Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 23
yasin99
9 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 18:25
Cazibe merkezi programı sonuçları hakkında yeni bilgi


80 milyarlık “süper teşvikli” yatırım bu ay açıklanacak!

Kamuoyunda “süper teşvik” olarak adlandırılan Proje Bazlı Destek sistemi kapsamında 80 milyar TL’ye yakın yatırım tutarı olan projeler bu ay açıklanacak.

ANKARA – Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, kamuoyunda “süper teşvik” olarak adlandırılan Proje Bazlı Destek sistemi kapsamında 80 milyar TL’ye yakın yatırım tutarı olan projelerin Ocak ayı içinde düzenlenecek bir törenle açıklanacağını duyurdu.

Bakan Zeybekçi, Cazibe Merkezleri programı kapsamında da Bakanlar Kurulu kararlarını hazırladıklarını, 6. bölge teşviklerine ilave bazı teşviklerle 23 ildeki yatırım teşviklerinin bu kapsamda değerlendirileceğini duyurdu.

Nihat Zeybekçi, TİM tarafından düzenlenen 2017 ihracat verilerinin paylaşıldığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, proje bazlı destek sistemi kapsamındaki yatırım onaylarını tamamladıklarını belirterek, “2017 sonuna yetiştirmeye çalıştık ama olmadı. 2018 Ocak ayı içinde bir toplantı ile açıklayacağız. 80 milyar TL’ye yakın bir yatırım tutarı var” dedi.

Cazibe merkezleri
Öteyandan, KHK ile Kalkınma Bakanlığı’ndan alınarak Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuna verilen doğu ve güneydoğu bölgesindeki 23 ilde özel teşvik uygulaması yönündeki “Cazibe Merkezleri” programında da ilerleme sağlandı. Bakan Nihat Zeybekçi, bu program kapsamında 6. bölge teşvik sistemine ilave bir-iki yeni teşvik unsuru uygulanacağını, bu yönde bir karar taslağını Bakanlar Kurulu’na sunduklarını açıkladı.

Ocak ayı içerisinde açıklama yapılacak.

kaynak : dunya.com

KRAL456
8 ay önce - Prş 25 Oca 2018, 17:01

Merakla Beklenen Cazibe Merkezi Programının Ayrıntıları Belli Oldu


Elazığ’da büyük bir heyecan uyandıran Cazibe Merkezi programı kapsamındaki yatırımlara verilecek desteklere ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar kapsamında Elazığ’da 5 milyon Türk Lirası tutarında asgari sabit yatırım şartı aranacak.
23 şehri kapsayan Cazibe Merkezi programı geçtiğimiz süreç içerisinde açıklanmış ve Elazığ’da bu program içerisinde yer almıştır.

Az gelişmiş bölgelerde istihdam, üretim ve ihracatın artırılmasına yönelik yatırımların desteklenmesine ilişkin usul ve esaslara dair Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karar, Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki 23 ilde özel sektör tarafından gerçekleştirilecek imalat sanayi ile çağrı ve veri merkezi yatırım desteklerini kapsıyor.

Desteklenmesine karar verilen yatırımlar, komite tarafından uygun bulunması halinde, enerji desteği ile 6'ncı bölge imkanlarından yararlanacak.


ELAZIĞ’DA 5 MİLYON TL YATIRIM ŞARTI ARANACAK

Karar kapsamında desteklenecek imalat sanayi yatırımları için;

a) Tunceli, Bayburt, Ardahan, Gümüşhane, Iğdır, Erzincan illerinde 2 milyon Türk Lirası;

b) Hakkari, Bingöl, Kars, Siirt, Bitlis, Muş, Şırnak illerinde 4 milyon Türk Lirası;

c) Ağrı, Batman, Elazığ, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Mardin, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa illerinde ise 5 milyon Türk Lirası tutarında asgari sabit yatırım şartı aranacak.

Çağrı merkezi yatırımlarının asgari 200 kişilik istihdam sağlaması; veri merkezi yatırımlarının ise asgari 5 bin metrekare beyaz alan ihtiva etmesi gerekecek.10 MİLYON TÜRK LİRAYA KADAR DESTEK

Komite tarafından desteklenmesi uygun görülen yeni yatırımlardan enerji desteği ihtiva edenlerin, sabit yatırım tutarının yüzde 25'ini aşmamak üzere aylık elektrik giderlerinin azami yüzde 30'u üç yıl süreyle işletme bazında 10 milyon Türk Lirasına kadar bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Enerji desteği ödemeleri, illerde valilik bünyesinde oluşturulacak komisyonun değerlendirmesi sonucunda hazırlanan bilgi ve belgelere istinaden üçer aylık dönemler halinde yapılacak.BAKANLIĞA MÜRACAAT EDİLECEK

Bu karar kapsamındaki desteklerden yararlanmak için, Bakanlığa müracaat edilecek. Bakanlıkça ön değerlendirmesi yapılan yatırım projeleri dönemler itibarıyla Komitenin değerlendirilmesine sunulur. Komite tarafından bu karar kapsamında desteklenmesi uygun görülen projeler için yatırım teşvik belgesi düzenlenecek. Bu kapsamda desteklenmesi uygun görülmeyen projeler ise talep edilmesi halinde yürürlükteki yatırımlarda devlet yardımları hakkında karar kapsamında değerlendirilecek.Cazibe Merkezi kapsamındaki iller

1.Adıyaman

2. Ağrı

3. Ardahan

4. Batman

5. Bayburt

6. Bingöl

7. Bitlis

8. Diyarbakır

9. Elazığ

10. Erzincan

11. Erzurum

12. Gümüşhane

13. Hakkari

14. Iğdır

15. Kars

16. Malatya

17. Mardin

18. Muş

19. Siirt

20. Şanlıurfa

21. Şırnak

22. Tunceli

23. Van

Elazig sonhaber
İkinci bir Haber


Cazibe Merkezi Programı revize edildi

2017 yılında yayınlanan ve iş dünyasının yoğun ilgisini gören Cazibe Merkezleri Programı yeniden revize edilerek 24 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile işletmelere enerji desteği sağlanırken, yatırımların OSB içinde olması şartı bulunmuyor.

Cazibe Merkezi Programı revize edildiGüncel
Cazibe Merkezleri Programını değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan yaptığı değerlendirmede, “2017 yılı başında ilan edilen ve iş dünyasını heyecanlandıran Cazibe Merkezleri Programı yeniden revize edilmiştir. İlk yayımlandığı dönemde fabrika binası, makine teçhizat alımı ve işletme sermayesi desteğinin verileceği ilan edilen programa ilimizden yoğun ilgi olmuş ve 300’ün üzerinde başvuru yapılmıştı. Ancak yaklaşık bir yıllık aranın ardından program yeniden revize edilmiş ve daha önce açıklanan fabrika binası yapımı, makine alımı ve işletme sermayesi desteği yerine enerji desteği verileceği ve tüm yatırımların il ve yatırım yeri ayrımı olmaksızın 6. bölge teşviklerinden istifade edeceği açıklanmıştır. Resmi Gazete’de yayınlanan kanunun bir iki hafta içerisinde yayınlanacak yönetmelik ile birlikte uygulama adımları da netlik kazanacaktır. Program kapsamında yapılan yeni düzenleme ile ilimizin de içinde bulunduğu 10 ilde asgari yatırım tutarı şartı 5 milyon olarak belirlenmiştir. Bu tutara arsa, bina ve makine teçhizat dahil olup, imalat sanayi, çağrı merkezi ile veri merkezi yatırımları desteklenecektir. Programa başvurular Ekonomi Bakanlığı üzerinden yapılacak olup, değerlendirme Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak komisyon marifetiyle yapılacaktır” dedi.

BU YATIRIMLARDA OSB ŞARTI YOK

Başkan Alan değerlendirmesinde, “Cazibe Merkezleri programı ile hedef daha büyük ölçekli, ihracat ve yenilikçi projeleri hayata geçirmek ve ülkemizin ithalat mecburiyeti olan ürünleri yerelde üretimini teşvik etmektir. Bu noktada hammaddenin bulunduğu ve yüksek potansiyel ihtiva eden bir yatırım, bu program ile 6. bölge desteklerinden istifade edilmek suretiyle yatırıma dönüşebilecektir. Bu yatırım ilin herhangi bir noktası ya da ilçeler de olabilecektir. Ayrıca mevcut yatırımcıların da kapasite büyütmesi ve teşvik belgesi alması durumunda bu desteklerden istifade etmesine imkân sağlanmıştır. Dolayısı ile Teşvik Yasası ile Cazibe Merkezleri Programı birbirlerini tamamlayan iki önemli destek unsuru olarak yatırımcıların hizmetine sunulmuştur. Yatırımcı asgari yatırım tutarını dikkate alarak ve yatırım yerini tercih ederek bu iki mekanizmadan birine artık başvurmak suretiyle her halükarda teşviklerden 6. bölge desteklerinden istifade etme imkânına kavuşmuştur. Oda olarak vermiş olduğumuz büyük mücadelenin ardından elde edilen bu kazanımların iyi değerlendirilmesi temennisiyle, ilimize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. (Bülten)

Elazig firat

Cazibe merkezinin en onemli kazanimi 6.bolge tesviginden sadece osb degil,tum Elazigin faydalanmasi.Hayirli olsun.


KEMALİYE 23
8 ay önce - Prş 25 Oca 2018, 20:47

Çok büyük bir gelişme oldu şükürler olsunsayfa 23
« önceki   123 ... 212223
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET