Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyanet Isleri - Laiklik
« önceki   123 ... 222324252627   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 23
fatih413
9 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 18:43

Eğer etimilojiye gireceksek ilk Müslümanlar, Resulullah'a ne hazreti ne peygamberimiz nede sallallahu aleyhi ve sellem demiştirler. Sahabi daima ya Rasulallah demiştir. Övgü olarak "anam babam sana feda olsun" demiştir ama hazreti asla dememiştir.

Burda Resulallah'a sapık diyenlere sesini çıkarmayanlar hazreti demedik diye eleştirmişler. Resulallah zamanında kisralara, imparatorlara kabile liderlerine hazreti denirdi ama resullere, nebilere hazreti denmezdi.

Sırf birileri Resulullah'a sapık demesin diye siyeri çarpıtarak ateistleri veya münafıkları alıkoyabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Resulullah, Aişe ile evlendiğinde 15 yaşında veya daha küçüktü.

Ebu Bekir kızı Aişe'yi bir müşriğin kızıyla nişanlayınca Resulullah, Ebu Bekir'in müşriklerle hısım olmasını engellemek için bu nişanı bozdurmuş kendi nişanlanmıştır. Nişan bozmak Arap örfünde hakaret olduğu için Ebu Bekir neden daha önce istemediniz diye tavır yapmıştır. Yani Resulullah, Aişe'nin ikinci nişanlısıydı. Nişanlılık süresi 2-3 yıl sürünce Ebu Bekir nişanlılık süresinin çok uzatıldığı gerekçesiyle tavır koymus ve bir an önce nikah kıyılmasını istemiştir. Fakat nikah kıyıldığı halde zifafa yani gerdeğe girmemistirler. Nikahtan bir kaç yıl sonra zifafa girdikleri rivayet edilir.

Eğer bu nikah olmasaydı Ebu Bekir ilk Halife olmayacaktı, belki de İslam bu kadar genişlemeyecekti. Ebu Bekir zamanında Müslümanlar hem irtidat isyanlarını bastırmış hem de zamanın iki süper gücü Sasani ve Bizans imparatorluğunu yenmiştir. Hemde sadece üç yılda.

Allah (cc); Resulallah'tan, eşi Aişe'den ve kayınpederi Ebu Bekir'den razı olsun.


bahadır 0302

9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 08:06

Diyanet İşleri yine eleştiri yağmuru altında... Konu bu defa kız çocuklarının evlilik yaşı... Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Diyanet’in resmi web sitesinde buluğ çağına giren kız çocuğunun evlenebileceği kaydediliyor. Bir başka yerde de “bulûğ” tanımlanırken, kızların 9, erkeklerin ise 12 yaşına basmaları halinde bulûğa erdikleri belirtiliyor. Bu kayıtlar yan yana getirilince 9 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir anlamı ortaya çıkıyor.
Diyanet’in bu ve benzeri mesajları yaşadığımız çağa uymuyor.
Medeni Kanun’da kız ve erkeğin evlenme yaşı asgari 17’dir...
Ne mi yapmalı? Diyanet internet sitesine kocaman bir yazı koymalı.
Ve orada:
“Kurumumuz vatandaşların merak ettiği konuları İslami açından yorumlar. Ancak vatandaşlar günlük yaşamda bizim yorumlarımıza göre değil Medeni Kanun ve diğer mevcut yasalara göre hareket etmek zorundadır” demeli...
Kısaca Diyanet İşleri “devlet içinde devlet” veya “devlet üstünde devlet” gibi hareket etmekten vazgeçmeli.
Böyle yaparak hem kendini, hem inançları tartışma içine sokuyor.
Devletin yasalarına göre hareket eden vatandaşları günahkâr durumuna itiyor.
Bu tavrını sürdürdükçe tartışma odağı olmaktan kurtulamayacak.


Kubilay1
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:00

diyanet işleri denen kurum yalnızca dini bilgiler öğretiler ile ilgili bilgiler vermelidir. Konusu hukuka medeni ve sosyal hayata giripte başka bir mevzuatla çatışma yaratacak alanlardan kaçınmalıdır. Kimse unutmamalıdır burası ne mısır ne suriye ne de ırak.. Burası cumhuriyetle yönetilen bir ülke ayrıca insan hakları konusunda Avrupa insan hakları komisyonuna üye bir ülke. Bu ülkede herkes inandığı dinini ve gereklerini dilediği gibi özgürce kimseye karışmadan engellemeden yerine getirebilmelidir. Ancak o zaman muassır medeniyete ulaşabilirizAli clarkkent
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:07

Alıntı:
diyanet işleri denen kurum yalnızca dini bilgiler öğretiler ile ilgili bilgiler vermelidir. Konusu hukuka medeni ve sosyal hayata giripte başka bir mevzuatla çatışma yaratacak alanlardan kaçınmalıdır. Kimse unutmamalıdır burası ne mısır ne suriye ne de ırak.. Burası cumhuriyetle yönetilen bir ülke ayrıca insan hakları konusunda Avrupa insan hakları komisyonuna üye bir ülke. Bu ülkede herkes inandığı dinini ve gereklerini dilediği gibi özgürce kimseye karışmadan engellemeden yerine getirebilmelidir. Ancak o zaman muassır medeniyete ulaşabiliriz


Laiklikle yönetilen bir ülkede diyanete gerek yok zaten. Laiklikle yönetilen bir ülkede diyanet ve benzeri kurumlar sadece görüntüden ibarettir. Toplama işlemindeki 0 rakamı gibidir. Sizin savunduğunuz fikre göre diyanet sosyal hayata müdahale etmesin. Bu konularda görüş bildirmesin. Fetva vermesin. Sadece namaz kılmak sevap, kılmamak günah desin. Olayı bitirsin.

İslam dini sadece namaz, oruç, zekat ve hacdan ibaret değildir. İslam dini insanların mutluluk ve refah içinde yaşamaları için sosyal hayata da müdahale eder. Etmek zorundadır.


Muallim Akif
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 10:08

Down sendromu falan diye ilkokul 3ncü sınıf seviyesinde çarpıtmalar yapmayın. Tartışılan şey sübyancılık. TCK 103 ve 104'te de sübyancılıkla ilgili düzenleme yapılmış, cinsel olgunluk yaşı da belirtilmiş. Bu tür eğilimleriniz varsa gidip bir psikiyatrdan yardım almanızı tavsiye ederim. Çoluk çocuktan uzak durun.

MuratGezgin61
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 11:18

Bulüğ çağının olabilecek en alt yaş sınırıyla ilgili İslam'ın asıl kaynaklarında bir yaş ibaresi bulunmamakta, çünkü bu, çevresel koşullara ve kalıtıma göre değişebilen biyolojik bir olay.

9-12 yaş görüşü ise evlilik amacıyla değil; genel anlamda çeşitli hukuki işlemlerle ilgili ihtiyaçtan kaynaklanan bir çabayla ortaya konulmaya çalışılmış muhtemel alt sınırlar: sorumluluk, ehliyet vb. gibi. Günümüz hukukunda da buna benzer yaş sınıflandırmaları bulunmakta.

Evlilik konusunda, gerek erkek olsun gerekse de kız olsun bulüğ çağına girmek değil, bulüğ çağını tamamlamış yani fiziksel anlamda yeterli olgunluğa erişmiş olmak ön şart olmakla birlikte yeterli de değildir, ayrıca rüştünü ispatlamış olmalı yani aklen de evlilik olgunluğuna erişmiş olması gerekir. Bununda sabit yaşı olmaz. Kişisel farklılıklar gösterir bir durumdur.

Nisa Suresi 6. ayette: "Evlilik çağına gelinceye kadar yetimleri deneyin. Eğer onlar da akılca bir olgunlaşma görürseniz hemen mallarını kendilerine verin..." buyurulmakta.

Özetle; hem bedenen ve hem de aklen yeterli olgunluğa erişmiş olmak gerekir. Kimisi 17-18 yaşında kimisi ise ancak 25 yaşında bu olgunluğa erişebilir.ali alimi012
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 11:30

başlığı açan fetöcü nerdeyse. açmış kaçmış. diyanet olmasa şu anda avrupadan beterdik.
avrupada amerikada kliseler var. kimse bişey demiyor. havalanlanında bile dini toplantılar yahılıyor herkesin gözü önünde. burda ibadet olmaz diyen bir ateist bile yok. siz güya müslümansınız ama herşeye karşısınız.


Harun kesin
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 12:36

Ben birsey demiyorum

En son Harun kesin tarafından Prş 04 Oca 2018, 13:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


akin87
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 12:38

Müslümanlarin kizlari Müslümanlarla evlenir.
Bosuna heveslenme derim ...


katiliyorum. Ama buna en cok laik kekolar üzelecek. Neden mi?
Cünkü Ateistin namazini bile kildiran Diyanet gidecek, Hakki beyan edecek camii ve mescitler olacak.
Sonra Dine söven, Islami istemeyen kekoklar da gidip leslerini Kiliseden kaldiracak mecburen ...
Birde isin komik tarafi ... Islam'i camilere hapsetmek icin kurduklari Diyaneti begenmez oldular ...


En son akin87 tarafından Prş 04 Oca 2018, 12:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Harun kesin
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 12:44

Sizin gibi muslumanlar tanimadiklari insanlara musluman degil diyebiliyorsa, bu hukum veriyorlarsa evet.. Sizin dininizden degilimsayfa 23
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 222324252627   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET