Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 525
İlk951
2 hafta önce - Pzr 31 Arl 2017, 17:37

Merhabalar, öncelikle yeni yıl herkes için güzel şeyler getirmesini temenni ederim . Bir konuda size danışmak istiyorum. Geçenlerde projeleri gezerken bir kişi tapu masrafının az çıkması için onların tapuda gösterecekleri kadar tutarı banka kanalı ile geri kalan tutarın ise elden getirilmesini teklif etti, bu şekilde tapu masrafı sadece banka kanalı ile gönderilen tutar üzerinden hesaplanır dedi. Eğer tüm parayı banka kanalı ile gönderirseniz o tutar üzerinden tapu masrafı çıkacağını ifade etti. Ancak ben tapu masrafının belediyenin belirlediği rayiç bedel üzerinden hesapladığını biliyorum. O kişi mi yanlış bilgi verdi yoksa ben mi yanlış biliyorum? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

yavuzkanat

2 hafta önce - Pzr 31 Arl 2017, 18:44

Tapu rayiç bedelleri piyasa fiyatının çok altında oluyor. Rayiç bedelden az fiyata tapu işlemi yapamazsınız. Mesela 300.000 liralık piyasa fiyatlı konutun tapu rayici 150.000 TL civarındadır. 150.000 TL nin altında bir satış tapuda yapılamaz. Peşin alışveriş yapıyorsanız 150.000-300.000 arası bir rakama satış yaparsınız. Genelde tapu rayiç bedeli peşin satış karda en alt fiyattan gerçekleştirilir.

İlk951
2 hafta önce - Pzr 31 Arl 2017, 19:10

Cevabınız için teşekkür ederim. Rayiç bedel 150 bin iken ben banka yolu ile 200 bin gönderirsem tapu masrafı hangi tutar üzerinden hesaplanır?

Serkanar
2 hafta önce - Pzr 31 Arl 2017, 19:24
Tapu harcı

Alacağınız konutu 5 yıl içerisinde satmayacaksanız tapuda değerini düşük göstermenizde bir sakınca yoktur. Fakat 5 yıldan önce satacaksanız çok yüksek rakamlarda gelir vergisi ödemek zorunda kalırsınız yüzde 35 lere kadar.
Mesela Tapuda 150 bin gösterdiğiniz bir evi 5 yıldan önce satarsanız ve satış bedeli 350 bin tl ise 200 bin tl sinin yüzde 35 ini devlete gelir vergisi olarak ödemek zorundasınız. Aman dikkat

eryaman85
2 hafta önce - Pts 01 Oca 2018, 09:56

Alıntı:
Mesela Tapuda 150 bin gösterdiğiniz bir evi 5 yıldan önce satarsanız ve satış bedeli 350 bin tl ise 200 bin tl sinin yüzde 35 ini devlete gelir vergisi olarak ödemek zorundasınız. Aman dikkat

Dedikleriniz doğru olmakla birlikte biraz eksik. Evi aldıktan sonra evi aldığınız değer de vergi hesabı öncesinde enflasayon vb. parametreler hesaba katılarak artmaktadır. Ayrıca her yıl için belli bir tutara kadar da muafiyet vardır. Bir de ev için yapılan masraflar ve kredi çekilerek alındıysa satışa anına kadar ödenen kredi faizi de vergiye konu olacak tutardan düşecektir. Bunların hepsi düşüldükten sonra kalan tutar üzerinden vergilendirme yapılır.

Örnek verdiğiniz satış için örneğin alımdan 3 yıl sonra yapıldıysa 150 bin liralık evin değeri ortalama 190 bin tl oldu diyelim. Muafiyet maliye bakanlığı tarafından açıklanıyor her yıl, atıyorum o da 15 bin tl olsun. Faturalandırılabilir 15 bin tl lik de masraf yapsak ve 30 bin tl de faiz ödemiş olsak ev devletin gözünde 250 bin tl oluyor. Bu durumda 350 bin tl ye satılan evden 100 bin lirası üzerinden gelir vergisi ödenecektir.

Alıntı:
Cevabınız için teşekkür ederim. Rayiç bedel 150 bin iken ben banka yolu ile 200 bin gönderirsem tapu masrafı hangi tutar üzerinden hesaplanır?

Tapu dairelerinde önemli olan satış sırasında alıcı ve satıcının mutabık kalarak daireye ibraz ettiği bedeldir. Tapu dairesi ilgili bedel rayiç değerin üzerinde ise işlem yapmaktadır. Aslında beklenen gerçek satış değerinin verilmesidir. Pratikte ise rayiç değerin üzerinde olması gerek yeter koşuldur. Satış gerçekleşir ancak bu noktadan sonrasına maliye bakanlığı bakmaktadır. İnce detaya girilirse, örneğin 200 bin tl kredi çekip evi tapuda 150 bin tl gösterirseniz öncelikle zaten bankanın itiraz etmesi lazım. Hadi o etmedi diyelim ileride yasal takibe takılma ihtimaliniz yüksek. Aynı şekilde evi 150 bine alıp bankadan 200 bin tl gönderirseniz ilk etapta bir sıkıntı olmasa bile ileride yasal takibe takılma ihtimaliniz yine yüksek.

Ayrıca sadece rayiç bedelin üzerinde satabilirsiniz/alabilirsiniz demek de aslında suçu tavsiyedir. Tapuda evin satış değerini düşük göstermek aslında açıkça vergi kaçakçılığıdır. Tavsiyede bulunurken dikkat etmek lazım.

Rayukan
1 hafta önce - Pzr 07 Oca 2018, 17:27

Merhabalar, ben eryamanda kaşmirlerin arka tarafı göksu mh sinden 4+1 ev bakıyorum. Bölgeye yabancıyım, göksu göleti o tarafa doğru uzanacak deniyor. Orada bir kaç siteye de baktım. Ancak bu vadi planıyla ilgili pek bi şey bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilecek misiniz, bir de oradaki konutlarla ilgili projenin neresinde ya da firmalarla ilgili söyleyebileceğiniz şeyler var mı? Saygılar

Sky101
1 hafta önce - Pzr 07 Oca 2018, 18:35
Göksu Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı

(+)

Mevcut imar planı bu, daha vadinin projelendirilip projelendirilmeiğini bilmiyorum, imar planında ancak bu gösterilen su öğelerinin şematik olduğunu uygulamada farkliliklar olabileceğini belirtiyor, bana kalırsa imar planını çok da dikkate almayın burası nasıl olsa Türkiye hem imar planlarına aykırı yapılaşmalar hak hukuk tanımadan yapılabiliyor hem de bu imar planları çok rahat değiştirilebiliyor, eryamanda 3 tane kamu hastanesi olarak imar edilen araziler konut arazisine dönüştürüldü, parkları da aynı şekilde yapabilirler belli olmaz.
http://www.ankara.bel.tr/files/2314/5010/3115/GKSU_2015.pdf

Sky101
1 hafta önce - Pzr 07 Oca 2018, 18:44

Eğer ben belediyeye güveniyorum bu vadi projesini yaparlar diyorsanız mevcut imar planına göre bu parka cephe olacak olan projeler belli: uzunali göksu konutları, kılıçarslan vadi sitesi, mercan smart house gibi projeleri önerebilirim

Sky101
6 gün önce - Çrş 10 Oca 2018, 22:41
ABC Göksu Koleji

ABC okulları Eryaman göksu’ya devasa bir kampüs çmaya hazırlanıyor, proje resimlerine bakıldığında gerçekten büyük bir proje gibi duruyor.

(+)

Varoş(!) eryamana yeni bir varoş(!) kolej... Millet eryamanı kötüleye dursun son zamanlarda özel sektörün eryamana yatırımı oldukça arttı, bir kaç ay içerisinde YHT batı garının da açılmasıyla eryamanda yaşamak bir ayrıcalık haline gelecek.

Sky101
6 gün önce - Çrş 10 Oca 2018, 22:58

sayfa 525
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet