Petrol Bakan Danışmanı Talebian, “100 milyar dolarlık yatırımda Türkiye ile birlikte hareket etmemizin bölgesel ve küresel anlamda etki doğuracağına inanıyoruz” dedi.Alıntı:
. İstanbul’da gerçekleşen uluslararası enerji konferansında biraraya gelen uzmanlar, Türkiye ve İran’ın önemli bir işbirliğinin arifesinde olduğuna dikkat çekti.

Dünyanın İran’a uyguladığı ambargonun kaldırılmasından sonra yapılan ilk uluslararası konferansı Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi, Tahran Üniversitesi Enerji Yönetimi ve Planlama Araştırma Enstitüsü ile İran Sanayi ve Ticaret Odası eğitim Enstitüsü tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Yeni Şafak'tan Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre; Türkiye-Rusya-İran birlikteliğinin yanı sıra, özellikle enerji ekonomisinde stratejik hale gelen Türkiye-İran birlikteliği açısından önemli bir adım olan 1. RIE Uluslararası Konferans’ında “İran’a Yatırım Yapmak” ve “Altın Enerji Kapısı” konuları görüşüldü. Konferansa; Eski İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian ve İran enerji ve yatırım şirketlerinin CEO’larının yanı sıra, İngiltere ve İsviçre’den de konuşmacılar katıldı.

100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMA DAVET

İran Petrol Bakan Danışmanı Amir Talebian, ABD ve BM ambargosundan dolayı enerji alanında planlanan 100 milyar dolarlık 6 önemli proje yatırım için Türk özel sektörünü davet etti. Talebian, “Petrol ve doğalgaz sektöründe 6 öncelikli proje belirledik. Bunun için 100 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı bulunuyor. Türkiye hem tarihten gelen ilişkileri hem de son dönemde kurulan yüksek diyalog kapsamında İran’ın en büyük destekçilerinden biri. 100 milyar dolarlık yatırımda Türkiye ile birlikte hareket etmelerinin bölgesel ve küresel anlamda etkiler doğuracağına inanıyoruz” dedi.

İRAN DOĞALGAZI TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAŞINABİLİR

Tahran Üniversitesi Enerji Planlama Enstitüsü Başkanı Seyed Hossein Iranmanesh ise konferansta şu değerlendirmede bulundu: “İran doğalgazının Türkiye’den geçecek boru hatları üzerinden Avrupa pazarlarına sunulmasını da masadaki seçeneklerden biridir.

‘TÜRKİYE KAYNAKSIZ AMA ANAHTAR ÜLKE’

Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Direktörü ve Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu konferansta katılımcıların enerji alanında Türkiye-İran ilişkilerine yönelik izlenimlerini Yeni Şafak’a değerlendirdi. İran’daki enerji projelerinin önemine dikkat çeken Kumbaroğlu, “Türkiye; doğal kaynakları olmamasına rağmen hem doğal kaynak sahibi ülkelere hem de bu kaynağı talep eden ülkelere çok yakın. İran’da kaynak var ancak pazarları bulunmuyor. Bu durum çok güzel bir işbirliğini beraberinde getireceğine ilişkin İranlı yetkililerin inancı tam” dedi.

UCUZ DOĞALGAZ KARŞILIĞI ELEKTRİK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayı hatırlatan Kumbaroğlu, Şunları kaydetti: “Sayın Bakan Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine trafo kurulmasından bahsetti. Bu gerçekleşirse, İran ile çift taraflı enerji akışını sağlayabiliriz. İran’dan doğalgazı ucuz alıp, elektriğe dönüştürüp satabiliriz. Herkes İran ile ticaret için çırpınıyor. Bizim diğerlerinden farkımız tarihi dokumuzun da İran ile uyum içerisinde olması. İran ile yüksek ticaret hacmimiz 2012’den sonra düşüşe geçmiş. Bu konferans ile bu ticaret hacmini arttırmak istiyoruz.”

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Iran ile ticari alanimiz cok daha güclü olmali...


Yakup

2 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 23:57

Türk işadamları İran'daki olaylardan endişeli

Türkiye'nin en önemli ticari partnerlerinden biri olan İran'da yaşanan olaylar son dönemde tüm dünyanın gündeminde. İran ile iş yapan Türk işadamları da yaşanan durumdan üzgün ve endişe duyuyor.Alıntı:
. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi "İki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ticaretimize olumlu yansımalarını beklerken İran’ın istikrarsız bir ortama sürüklenmesinden üzgünüz" derken, BMD Başkanı Sinan Öncel de 41 markanın 200 mağazasının bulunduğu İran’da bir an önce huzur ve toplumsal uzlaşı ortamının oluşması ve sıkıntının sona ermesinin en samimi dileği olduğunu belirtti.

İşadamları bir an önce toplumsal uzlaşının sağlanmasını istiyor.

YÜKSELEN İHRACAT BU YIL DÜŞTÜ

İran Türkiye için son derece önemli bir ticari ortak. 2014 yılında 3.9 milyar dolarlık ihracat yaptığımız İran'a 2015 ve 2016'da da sırasıyla 3.66 milyar dolar ve 4.96 milyar dolarlık ihracat yaptık. İran bu miktar ile Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 9'uncu ülke konumunda.

2017 yılında ise ihracat rakamlarında ciddi bir gerileme göze çarpıyor. Ocak-Kasım döneminde yaptığımız ihracat 2.89 milyar dolarda kalırken, yılın tamamında 3 milyar doları biraz da olsa geçmesi bekleniyor. İran'ın Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı 2016 yılında yüzde 3.5'e çıkarken, 2017'de yüzde 2 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.


NE SATIYORUZ NE ALIYORUZ?

Türkiye'den İran'a yapılan ihracat 2016 yılında 4.96 milyar dolar ile zirve yaparken, bunda en önemli payı işlenmemiş altın ve mücevherat aldı. Bu iki kalemde Türkiye'nin ihracatı yaklaşık 1.7 milyar dolar oldu.

Türkiye'nin İran'a yaptığı ihracat içerisinde diğer önemli kalemler ise tekstil, motorlu taşıt aksamları, karayolu taşıtları, ağaçtan lif levhalar, içten yanmalı motorlar, halı, plastik levhalar, tütün, hijyenik havlular ve bebek bezleri.

Buna karşılık İran'dan en çok ithal ettiğimiz ürün, ambalaj sanayinde kullanılan etilen polimer. Bunun yanında bakır, çinko, alüminyumi propilen ve kimyasal gübre de en çok ithal edilen diğer ürünler arasında yer alıyor.

Her iki ülke arasındaki dış ticaret hacmine bakıldığında ise 2016 yılı hariç tutulursa İran'ın fazla veren taraf olduğu görülüyor. 2014 yılında İran'dan 9.83 milyar dolar ithalat yaparken, bu rakam 2015 yılında 6.1 milyar dolar, 2016 yılında ise 4.7 milyar dolar oldu. Ocak-Kasım dönemindeki ithalatımız ise 7 milyar dolar.

İRAN TEKSTİLCİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İran'ın hazır giyim pazarı açısından çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. İran'ın 1.3 milyar dolar ithalat yaptığını ve Türkiye'nin Çin'den sonra ikinci sırada yer aldığını kaydeden Tanrıverdi, 2016 yılında ihracatın 369 milyon dolara çıktığına dikkat çekti.

Ancak İran Hükümeti Mart 2017’de yayımladığı bir genelge ile ithal edilen hazır giyim ve konfeksiyon ürününün yüzde 20’sini İran’da üretme şartı getirdiğini kaydeden Tanrıverdi, "Haliyle bu koşul ihracatımıza olumsuz yansıdı. 2017’de ihracatımız yaklaşık yüzde 70 daralarak 120 milyon dolara geriledi. Doğrudan ihracatımızda gerileme olmakla birlikte yolcu beraberinde yapılan ticaret hesaba katıldığında İran sektörümüz için hala önemini koruyor" dedi.

Türkiye ile İran'ın son dönemde bölgede çok önemli konularda stratejik işbirliklerine imza attıklarını söyleyen Tanrıverdi, "İki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ticaretimize olumlu yansımalarını beklerken İran’ın istikrarsız bir ortama sürüklenmesinden üzgünüz. Can kayıplarını beraberinde getiren olayların bir an önce sone ermesini ve komşumuzun yeniden huzura kavuşmasını diliyorum" diye konuştu.

41 MARKANIN 200 MAĞAZASI VAR

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de İran'ın türk markaları için gittikçe büyüyen bir pazar olduğuna dikkat çekti. İran’da BMD üyesi 41 markanın 200 mağazası bulunduğunu ifade eden Öncel, "Aynı zamanda bu ülkede markalarımızın önemli yatırımları bulunuyor. Mağazalaşma haricinde İran ile toptan hazır giyim ve markalı ticaretimiz her geçen yıl önemli artış gösteriyor. Öte yandan, İran’dan ülkemizi ziyarete gelen turistler, perakende cirolarımıza çok olumlu katkı sağlıyorlar" dedi.

Öncel, şöyle devam etti:

"Yakın ilişkide olduğumuz komşumuzda iç barışın bozulması ve can kayıplarının yaşanması bizi de son derece üzüyor. İşin ticari boyutu bir tarafa, yüzyıllardır barış içinde yaşadığımız komşumuzdaki huzursuzluk bizi mutlu etmiyor. İran’da bir an önce huzur ve toplumsal uzlaşı ortamının oluşması ve komşumuzdaki sıkıntının sona ermesi en samimi dileğimiz."

KAYNAK: HABERTURK.COM.TR

Iranla ticaret hacmimiz cok daha olmali...sayfa 48
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 464748
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET