Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas'a Şeker Fabrikası İstiyoruz
« önceki   123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 11
veysel döker
3 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 11:41

Ankara Etimesgutta bulunan fabrika koku nedeni ile şikayet konusu. Size verelim uygun bir fiyata

Ömer Mete
3 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 12:49

Biz kokusuna razıyız. Yeter ki açsınlar.

Burç

3 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 12:56

Bu çağda şeker fabrikası nedir yahu.
Kaldı ki üretilen pancar komşu şehirdeki fabrikada işlenirse ne oluyor? Sanki Yunanistan'a gitmiş gibi hisseden insanları anlamak zor. Fabrikada topu topu 100 kişi mi çalışır nedir bilemem ama şehire hiç de birşey kazandırmaz.

Misafir 841

3 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 13:19

Arkadaş doğru söylemiş şeker fabrikası nedir yahu.memleketteki şeker fabrikaları tek tek zarar ediyor.Ufkunuzu geniş tütün daha teknoloji ağırlıklı getirisi yüksek yatırımların peşinde koşan.Elinizde Tudemsaş gibi bir nimet var. Seker fabrikası için harcadığınız çabayı Tudemsaşin daha teknolojik,daha verimli,daha modern olması için cabalayin. Bugün metro,tramvay vagonların Bursa imal ediyor Oysa sizde hazır tesis vardı niye elinizi çabuk tutun siz yapmadiniz?

sebasteia
3 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 13:27

Sanayi devrimini yuz yil geriden takip ettigimiz icin “seker fabrikasi istiyoruz” basligi cok populer, maalesef!

Bakin dunya neyi uretmenin telasinda:

Sevgili dostlar, Mercedes uretiminin bile, katma deger piramidinin en altinda kaldigi bir dunyada yasiyoruz. Su tabloya bakin, bir de onlarca yildir pesinden kostugunuz talebe bir bakin, mukayese edin!

Uretilmesin demiyorum, seker pancari da uretilsin, ama teknoloji caginda birakin uc bes ciftci bu isin pesinde kossun. Siz bu memleketin akli basinda cocuklari, yukaridaki listede bulunan ve en yuksek katma degeri kazandiracak urunleri uretmenin telasinda olun.

Misafir 605

3 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 13:46

Bildiğiniz gibi Şeker Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu kapatıldı. Kurum şeker pancarı ekim kotalarının yanısıra mısırdan üretilen nişasta bazlı şeker kotalarını belirliyor ve kontrol ediyordu. Şimdi yetkileri Bakanlığa geçti. Bakanlığın nbş kotasının uygulanmasının kontrolünü gevşek tutması ve gıda sanayiinde nbş kullanımının artması bekleniyor. Yani şeker pancarı talebinin artmayacağı ve yeni şeker fabrikasına ihtiyaç olmayacağı düşünülüyor. Şeker Kurumu da Cargill'i kolluyordu ama şimdi meydanı boş bulacak.

4everSivas

2 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:52

Yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi hususunda hemfikiriz. Lakin yürümeyi bilmeden koşmaya çalışmaktan öte değil. Sivas'ta halihazırda ağır sanayi ve nanotek alt yapısına sahip ve üretim yapan bir firma mevcut değilken bu tür düşünceleri askıya alıp önceliğimiz yapılabilecek işleri kovalamak olmalı. Şeker fabrikasını önemsenmeyecek boyutta değerlendiren arkadaşları da anlamış değilim. Memleketimde bacası tüten her fabrikaya ihtiyacımız var. Hele de ham madde noktasında sıkıntı yaşanmayacak olan " Şeker ". Bir kaç mesaj öncesinde forumdaşlarımızdan bahsedenler olmuş, şeker fabrikası aynı zamanda bir çok sanayi kolunu etrafında toplayabilecek potansiyele sahiptir.
Kıssadan hisse; biz önce yürümeyi öğrenelim koşmak sonraki iş.
Saygılarımla...

veysel döker
2 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:56

aynı fikirdeyim. Sanayileşelim ancak tarımı da terk etmeyelim. Pancar ve şeker önemli ürünlerimiz, mikroçip yapmamızın önünde de engel değil. İkisi de olsun

MUAMMER TÜRK
2 hafta önce - Çrş 03 Oca 2018, 21:37

Ya ben anlatmakta zorlanıyorum yada bazı arkadaşlar maalesef ya gerçekten anlamıyor yada anlamak istemiyor,öncelikle şeker fabrikası hikayesi son 5 10 yılın gündemi değil,20yıllık hikayede değil,1983 yılından beri sivas gündeminde olan,ogünden bugüne kadar kurulmuş yada iktidara gelen partilerin sivas halkına havuç olarak sunduğu hikayedir,yani enaz 33 yıllık hikayedir ,Türkçe olarak birdaha izah ediyorum,şeker fabrikası sadece şeker fabrikasından ibaret olan,şehire hiçbir katkısı olmayan fabrika olan 100-150 kişinin çalıştığı fabrika değildir,içinde şeker olan aklınıza gelebilecek hertürlü gıdaların hammaddesidir ,pancar yapraklarının küspe olması,özellikle büyük baş hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar için ,bulunmaz nimettir,sadece fabrika olmayıp sivas köylüsünün ürettiği pancar yapraklarının hayvancılıkla uğraşanlara zahmet etmeden ulaşabilecekleri yem bitkisidir,yani sivasda ölmüş HAYVANCILIK belkide hiç ölmemiş olacaktı,bugün kayserinin gelişiminde,konyanın gelişiminde,malatyanın gelişiminde şeker fabrikasnın hiçbir etkisi yok diyebilecek varmı?bugün elbistanın,turhalın,sorgunun gelişmiş ilçeler olmasında şeker fabrikasının hiçbir etkisi yoktur diyebilecek kimvar merak ediyorum,burç bey yazmışki, bu zamanda şeker fabrikası istemek nedemek yahu filan,komşu ,illerde işlenmesinin sivasa ne zararı var sanki yunanistanın şehrimi oralar filan diye,açıklıyımbende,eğer pancarı Sivaslı köylüler üretiyorsa,hemde kayseridende,erzincandanda ,malatyadanda daha fazla rekolteyle üretiyorsa,o pancar sivasda işlenmiyorsa ,ilçelere bile şeker fabrikası kurulupda sivasa kurulmuyorsa ,asıl abesle iştigal olan şey budur,haaa zararmı ediyor?diğer illerde edeceğine sivasda etsin zarar diye bir şey söz konusu değilzaten,elbetteki diğer şehirler yunan şehrideğilde,etrafındaki bütün illere şeker fabrikası kurulmuşda sivasa kurulmamışsaa ,sivasa yunan şehri muamelesi yapılmış olmuyormu?burç bey bilmez belki sivasda vagon fabrikası vardı ,götürdüler malatyaya adapazarına kayseriye taşıdılar,kime battı bu fabrika bilmiyorum,sivas yunan şehrimiydi,yakın tarihe gelelim,sivasdan dikim evi kaldırıldı,yaa bu askeri elbiseler sivasda dikilse nolur ,istanbulda dikilse nolur,sivas yunan kentimiydi?demir sivasdan çıkıyor başka yer yok,bitane entegre demirçelik fabrikası yapılmadı sivas yunan kentimiydi?kimseye deniz yarat,sivasa deniz getir,antalya yap demiyorum,ama sivasın hakkınıda sivasa versinler diyorum,çayın kahrını Rizeli çekiyorsa fabrikayı götürüp ağrıya yapmanın anlamı yok,demir sivasdan çıkıyorsa,demirle uzaktan yakından alakası olmayan karabüğe ,iskenderuna yapmanın anlamıda yokdeğilmi?neticede o demirin cevherini tren taşıyorsa,işlenmiş demiride tren taşıyabilir değilmi?bilmem nedemek istediğimi anlatabildimmi?nasılki etrafımızdaki iller yunan kenti değilse,sivasada Yahudi kenti muamelesi yapıılmasın hepsi bu.

Fatih C1
2 hafta önce - Prş 04 Oca 2018, 20:35

Alıntı:
Yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi hususunda hemfikiriz. Lakin yürümeyi bilmeden koşmaya çalışmaktan öte değil. Sivas'ta halihazırda ağır sanayi ve nanotek alt yapısına sahip ve üretim yapan bir firma mevcut değilken bu tür düşünceleri askıya alıp önceliğimiz yapılabilecek işleri kovalamak olmalı.

Sivas 'ta otomobil yedek parçası, yük vagonu, büro mobilyaları, gelişmiş sedye ve hasta yatağı, gelişmiş optik ürünler halihazırda üretiliyor. Aselsan in ankara dışında tek fabrikası sivas 'ta.

Sivaslı geçmişten gelen ezberleri artık bozmalı. Sivas 'ta mesela otomasyon sistemleri üzerine çalışan firmalar var yapmak isterseniz çok zor değil. Üniversitemizde birçok mühendislik dalında öğretim yapan fakülteler var. Kalifiye eleman bulmak da zor değil.

sayfa 11
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET