Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
orhan akıncı
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:07

Alıntı:
İslamiyet benim cebimdekini fakire dağıtmak yerine fakirlere akıl verseydi onlar da kazansalardı

Tabiki fakirden tutda, zengine,hastaya,yaşlıya,gence her kesimden herkese gerektiği gibi bilgi,akıl ve yol gösteriliyor. Tabii sizler anlamak istemediğiniz için ne dediğini anlamıyorsunuz.
Çalışmanın ibadetle eş değer olduğu, israfın haram olduğu,gereksiz şeylerden kaçınmamızı,zamanımızı değerli işlerle geçirmemizi, ilim bilim ve okumayı tavsiye ettiği binlerce örnek mevcuttur.

Ayrıca kuranı kerim hem 1500 yıl önce hemde kıyamet kopana kadar güncelliğini yitirmez. Zaman ne olursa olsun Kuran her zaman sana yol gösterir.
Tabiki samimi bir şekilde inanarak okursan doğru yolu bulursun yada kafandaki yanlışları düzeltebilirsin.

Birde şu var malın belirli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine vermek İman eden ve inanalar için geçerlidir.

onun dışındakilerin hesabı başka verilecektir.

Mete1965
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:09

yanlış bir uygulama,zekat dünyevi bir eyleme alet edilmemeli.ne kadar gizli kalması gereken şeyler varsa aleni yapılmak istenir oldu.gayrimüslim bir vatandaşın hukukunu da gözetmek gerek.adam müslüman değil ise,öte ki müslüman ve zekat veriyor diye ayırmak doğru olmaz.ibadet üzerinden vatandaş ayırmak olur bu da eşitlik ilkesine sığmaz.tasvip etmiyorum,diyanet bu işe girmek yerine cami cemaatlerini dert edinsin.imamların camilere uğradığı yok.

Mustafabey 01
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:22

Devlet te belli bir vergi düzenlemesi var zaten zengiler vergi ödememek için yapmadıkları dalavere yok,varsa tanıdığınız bir muasebeci varsa sorun ne dolaplar dönderiyorlar.
Diyanet bir şirketin ne kadar zekat vereceğini nasıl hesaplayacak,imamları uzman mali müşavirmi yapacak?Diyanet bu para işlerine fazla girmese daha iyi olur.Zekat malın kiridir,
Malı temizler ve Zekat fakirlerin hakkıdır ihtiyacı olanlara sadece onlara verilebilir.

Vergi bir vatandaşlık görevidir; zekat ise dini bir yükümlülüktür. Ayrıca zekat ile vergi; mükellefiyet, temel gaye, oran, miktar ve harcanacağı yerler (Tevbe, 9/60) bakımından birbirinden farklıdır. Bu itibarla, devlete ödenen vergiler zekat yerine geçmez. Zekatın ayrıca verilmesi gerekir (I. Uluslararası İslam Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi, Konya, 1997, 996; Karadavi, Fıkhu’z-Zekat, Beyrut 1393/1983, II, 1118).

Vergi kaçırmak caiz değildir. Vergi kaçıran, kaçırdığı verginin miktarı kadar sorumludur. İslam'da vergi vardır. Zekat, öşür, sadaka gibi ibadet niteliği bulunan vergiler yalnızca Müslümanlardan alınırken; cizye ve haraç gibi vergiler gayri müslimlerden alınır. Bunun dışında devlet, ihtiyaç duyduğu dönemlerde çeşitli adlarla örfi vergiler de koyup toplamıştır. Ancak bunlar farklı yerlere sarf edilmiştir. Vergi oranları ise genel olarak % 2,5 ile %10 arasında değişmektedir.

Zekat mali bir ibadet olup, Hz Peygamber (asm) döneminde devlet eliyle toplanmış ve Kur'an-ı Kerim'de belirlenen sekiz sınıfa dağıtılmıştır. (Tevbe, 9/60, 103) Günümüzde ise zekat, devlet eliyle toplanmamakta; devletin topladığı vergiler de Kur'an-ı Kerim'de zikredilen sekiz sınıfa değil, kamu hizmetlerine harcanmaktadır. Bu nedenle, bugün artık devlete verilen vergiler zekat yerine geçmeyeceği gibi, bunların zekata mahsup edilmesi de söz konusu olmaz.

Toplum yararı ve devlet işlerinin yürütülmesi için fertlere yüklenen mali yükümlülüklere "vergi" denir. Devletler sağlık, eğitim, güvenlik ve benzeri kamu hizmetlerinin masraflarını vatandaşlar arsında adil bir şekilde paylaştırarak vergi yoluyla karşılamaya ve bu hizmetleri yürütmeye çalışırlar. Yukarıdan anlaşılacağı üzere zekat ve vergiler bir kısım yönden benzerlik arzetse de harcama yerleri farklı olduğundan kişi "Vergi ödüyorum, bu sebeple zekat ödememe gerek yoktur." diyemez. Vergi ödemekle zekat sorumluluğundan kurtulamaz. Vergi vermek, vatandaşlık görevidir. Vergisini vermeyen veya vergi kaçırmak için yanlış beyanda bulunan kimseler kanunen sorumlu oldukları gibi dinen de sorumludurlar.

ahmetsever
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:30

Alıntı:
İslamın Şartları:

1- Kelime-i Şehadet getirmek

2- Namaz kılmak

3- Oruç tutmak

4- Zekat vermek

5- Hacca gitmek

İslamın şartı 5'tir, bu şartların gizli yerine getirilmesi gerekir diye kural yoktur, zekat'ta gizli veya açıktan verilebilir. Tarihe bakıldığında zekat toplama kurumları kurulmuş, zekat toplama memurları vasıtası ile zekat toplandığı ve bu kurumlar vasıtasıyla da ihtiyaç sahiplerine dağıtıldığı dönemler olmuştu.
Yani zekat illa gizli dağıtılacak diye bir dini şart yok.
Dinen gizli dağıtılması istenen sadaka/yardımdır.

Gerçek'ten Diyanet'in böyle bir önerisi var mı? varsa gerekçesi nedir? öğrenmek lazım.

Ancak, devletin devletin yatırım yapması, personel maaşlarını ödemesi için vergi toplamaya ihtiyacı var, zekat vergiden düşülür mü? düşülmesi gerekir mi?

Cemoli D18
6 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 20:57

Alıntı:
1400 yıl önce gelen güncelliğini yitiren emirler mi

Hangi emir güncelliğini yitirdi açıklar mısın?
Misal ilk ayet OKU der.
Ömür yettikçe okuyacağız inşallah.

Muneccim
6 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 07:31

Dinen farz olan zekati verecegiz daha sonra parasini devlete vermemiz gereken vergiden duserek farzi devlete yaptiracagiz oyle mi?

Resmi gorevler icin belirli kilometre ustunde yol gidenlere de hacı unvani verilsin madem.

Eger ki vergi devletin hakkiysa devletin hakkini vermeyerek zekat vermis oluruz, boyle bir durumda devletin hakki yenmis olur. Vergi devletin hakki degilse de vergilerin komple kaldirilmasi gerekir. Velhasil dinen ve mantiken bence uygun degildir.

Şükrü Güllüoğlu
6 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 07:36

Vergi kazanılan para üzerindendir. Zekat servet üzerindendir. Bu ikisinin karıştırılması çok yanlış bir durum. Tamamen farklı şeyler. Diyanet bu kafa karışıklığına tuz biber ekmemeli.

Cemil TAN
6 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 14:27

Devletin vergi alması bir nevi ticaret ya da zorunluluktur.
Zekat ise ibadettir.
Bence bu iki kavram kesinlikle birbirinden ayrı tutulmalıdır.
Benim verdiğim zekat kesinlikle beni ilgilendirir.
Devletin bu işin içinde olmasını istemem.
Bıraksın ibadetim bana kalsın.

Misafir e94

6 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 14:32

Diyanetin bu parlak önerisine ve mantığına karşı, aynı mantıkla benim önerim ; Vergi veren zekat vermesin.....

emrecirik
6 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 14:33

Bence Diyanet işine baksın, ortalığa sürekli birşeyler atıp saygınlığını kaybetmesin.

sayfa 5
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET