Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Türkiye İran İlişkileri
« önceki   123 ... 474849505152   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 48
Yakup

1 yıl önce - Sal 28 Ksm 2017, 12:11

Türkiye-İran 26. Karma Ekonomik Toplantısı Tahran'da yapıldı

Türkiye-İran 26. Karma Ekonomik Toplantısı Tahran'da yapıldı. Kapanış oturumunda konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, iki ülke arasında önemli kararlar alındığını belirtti.

Alıntı:
. Türkiye-İran 26. Karma Ekonomik Toplantısı (KEK), Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari'nin eş başkanlığında İran'ın başkenti Tahran'da yapıldı.

Zeybekçi, 26. KEK Toplantısı'nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, iki ülke arasında önemli kararlar alındığını belirtti.

Türkiye ve İran'ın güçlü ekonomik yapıya sahip olduğunu kaydeden Zeybekçi, iki ülke arasında oluşacak nihai serbest ticaret anlaşmasının dünyaya örnek olması gerektiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Türkiye ve İran arasında yüzlerce ortak şirketin kurulmasını umut ettiklerini ve bunun iki kardeş ülke arasında oluşacak yeni ticari anlayışla mümkün olabileceğini vurguladı.

Tahran'da düzenlenen 26. KEK Toplantısı'nda, iki ülke arasında teknik hizmet ve mühendislik alanlarında yıllık 10 milyar dolar ticaret hacminin hedeflendiği bir anlaşmanın imzalandığı belirtiliyor.

Türkiye, İran ve Katar arasında ticari malların taşımacılığı ve transit geçişi kolaylaştıran anlaşma, Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İran Maden, Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani tarafından imzalandı.

İran’ın başkenti Tahran’da, Türkiye, İran ve Katar arasında imzalanan anlaşma, deniz ve kara taşımacılığında sağlayacağı kolaylığın yanında üç ülke arasındaki ticari ilişkilerin genişlemesine de zemin hazırlayacağı belirtildi.

Anlaşma gereği İran, Türkiye ve Katar arasında transit geçişi sağlayan ülke olacak.

Üç ülke arasında ortak çalışma grubunun da oluşacağı öngörülen anlaşmada, yılda üç değerlendirme toplantısı yapılması kararlaştırıldı.

KAYNAK: TRT.NET.TR

Iran ile ticari hacmimiz en az 40 milyar dolar olmali.. Iran komsumuz ve nüfuslari 80 milyonu geciyor..!!

Bati, adamlara ucak mucak satiyor, biz ayakkabi satabiliyoruz...


Yakup

1 yıl önce - Pzr 03 Arl 2017, 21:58

Son dakika... İran'dan 100 milyar dolarlık davet!

İran Petrol Bakan Danışmanı Amir Talebian, enerji alanında planlanan 100 milyar dolarlık 6 önemli proje yatırımı için Türk özel sektörünü davet etti. ABD ve BM ambargosundan dolayı Türkiye’nin bu projeler için öne çıktığına dikkat çeken İran Petrol Bakan Danışmanı Talebian, “100 milyar dolarlık yatırımda Türkiye ile birlikte hareket etmemizin bölgesel ve küresel anlamda etki doğuracağına inanıyoruz” dedi.Alıntı:
. İstanbul’da gerçekleşen uluslararası enerji konferansında biraraya gelen uzmanlar, Türkiye ve İran’ın önemli bir işbirliğinin arifesinde olduğuna dikkat çekti.

Dünyanın İran’a uyguladığı ambargonun kaldırılmasından sonra yapılan ilk uluslararası konferansı Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi, Tahran Üniversitesi Enerji Yönetimi ve Planlama Araştırma Enstitüsü ile İran Sanayi ve Ticaret Odası eğitim Enstitüsü tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

Yeni Şafak'tan Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre; Türkiye-Rusya-İran birlikteliğinin yanı sıra, özellikle enerji ekonomisinde stratejik hale gelen Türkiye-İran birlikteliği açısından önemli bir adım olan 1. RIE Uluslararası Konferans’ında “İran’a Yatırım Yapmak” ve “Altın Enerji Kapısı” konuları görüşüldü. Konferansa; Eski İran Enerji Bakanı Hamid Chitchian ve İran enerji ve yatırım şirketlerinin CEO’larının yanı sıra, İngiltere ve İsviçre’den de konuşmacılar katıldı.

100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMA DAVET

İran Petrol Bakan Danışmanı Amir Talebian, ABD ve BM ambargosundan dolayı enerji alanında planlanan 100 milyar dolarlık 6 önemli proje yatırım için Türk özel sektörünü davet etti. Talebian, “Petrol ve doğalgaz sektöründe 6 öncelikli proje belirledik. Bunun için 100 milyar dolarlık yatırım ihtiyacı bulunuyor. Türkiye hem tarihten gelen ilişkileri hem de son dönemde kurulan yüksek diyalog kapsamında İran’ın en büyük destekçilerinden biri. 100 milyar dolarlık yatırımda Türkiye ile birlikte hareket etmelerinin bölgesel ve küresel anlamda etkiler doğuracağına inanıyoruz” dedi.

İRAN DOĞALGAZI TÜRKİYE ÜZERİNDEN TAŞINABİLİR

Tahran Üniversitesi Enerji Planlama Enstitüsü Başkanı Seyed Hossein Iranmanesh ise konferansta şu değerlendirmede bulundu: “İran doğalgazının Türkiye’den geçecek boru hatları üzerinden Avrupa pazarlarına sunulmasını da masadaki seçeneklerden biridir.

‘TÜRKİYE KAYNAKSIZ AMA ANAHTAR ÜLKE’

Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Direktörü ve Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu konferansta katılımcıların enerji alanında Türkiye-İran ilişkilerine yönelik izlenimlerini Yeni Şafak’a değerlendirdi. İran’daki enerji projelerinin önemine dikkat çeken Kumbaroğlu, “Türkiye; doğal kaynakları olmamasına rağmen hem doğal kaynak sahibi ülkelere hem de bu kaynağı talep eden ülkelere çok yakın. İran’da kaynak var ancak pazarları bulunmuyor. Bu durum çok güzel bir işbirliğini beraberinde getireceğine ilişkin İranlı yetkililerin inancı tam” dedi.

UCUZ DOĞALGAZ KARŞILIĞI ELEKTRİK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayı hatırlatan Kumbaroğlu, Şunları kaydetti: “Sayın Bakan Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine trafo kurulmasından bahsetti. Bu gerçekleşirse, İran ile çift taraflı enerji akışını sağlayabiliriz. İran’dan doğalgazı ucuz alıp, elektriğe dönüştürüp satabiliriz. Herkes İran ile ticaret için çırpınıyor. Bizim diğerlerinden farkımız tarihi dokumuzun da İran ile uyum içerisinde olması. İran ile yüksek ticaret hacmimiz 2012’den sonra düşüşe geçmiş. Bu konferans ile bu ticaret hacmini arttırmak istiyoruz.”

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Iran ile ticari alanimiz cok daha güclü olmali...


Yakup

1 yıl önce - Çrş 03 Oca 2018, 23:57

Türk işadamları İran'daki olaylardan endişeli

Türkiye'nin en önemli ticari partnerlerinden biri olan İran'da yaşanan olaylar son dönemde tüm dünyanın gündeminde. İran ile iş yapan Türk işadamları da yaşanan durumdan üzgün ve endişe duyuyor.Alıntı:
. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi "İki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ticaretimize olumlu yansımalarını beklerken İran’ın istikrarsız bir ortama sürüklenmesinden üzgünüz" derken, BMD Başkanı Sinan Öncel de 41 markanın 200 mağazasının bulunduğu İran’da bir an önce huzur ve toplumsal uzlaşı ortamının oluşması ve sıkıntının sona ermesinin en samimi dileği olduğunu belirtti.

İşadamları bir an önce toplumsal uzlaşının sağlanmasını istiyor.

YÜKSELEN İHRACAT BU YIL DÜŞTÜ

İran Türkiye için son derece önemli bir ticari ortak. 2014 yılında 3.9 milyar dolarlık ihracat yaptığımız İran'a 2015 ve 2016'da da sırasıyla 3.66 milyar dolar ve 4.96 milyar dolarlık ihracat yaptık. İran bu miktar ile Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 9'uncu ülke konumunda.

2017 yılında ise ihracat rakamlarında ciddi bir gerileme göze çarpıyor. Ocak-Kasım döneminde yaptığımız ihracat 2.89 milyar dolarda kalırken, yılın tamamında 3 milyar doları biraz da olsa geçmesi bekleniyor. İran'ın Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı 2016 yılında yüzde 3.5'e çıkarken, 2017'de yüzde 2 civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.


NE SATIYORUZ NE ALIYORUZ?

Türkiye'den İran'a yapılan ihracat 2016 yılında 4.96 milyar dolar ile zirve yaparken, bunda en önemli payı işlenmemiş altın ve mücevherat aldı. Bu iki kalemde Türkiye'nin ihracatı yaklaşık 1.7 milyar dolar oldu.

Türkiye'nin İran'a yaptığı ihracat içerisinde diğer önemli kalemler ise tekstil, motorlu taşıt aksamları, karayolu taşıtları, ağaçtan lif levhalar, içten yanmalı motorlar, halı, plastik levhalar, tütün, hijyenik havlular ve bebek bezleri.

Buna karşılık İran'dan en çok ithal ettiğimiz ürün, ambalaj sanayinde kullanılan etilen polimer. Bunun yanında bakır, çinko, alüminyumi propilen ve kimyasal gübre de en çok ithal edilen diğer ürünler arasında yer alıyor.

Her iki ülke arasındaki dış ticaret hacmine bakıldığında ise 2016 yılı hariç tutulursa İran'ın fazla veren taraf olduğu görülüyor. 2014 yılında İran'dan 9.83 milyar dolar ithalat yaparken, bu rakam 2015 yılında 6.1 milyar dolar, 2016 yılında ise 4.7 milyar dolar oldu. Ocak-Kasım dönemindeki ithalatımız ise 7 milyar dolar.

İRAN TEKSTİLCİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İran'ın hazır giyim pazarı açısından çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. İran'ın 1.3 milyar dolar ithalat yaptığını ve Türkiye'nin Çin'den sonra ikinci sırada yer aldığını kaydeden Tanrıverdi, 2016 yılında ihracatın 369 milyon dolara çıktığına dikkat çekti.

Ancak İran Hükümeti Mart 2017’de yayımladığı bir genelge ile ithal edilen hazır giyim ve konfeksiyon ürününün yüzde 20’sini İran’da üretme şartı getirdiğini kaydeden Tanrıverdi, "Haliyle bu koşul ihracatımıza olumsuz yansıdı. 2017’de ihracatımız yaklaşık yüzde 70 daralarak 120 milyon dolara geriledi. Doğrudan ihracatımızda gerileme olmakla birlikte yolcu beraberinde yapılan ticaret hesaba katıldığında İran sektörümüz için hala önemini koruyor" dedi.

Türkiye ile İran'ın son dönemde bölgede çok önemli konularda stratejik işbirliklerine imza attıklarını söyleyen Tanrıverdi, "İki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmanın ticaretimize olumlu yansımalarını beklerken İran’ın istikrarsız bir ortama sürüklenmesinden üzgünüz. Can kayıplarını beraberinde getiren olayların bir an önce sone ermesini ve komşumuzun yeniden huzura kavuşmasını diliyorum" diye konuştu.

41 MARKANIN 200 MAĞAZASI VAR

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel de İran'ın türk markaları için gittikçe büyüyen bir pazar olduğuna dikkat çekti. İran’da BMD üyesi 41 markanın 200 mağazası bulunduğunu ifade eden Öncel, "Aynı zamanda bu ülkede markalarımızın önemli yatırımları bulunuyor. Mağazalaşma haricinde İran ile toptan hazır giyim ve markalı ticaretimiz her geçen yıl önemli artış gösteriyor. Öte yandan, İran’dan ülkemizi ziyarete gelen turistler, perakende cirolarımıza çok olumlu katkı sağlıyorlar" dedi.

Öncel, şöyle devam etti:

"Yakın ilişkide olduğumuz komşumuzda iç barışın bozulması ve can kayıplarının yaşanması bizi de son derece üzüyor. İşin ticari boyutu bir tarafa, yüzyıllardır barış içinde yaşadığımız komşumuzdaki huzursuzluk bizi mutlu etmiyor. İran’da bir an önce huzur ve toplumsal uzlaşı ortamının oluşması ve komşumuzdaki sıkıntının sona ermesi en samimi dileğimiz."

KAYNAK: HABERTURK.COM.TR

Iranla ticaret hacmimiz cok daha olmali...Yakup

10 ay önce - Prş 15 Mar 2018, 18:34

İran, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'na bağlanmak istiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İran'ın, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattına bağlanmak istediğini söyledi.


Alıntı:
. 6. Küresel Bakü Forumu ve Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan-İran Dışişleri Bakanları Dörtlü Toplantısı'na katılmak için Bakü'de olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve İran olarak ilk kez dörtlü toplantı yaptıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, bunun, Azerbaycan ve Türkiye'nin bölgede oynadığı rolün göstergesi olduğunu belirtti.

İran da demiryoluna bağlanmak istiyor

Toplantıda geleceğe dair bir yol haritası imzalayacaklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Yol haritamız, altyapı projeleri, ulaşım, enerji, ekonomi, ticaret, gümrük gibi konuları içeriyor. İleriki süreçte 4 ülke bu konuda ortak adımlar atacaktır. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu açıldı. Şimdi İran da bu demiryoluna bağlanmak istiyor" dedi.


Dışişleri Bakanı, 6. Küresel Bakü Forumu’nu da değerlendirerek, dünyada ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, İslam düşmanlığının, hoşgörüsüzlüğün arttığı bir ortamda buradan tüm dünyaya güçlü mesajlar çıkacağını vurguladı.

Çavuşoğlu, "Farklılıklarımız zenginliklerimizdir. Tıpkı Azerbaycan'da ve Türkiye'de olduğu gibi birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz ve birbirimize saygı duymalıyız. Farklı inançlarda, etnik gruplarda olabiliriz fakat birbirimizin düşmanı değiliz" dedi.

KAYNAK: TRT.NET.TR


Güzel bir gelisme...

Hayirlisi olsun.. Insallah güzel seyler cikar...


Yakup

10 ay önce - Cum 16 Mar 2018, 18:04

İranlı turistler Nevruz tatili için Ağrı'ya gelmeye başladı

Ağrı Valisi Süleyman Elban, Nevruz bayramı tatilini değerlendirmek için Türkiye'ye gelen İranlı turistleri Gürbulak Sınır Kapısı’nda çiçeklerle karşıladı.

Alıntı:
. Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban, Doğubayazıt Gürbulak Sınır Kapısı’nda İranlı turistler için sınırda düzenlenen karşılama törenine katıldı. Vali Elban, turistleri çiçeklerle karşılayıp çikolata ikram ederek Nevruz bayramlarını kutladı. Burada konuşma yapan Vali Elban, İran’da Nevruz bayramı tatilinin başladığını belirterek günlük tatilde yoğun turist girişi beklediklerini söyledi.

Elban, "Geçen yıl 9 bin civarı araç ülkemize gelmiş, bu sene 10 bin üzerinde aracın ülkemize gelmesini bekliyoruz. Hem sınır mülki idare amirliğimiz hem de Gümrük Bölge Müdürlüğümüz ve burada çalışan personelimiz geçişlerin daha hızlı ve daha sorunsuz yapılabilmesi için tedbirlerini aldılar. Valilik olarak bu alanda yaklaşık olarak 1,5 kilometrelik yolu araçla gelemeyen misafirlerimiz yürüyerek geçiyorlardı. Misafirlerimiz için ücretsiz 2 adet ücretsiz servis hizmeti sunuyoruz. Şehrimizde tüm taraflarla bir araya gelerek, gelen misafirlerimizin konaklamaları, alışveriş yapmaları ve dinlenmeleri için bulacakları zamanda daha rahat daha huzurlu bir tatil geçirmelerini sağlamak adına her türlü tedbirleri aldık. İş yeri sahiplerimizi, kamu görevlilerimizi ve tüm halkımızı uyardık. Onlar da çok heyecanlı bir şekilde İranlı misafirlerimizin Ağrı’ya gelmelerini bekliyorlar. Yine Valilik olarak 15 gün önce 4 araçla hem Urumiye hem de Tebriz'e karşılıklı taşıma servisleri başlattık. Araçlar doluya yakın karşılıklı gidip geliyorlar. Biz komşu olduğumuz, yan yana olduğumuz, kültürümüz, inancımız ve birçok ortak değerimiz olan İran ile çok yakın iş birliği içinde olmayı daha sık görüşmeyi, onların Ülkemize daha sık gelmesini ve bizim insanımızın da İran’a gitmesini arzu ediyoruz" dedi.

Vali Elban konuşmalarının ardından Gürbulak Sınır Kapısı Sınır Mülki İdare Amirliğini ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Gelsinler...


avares_
10 ay önce - Cum 16 Mar 2018, 22:17

Alıntı:
İranlı turistler Nevruz tatili için Ağrı'ya gelmeye başladı

Turkiyede Nevruz ne duzeyde kutlaniyor? Bunu sormamin sebebi İran Nevruzu en şahşahalı geciren ulkelerden biri. Oyle kutlamalari birakip Agriya neden gelmisler acaba? Bildigim kadariyla Turkiyede Nevruz devlet seviyesinde kutlanmiyor. Ama kutlansa iyi olur. Cunku Azerbaycan Nevruzu devlet seviyesinde kutluyor ve reami tatil oluyor. Nevruz icin Azerbaycana Rusya, İran, İrak ve arap ulkelerinden cok sayda turist geliyor. Turkiye turizm olarak gelismis bir ulke boyle kutlamalarla turist sayini cok daha artira bilirmahmut11
10 ay önce - Cum 16 Mar 2018, 22:51

Türkiye, İran'dan daha özgür çünkü.

Yakup

10 ay önce - Sal 20 Mar 2018, 15:32

İranlı turistler Van'a akın etti

İran'da 13 günlük nevruz tatilini fırsat bilen turistler adeta Van'a akın etti, otellerde doluluk oranı yüzde 90'a ulaştı.

Alıntı:


Iran'daki 13 günlük nevruz tatilini Türkiye'de değerlendirmek isteyen çok sayıda turist adeta Van'a akın etti. Nevruz tatilini fırsat bilen çok sayıda İranlı turist, ülkeleriyle en uzun sınıra sahip Van'a akın etti. Tatil için Türkiye'ye karayoluyla gelen turistler, Van'ın Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı'ndan ülkeye giriş yaptı. Van'daki alışveriş festivaline denk gelen nevruz tatili, Farsça duyurularla ürünlerini tanıtan esnafın da yüzünü güldürdü. Yaptıkları alışverişle kente canlılık kazandıran İranlı turistler, eğlence mekanlarında da gönüllerince eğleniyor. İranlı turistler; Van’ı çok sevdiğini, bu nedenle nevruz tatillerini Van’da geçirdiklerini ifade ettiler. Alışveriş ve eğlenmek amacıyla Van’a geldiklerini de dile getiren İranlı turistler, daha sonra Antalya ve İstanbul’u da gezeceklerini söyledi. İranlı turistlerin gelmesiyle birlikte bir süre öncesine kadar yüzde 10 kapasiteyle çalışan otellerde ise doluluk oranı yüzde 90'a yükseldi

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Vandaki esnaflar kazanki o bölgeler kalkinsin...


Yakup

9 ay önce - Sal 17 Nis 2018, 11:36

İran ile Türkiye arasında ilk para takası gerçekleşti

İran hükümetine bağlı haber ajansı IRNA, İran ile Türkiye arasındaki ilk para takasının (döviz swap) dün gerçekleştiğini duyurdu. Böylece iki ülkenin para birimleri, ilk defa ABD doları veya euro gibi üçüncü bir rezerv para birimine ihtiyaç duymadan takas edildi.


Alıntı:


BBC Türkçe’nin haberine göre; İran riyali ve Türk lirası son dönemde büyük değer kayıpları yaşamıştı. IRNA’ya konuşan İran Merkez Bankası’nın halkla ilişkiler yetkilileri, bu hamleyle birlikte iki ülke arasındaki ticaretin ve bankacılık işlemlerinin kolaylaşacağını, döviz kuru riskinin ise azalacağını belirtti.

İki ülkenin ticarette kendi para birimlerini kullanmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim 2017’deki İran ziyaretinde de gündeme gelmiş, ülkeler para takası anlaşması imzalamıştı.

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMIŞTI

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Tahran’da düzenlediği basın toplantısında “Merkez Bankalarımızın riyasetinde, finans sektörlerine bir hareketlilik getirme kararı aldık. Yerli parayla alışveriş yapma sürecini hayata geçirme kararını verdik” demişti.

Ocak 2018’de Türkiye ve İran’ın merkez bankası vekillerinin bir araya gelmesinden sonra İran basınına konuşan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Irakçi, para takasının kısa sürede yürürlüğe girmesini beklediklerini söylemişti.

DÖVİZ SWAP (TAKAS) İŞLEMİ NEDİR?

Tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli, iki farklı döviz tutarını; işlemin yapıldığı tarihte takas ettikleri/değiştirdikleri, işlemin vade tarihinde ilgili para birimlerini anlaştıkları oran ve şartlarda geri takas ettikleri işlem. Döviz Swap işlemleri yapıldığı gün itibariyle tarafları, ilgili işlem tarihi ve vade için bağlayıcı bir anlaşma niteliği taşıyor. Nakit akışı vade başında ve vadede gerçekleşiyor.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR


Ne kadar sürecek bu hamle bakip görecegiz---


Yakup

7 ay önce - Çrş 30 May 2018, 15:42

Türkiye ham petrolün yarısını İran'dan alıyor

Türkiye'nin ham petrol ithalatında komşu ülke İran'ın payı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 50,3'e yükseldi. Ocak-mart döneminde ham petrol ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,5 azalarak 4 milyon 128 bin tona geriledi.

Alıntı:


Türkiye'nin ham petrol ithalatında komşu ülke İran'ın payı, yılın ilk çeyreğinde yüzde 50,3'e yükseldi.

AA muhabirinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin toplam petrol ithalatı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 azalarak 8 milyon 444 bin tona geriledi.

Bu dönemde toplam petrol ithalatının yaklaşık yüzde 90'ını oluşturan iki ana kalemden biri olan ham petrol ithalatı azalırken, motorin ithalatı arttı.


Ocak-mart döneminde ham petrol ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,5 azalarak 4 milyon 128 bin ton oldu. Bu dönemde motorin ithalatı ise yüzde 24,3 yükselerek 3 milyon 177 bin tona çıktı. Toplam petrol ithalatının kalan bölümünü fuel oil, havacılık ve denizcilik yakıtları oluşturdu.

Ocak-mart döneminde en fazla motorin ithalatının yapıldığı ülkeler sırasıyla Rusya, Hindistan, Yunanistan, İsrail ve Bulgaristan oldu.

Bu dönemde motorin ithalatının yüzde 40,1'i Rusya, yüzde 29,2'si Hindistan, yüzde 12,9'u Yunanistan, yüzde 6'sı İsrail ve yüzde 3,1'i de Bulgaristan'dan gerçekleştirildi. Geriye kalan yaklaşık yüzde 9'luk bölüm ise İtalya, Romanya ve İsveç'ten ithal edildi.

Irak petrolünde yüzde 79,5'lik azalış

Türkiye yılın ilk çeyreğinde en çok İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Irak ve Rusya'dan ham petrol aldı. Söz konusu dönemde Türkiye'nin ham petrol ithalatında İran'ın payı, 2 milyon 77 bin tonla yüzde 50,3'e yükseldi.

Bu ülkeler arasında Kuveyt, Suudi Arabistan ve Rusya'dan geçen yılın ilk çeyreğine göre benzer miktarda ham petrol ithal edilirken, Irak'tan ithal edilen ham petrolde önemli düşüş yaşandı.

Irak'tan ithal edilen ham petrol miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79,5 düşüşle 427 bin tonda kaldı.

KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Petrola ve dogalgaza disa bagimli olmasi kötü bir sey.

Hele ki Irana bagli olmamiz hic iyi degil..

Defalarca dedigim gibi..

Disa bagimligimizi AZALTMAMIZ LAZIM..!!

YERLI ENERJI, YENILENEBILIR ENERJI....!sayfa 48
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 474849505152   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET