Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Baturalptürk
3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 13:15
Ankara Devlet Tiyatrosu


Devlet Tiyatroları, 1949 yılında Büyük ve Küçük Tiyatro ile Ankara'da faaliyete başlamasıyla Türkiye'deki pek çok sanatçıyı yetiştiren yer oldu.

22 Ekim 2015'te Ankara Devlet Tiyatroları yepyeni bir sahneye kavuştu: Ziraat Sahnesi.
Meşrutiyet Caddesi ile Mithatpaşa Caddesi'nin kesiştiği yerde bulunduğundan ulaşımı çok kolay.Alıntı:
Ankara Devlet Tiyatrosu Ziraat Sahnesi perdelerini açtı
22/10/2015
ANKARA (AA) - Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne ait sinema salonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında, "Ankara Devlet Tiyatrosu Ziraat Sahnesi" adıyla tiyatroseverlere perdelerini açtı.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yıldırım Ak, Mithatpaşa Caddesi'ndeki sahnenin açılış töreninde, Ziraat Sahnesi'nin sanata katkı sağlaması ve amacına uygun hizmet etmesi temennisinde bulundu.
Sanatçıları güneşe benzeten Ak, sanatçıların toplumun ayrım gözetmeden tamamını aydınlattığını söyledi.
Fırsat buldukça tiyatroya gittiğini ve çevresindekileri de bu konuda yönlendirdiğini belirten Ak, sahnenin hayırlı olmasını diledi.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında, kültür ve sanata destek olmak amacıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile işbirliği yaptıklarını belirterek, sahnenin "hayırlı olması" dileklerini paylaştı.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ise Ziraat Sahnesi'ni açmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Bir devlet kurumu ile bir başka devlet kurumunun dayanışmasıyla yitirdiğimiz Yeni Sahne gibi bir sahne kurduk. Devlet Tiyatroları olarak çağın gereklerine göre çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından AK, Aydın ve Birecik açılış kurdelesini kesti.
Törenin ardından Güner Sümer'in yazdığı ve Olcay Poyraz'ın yönettiği, "Hüzzam" adlı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunuldu.
http://www.radikal.com.tr/ankara-haber/ankara-dev ...i-1457617/


Böylece Ankara'da Devlet Tiyatroları tam 11 sahnede faaliyet gösteriyor:

1. Büyük Tiyatro (1947 Aralık)
2. Küçük Tiyatro (1948 Nisan)
3. Oda Tiyatrosu (1956 Ekim)
4. Altındağ Tiyatrosu (1964 Mart)
5. Şinasi Sahnesi (1988 Mart)
6. İrfan Şahinbaş Sahnesi (1990 Nisan)
7. Akün Sahnesi (2003 Ocak)
8. Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi (2006 Mayıs)
9. Stüdyo Sahnesi (2008 Ocak)
10. Tatbikat Sahnesi (2014 Mayıs)
11. Ziraat Sahnesi (2015 Ekim)

Peki Türkiye'deki diğer bölgelerde kaçar sahne var:
İstanbul 10
İzmir 3
Bursa 2
Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Gaziantep, Malatya, Elazığ, Samsun, Çorum, Zonguldak, Kahramanmaraş, Denizli ve Ordu 1'er

Böylece şu an en gelişmiş altyapısı ile Ankara Devlet Tiyatrosu, Türkiye'de birinci sırada.


foster
3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 15:59

Gecen sezon burada 75. Yil sahnesi vardi sanirim. Bu sezon o gitmis yerine Ziraat Sahnesi gelmis

Baturalptürk
3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 16:01

Alıntı:
Gecen sezon burada 75. Yil sahnesi vardi sanirim. Bu sezon o gitmis yerine Ziraat Sahnesi gelmis


75. Yıl Sahnesi de duruyor, Ziraat Sahnesi yeni açıldı. Ama 75. Yıl Sahnesi nedense artık ADT programından çıkmış.Misafir cb1

3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 16:48

Eryaman batıkent elvankent sincan gibi kocaman bir alanda tiyatro salonu yok yine gidilmiş merkeze salon açılmış. Tamam eski sahne kapandığından ötürü orada da eksik var ancak ulus ve tunalı o cevreye yakin. Asıl ihtiyaç Eryamanda!

koray006
3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 18:42

Leyla Gencer sahnesi'de arada devreye giriyor.

Misafir 961

3 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 19:59

Eryamanda tiyatro olmamasi buyuk ayip. Avm lerdeki sinema salonlari yerine tiyatro salonu yapilsa, daha cok kisi gelir bencealiözer06
3 yıl önce - Prş 12 Ksm 2015, 11:44

Altındağ Tiyatrosu yerine Altınpark içine ya da Kuzey Ankara'ya yeni bir tiyatro yapılsa daha iyi olur. Hiç tekin yer değil. Özellikle hafta içi akşam seansları için. Çayyolu'ndaki oyunların bitişinde metro seferlerinin sonlanması ya da Kızılay'a döndüğünüzde otobüs kalmaması da ayrı bir sorun.

foster
3 yıl önce - Prş 12 Ksm 2015, 16:15

Alıntı:
Altındağ Tiyatrosu yerine Altınpark içine ya da Kuzey Ankara'ya yeni bir tiyatro yapılsa daha iyi olur. Hiç tekin yer değil.


Hak veriyorum. Altindag sahnesi genelde cok bos oluyor.

Birde eskiden suan MKM olan yerde bir sahne vardi Cebeci'de.


Baturalptürk
1 yıl önce - Çrş 19 Nis 2017, 19:02

Ankara'daki hemen her sahnede 25 ila 30 Nisan'da çocuk oyunları oynanacak. Fırsattan istifade ederek çocuklarınızı tiyatroya götürebilirsiniz:

Alıntı:
ULUSLARARASI ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ BAŞLIYOR

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", 25 Nisan Salı günü Ankara'da başlayacak.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Ankara DT'nin ev sahipliğinde 13'üncüsü düzenlenecek "Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali", tiyatro sanatına katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip etmek amacıyla gerçekleştiriliyor.
Festival, 30 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek ve bu sürede Türkiye'den 15, yurt dışından 8 olmak üzere toplam 23 farklı oyun sahnelenecek.
DT yöneticileri, sanatçıları, konuk tiyatro grupları ve farklı okullardan gelen yüzlerce minik sanatseverin 25 Nisan Salı günü Anıtkabir'i ziyaretiyle başlayacak festival, Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri'nde birbirinden farklı etkinliklerle devam edecek.

DÜNYA TİYATROLARI ÇOCUKLAR İÇİN BAŞKENTE GELECEK
Binlerce küçük hanım ve küçük beyin izleyeceği festivalde, İtalya, Rusya, İspanya, Kosova, Şili, ve Yunanistan'dan 8 yabancı grup ve Türkiye'den 10 yerli grup, 13 farklı sahnede 102 temsil verecek.
Festivalde, bu yıl İtalya'dan "Kütük Ev" ve "Hana ve Momo", Rusya'dan "Mutabor Sirki" ve "Mechanicus", İspanya'dan "Guguklu Saat", Kosava'dan "Bu Benim", Şili'den "Micromundo" ve Yunanistan'dan "Zürafa" isimli çocuk oyunları sahnelenecek.
http://www.ntv.com.tr/sanat/uluslararasi-cocuk-ti ...f=infinite


bülentD

1 yıl önce - Sal 02 Oca 2018, 17:24


(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet