Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli - Haberler Ve Sohbet
« önceki   123 ... 656667 ... 727374   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
kilitli
sayfa 66
NİCOMEDİA 4141
1 yıl önce - Çrş 03 Oca 2018, 17:25

İlhan Bayram “Trafik sorununu rayla çözeceğiz.

Bugün gazetemize bir ziyarette bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram dediki;
“Biz bütün proje çalışmalarımızın ağırlıklı bölümünü ulaşıma verdik. Kent merkezindeki trafiği rahatlatmak için ne gerekirse yapacağız. Tramvayı her yere ulaştıracağız. İlk etapta Şehir stadına, Şehir hastanesine, Çayırköy üstünden Üniversiteye, Derince’ye kadar uzatacağız. Bu sene D-100 Karayolu üstü şantiyeye dönecek.Köprülerde ve yollarda yeni düzenlemeler yapacağız. Toplu taşımayı gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra Salim Dervişoğlu Caddesi’ne kaydıracağız. Proje kapsamında Salim Dervişoğlu Caddesi üzerinde yapılacak olan düzenlemeler ile mevcutta 2 şerit çalışmakta olan İstanbul yönü ilave ek şerit açılacak ve 3 şerit İstanbul yönüne devam edecek. Salim Dervişoğlu Caddesi Ankara yönü ise güneye kaydırılarak 2 şerit sürekliliği sağlanacak. Adalet Köprülü Kavşağı’nın kollarıyla kesişim noktalarında da yapılan düzenlemeler ile sinyalize kavşaklardan trafik akışı yapılacak.” Biz İbrahim Karaosmanoğlu’nun sağ kolu olan İlhan Bayram’ı Kocaeli’yi Ulaşımda hak ettiği yere taşıyacak kararlılıkta gördük.
Alıntı:
Nurettin kolaylının yazısı


Misafir 936

1 yıl önce - Prş 04 Oca 2018, 18:34

Karaosmanoğlu ve 2018 yılı projeleri

Galip Ataman

05 Ocak 2018 tarihli yazısı

2018 yılının ilk söyleşisini Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu ile yaptım.

Sanırım Sayın Başkan da ilk kez “Bizim Yaka Gazetesine”konuştu.

2018’in ilk mesai yılında dinlenmiş görünüyordu, gözlerinin içi gülüyordu, keyifliydi ve her zamanki gibi şıktı.

Bir saate yakın sohbetimizde kamuoyunun ilk kez duyacağı açıklamalarda bulundu.

Yıllar öncesine gittik, 30 yıllık dostluğumuza sığdırdığımız anıları tazeledik.

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmetle andık, Sezer hocanın kulaklarını çınlattık.

Kocaeli’nde görev yapan bürokratları başarılı çalışmalarıyla hatırladık.

Yeni yılın ilk gününde 2017’yi değerlendirmesini istediğimde sevgili başkanın cevabı, “Başarılı bir yıl geçirdik” oldu.

2004 yılından buyana 15 yıldır Başkanlık koltuğunda oturan İbrahim Karasosmanoğlu, girdiği her seçimi kazandı, partisinin üstünde oy aldı.

Her seçimde aday gösterilmesinde AK Parti kurucusu, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşı olmasının etkisi vardı.

Başka?

2004’ten buyana Kocaeli’ne kazandırdıkları, başarılı çalışmaları, dürüstlüğü, herkese dokunması, kapısını herkese açması, çocukların ve kadınların eğitimini ön planda tutması.

Kocaeli’nin başta yeni kurulan büyükşehirler olmak üzere farkındalık yaratan projelerinin örnek alınması.

En önemlisi de dostluğu, emeği, vefayı hiç unutmaması.

IMG-20180102-WA0015

2017’in Kocaeli açısından başarılı geçtiğini söyleyen İbrahim Başkan 2018’in ilk gününde gelecekle ilgili projelerini anlatırken çayından bir yudum aldı, arkasına yaslandı, dersine iyi çalışmış öğrenci, özgüveni yüksek siyasetçi gibi anlatmaya başladı.

“Hocam, Mart ayında başkanlıkta 14 yılı bitirip 15. Yıla başlayacağım. 2019 seçimlerine giderken bana güvenen, inanan genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hiç yanlış yapmadım, ihanet etmedim. Bana oy vererek 3 dönem başkan seçen Kocaelili hemşerilerimi yalnız bırakmadım, her zaman yanlarında oldum. Alt yapıdan üst yapıya, çevreden eğitime, spordan sağlığa her alanda hayata geçirdiğimiz projelerle Kocaeli’nde farkındalık yarattık” dedi.

Anlatırken o kadar mütevaziydi ki ağzından önceki dönemle, muhalefetin bugünkü yöneticileri, hatta parti içi zaman zaman yaşanan sıkıntılar ile ilgili tek kelime duymadım.

Belli ki Başkan Karaosmanoğlu her ortam ve platformda rakiplerini eleştirme, parti içi konuları ulu orta kamuoyu önünde tartışma ve koltuk hırsını çoktan aşmış.

Kamuoyunu bölme, ayrıştırma, ötekileştirme yerine sorumluluğunu üstlendiği kentte birlik, beraberlik, kardeşlik ilkesini benimsemiş.

Kendisini “milletin efendisi değil hizmetkarı” olmayaveKocaeli’ne 7/24 hizmet etmeye adamış.

TRAMVAY VE METRO

Sayın Başkan 2017’de yaptıklarından çok her biri ayrı ayrı manşet olacak 2018 projelerini anlatırken ilk sırayı “tramvay ve metro” aldı.

Tramvay projesini TBMM’ye taşıyarak, traji komik eleştirilerle kamuoyunda bilgi kirliliği yaratanlara inat konforlu, güvenli, seri, ucuz tramvay projesini hayata geçiren Başkan Karaosmanoğlu ilk sıraya alarak övünmekte hani haksız da değildi.

Tramvay projesi yıllardır Kocaeli’nin ve her seçim döneminde tüm siyasi parti adaylarının gündeminde olmasına rağmen hayata geçirilememişti.

Başkan Karaosmanoğlu seçim meydanlarında verdiği “2017’de tramvaya bineceğiz” sözünü tuttu.

17 Haziran 2017 tarihinde vatman koltuğuna oturaraktramvaylı günlere merhaba dedi.

Tramvayın kısa sürede büyük ilgi gördüğünü ve doğru proje olduğunu anlatırken,“Tramvay, geç kalmış bir proje olsa da büyük ilgi gördü, olumlu geri dönüşler aldım. Günlük 15-16 bin yolcu hedeflerken bugün 30 bine yakın yolcunun seyahat etmesi doğru bir proje olduğunu gösteriyor” dedi.

Ve 2018’in ilk müjdesi “Otogar-Sekapark arası çalışan tramvay güzergahını okullar bölgesi olarak bilinen Acıbadem hastanesi karşısına kadar uzatacağımızı daha önce açıklamıştık. Çalışmalar, ihale hazırlıkları sürüyor. Arkadaşlarımız bugünlerde tramvay güzergahını Alikahya’ya kadar uzatacak proje üzerinde çalışıyor” diyerek ilk bomba haberi patlattı.

Sizin anlayacağınız; tramvay güzergahı Batıda okulların bulunduğu Plajyoluna, Doğuda da inşaatı devam eden stadyum Alikahya’ya ve şehir hastanesinin hizmet vereceği Doğukışla’ya kadar uzayacak.

Başkana teşekkür etmeye hazırlanırken Gebze ve OSB’ler bölgesi ile Gebze Marmaray bağlantılı Köseköy’e kadar uzanacak “metro projelerini” anlatmaya başladı.

İki ayrı metro projesinden Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği 15 kilomtre uzunluğunda 12 istasyondan oluşan proje bittiğinde Darıca, Gebze, OSB’ler bölgesinde trafik ve ulaşımı rahatlayacak.

Fabrikalarda çalışan işçiler lastik tekerleki servis araçları yerine metroyu kullanacak.

İzmit, Darıca ve OSB’lerden İstanbul’a gidecekler ile İstanbul’dan OSB’lere gelecekler Gebze’den istedikleri yere konforlu, güvenli, seri Marmaray ile ucuz seyahat edecekler.

Bir diğer metro projesi hükümet desteği olmadan hayata geçirilmesi imkansız “Gebze-Köseköy Metrosu”.

Yaklaşık 50 kilometre uzunluğunda planlanan metroya hükümet Ankara, İstanbul ve Antalya metrolarında olduğu gibi üstlenirse “Hedefimiz 2023’te metro ile seyahat etmek” diyen Başkan Karaosmanoğlu’nun hayali ve dileği gerçekleşmiş olacak.KEV’DE SÜRPRİZ KARAR

İbrahim Başkan bana göre 2017 ve 2018’in en büyük bombasını yeni yılın ilk günü “Bizim Yaka Gazetesi”ne yaparak patlattı.

KEV arsası üzerine konut yapmak isteyenleri ters köşe yatıran, KEV tesislerini elden geçirerek gençler başta olmak üzere halka açma kararı alan Karaosmanoğlu bir süredir KEV arsası üzerinden yapılan tartışmalara nokta koyarken ezberleri de bozdu.

Haberi dün “KEV Arazisi imara açılmayacak, üzerinde konut yapılmayacak” başlığı ile kamuoyu ile manşetten paylaştım.

Sevgili Başkan, “Hocam, Kocaelispor’un kurumlara olan borçlarını ödemesi için verdiğimiz sözleri tuttuk. KEV’in ihaleye çıkardığı arsayı 15 milyon 100 bin liraya satın aldık. Parasını peşin verdiğimiz arsaya bizim dışımızda bu kadar yüksek rakam vermezdi, vermedi de” dedi.

Başkan Karaosmanoğlu, KEV tesislerinin bulunduğu arsayı imara açmak, üzerinde konut yapmak fikrinden vazgeçerek son yılların en çok alkışlanacak, takdir edilecek kararını aldığı için teşekkürü de takdiri de fazlası ile hak etti.

Yüksek katlı binalar yaparak “rant” iddialarında bulunanlar, bölgenin siluetini bozacağını söyleyenler belli ki İbrahim başkanı tanımıyorlarmış, “rantçı” başkanlarla karıştırmışlar.TABLET YERİNE KODLAMA

Başkan Karaosmanoğlu’nun desteklediği eğitim projeleri arasında 219 bin 6. sınıf öğrencisine dağıttığı “tablet”,41 bin 853 öğrenciye eğitim veren “bilgi evleri”,mucitler ve yeni Bill Gateslerin yetişeceği “bilim merkezi” dikkat çekiyor.

İbrahim Başkan o sohbette yeni bir bilgiyi paylaştı, “8 yıldır 6. Sınıf öğrencilerine verdiğimiz ücretsiz tablet bilgisayar dağıtımını durduracağız. Yerine çocukların programlama becerilerini eğlenceli bir ortamda geliştirmelerini hedefleyen, yaratıcılıklarını arttıran ve onlara yenilikçi düşünme fırsatı sunan kodlama eğitimi vereceğiz” dedi.

Sizin anlayacağınız; İbrahim Başkan 6. Sınıf öğrencilerine son kez 24 Kasım 2017 Öğretmenler Gününde tablet dağıtmıştı.

2018’de tablet yok ama anaokullarından liselere kadar eğitimleri farklı olmak üzere “kodlama eğitimi” vermek için atölye açacaklar, merkez kuracaklar.

Milli eğitim müdürlüğü ile ortaklaşa yapılacak proje kapsamında yaklaşık 350 bin öğrenci yararlandırılacak.

Başkan Karaosmanoğlu, çocukların erken yaştan itibaren programlamayı öğrenmesini sağlayan, ücretsiz bir oyun geliştirme aracı olarak belirlenen “kodlama eğitimine” Büyükşehir Belediyesi olarak ilk etapta İzmit ve Gebze’de birer “kodlama eğitim merkezi” kuracaklarını söyledi.

Eğitimlerde anaokulların tamamı ile bilgi evlerine öncelik verilecek.

Özetle; Kocaeli, Başkan Karaosmanoğlu’nun desteği ile öğrencilerin deneyimleyerek öğrendiği, teknoloji, bilgi ve fikirleri paylaşarak üretim yaptığı yeni nesil atölye alanlarının ve merkezlerin olduğu bir şehir olacak.

STADYUMUEFA EURO 2024’E ADAY

Yazımın başında; Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile yeni yılın ilk gününde yaptığımız söyleşinin dolu dolu olduğunu yazmıştım.

Başkanın verdiği bir başka müjde, Kocaeli’nin UEFA tarafından düzenlenen EURO 2024’e ev sahipliği yapmak için girişimde bulunduğu.

İbrahim Başkan, “EURO 2024’e talibiz. Oldukça mesafe aldık. Türkiye ve Almanya son ikiye kalırken Türkiye’nin şansı daha yüksek. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 17 Ekim 2017 tarihli toplantısında aldığı karara göre belirlenen iller ve stadyumlar arasında Kocaeli ve inşaatı bitme aşamasına gelen Alikahya’daki stadyum da var” dedi.

TFF, Kocaeli’nin de bulunduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasını 27 Nisan 2018’de UEFA'ya teslim edecek. UEFA Yönetim Kurulu EURO 2024'e ev sahipliği yapacak ülkeyi Eylül 2018’de açıklayacak.

Dileğim ve dualarım UEFA EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasının ülkemizde düzenlenmesi ve Kocaeli’nin ev sahipliği yapması.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nu dinlerken, Vali Hüseyin Aksoy’un açıklamasını okuyunca 2011 yılında yaşananları hatırladım.

120 ülkeden gelecek 8 bin sporcu, 4 bin görevli ve medya mensubuna ev sahipliği yapacak Kocaeli’nin “Üniversite Olimpiyatına” adaylığı kabul edilmesine rağmen 20 milyon Euro yatırmadığımız için olimpiyatların 19-30 Ağustos 2017 tarihlerinde Vietnam başkenti Taipei’de yapıldığını düşündüm.

2017 Dünya Üniversite Yaz Oyunları Kocaeli’nde yapılmış olsaydı çok şey değişecekti.

Kocaeli 20 milyon Euro için ayağına kadar gelen imkanı kaçırırken 2005 Dünya Üniversite Yaz Oyunları İzmir’de, 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları

Erzurum’da yapılmıştı.

İnşallah 2011’deki talihsizlikleri yaşamaz, UEFA EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasını ülkemizde düzenlenir, Kocaeli de ev sahipliği yapar.***************ALLAH CUMHURBAŞKANIMIZI

BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİNBaşkan Karaosmanoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığını ve bağlılığını bildiğimden 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “696 sayılı KHK’nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir” açıklamasını sordum.

AK Parti kurucularından olan İbrahim Başkanın ilk sözü, “Sayın Abdullah Gül’ün twitter üzerinden yaptığı açıklamayı doğru bulmuyorum. Sayın Gül, Cumhurbaşkanımızı telefonla arayıp endişelerini anlatabilirdi. Randevu alıp kamuoyunda tartışmalara neden olan açıklamasını yüz yüze konuşabilirdi” oldu.

Ve ekledi, “Bizim partide bu tür konular kamuoyu önünde konuşulmaz ve tartışılmaz. Hele hele Bakanlık, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapan Abdullah Gül beye hiç yakışmadı. Partililere örnek kişilerin daha dikkatli olması ve konuşması gerekir” dedi.

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Allah başımızdan eksik etmesin” derken samimiydi, 11. Cumhurbaşkanı Gül’e öfkeli olduğunu söylemedi ama tavrın şık olmadığını söylemeye çalıştı.

cumhurbaşkanı-erdoğanADAYIM DEMEDİ AMA

Sayın başkan ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çok tartışılan ve tepoki alan açıklaması dışında siyaset konuşmadık.

Ama İbrahim Karaosmanoğlu’nu bulmuşken 2019’da aday olup olmayacağını sordum.

15 yıllık birikimin ve hayata geçirdiği projelerin rahatlığıyla bakın ne dedi, “Hocam, hiçbir göreve talip olmadım ama üstlendiğim her görevi başarı ile yürüttüm. Sayın Cumhurbaşkanımız dahil herkesin takdirini, övgüsünü, beğenisini aldım. Daha bir yıldan fazla zaman var. Aday olacakmış gibi ilk günkü heyecanla çalışıyoruz. Devam derlerse devam ederiz, tamam derlerse teşekkür ederiz. Birikimlerimizi, deneyimlerimizi genç arkadaşlarla paylaşırız.”

Ankara, İstanbul, Bursa, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanları “metal yorgunu” oldukları gerekçesiyle istifa ettirilirken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı başarılı çalışmaları ve hizmetleri nedeniyle ödüllendiriliyor, örnek gösteriliyorsa söyleyecek fazla söz yok.

Ne diyelim, hayırlı olsun


MRT1977
1 yıl önce - Sal 09 Oca 2018, 14:35Karaosmanoğlu, o iddialara son noktayı koydu: 


İmara açılmayacak!Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, satın alınan KEV Tesisleri arazisiyle ilgili iddialara son noktayı koydu. 


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başiskele Aytepe’de bulunan Diriliş Kampı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.Bilindiği gibi Kocaeli Eğitim Vakfı(KEV)’na ait tesislerin bulunduğu arazi Büyükşehir iştiraklerinden Kent Konut’a 15 milyon 100 bin TL’ye satılmıştı.Karaosmanoğlu, dev araziye konut yapılacağı iddialarıyla ilgili son noktayı koydu.Karaosmanoğlu, “KEV Tesisleri alanını asla imara açmayacağım. Burayı dinlenme tesisleri, park alanları, sosyal tesisler olarak değerlendireceğiz. Burası Derince’nin nefes alabileceği bir merkez olacak” dedi Kaynak: Karaosmanoğlu, o iddialara son noktayı koydu: İmara açılmayacak!Alıntı:
Alıntı:
büyükkocaeli gazetesi
MRT1977
1 yıl önce - Çrş 17 Oca 2018, 17:52

Kocaeli'de 60 bin vatandaşa iş kapısı!

MİA projesinde Real AVM alanını da kapsayan bölgede kat artışı ile ilgili konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak, “Eşitlik ilkesi gereği MİA’nın diğer bölgelerindeki 1,5 emsali bu plana işleyerek eşitliği sağladık. Kişiye özel bir uygulama yok” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zekeriya Özak, dün Seka Sahil Restoran’da düzenlediği basın toplantısında MİA projesi ile ilgili bilgi verdi. Düzenlenen toplantıya Özak’ın yanı sıra, Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Hukuk Müşaviri Necmi Özer’de katılım gösterdi. Zekeriya Özak düzenlediği açıklamada Real AVM alanını da kapsayan MİA projesinde eşitliği sağlamak için kat artırımına izin verildiğini ve kişiye özel bir şey olmadığını söyledi. Özak ayrıca teşvik olmadan kentin gelişemediğini ve bu teşviklerden yararlanmak için kapalı otopark şartı olduğunu söylerken, “Bu kentte bir tane otel vardır yer bulamazdınız. Ticaret merkezi yapacağız diyoruz 5 yıldızlı otel yok. Karar alarak imar teşviği verdik. Kentte 8 tane 5 yıldızlı otel var. Teşvik yapılamadan bunlar hayta geçmiyor. Teşvikler kamu yararı içindir. Biz aynı teşvikleri okullara ve hastanelere de yapıyoruz” dedi.

KİŞİYE ÖZEL UYGULAMA YOK
Açıklamada konuşan Özak, “Bu planlama şu anda imar komisyonunda bekliyor ve alacağımız kararlar ile yenileşmenin yolunu açacağız. Kamuya ve kamu binalarına imar yok şahsa imar var şeklinde bir düzenleme olduğunu okuduk. Buradan sizlere MİA’nın yapıldığı dönemden gelen ilgili alanı gösteriyor. Valilik alanın bulunduğu alanda emsal 4 tür. Dolphin İş Merkezi binasının emsali de 3’tür. İlgili alanın etrafındaki yapılaşmalarda emsal 2,0’dır ve üzerinde olan emsallerde vardır. Sadece bu alanda emsal 1 olarak bırakılmış ve planda eşitlik ilkesi gereği MİA’nın diğer bölgelerindeki 1,5 emsali bu plana işleyerek eşitliği sağladık. Kişiye özel bir uygulama yok. Bu bahsedilen alanda yapılacak düzenleme sadece o alanı kapsamamakta b1 dediğimiz alanı kapsamaktadır. Kamu yararı oluşturacak düzenlemeler vardır. Bu düzenleme 1’den 1 buçuğa çıkması. Sadece bu alanda emsal 1 olarak kalmış ve bu mağduriyete yol açmıştı. Planda eşitliği ve adaleti sağlamak için diğer parsel sahiplerine tanınan hakkı sağladık” dedi.

TEŞVİKTEN YARARLANMAK İÇİN ŞARTLAR VAR
İmar plan notlarımızda bir takım teşvikler var diyen Özak, ‘Bu teşvikler sosyal donatıyı arttırmaya yöneliktir. Çevreye ve yenilene bilir enerjiye yönelik teşviklerdir. Kamunun çok ciddi altyapı ve üst yapı maliyetlerinin önüne geçilmektedir. Burada yapılacak olan düzenlemede herkesin bildiği gibi alışveriş merkezinin önündeki açık otopark yer altı otoparkı ve üstünde kent meydanı yapılırsa bu teşvikten yararlanacaktır. Kamunun yapması gereken çalışmayı da özel sektör eliyle kazandıracağız. 2 Bin Otoparklık yer altı otoparkı öngörülüyor. Biz 800 araçlık kentimize ilave otopark yapılması zorunluluğu getiriyoruz. Bunlar yapılırsa bu teşviklerden faydalanabilecektir. Hepinizin bildiği atıl durumda olan açık otopark kent merkezi olacaktır. Burada kişiye özel düşünülmüş en ufak bir şey yok. Burada getirdiğimiz düzenleme diğer MİA alanı içinde geçerlidir. Bu alanda otopark miktarını arttıran herkese bu düzenlemeden şans veriyoruz’ diye konuştu.

DİNAMİK KENT MERKEZİ OLACAKTIR
Özak,’ 465 hektarlık MİA, kentimizin parlayan bir yıldızı, Körfezimizin ise bir incisi olacaktır. Bu planın hayata geçirilmesi ile Kocaeli’nin, bölgedeki tartışmasız liderliğini de perçinleyecektir. MİA planı ile bu alan Kocaeli ’yeyeni bir kimlik ve vizyon katacaktır. İzmit’in prestiji olan MİA planı ile daha nitelikli, canlı, yaşanılabilir dinamik yeni bir kent merkezi oluşacaktır. Sadece İzmit’in değil, Kocaeli’nin dört bir tarafının ve çevre illerin cazibe merkezi olacaktır’ şeklinde konuştu.

KOCAELİ’NİN GELECEĞİ BU BÖLGEDE ŞEKİLLENECEK
Özak, ‘Atıl olan ve uzun yıllardır bir türlü gelişemeyen bu bölge MİA imar planı ile İzmit’in ve Kocaeli’nin prestij bölgesi olacak ve İzmit’in geleceği bu bölgede şekillenecektir. MİA Planı ile bu bölgede ulusal ve uluslararası kongre merkezleri, oteller, banka binaları, sigorta binaları, çeşitli markalara ait marka merkezleri, finans merkezleri, hastaneler, park ve dinlenme alanları, eğitim, spor, sosyal ve kültürel tesislerin bir arada bulunduğu Kocaeli’nin yeni çehresi olacaktır. İzmit’in, Kocaeli’nin ve Doğu Marmara’nın geleceği bu bölgede şekillenecektir. Bu alanda yenilenebilir enerji kaynakları teşvik edilecek, yeşil binalar özendirilecek, yapılacak olan yapılar çevreye duyarlı olacaktır’ dedi.

60 BİN VATANDAŞA YENİ İSTİHDAM
MİA bölgesi sayesinde kentin ticari hacmi artacak, ayrıca en az 60 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulacaktır diyen Özak,’Kentin yanı başındaki bu bölge, atıl olmaktan çıkartılıp Kocaeli’nin yeni yaşam, iş ve finans merkezi olacaktır. Biz 1623 adet parselde binlerce mülkiyet sahibinin bulunduğu bu alanda yeni plan sayesinde bölgedeki arazilerin daha değerli hale geleceğini belirtmiştik. Biz sadece yeni bir plan yapıyoruz. Belediyeler kimsenin elinden yerini yurdunu almayacak. Aksine mevcut yerleri bu plan sayesinde değerli hale gelecektir. Yıllardır yapılan karalamaların aksine gerçekler ortada bundan 12 yıl öncede MİA’ya CHP destek vermişti. Oy birliği ile alınmış meclis kararı var’ ifadelerini kullandı.

Alıntı:
kocaeli gazetesi


behlül41
1 yıl önce - Cum 19 Oca 2018, 14:21

Mia projesi kocaelinin geleceğidir.sayfa 66
« önceki   123 ... 656667 ... 727374   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler