Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Kepenek Meydanı (15 Temmuz Şehitler meydanı)
« önceki   123 ... 515253 ... 717273   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 52
ihsan gulbilge
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 21:27

Ömer kardeş haklısın ama sadece proje yarışmasıyla bitmediğini ,Kızılırmak köprüsü ve otobüsler konusunda gördük. Bir de aynısını uygulamak lazım
Bana da çok hoş gelmedi ama kötü de durmuyor gibi ,ben meydanda su olmasını ve akşamları onun ışıklarla renklendirilmesini seviyorum tarihi meydana uygun olur mu ? Zor açıkçası.Bakalim tam bitince belki daha da güzel gözükür

kkemal58
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 21:34

Umarım kent meydanı dahilindeki diğer meydanlara bir bütünlük olacak sekilde planlanmıştır ve yine umarım şu çirkin belediye binası bir an önce ordan kaldırılır.

sebasteia
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 21:36

Alıntı:
Bu yapılan proje bence vasatı geçemedi. Farklı bir şeyler yapılmalıydı. Zemine mermer döşeyip üstüne üç- dört tane bank koymak şeklinde olmamalıydı.

o kadar çok eksik ve yapılacak iş var ki, yazmaktan bıkıp usandım.

- tarihi merkezi çevreleyen binalar, diğer konu başlıklarında bir çok arkadaşımızın paylaştığı üzere klasik taş cephe mimarisi ile ya yeniden dizayn edilmeli, ya da en iyisi yeni baştan ve iki-üç katı geçmeyecek şekilde yapılmalı.

- şehir merkezinde meydanların açılması güzel ancak, bu meydanlar içerisine, daha önce bu meydanda bulunan ve anıtsal değer taşıyan birkaç eser yeniden inşa edilmeli. aksi halde şehir merkezi mermer çölüne dönecek!

- yapılan ve yapılacak olan meydan ve tarihi eser çevresi/restoresi vb düzenlemelerin birbiriyle uyumlu ve konuşuyor olması lazım. hepsi bir bütünün birbirini tamamlayan parçaları olmalı.

- tarihi şehir merkezi dizayn edilirken modern çağ dizaynı olan döşeme, süsleme vb durumlardan olabildiğince kaçınılmalı. nihayetinde tarihi şehir merkezinin değeri, adı üstünde tarihi olmasında ve aslına uygun olduğu ölçüde kıymetli. aksi halde camdan, aluminyumdan veya altından kaplama meydanlar yapsan hiç bir anlamı yok.

- yeşil ve ağaç konusunda yine atılan bir adım yok. şu resimlere bakıyorum da o kadar az yeşil alan var ki! muhtemelen ufacık yeşil alana üç beş tane ağaç dikilip bırakılır. kanaatimde, ana meydanı çevreleyen diğer meydanlarda daha fazla ağaçlandırma yapılabilir.

- tarihi kent meydanı ve kale bölgesinin birleştirilmesi gerektiği yukarıdaki fotolarda ayan beyan ortada. umarım bu konuda da adım atılır.

- son olarak yukarıdaki bir fotoğrafa kısmen gözüken ali ağa camii 15 temmuz meydanı ile bütünleşik hale getirilmeli. kızılay kan merkezi binası dandik bir bina. hemen yıkılıp bu güzel tarihi camimiz ve haziresindeki tarihi mezarlarla birlikte meydana dahil olmalı.

talha58
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 22:01

Fotoğrafa şöyle ilk bakışta hemen Aliağa Camii gözüme çarptı. Onu da sebasteia arkadaşımız yazmış.
İkinci mesele de çatı konusu. Madem tarihi meydan düzenlemesi yapılacak. Çatılardaki sac uygulamalarının da şöyle bir incelenmesi lazım.

Fatih C1
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 22:23

Tarihi dokuya uygun bina yapacağız diye abuk subuk şeyler yapıyoruz. Halbuki önümüzde çok güzel örnekler var.
örneğin ziyabey kütüphanesi ve vakıflar bölge müdürlüğü binası

(+)

Meydan çevresinin buna benzer binalar ile çevrili olduğunu düşünün. Bizim bugün yeni yeni akıl ettiğimiz yüksek tavanlı giriş kat ve büyük dükkanları ecdat 100 yıl önce düşünmüş. Tam da ticaretin en yoğun olduğu istasyon caddesi ve meydan çevresinin ihtiyacı olan şey. Hem estetik hem ticari olarak uygun.

Sanırım çarşıda ilk defa eski spor salonu yerine böyle dükkanları olan bir bina yapılıyor.

Atalarımız acaba düşünememiş mi dükkanlara binalara koca koca tabelalar koymayı? Onun yerine dikkatli bakılmadığı takdirde farkedilmeyen bina bütünlüğünü bozmayan ufak bir kitabe koymuşlar bak şunların yaptığına yav

sayfa 52
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 515253 ... 717273   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler