Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Bugutay
6 yıl önce - Sal 29 May 2012, 19:15

Yıllık nasıl oluyor?

Özden Çağlaroğlu
6 yıl önce - Sal 14 Ağu 2012, 10:48
DÜNYANIN BALIĞI ANKARADA


Dünyanın balığı Başkent’te14 Ağustos 2012Deniz altı yaşamın sergilendiği dev akvaryumlar, ramazan akşamlarında çocuklarını gezdirmek isteyen ebeveynlerin alternatif eğlence yerleri arasında geliyor. Akvaryumlarda özellikle dalgıçların okyanus canlılarını besleme anı ilgiyle takip ediliyor.ANKARA’nın çeşitli semtlerinde bulunan dev akvaryumlar, çocuklarının su altı yaşama şahit olmasını isteyen ebeveynler tarafından hafta sonları tercih edilen mekanlar arasında yer alıyor. Ailesi ve sevdikleriyle birlikte hoş vakit geçirmek isteyenlerin adresi olan akvaryumlar, Avrupa’daki benzerlerini aratmayacak özellikleriyle de dikkati çekiyor.

Dünyanın 4. büyük tünel akvaryumu 5 bin 500 metrekarelik alanıyla Nata Vega Alışveriş Merkezi’nde bulunuyor. İşletme yetkilisi İclal Taşkıran, Hint, Pasifik, Amazon ve Kızıldeniz gibi 12 farklı konsepte sahip akvaryumlarda sadece bu denizlerin ortamında yetişen canlıların bulunduğunu söyledi.

300 çeşit deniz canlısı

Akvaryumda 1,5 metrelik kum kaplanı türü köpek balığı, koi, pirana, denizatı, picasso balığı ve 450 milyon yıllık mavi kanlı at nalı yengecinin bulunduğunu belirten Taşkıran, “Akvaryumda 4 milyon litre su yer alıyor. Özellikle salı, cuma ve pazar günleri saat 15.00’da dalgıçlarımız tarafından gerçekleştirilen canlıların beslenme anları ilgiyle takip ediliyor” diye konuştu.
Girişin ücretli olduğu akvaryumda 300 çeşit deniz canlısı ve 12 bin balığın yanı sıra tedavi amaçlı kullanılan Anadolu’daki tuz mağarasının bir benzeri de faaliyet gösteriyor.

Yaşam destek odaları

Başkent’teki bir diğer büyük akvaryum, Oran’daki Panora Alışveriş Merkezi’nde yer alıyor. Mercan ve kükürt balıkları için iki tür akvaryumun yer aldığı merkezin teknik sorumlusu Osman Ümit Yıldız, deniz canlılarının kendilerini doğal ortamında hissetmelerini sağlamak için aldıkları önlemleri anlattı. Yıldız, şunları söyledi: “Burada iki farklı konseptli akvaryum var. Birisi mercan akvaryumu diğeri ise, kükürt balığı akvaryumudur. Akvaryumların dış yüzü bilinenin aksi olarak kurşun geçirmez ve depreme dayanıklı akrilikten oluşturuldu. İkisinin de kendine özel filtre sistemleri ve yaşam destek odaları var. Suyun içinde sentetik deniz tuzu kullanarak doğal deniz ortamını sağlıyoruz.”

Dokunmak ve yem vermek serbest

KEÇİÖREN Belediyesi tarafından yaptırılan ve yaklaşık 150 tür balık çeşidinin yer aldığı Deniz Dünyası’nda, 5 binin üzerinde balık türü bulunuyor.Akvaryumu gezmeye gelenler, bazı balıklara dokunarak onları kendi elleriyle besleyebiliyor. Akrilik camdan yapılan 12 tünel akvaryum ile yedi özel canlılar akvaryumu, bir silindir akvaryum, dokunma akvaryumu ve dalgıç başlığı akvaryumu bulunan tesiste, 1 milyon litreden fazla su kullanılıyor. Havanın kararmasıyla tesisin üzerinde bulunan deniz fenerinin ışıklarını da görebilen ziyaretçiler, tesisi 10.00 ila 22.00 saatleri arasında gezebiliyor.
HÜRRİYET ANKARA


İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Sal 14 Ağu 2012, 15:53

Alıntı:
Yıllık nasıl oluyor?


Yıllık olayını yurt dışındaki parklardan getirmişler.

Disneyland, Universal Studios gibi yerlerde yıllık olayı var. Genellikle çocuklu aileler bu çeşit biletlerden alıp, bir sene içinde çocuklarını istedikleri kadar getiriyorlar. Luna park kısmı da olduğu için mantıklı. Çocuk ayda bir akvaryuma gitmek istemeyebilir ama luna parkı isteyebilir.Ahmet Karaman 77
6 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2012, 00:36

"Price List"

Anlaşılan daha çok Turistik amaçlı yapılmış bir yatırım.Ama bu şekilde Turistik fiyatlar koymadan önce Ankara'nın bir Turizm şehri olması gerekmiyormu


Özden Çağlaroğlu
5 yıl önce - Cum 15 Şub 2013, 08:13

Alıntı:
Teklifini dalarak yaptı
Gizem KAYACIK15 Şubat 2013

NATA Vega Alışveriş merkezindeki bir mağazanın müdürlüğünü yapan Muhammet İzzet, 7 yıldır birlikte olduğu sevgilisi Damla Seyrekbasan’a akvaryuma dalarak evlenme teklifi etti.

Sevgilisinin evlenme teklifi etmemesinden yakınan Damla Seyrekbasan, akvaryumu gezerken sürpriz evlenme teklifi aldı. Nata Vega Alışveriş Merkezi’ndeki Aqua Vega Akvaryumu çalışanları ve dostlarıyla işbirliği yaparak sürprizi hazırlayan İzzet, sevgilisi herşeyden habersiz akvaryumu gezerken, suya dalarak pankart açtı. Pankarttaki “Yüreğimin diğer yarısı, yani ‘Sen’. Benimle evlenir misin?” yazısını okuyan Seyrekbasan şaşkınlığını gizleyemedi.
İzzet, akvaryumdan çıktıktan sonra teklifini kabul eden sevgilisine diz çökerek yüzük taktı. Dalgıç kıyafetiyle, heycanlı bir şekilde konuşan Muhammet İzzet şunları söyledi: “Çok heyecanlıydım, heyecandan boğulacaktım. Sırılsıklam aşık olduğumu sürekli söylüyordum. Bunu ona kanıtlamış oldum. İlk defa daldım, her şeyi göze aldım. Benden hiç böyle birşeyi beklemiyordu.”
Hurriyet/Ankara


koray006
5 yıl önce - Pzr 17 Şub 2013, 17:48Özden Çağlaroğlu
5 yıl önce - Pts 22 Nis 2013, 18:25

Alıntı:
Yenimahalleli minikler akvaryumda
Minikler okyanusun derinliklerine indi

Yenimahalle Belediyesi 80. Yıl Anaokulu ve Batıkent Anaokulu öğrencileri, eğitimleriyle olduğu kadar sosyal faaliyetlerine de aktif bir şekilde devam ediyor. 180 minik bu kez de Aqua Vega Akvaryumu’nda dünyanın dört bir yanından gelen çeşit çeşit balıklarla keyifli bir gün geçirdi. Okyanusun derinliklerine inerek balıkları tanıyan miniklerin heyecanları gözlerinden okunuyordu
Minikler denizlerin efendileriyle

Akvaryumdaki balıkları inceleyerek öğretmenlerinden balıklar hakkında bilgi alan minikler eğlenerek öğrendi. Miniklerin tatlı su köpek balıklarına ilgisi büyük oldu. Hayranlıkla balıkları izleyen öğrenciler geçen her balığın ardından el salladı. 98 metrekarelik tüneli bir solukta gezen öğrencilerin heyecanlı halleri, akvaryuma gelen diğer misafirleri de güldürdü.

Öğrencilere hayvan sevgisini de aşılamayı hedefleyen Yenimahalle Belediyesi 80. Yıl Anaokulu öğretmenleri, bu tür gezilerin öğrencilerin hayal dünyasına büyük katkısı olduğunu belirterek her fırsatta eğitici ve eğlenceli geziler düzenlemeyi amaçladıklarını belirtti.
Kaynak-Ankaraport


Misafir 0c6

3 yıl önce - Çrş 16 Eyl 2015, 10:21

taam 10 tl çok iyi öğrenci 5 tl mükemmel

Nazım B

1 yıl önce - Çrş 28 Hzr 2017, 14:48

Güncel fiyatlar nedir ve Kızılay'dan kaç numaralı otobüsler gider?
Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.


Nazım B

11 ay önce - Pts 01 Oca 2018, 23:05


sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet