Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Ümraniye
« önceki   123 ... 303132 ... 444546   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 31
Barbaros
9 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 11:07

Daire sayısına göre hesap yaparsanız hep hayal kırıklığına uğrarsınız.
Arsa metrekaresi önemli.
Kentsel dönüşümde kimse arsanın üzerindeki daire sayısıyla ilgilenmiyor.
Ben o dairelere vergi ödedim vs önemli değil. Zaten yıllarca işgalci konumundaydı çoğu kişi.
Kullandığına saysın.

Ayrıca daha önce bu başlıkta defalarca kez söylediğim gibi 4 emsal aşırı bir rakamdır.
Bence hesaplarınızı ve beklentilerinizi max. 2 - 2.5 emsale göre belirlemelisiniz...

ozgur bulut
9 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 14:15

Barbaros hocam konuyu daha evvel tartıştık sizinle (kavga manasında değil), Kağıthane 'de çok daha yüksek emsaller verildi, ha keza Başakşehir, İkitelli yine aynı şekilde devam ediyor.
Ben hali hazırda Pendik için bir örnek vereyim size, 1,85 emsal diyor (100m2 için 185m2 inşaat izni), sonra devamı geliyor:

* Arsa 500m2-999m2 den büyük olursa 2,00 emsal
* Arsa 999m2-1500m2 den büyük olursa 2,60 emsal
* Belediyeden otopark yeri satın alınırsa 2,70 emsal
* Ada birleşimi olursa 2,90 emsal
* Sokak satınalması yapılırsa 3,30 emsal

Daha uzuyor güncel emsal listesine bakabilirsiniz, bu durumda öyle birşey, belediye oraya usülen birşey yazıyor "İlla şu kadar olacak" şeklinde fakat revizyonlar ile bu sürekli güncellenip duruyor.
Bir diğer hususa gelecek olursa ben daha evvelde söylemiştim doğma büyüme buralıyım ben.
Ihlamurkuyu (yeni Tepeüstü) sağ ve sol olarak ayıracak olursak Burger King,Akbank tarafında tapusuz yer yok denecek kadar azdır, herkesin en kötü ihtimalle bir arsa tapusu mevcut, ha ruhsatlı bina varmı derseniz çok nadirdir, imar iskanlı ve kat mülkiyetli bina.
Çünkü insanlar zamanında arsa alıp evlerini yapıp geçmişler, bir diğer hususta belediyede tanıdığınız varsa sordurun görürsünüz, Ümraniye Belediye 'si nin ceza kesip ruhsatlamadığı 94 sonrası yapı çok çok azdır, fakat imar planları her seferinde değiştiği, bozulduğu ve revize olduğu için bu binalar imar iskan alamıyorlar.
Basit bir örnek vermek gerekirse eğer 2001 yılında imar ve iskana sahip olan ve bu durumundan ötürü ruhsat alınarak internet cafe olarak işletilmiş dükkanda bugün imar iskan söz konusu değildir bozulmuştur çünkü.
Caddenin karşı kısmına gelecek olacak asıl tapusuz kısım yeni pazar sokağının olduğu kısım, trabzonparka doğru olan kısımdır, yani şimdi kalkıpta "o kadar oturdunuz ona sayın" cümlesini biraz haset eder şekilde algılıyorum ben.
Yaşım 38 bende zamanında bir ufak arsa aldım buradan para bile değildi, şöyle söylemek gerekirse eğer bir 92 model lada samara sattım çürük çarık sene 2001 de arsayı aldım sonra şimdi o arsayı satsam temiz 2 range rover jip alıyorum, bugün almak istesem rüyamda göremem öyle bir parayı ele geçiripte arsa almayı. Bakın bir kaç sayfa geride Bolulu abimiz var sorun onunda durumu aynıdır. Yani demem o ki size bu şekilde olan söylemleriniz farklı ve yanlış anlaşılabiliyor. Fatih sokakta bir yer bilirim bugünün parası 20 bine alınmıştır o daire, yıllarca 2 oda 1 salon (aslında salonsuz aynı boyutlu 3 odadır ve 70-80 m2 bir yerdir) evde 10 nüfus oturdu insanlar sıkıntılar çektiler, birşeyler elde etmek için buna katlandılar.
Şimdi kalkıp bu şekilde söylemlerde bulununca siz ben kızmıyorum ancak kırılıyorum, orada oturanlarda insan emin olun kimse kar amacı güderek veya alalım şimdi paramız bol ilerde sağlam paraya çakarız şu kadar değeri artar mantığıyla yer edinmediler.

Misafir 7fe

9 ay önce - Çrş 03 Oca 2018, 14:17

NEFLE ANLASAN KİŞİLER NEFLE GÖRÜŞME YAPTILAR VE NEF RESMİ OLARAK PROJEDEN ÇIKTIĞINI AÇIKLADI.KİMSE YERİNİ VERMEK İSTEMİYOR DEMİŞLER.ANLAYACAĞINIZ BU İŞ ŞİMDİLİK BİTTİ.YAPTIKLARI ANLAŞMA DEĞİL ÖN PROTOKOLMÜŞ.GEÇERLİLİĞİ YOK.BİNALARINA TABELA ASANLAR ÇIKARTMAYA BAŞLADI.NET BİLGİDİR.

ŞU BİR GERÇEK YERLERİMİZİN KIYMETİ GÜN GEÇTİKCE ARTACAKTIR.

Barbaros
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 01:16

Özgür Hocam,
Uzun cevabınız için teşekkürler.
Tüm mesajlarımı kötü bir niyetle yazmadığıma emin olabilirsiniz.
Ben 34 yaşındayım ve doğma büyüme Ümraniye'liyim.
Halen daha Ümraniye'de ikamet ediyorum.

O yüzden geçmişine, geleceğine dair yeteri kadar fikrim olduğunu düşünüyorum ilçemiz hakkında.

Öncelikle haset gösterme gibi bir durum tabi ki söz konusu değil. Allah daha çok versin.
Mallarınızın değerlenmesine hiç itirazım yok. İtirazım gerçek dışı beklentilerinize.

Bahsettiğiniz aşırı değerlenme zaten sizin gayrimenkullerinize özel bir durum değil, tüm İstanbul'da iş çığırından çıkmış durumda. Orta direk insanlar "adam gibi" bir ev alamaz durumda zaten şu anda. Kümesten bozma evleri alabiliyorlar işte, ev dersen onlara.

Nef burada proje yapmaya uğraşırken de aynı şeyleri söylemiştim, yine aynı durduğum yerdeyim.
Bahsettiğiniz emsaller en azından Ümraniye için artık olanaksızdır, olanaksız olmalıdır.
He burası Türkiye, birisi yukarıdan verin der 200 emsalde verilir, sorgulayan yok nasılsa.

Artık nefes alamıyoruz Ümraniye'de farkındaysanız. Sokağa çıkmak işkence oldu. Arabayı geçtim yürümeye kaldırım yok artık ilçede. Zamanında İstanbul'un herhangi bir yerinden geldiğimizde huzura kavuştuğumuz o güzelim ilçemiz bana göre artık İstanbul'un en yaşanılmaz ilçesi olma yolunda koşar adım gidiyor. Zira böyle bir yoğunluğu ve trafiği hiç bir yerde yaşamıyoruz. Demem o ki, sizlerin hakkı olduğu kadar bizlerinde insancıl şartlarda bir ilçede yaşama hakkımız var.

Oraya yapılacak olan aşırı bir yapılaşma bütün Ümraniye'ye zulüm olacak bunu siz benden daha iyi
biliyorsunuz. Tepeüstü şu anda bile kilit değil mi zaten. Ben demiyorum ki oraya güzel bir proje yapılmasın. Ama (siz ne kadar öyle değil deseniz de) bu işten para kazanmayı amaç edinen bir kitle var. Kentsel dönüşüm para kazanma kapısı olmamalı. 1 dairem var, dönüşsün 4 daire olsun, 2'si müteahhitin 2'si benim olsun... Ee nüfusu napıcaz? 4'e katladık.. Bu imara imza atacak olan adam bunun vebalini veremez.. En iyisi 1 daire 2 olsun, 1'i müteahhitin, 1'i mal sahibinin olsun. Onların mülkünün değeri artsın, bizimde yaşamaya yerimiz kalsın.. Hepimiz mutlu olalım..

ozgur bulut
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 12:13

Ben kötü niyetiniz olduğunu düşünmüyorum zaten, fakat gel gelelim şu cümlelerinizi tekrar yazıyorum

"Kentsel dönüşümde kimse arsanın üzerindeki daire sayısıyla ilgilenmiyor.
Ben o dairelere vergi ödedim vs önemli değil. Zaten yıllarca işgalci konumundaydı çoğu kişi.
Kullandığına saysın. "

1- Doğru kentsel dönüşüm olsun olmasın önemli değil, belediye uygun bir şekilde inşaat izni sağlayarak, bu yönde bazı maddi kolaylıklar sunar, fakat iş kentsel dönüşüme geldiğinde emsalde her zaman artış vardır.
Basit örneği Kadıköy 'dür 140-150 m2 daireler verilerek yerlerine 20-25 m2 kayıplu yeni daireler alınarak kentsel dönüşüm yapıldı burada (Fikirtepe'yi ayrı tutuyorum), tabi orada şöyle bir durumda var, ben çok bina gördüm Kadıköy 'de bina oturum alanı kadarda boş bahçe ve otoparkı olan buda müteahitlerin doğal olarak iştahını kabartıyor arsa büyük olduğu için ve daha karlı oluyorlar.

2- "Ben o dairelere vergi ödedim vs. önemli değil" demişsiniz, kimse devletten büyük değildir.
Devlet eğer (göz yumma diyelim hatta açıkca bu durum için), müsaade edip vergini ver, elektrik, su, doğalgaz bağlat, belediye vergilerini nizami öde, emlak verginide öde diyip buna müsama göstermişse bu artık dolaylıda olsa verilmiş bir haktır ve önem arzeder. Çokça kanuni örnekleri vardır bu durumun devlet asla bu konuda haklı çıkamamaktadır kanunen. Bir kişi kaçak bir yapıda oturuyor dahi olsa bununla ilgili yıkım kararı verilebilmesi için yapının üzerinden 5 yıldan fazla süre geçmemiş olması gerekir.
Doğal olarakta 5 yaştan eski bir binada oturan birisi oranın hak sahibidir (tabi arsa tapusu vs. olmak zorunda, yani devlet arazisindede oturuyor olmaması lazım)

3- "Zaten yıllarca işgalci konumundaydı çoğu kişi. Kullandığına saysın. " Bu doğru bir yaklaşım değil, ben kendi mahallem için yerlisi olduğumdan konuşuyorum bunu net bir şekilde bizim mahallemizde bir tane devlet arazisi yapı bulunmamaktadır, 2b vardır fakat bu kesinlikle Tepeüstü Mahallesi (Eski Ihlamurkuyu) için geçerli değildir, yıllardır tüm araziler tapuludur, hatta şöyle söyleyebilirim size önceki post içinde belirttim Trabzon Park 'ın olduğu kısım (Çırçır bölümü) net tapusuz arazilerdir ve 2b ile hak sahipliği atanmıştır, ancak bizim mahallemizde böyle bir durum asla söz konusu değildir, doğal olarakta kimse işgalci değildir.
İşgalci ağır bir kelime olur bu durum için, fakat dediğim gibi söylediğim bölgelerde pek çok devlet arazisi vardır, en basit örneğini vermek gerekirse biz küçükken ilk okulda Çırçır 'a giderdik okul gezisi olarak (sene 87 falan) o Trabzon parkın olduğu kısım bir yana dursun ağaoğlu my city nin arkasında kalan kısımlar bile bomboştu o zamanlar, çünkü oralar hep devlet arazisi olduğu için elektrik su vs. olmazdı.
96 senesinden itibaren o bölgede yapılaşma oldu, bu sebeple size rahatça söylüyorum neresi devlet arazisi neresi değil şeklinde.
Ancak Doğanevler den tutup, Tepeüstü Göbek kısmına kadar düz bir çizgi çekecek olursak ne burgerking akbank ın olduğu kısımdan tavukçuyoluna kadar devlet arazisi, nede vergi dairesinden yeni çarşamba pazarının olduğu kadar olan kısımda bir tane devlet arazisi vasıflı arsa,tarla veya bu şekilde bir alan bulunmamaktadır.

Burası içime dert olmuştu anlattım rahatladım, şimdi gelelim sizin konulara.
Bu gözünü para bürümüş insanlar konusunda sonuna kadar haklısınız, sebebine gelince, söyledim bizim yerlerimiz büyük ölçüde arsa tapulu, yani kimsede imar iskan katmülkiyeti vs. yok doğal olarakta krediye uygun olmadığından nispeten Ümraniye gibi bir bölge için merkezi olmasına rağmen uygun rakamlara el değiştiriyordu, ta ki geçen sene bu zamanlara değin.
Nef geldi sıçtı sıvadı herşeyin içine, 15.000 TL m2 fiyat dedi, insanlara çok ciddi büyüklükte örnekler verdi projeler gösterdi insanları birazda kandırma demeyelim ama manipüle ederek sorun doğurdu kendi kendine.
Eskiden ben kendimdende biliyorum biri gelsin alsın binayı yenilesin yeni temiz evde oturalım derdik, şimdi nef kalkıp insanlara 15.000 m2 fiyat söyleyip, 4-5-6-7-8 emsallerden bahsedince beklenti yükseldi.
Herkes için değil ama zaten buraları umursamayan buraya mahalleli olarak bakmayan ve burdan çekip gitmek isteyen kişiler bu vaadler üzerinden hareket eder oldu.
Basit bir örnekle geçen yıl 180-200 bin civarına çok güzel 3+1 yer alırdın bizim oradan güzel ferah kısmen maksimum 20 yaşını geçmemiş bir binada 120m2 altında olmayan, çünkü dediğim gibi arsa tapusu vardı ve bu arsa tapusu tek kişide olduğu için satışlar noterden "benim üzerime kayıtlı xxxx ada xxx parsel arsamın şu kadar m2 sini xx e sattım" şeklinde sözleşme ile yapılırdı. Şimdi ne oldu şartlarda bir değişiklik olmadı (2b den ötürü şimdi arsa pay tapusu çıkıyor o ayrı) adam aynı eve 350 bin istiyor sebep nef...
Bunu yapan insanlar mahallenin %20 sini geçmez, çünkü benim tanıdığım çoğu insan buralarda eski, bir sokakta 100 kişi yaşıyorsa emin ol bunun 70 tanesi sokağın en az 20 yıllık ikamet sahibidir, diğer 30 kişide bir şekilde buralara gelmiş ancak kimse ile bağı olmayan insanlardan oluşur, biz mahallemizi seviyoruz, ben evimide çok seviyorum.
Nef ile ilgili düşüncelerimi daha önceleri paylaştım beni çok üzen bir projeydi bu, çünkü sürekli sahte ve yalan vaadler ile pohpohlanıyordu proje, gerçeklikten uzak ve beni sevdiğim yerlerden koparacak bir durumu vardı. Nitekim olmadı beceremediler, hatta söyledikleri tarihten bile önce çıkıp gittiler.
Dönüşüm kısmına gelecek olursak bizim oraların karlı birşeye dönüşmesi için (kardan kastım 120-130 m2 daire verip 60m2 almak yerine en az 90-100m2 yeni binada sosyal tesisi olan asansörlü otoparklı modern bir daire almak) en az 5 sene geçmesi lazım.
Metronun hareketlenmesi, göztepe ataşehir ümraniye metro bağlantısı, planlanan (vergi dairesinin oraya ağaoğlu avm yapacak diyorlar, bu sadece bir duyum tabi aslı astarı varmı bilmem) bazı cezbedici pjojeler sonrası emsalde artar değerde yükselir yapım firmaları içinde karlı birşey çıkacağı için mal sahibininde yüzü güler.

Çarpık yapılaşma konusuna gelince, bunda ipin ucu kaçalı çok oldu, tek sorumlu ise tamamen Hasan CAN ve Ümraniye Belediyesi 'dir, biz Şinasi ÖKTEM'i de gördük (çok konuştuk arkasından, dünya laf saydık, halende eleştirir sevmeyiz) ama o bile bu kadar zarar vermedi Ümraniye'ye, bizim gerçek başkanımız Mehmet BİNGÖL 'dü gerçekten ilgili, özverili ve düşünüp hareket eden.
Fakat belediyemiz sağolsun Ataşehir olacağım, Kadıköy olacağım diye vurdu yapının dibine vurdu yapının dibine, 1 hafta evvel Çarşı dan geçtim meydan planı yine değişmiş, benim hatırladığım 15 senede bu sanırım 4. plan sıfırdan yıkıp tekrar tekrar yapıyorlar, bir parça çayır çimen yok (ağaçların altına 1x1 m2 kare yapmışlar beton çerçeve onun harici hiç çim yok), komple beton ve saçma sapan bir iş. Ümraniye bu zamandan sonra düzelmez, düzelme şansıda yok, zararın neresinden dönsek kardır derseler belki bir nebze toparlanır (ki bunuda yapmıyorlar en basit örnek Avrupa konutlarıdır, konum itibariyle orada trafiğin totosuna ot tıkayacak) ama bununda olma şansı artık yok.
Ümraniye yi bu şekilde çekeceğiz barbaros kardeşim buna alışsak iyi olacak, hiç bir zaman 15 sene önceki trafiksel, kalabalıksal ve insansal rahatlık olmayacak artık Ümraniye 'de, ne yaparlarsa yapsınlar komple yıkıp yeniden inşa etmedikçe, yerin altına trafik alıp toplu taşımaya yüklenmedikçe Ümraniye nin şekli şemali bundan öteye gitmeyecek.
Bizim sonumuz ne olacak söyleyeyim sana Başakşehir de o kadar çok trafik varki bir yere gitmek istediğinde (mesela ikitelli ye git, güneşliye git vs.) insanlar o trafiği çekmemek için çıkmıyorlar Başakşehir den orda artık bir komün hayatı yaşar hale gelmişler, maalesef bizimde durumumuz ilerde böyle olacak. Bizde trafik çekmemek için çıkmayacağız buralardan yada kaçıp pendik veya tuzla tarafına yerleşeceğiz.

Barbaros
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 13:48

Alıntı:
bizim gerçek başkanımız Mehmet BİNGÖL 'dü

Kesinlikle. Allah kendisinden razı olsun. Her zaman hayırla yad ederiz.
Bende Ümraniye'den umutlu değilim artık.
Düzgün yapılaşmayı becerebilirlerse ileride Arnavutköy'e taşınmayı düşünüyorum..

Melih3497
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 18:25

Çarşı metro civarında Alemdağ Caddesi üzerinde Alemdağ Caddesi yayalaştırma çalışmalarının başlayacağı ve Çavuşbaşı caddesinde genişletme çalışması olacağı yazıyordu. Bu kadar erken başlayacaklarını tahmin etmezdim. Ayrıca metronun devamı açılmadan caddeyi yayalaştırirlarsa Alemdağ Caddesi için büyük kaos olur.

denizalaca
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 22:23

Alemdağ Caddesi yayalaştırma çalışmaları tam olarak nerden nereye kadar gerçekleşecek? Harita üzerinde gösterebilecek arkadaş varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

Melih3497
9 ay önce - Prş 04 Oca 2018, 23:39

Belediye başkanı eski karakol binasının önünden santrale kadar olacağını söyledi. Bahsettiği yer sanırım son duraktan santrale kadar veya çarşı metronun önünden Ümraniye metroya kadar yayalaşacak.

Barbaros
9 ay önce - Cum 05 Oca 2018, 01:06

Yayalaşacak alan:

(+)

sayfa 31
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 303132 ... 444546   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet